טיול במדבר יהודה -אל נחל קידרון, מנזר המרסבא ועוד

טיול יום ארוך ומגוון במדבר יהודה הכולל כמה מהאתרים הידועים בו כגון מנזר המרסבא, מבצר הורקניה והר מונטר. היינו בחורף והכל היה ירוק ופריחה מהממת.

תאריך הטיולMarch 2020
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתלא בקיץ

מנהלות

מסלול מעגלי. אורך המסלול: 25 קילומטר, 950 מטר טיפוס וירידה. המסלול מיועד למטיבי לכת.
חשוב לציין כי המסלול עובר דרך ישובים בדואים ורצוי מאוד לטייל שם בקבוצה ועם נשק.
חלק מהמסלול לא מסומן. כדאי להשתמש באפליקצית ניווט כדי לא לטעות בדרך!
תחילת המסלול בישוב קידר, מחנים את הרכב בחניית עפר ליד השער.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

התחלה - מקידר למרסבא

מתחילים לרדת בכיוון דרום-מזרח בשביל שעובר בערוץ נחל. זוהי גם תחילתה של דרך הסוכר, סינגל אופניים ידוע. אחרי כ2.5 קילומטר השביל חובר לשביל אדום. ממשיכים איתו קצת ואז פונים ימינה ודרומה בשביל שחור. השביל עובד ליד ערוצו הרחב של נחל קידרון, בנחל זורם ביוב. הנוף מסביב הוא של גבעות נמוכות.
אחרי 3 קילומטר מגיעים לצומת, פונים ימינה בכחול. נחל קידרון הופך לקניון מרשים ממש מתחתינו והשביל עובר מעל המצוק הימני שלו. הנוף של הנחל מרהיב, פיתולים גדולים וצוקים מדורגים.
אחרי קילומטר יפה מגיעים למנזר המרסבא. עוקפים אותו מימין ואז פונים ימינה ויורדים לערוץ הקדרון בשביל אבן מסודר עם הרבה מדרגות. חוצים את הנחל בגשר ומטפסים בשביל על ההר ממול עד שמגיעים לסוף העלייה.

מרסבא להורקניה

אחרי שצפינו על המנזר המרהיב מכל הזוויות וצילמנו המון, ממשיכים ימינה לכיוון כללי מזרח כמה מאות מטר עד שמגיעים לשביל לא מסומן שיורד לבקעת הורקניה. מהשביל נשקף נוף מרהיב של מדבר יהודה וים המלח, הגענו לבקעה, סיבוב קטן בה ומיד פונים צפונה . השביל חוצה שביל כחול אבל ממשיך ישר. אחרי כ850 מטר השביל מתחיל לטפס בחדות על סכין מרהיבה לכיוון מבצר הורקניה. העלייה תלולה מאוד ואחריה מיד ירידה תלולה ועליה שוב. ככה על הסכין ממשיכים עד שמגיעים לפניה ימינה למבצר הורקניה, בשביל ירוק. מי שמעוניין הולכים הלוך-חזור כ200 מטר כיוון ומסיירים באתר.
לקריאה על האתר מצרף לינק לויקיפדיה.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

הורקניה להר מונטאר וחזרה לקידר

מהורקניה ממשיכים קצת בירוק, ואז פונים צפונה על שביל יפה אך לא מסומן שעולה ויורד בערוצי הנחלים.
השביל עולה לכיוון הר מונטאר, שמזוהה בתור הר עזאזל - ההר שממנו השליכו את השעיר ביום כיפור.
אחרי 2 קילומטר מגיעים לסימון כחול. פונים ימינה, [אפשר לפנות שמאלה להגיע לפסגה ולחזור] בשלב מסוים השביל הכחול פונה שוב ימינה אבל אנחנו ממשיכים ישר, והשביל יורד [!] לתוך נוף מרהיב לכיוון ירושלים דווקא! ממשיכים לרדת עד לערוץ, משם מתחילה עליה מתונה. בדרך חוברים לשביל שחור אבל עוזבים אותו אחרי קילומטר וממשיכים מערבה לכיוון קידר. עוד 2.5 קילומטר , השביל מקביל לגדר הישוב קידר, ולבסוף מגיעים חזרה לרכבים.

בהצלחה!

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )