טיול במערב הר הנגב: הר רמון- הר עידו- נחל ערוד- מעלה לוץ- נחל אליאב- בורות לוץ

"יש אנשים שאינם יכולים להיות במקום הזה, צהוב להם מידי, שקט שאפשר להשתגע. יש אנשים שאלוהים גדול עליהם במדבר הזה. אנשים נבהלים כשהם שומעים את הכוכבים בלילות. אבל יש גם אנשים שנדבקים לשקט הזה, ואינם יכולים לשוב ולהפרד ממנו. אלה, ישארו כאן.." (חיים גורי). מסלול מדהים ביופיו בשקט המדברי. בין יום ליומיים מסלול

תאריך הטיולApril 2014
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתלא בקיץ

דרכי הגעה

בצומת הרוחות (צומת בה"ד 1) נפנה לכיוון מערב. לאחר נסיעה של 20 ק"מ, בהם נעבור בסמוך לבור חמת (שווה לעבור) נגיע לפנייה לכיוון דרום, יש שלט וסימון ירוק, לכיוון הר רמון. זו נקודת ההתחלה.

ככלל לא ממומלץ להשאיר את הרכב בסמוך להר רמון או בסיום המסלול בבורות לוץ מחשש לפריצה לרכבים. מומלץ להשאיר את הרכב במצפה רמון או בחניון בסמוך לבה"ד 1 ומשם לתפוס טרמפים לתחילת המסלול, אומנם אין המון מכונית שנוסעות לכיוון הזה, אבל מי שכן בדרך כלל עוצר. גם לכיוון הלוך וגם לכיוון חזור.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

הר רמון - הר עידו

מנקודת המפגש כביש 171 שעובר בין צומת הרוחות לצומת חריף. נלך לכיוון דרום על שביל אדום. תחילה השביל הוא שביל ג'יפים שגם רכב פרטי יכול לעבור בו בצורה נוחה. אורך השביל הוא כ- 2 ק"מ עד אשר נגיע אל שיאו של הר רמון. בשיא ההר ישנה תצפית מדהימה על כל אזור שמורת הר הנגב ונחל רמון. זה אזור מדהים ביופיו הוא מכיל גם את המרחבים העצומים של המדבר ומצד שני גם כניסה לתאי שטח מצומצמים שבהם מתגלים תופעות גיאולוגיות שונות.

מהמצפה נמשיך ללכת על השביל האדום לכיוון צפון על גבי המצוק של רכס רמון. זו הליכה נוחה ברובה, אלא שלאחר קילומטר ישנה ירידה ומיד לאחריה עלייה, לא קשה במיוחד. כעבור 3.5 ק"מ מהמצפה נגיע למפגש שבילים של השביל האדום ושביל כחול. המפגש נמצא על שיאו של הרכס.

נמשיך על גבי השביל כחול. בשלב הזה נעזוב את קו הרכב ונתחיל ללכת בתוך ערוץ יפיפה. כעבור הליכה של 2 ק"מ נפגוש בשביל ירוק שהולך מכיוון צפון לכיוון דרום מזרח. נלך על השביל הירוק לכיוון דרום מזרח. זו הליכה של 1 ק"מ במגמת עלייה עד שנגיע אל אוכף היושב בשיאו של רכס רמון.

מנקודה זו אנו עוזבים את רכס רמון ומתחילים ללכת לכיוון נחל רמון. אנחנו יורדים על גבי השביל הירוק. ולאחר ירדה קצרה אנחנו נמצאים בסמוך לנחל. אלא שהשביל מושך אותנו במגמת עלייה אל תוך שתי גבעות שצבען שחור. זו תופעה גיאולוגית מדהימה, שסלע בזלת התגבש לצורת פריזמות, מין משושים. זהו נקיק יפיפה, אם כי ההליכה בתוכו מעט מאתגרת, אך אינה ארוכה כלל. לאחר הליכה בתוך הקניון הפריזמות, בו לא ראינו את נחל רמון, לפתע נחשפת לפנינו תצפית נהדרת של המדבר. מנקודה זו, כעבור קילומטר נפגוש בנחל רמון ובשביל שחור שעובר מכיוון צפון מזרח- דרום מערב.

על נחל רמון אנחנו הולכים כ- 1.5 ק"מ על גבי השביל השחור, זו דרך ג'יפים מישורית וקלה להליכה. לאחר הליכה קצרה נגיע אל מפגש עם שביל אדום (זהו אותו השביל שעזבנו אותו בשלב מוקדם יותר). מנקודה זו נלך לכיוון דרום על גבי השביל האדום. מהרגע שעזבנו את השביל השחור, אנחנו הולכים לכיוון דרום בעלייה, עלייה שאינה פשוטה כלל, מדובר בעלייה של כמעט 200 מטר מתחתיתו של הנחל ועד שיאה הגובה עליו נמצא הר עידו. ההליכה פרושה לאורך קילומטר ולרוב האנשים לוקחת בערך בין חצי שעה לשעה. לאחר העלייה השביל יהיה עדין במגמת עלייה אך עתה היא תהיה מתונה מאוד, כמעט מישורית. מהנקודה הזו נוכל כבר להבחין בהר עידו וברוג'ומים (גלי אבנים) הרבים שעליו. כעבור קילומטר נוסף נהיה ממש למרגלותיו. השביל האדום ממשיך לכיוון דרום. אבל ישנו שביל לא מסומן העולה לכיוון הר עידו.

כמובן שנטפס על הר עידו. העלייה תלולה וקצרה ובשיאה נזכה לתצפית נהדרת על כל המכתש. נוכל למצוא מעט צל באחד הרוג'מים.

מרחק: 15 ק"מ
זמן הליכה: 3- 6 שעות.

הר עידו- הר לוץ

מהר עידו נרד באותה הדרך שבה עלינו ונשוב אל השביל האדום. בשביל האדום נרד לכיוון דרום כ- 1.5 ק"מ עד אשר נגיע אל שביל כחול, זהו נחל ערוד. נלך על נחל ערוד לכיוון מערב (כלומר ימינה). לאחר 2 ק"מ נגיע למפגש שבילים של השביל הכחול ושביל שחור שמגיע מכיוון דרום.
ניכנס אל תוך השביל השחור, זו הליכה בתוך נחל במגמת עלייה. הליכה היא בדרך כלל לא קשה מאוד, אלא שלעיתים נדרש לחצות מפלים , בנקודת אלו העלייה היא לא פשוטה. אבל ההליכה בנחל היא יפה מאוד ומדי פעם נפגוש באלות אטלנטיות, אלות אלו משתרעות מרמת הגולן ועד הר הנגב. האלות אשר אנו פוגשים בדרך הן אלות עתיקות, בנות מאות שנים וגודלן מעיד על כך. ניתן לשוך בצילן של האלות.
אורך הליכה על השביל השחור הוא כ-5 ק"מ במגמת עלייה, בנקודה מסויימת לאורך המסלול נעזוב את הנחל ונעלה לכיוון קו רכס, עד אשר נגיע לשיאו של רכס לוץ ומפגש עם שביל ירוק. משיאו של הרכס ישנה תצפית לכיוון הנגב המערבי.

נקודה זו היא נקודת החלטה, ניתן להמשיך במסלול המוצע עוד כ-14 ק"מ במסלול המוצע. אפשרות אחרת היא לרדת לכיוון חניון הלילה שנמצא במרחק 3 ק"מ משיאו של המעלה. ממשיכים על השביל הירוק לכיוון מזרח, כעבור 2 ק"מ נפגוש בשביל אדום. בשביל הכתום נפנה לכיוון מערב כקילומטר עד שנגיע לחניון הלילה.

מרחק: 9.5 ק"מ
זמן הליכה: 2- 4 שעות

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

רכס לוץ- בורות לוץ

משיאו של הר לוץ נלך לכיוון מזרח על שביל ירוק במגמת ירידה, כעבור קילומטר ניכנס אל תוך נחל אליאב. ההליכה בנחל היא הליכה נוחה ביותר, לצד אלות אטלנטיות מרהיבות אשר ניתן לעצור תחת צילן. כעבור הליכה של 5 ק"מ מרגע שעזבנו את התצפית נגיע למפגש שבילים של השביל הירוק שלנו ושביל שחור שפונה לכיוון צפון.
נפנה על השביל השחור לכיוון צפון, נעזוב את נחל אליאב ונתחיל לעלות על גבי השביל השחור. לאחר הליכה של קילומטר וחצי נגיע לשיא גובה של רכס מקומי ולאחר מכן נתחיל לרדת אל שביל ג'יפים וחנייה אשר יושבת בנחל לוץ- בסימון אדום.
בשביל האדום נלך כ- 500 מטר לכיוון צפון, עד אשר נפגוש בשביל הכחול, השביל של נחל ערוד שהולך לכיוון מערב.
ההליכה על השביל הכחול אומנם במגמת עלייה, לעיתים תלולה יותר ולעיתים פחות, אך בסך הכל מדובר בעלייה בשביל ג'יפים רחב. ההליכה על השביל הכחול אורכה כ- 4 ק"מ, ךאחר מכן מגיעים לכביש 171, כביש בין צומת הרוחות לצומת חריף. בעיקרון הכביש הוא נקודת הסיום שלנו, על כן ניתן להסתיר את התיקים הגדולים בין הבולדרים בסמוך לשביל ולחצות את הכביש לכיוון צפון ולהמשיך כ- 2 ק"מ לבורות לוץ ולסיים את המסלול בטבילה בבורות עתיקים. בעיקרון הכניסה אסורה אל הבריכות אסורה, אבל לא עמדנו בפיתוי.

מנקודה זו חזרנו אל הכביש ומשם לקחנו טרמפים חזרה למצפה רמון.
מרחק: 13 ק"מ (עד בורות לוץ)
זמן: 3- 6 שעות

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )