טיול יום בנחלים תקוע ודרגה

טיול יום המשלב מעלות, הליכה על במת המדבר, תצפית על נחל חצצון, ירידה לקניון נחל תקוע וביקור בנחל דרגה הגדול. נופים נהדרים, גבים וגם אופציה לביקור במערת מרובעת.

תאריך הטיולOctober 2018
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתחורף, סתיו, אביב. לא לצאת אם יש חשש לשטפונות

מידע כללי על המסלול, ומנהלות

נחל דרגה הוא אחד הנחלים הארוכים, עמוקים ומפורסמים במדבר יהודה. בטיול זה נעלה אל במת המדבר דרך מעלה מכוור, נקפוץ לתצפית על נחל חצצון, נרד דרך נחל תקוע-שהוא יובל של נחל דרגה- בתוך קניון עמוק ומרשים המכיל גבים ומפלים, עד למפגש הנחלים תקוע- דרגה. נלך הליכה חווייתית מעל ערוץ הדרגה המרשים , ונצא שוב לבמת המדבר עד מרכז המבקרים מצוקי דרגות.
אורך המסלול - כ15 קילומטר.
הפרשי גובה- 700 מטר עליה, 350 מטר ירידה.
משך זמן- 5 עד 7 שעות.
רמת קושי: המעלה וההליכה בערוצים - קושי בינוני ומעלה. ההליכה על במת המדבר קלה וניתן לרוץ בה ריצת שטח.
הטיול מיועד למטיבי לכת וכולל חציית גבים [בעונה], ירידה במפלים קטנים , הליכה בנקיק צר וטיפוס [קצר אמנם] בעזרת יתדות.
תחילת המסלול - תחנת האוטובוס מצפה שלם.
סוף המסלול- מרכז המבקרים מצוקי דרגות, משם יש לתפוס טרמפ [אם לא השארתם רכב] חזרה לכביש למטה, לתחנת האוטובוס מצוקי דרגות.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מעלה מכוור

נתחיל את הטיול בכביש העולה למצפה שלם. נלך לאורכו כ900 מטר בעליה מתונה עד שנגיע לסימון שבילים כחול בצד שמאל, כאן מתחיל המעלה.
מעלה מכוור הוא מעלה עתיק שדרכו עלו שיירות חמורים בימי קדם. הוא מתגבר על הפרש גובה של 520 מטר בערך מה שעושה אותו מהמעלות הגבוהים בארץ. העלייה בו לוקחת כשעה פלוס מינוס, יש בו קטעים קצת מאתגרים אבל בגדול הוא לא מאוד קשה טכנית. פיזית הוא דורש כושר... לטפס שעה שלמה זה לא קל.
בכל אופן, נתחיל ללכת בו. השביל עוקף מצד שמאל את הישוב מצפה שלם, בעליה מתונה. בסוף הישוב נגיע למתקן מים של הישוב. השביל פונה קצת שמאלה ומתחיל לטפס על ההר בשביל תלול. אחרי כחצי קילומטר של עליה תלולה למדי השביל פונה שמאלה, מתמתן, ומתחיל ללכת על סכין [בעצם אוכף] רחבה, כאשר מצד ימין רואים את הנוף היפה של נחל דרגה ובצד שמאל של מצוק ההעתקים.
נמשיך על האוכף המישורי. אחרי כ300 מטר המישור מסתיים והשביל שוב מטפס על ההר. כ45 דקות מתחילת המעלה השביל מסיים עם הדרדרת והבולדרים ומגיע לאזור המצוקים. יתכן ונעזר בידים קצת כדי לטפס אבל לא משהו דרמטי. למרבה הצער יש הרבה לכלוך וזבל באיזור הזה...
רבע שעה נוספת ונגיע לראש מעלה מכוור. השביל הכחול פונה שמאלה, נלך בו עוד כ300 מטר עד שנגיע לסככת מטיילים מוצלת. שם נוכל לנוח קצת מהמעלה.

רמת המדבר, תצפית נחל חצצון

נלך בשביל רחב ונוח המסומן כחול מערבה לתוך רמת המדבר. לאחר קילומטר וחצי נחפש בצד שמאל שביל קטן, נלך בו כ5 דקות עד למצפה על נחל חצצון.
החצצון- נחל קניוני, מצוקי ועמוק. מרשים מאוד. אחד ממסלולי הסנפלינג הידועים בארץ. בעל מפלים גבוהים, אחד מהם של 100 מטר. התצפית נחמדה ונותנת מבט על החלק העליון שלו, שאחריו מתחילים המפלים המפורסמים שלו.
נמשיך על הכחול עוד כ800 מטר ונגיע לצומת שבילים. נפנה ימינה בירוק. השביל- עדיין רחב ונוח מתחיל לרדת לכיוון נחל תקוע, נלך בו כ2 קילומטר בירידה מתונה בתוך נוף מדברי של גבעות וגבנונים. ואז נגיע לצומת שבילים נוספת, אבל נמשיך בירוק .
בנקודה זו השביל מתחיל לרדת יותר בתלילות, ואחרי כחצי קילומטר הוא מתפתל בפיתולים מרשימים החושפים את הנוף של נחל תקוע שאליו פנינו מועדות. עוד 800 מטר והשביל מגיע לנחל תקוע וחוצה אותו. אנחנו נפנה ימינה [שביל שחור] ונכנס לתוך הערוץ.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

נחל תקוע תחתון

הנחל שבו נלך הולך ומתחתר , הולך ומעמיק ואחרי כ600 מטר נכנס לתוך קניון מרשים. הקניון העמוק ממשיך עוד כ2 קילומטר, במהלכם יתכן ויהיה צורך בחציית גבים בשחיה [אני הייתי צריך] ובכל מקרה צריך לרדת מפלים או לעקוף אותם. יש לעקוב אחרי הסימון [שחור כאמור]. קטע זה יקח קצת יותר זמן במיוחד אם יש גבים. לקראת סוף הקניון הנחל מתחתר במעוק צר ומרשים במיוחד- בנקודות מסוימות רוחבו פחות ממטר! לאורך כמה עשרות מטר. בסוף הקניון נגיע למפגש נחלים רחב ומרשים שבו נחל תקוע מתמזג עם נחל דרגה שמגיע מצד שמאל. במפגש הנחלים יש צומת עם לא פחות מ5 שבילים! זהו מקום טוב גם למנוחה והתרעננות, ואחכ נמשיך , עדיין בשביל השחור.

נחל דרגה ומערת מרובעת

נחל דרגה הוא אחד הנחלים המפורסמים והמאתגרים בארץ, היום אנחנו לא נרד בתוכו אלא נמשיך ללכת בשביל השחור. השביל הולך לאורך הגדה השמאלית של נחל דרגה ומספק תצפיות מרשימות - שהולכות ומשתפרות - על הנחל. יש לשים לב שזהו שביל צר שממוקם על מצוק גבוה, וללכת שם בזהירות. לאחר כחצי קילומטר נראה בצד שמאל שלט שמפנה למערת מרובעת.
כמה מילים על המקום - המערות נחקרו בשנות ה50 והתגלו שם מימצאים מתקופת מרד בר כוכבא, כגון איגרות ששמו מוזכר בהן. הממצאים הללו נחשבים לבעלי ערך רב מאוד בחקר התקופה.
טיפוס תלול של כ10 דקות יוביל את המעוניינים לשם, ניתן להכנס עם פנס.
אנחנו נמשיך בשביל השחור עוד כ100 מטר ואז השביל פונה בחדות שמאלה ומתחיל לטפס על המצוק בעזרת יתדות ועזרים שונים. הטיפוס לא קשה טכנית, אבל דורש זהירות בגלל התהומות מסביב. הנוף של נחל דרגה מהאיזור הזה הוא מהנופים המדבריים היפים בארץ. נמשיך עוד כרבע שעה של טיפוס , השביל מתקדם על הגדה השמאלית של ערוץ שנשפך לדרגה, ואחרי כרבע שעה נוספת נגיע לשביל עפר רחב על במת המדבר.
גמרנו עם השביל השחור. נפנה ימינה בירוק ונמשיך בערך 2 קילומטר בשביל נוח עד למרכז המבקרים מצוקי דרגות, שם מסתיים טיולינו .
בהצלחה!

טיפים

  • יש להערך לכניסה לגבים ושחיה בהם: לאטום מפני מים מה שצריך ולהביא נעליים מתאימות [ולא גורטקס]
  • אם מגיעים עם 2 רכבים ניתן להשאיר אחד בנקודת הסיום , במצוקי דרגות.
  • אין להכנס לנחל תקוע אם יש חשש אפילו קל לשטפונות!!
  • למעוניינים לטייל בנחל דרגה, יש לשים לב להנחיות באתר הרט"ג בלינק המצורף

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )