טיול יום בנחלי צאלים והרדוף

טיול יום קשוח וארוך אל נחל צאלים תחתון, דרך מעלה צאלים ונחל הרדוף. למטיבי לכת

תאריך הטיולApril 2018
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתחורף, אביב, סתיו - רק במזג אויר טוב. לא כשחם.

כללי ומנהלות

נחל צאלים הוא אחד הנחלים הגדולים והמרשימים במדבר יהודה. הנחל שופע מסלולים רבים בתוכו וסביבותיו, מעלות רבות, נחלים שנשפכים אליו וגם 2 מעיינות: עין נמר ועין ענבה.
אנחנו עשינו מסלול מעגלי בנחל הכולל גם את במת המדבר ונחל הרדוף. יצא לנו מסלול ארוך בגלל שהשארנו את הרכב בחניון מצדה [הבטוח יותר] ומשם התחלנו ולשם חזרנו.
ניתן לחסוך 10 קילומטר מנהלתיים למדי אם משאירים את הרכב בחניון צאלים, הפחות בטוח מבחינת פריצות/גניבות.
סהכ הליכה: 26.5 קילומטר
עליות: 1200 מטר.
ירידות: 1200 מטר.
המסלול קשה פיזית ויש בו גם חלקים טכניים לא קלים ולכן מיועד למטיבי לכת.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מעלה צאלים, נחל הרדוף

את הרכב השארנו כאמור בחניון מצדה והתחלנו עם אור ראשון את המסלול. יש לחפש שביל רחב מסומן באדום צפונית למצדה. השביל מתקדם צפונה במקביל למצוק ההעתקים. אחרי 3.5 קילומטר מגיעים לצומת שבילים ופונים ימינה בירוק. ממשיכים עוד קילומטר, השביל נכנס לנחל צאלים ויוצא ממנו ומגיע לחניון צאלים. ממשיכים ללכת עליו על הגדה הימנית של הנחל עד לצומת נוספת - מעלה צאלים, מסומן כחול. נפנה ימינה.
סהכ עד עכשיו מהתחלה - 6.5 קילומטר.

מעלה צאלים הוא קצר יחסית וקשה בצורה מפתיעה. בערך 45 דקות - שעה של עלייה יביאו אותנו לראש המעלה . על במת המדבר ממשיכים בכחול עד לצומת ובה פונים שמאלה בירוק.
השביל לא קשה במיוחד אבל האבנים בו חדות יותר , כנראה כי הוא פחות מטויל ולכן האבנים לא שחוקים מהנעליים של המטיילים.
בכל אופן השביל הירוק יותר מעניין- הוא עולה ויורד בערוצי נחלים ומתקרב לשפת המצוק משם נשקף נוף מרהיב של נחלי הרדוף וצאלים .
אחרי 4 קילומטר בירוק, השביל יורד לתוך ערוץ קטן שנשפך לנחל הרדוף. זהו קטע יפה מאוד אבל טכני, בסוף הערוץ מגיעים לנחל הרדוף וצריך להתגבר על מפל בגובה כ2 מטר - לרדת אותו.

השביל מתקדם קצת בנחל הרדוף בהמשך הנחל יש את גבי הרדוף הבלתי עבירים [ונראה לי שגם סגורים למטיילים], אפשר להתקדם עד לגב הראשון אבל לשים שהשביל פונה ימינה ומטפס על המצוק בחדות, כ20 מטר. זו עלייה טכנית וקצת מפחידה.
השביל חוזר לאורך הצלע הדרומית של ההרדוף, ואז יוצא ממנו דרך ערוץ קטן . ממשיכים ללכת עד ראש מעלה נמר, משם נשקף נוף נפלא.

מעלה נמר, נחל צאלים, עין ענבה

אנחנו ממשיכים בשביל הירוק, מעלה נמר הוא מעלה ארוך מאוד המספק תצפיות מרהיבות על נחל צאלים שמתחתר כ500 מטר מתחתינו. לאחר כשעה ירידה מגיעים לצומת ירוק כחול, ממשיכים בירוק עד לנחל. בנחל ניתן לחזור בשביל אדום עד לעין נמר [לא עשינו - היינו מותשים מהירידה].
ממשיכים רק בירוק, השביל עובר מעל גיא בהק ואחכ עוקף את גיא סלעים. [המעבר דרכם מסובך יותר ודורש חבל.] אחרי כ2 קילומטר בתוך הנחל מגיעים לצומת שבילים - ואנחנו פונים שמאלה באדום.
השביל עובר בגובה כמה עשרות מטר מעל הנחל. כחצי קילומטר מתחילתו נגיע לאזור צמחייה - זהו עין ענבה. בהצלחה למצוא אותו. בכל אופן השביל מבצע עיקוף קטן בתוך ערוץ שנשפך לצאלים, ואחכ ממשיך עוד חצי קילומטר עד ליציאה מהנחל.
בנקודה זו השביל האדום פונה דרומה. נמשיך איתו עד לחיבור שלו עם הירוק, ומשם -עדיין באדום, בדרך שהגענו בהלוך - כל הדרך חזרה לחניון מצדה.

בהצלחה!

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )