טיול בחירות בעין גדי- נחל דוד ובמת המדבר

בטיול זה שהתבצע באחד מימי הבחירות שהיו ב2020. ניצלנו את יום החופש וירדנו לשמורת עין גדי, עלינו להר ישי, הלכנו לתצפיות על במת המדבר וחזרנו לנחל דוד ולקניון היבש ומפל החלון.

תאריך הטיולMarch 2020
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתלא בקיץ ולא כשיש סכנת שיטפונות

מנהלות

אורך המסלול: כ22 קילומטר, טיפוס / ירידה: כ900 מטר. מסלול למטיבי לכת הכולל עליות תלולות וקשות, ירידות קשות, קטעים טכניים אבל גם קטעים נוחים יותר על במת המדבר.
משך זמן הליכה: לי לקח קרוב ל5 שעות. חלק מזה ריצת שטח. בהליכה בלבד זה יקח 7-8 שעות להערכתי.
המסלול מסומן כולו פרט לקטע קטן של הליכה לתצפית על מפל נחל ישי.
נקודת התחלה וסיום: חניון הכניסה לשמורת עין גדי - נחל דוד. ניתן להגיע למקום גם בתחבורה ציבורית.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מעלה ישי והר ישי

מעלה ישי הוא אחד המעלות הארוכים והתלולים בארץ: כ550 מטר טיפוס. הוא מטפס על הר ישי [המכונה גם "הפרונקל"]. המעלה תלול אמנם אבל נוח באופן יחסית ואין בו הרבה קטעים טכניים, רק לקראת הסוף. מתחילים בבית ספר שדה עין גדי ועולים ועולים בשביל שחור עד הפסגה. בדרך נראה שביל אדום הפונה שמאלה, ממנו נגיע בחזור. בהמשך נגיע לשביל ירוק. ניקח בו ימינה.
אחרי כשעה-שעה ורבע מגיעים לפסגה ממנה נשקף נוף מרהיב של נחל דוד וים המלח.

במת המדבר ותצפיות

ממשיכים צפונה בקילומטר על שביל אדום עד למפגש עם שביל שחור. ישר בשחור, אחרי כ400 מטר חוצים את ערוץ נחל ישי. קצת אחר כך פונים ימינה לכיוון מזרח והולכים על במת המדבר כחצי קילומטר עד מצוק ההעתקים. משם נשקף הנוף של מפל נחל ישי , זהו המפל השני בגובהו בארץ [סביבות ה300 מטר גובה!]
נחזור בדרך שהגענו , נפנה שמאלה בשחור ונמשיך בו כ5 קילומטר עד למפגש עם שביל אדום. ההליכה נוחה ונוף מדברי של גבעות נמוכות מלווה אותנו.
פונים שמאלה באדום וממשיכים כ700 מטר עד למפגש עם שביל ירוק. בשביל זה הולכים הלוך- חזור , חצי קילומטר כיוון, לתצפית נהדרת על נחל ערוגות - מצפה ערוגות.
חוזרים בירוק ופונים ימינה באדום. הליכה רצופה על האדום תביא אותנו למצפה נוסף, מצפה עין גדי המשקיף על ים המלח וקיבוץ עין גדי.
אחרי כ2 קילומטר על השביל האדום מגיעים לשביל שחור, פונים בו ימינה ומגיעים למעלה עין גדי.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מעלה עין גדי והקניון היבש

מעלה עין גדי הוא מעלה תלול וטכני , שעולה מים המלח לבמת המדבר, הפרש גובה של 550 מטר בערך. אנחנו יורדים אותו, יותר נכון את רובו. ממשיכים בשביל השחור ויורדים בזהירות כ40 דקות עד למפגש עם שביל ירוק. פונים שמאלה בירוק. השביל מתקדם על צלע ההר כאשר נחל דוד מתחתר מצד ימין לנו. אחרי כ500 מטר רואים שביל אדום שיורד לנחל. יורדים בו , הירידה טכנית. השביל מגיע לנקיק הידוע בשם "הקניון היבש", פונים במורד הנקיק והולכים בין הגבים והמפלים עד למפל הגדול, מפל החלון. בדרך כלל יש גב יפה שם, ונוף יפה יש תמיד :)

שביל צפית וחזרה לרכב

אחרי הביקור במפל החלון חוזרים במעלה הנחל בסימון אדום. זהו שביל צפית. השביל יוצא מהנחל ופונה חדות ימינה, מימיננו הקניון היבש - אבל מההר ממול. ממשיכים באדום, מימין הנחל הולך ומתרחב אחרי המפל הגדול [מפל החלון]. השביל נוח ויפה, יש רק קטע טכני אחד ולא קשה. אחרי 700 מטר מגיעים לשביל השחור שממנו עולים להר ישי, אנחנו יורדים בו לביס שדה עין גדי ועד לחניון שבו השארנו את הרכב.

בהצלחה!

טיפים

  • לא חייבים לבקר בכל התצפיות , אבל אני ממליץ לא לוותר על מצפה ערוגות.
  • אם נשאר בכם כוח, ניתן לבקר במעיין עין גדי - בתחילת מעלה עין גדי. ראו במפה.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )