טיול מעלות בעין גדי ונחל ערוגות

טיול יום אתגרי למטיבי לכת באזור עין גדי, הכולל 4 מעלות- 2 בעלייה ו2 בירידה. מעיין, נופים נהדרים ומפל נסתר!

תאריך הטיולApril 2019
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתחורף, סתיו, אביב

רקע כללי

איזור עין גדי - נחלי דוד וערוגות הוא אזור מטויל למדי וכולל מעיינות, נחלים זורמים, מפלי מים, צמחיה מדברים ונופים מדבריים מיוחדים.
נחל ערוגות הוא אחד הנחלים הגדולים, הרחבים והעמוקים במדבר יהודה, והוא כולל מלבד נוף מצוקי ומדברי גם מים זורמים , בריכות ומפלים.
גם נחל דוד, למרות שהוא קטן יותר, מציג מים זורמים, מפלים, מעיינות ומערות.
המעלות באזור נחל ערוגות ודוד מציגים נופים מדבריים מהמרשימים ויפים בארץ, והם מובילים לרמת [או במת] המדבר, משם אפשר להמשיך לנחלים ומסלולים אחרים.
על רמת המדבר ניתן לרוץ ריצת שטח בדרך כלל.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מנהלות

תחילת המסלול במגרש החניה של בית ספר שדה עין גדי, אפשר להגיע לשם באוטובוס ולרדת בתחנת בית ספר שדה עין גדי.
סוף המסלול - קרוב לשער הכניסה לקיבוץ עין גדי. משם אפשר לרדת ברגל על הכביש כמה מאות מטר ולהגיע לתחנת האוטובוס. כדאי להיות מסונכרנים עם לוח הזמנים [לחפש במוביט] כי תדירות האוטובוסים שם לא גבוהה.
המסלול שעשיתי הוא לא קל ומיועד למטיבי לכת בעלי כושר גופני טוב , ואפשר להתייחס אליו גם כסוג של אימון. הוא כולל 4 מעלות, 2 לרדת ו2 לעלות.
אורך המסלול הוא 14.5 קילומטר והוא כולל כ1200 מטר עליות ו1200 מטר ירידות.
משך זמן- לי זה לקח 6.5 שעות. חלק מזה בריצת שטח. בהליכה בלבד זה יקח 8 שעות ומעלה.
יש להגיע מצוידים עם מספיק מים ואוכל ליום טיול, נעליים טובות, כובע , מפה וסלולרי למקרה חירום.
רצוי להעזר באפליקצית מפות בסגנון טריילז.

תחילת המסלול- מעלה עין גדי

את המסלול נתחיל בתחנת האוטובוס בי"ס שדה עין גדי, נלך בכביש קטן שמאגף את מגרש החניה מצד שמאל שלו. אחרי המגרש הכביש פונה ימינה. נמשיך בו עוד כ500 מטר ואז נפנה ימינה באחד השבילים שנראה באיזור, עוד כ400 מטר ונתחבר לשביל השחור שמוביל למעיין עין גדי [בצד שמאל- תל גורן, לחובבי העתיקות].
אבל אנחנו נפנה ימינה בשחור , כחצי קילומטר ונגיע למעיין עין גדי המקסים והצלול. יש שם בריכה קטנה ואפשר להתרענן ואף לשתות מהמעיין. באיזור יש גם תחנת קמח עתיקה ואף מקדש כלכוליתי.
אחרי מעיין עין גדי מתחיל מעלה עין גדי. העלייה אורכת כשעה והיא בשביל השחור לכל האורך.
קצת אחרי תחילת המעלה יש התפצלות, ימינה שביל ירוק לנחל דוד. נמשיך בשחור. קצת אחרי כן השביל פונה שמאלה ומטפס בתלילות על המצוק עד לראש המעלה.
בראש המעלה, יש נוף יפה ואפשר לשפר אותו על ידי הליכה בשביל אדום למצפה עין גדי. השביל בסופו של דבר חובר לשביל השחור שלנו.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מעלה בני המושבים והמפל הנסתר

נמשיך על במת המדבר עוד כ700 מטר, עד שנגיע לראש מעלה בני המושבים.
בנקודה זו הגענו לנחל ערוגות ונוף מרהיב שלו נשקף לכל הכיוונים, בצד ימין אפשר לראות את המפל הענק [יבש כמובן, חוץ מבשטפונות].
הנחל מתחתר בעומק של כ500 מטר מתחתינו.
מעלה בני המושבים הוא מעלה מודרני יחסית, נחשב למעלה תלול וטכני, מומלץ בעליה אבל אנחנו נרד אותו [בזהירות] הירידה תקח כשעה. כדאי לקחת את הזמן, לרדת בזהירות ולא לרוץ, ולהעזר בידים איפה שצריך.
נרד בו, בסימון השבילים שחור. אחרי כ45 דקות הירידה מתמתנת במקצת, ממשיכים לרדת ומגיעים לנחל ערוגות. בנחל נפנה ימינה בשביל האדום ונמשיך בו כ5 דקות, עד לסימון הירידה למפל הנסתר. ממליץ מאוד להקדיש כרבע-חצי שעה להתרעננות ומנוחה במפל הנסתר.

מעלה האיסיים

נצא מהמפל הנסתר ונחזור לשביל האדום. עוד כחצי קילומטר, השביל האדום פונה שמאלה [הכחול ממשיך ישר לבריכות העליונות] חוצה את נחל ערוגות ומתחיל את מעלה האיסיים.
מעלה איסיים הוא מעלה קדום ששוחזר ושופץ, המעלה בנוי היטב והוא נוח למדי מבחינה טכנית אבל יש בו את קטע העלייה התלול ביותר בארץ [ככל הידוע לי]: 260 מטר הפרש גובה על 380 מטר הליכה!
בכל אופן המעלה מתגבר על כ470 מטר הפרש גובה, וכדי לטפל בצוק גדול במיוחד באמצע הדרך, הוא פונה שמאלה ומתקדם במישור כ200-300 מטר, עד אחרי הצוק, ואז מטפס עליו וחוזר במישור גם כ200 מטר. אז פונה שמאלה ומטפס בתלילות עוצרת נשימה את הקטע שעליו כתבתי קודם.
כל המעלה מסומן בצבע אדום, יש בו נופים מרהיבים והוא אורך גם כשעה עלייה.
בסוף מגיעים לראש מעלה איסיים, שוב לבמת המדבר. נוף מרהיב של נחל ערוגות והפעם מהגדה ממול, וניתן לראות גם את מעלה בני המושבים שירדנו מקודם.

במת המדבר ומעלה צרויה

נפנה שמאלה בסימון שבילים כחול , השביל עובר בתוך ערוצי נחלים קטנים והוא מתפתל במקצת, לשים לב לסימון. אחרי 2 קילומטר נגיע להתפצלות. נפנה שמאלה בירוק ונגיע אחרי קילומטר לראש מעלה צרויה.
מעלה צרויה הוא אחד המעלות הגדולים בארץ והוא מתגבר על הפרש גובה של כ550 מטר. הירידה בו תקח מעל שעה. החלק העליון שלו תלול ומצוקי, אבל בהמשך מתמתן. בסך הכל זה לא מעלה טכני כמו בני המושבים אבל גם בו צריך לשים לב בירידה ויש מקומות שצריך להעזר קצת בידים.
בסוף המעלה נגיע לכביש הגישה לקיבוץ עין גדי, עוד חצי קילומטר בירידה על הכביש ונגיע לתחנת האוטובוס בכביש ים המלח - סוף המסלול.
בהצלחה!

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )