הר ארדון, גבעת חרוט ונחל ארדון- טיול במכתש רמון

מכתש רמון הוא המכתש הגדול ביותר בארץ ישראל ומשלב בתוכו מס' מסלולים יפייפים ומיוחדים. אחד ממסלולים אלו הוא הר ארדון הממשיך לנחל ארדון ולגבעת חרוט- מסלול מיוחד ומהנה ביותר, עם נופים מדהימים על כל מכתש רמון. אנו טיילנו כל המשפחה את הטיול בפסח 2007 ונהננו מכל רגע

תאריך הטיולMarch 2007
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתאוקטובר-נובמבר, מרץ-אפריל

דרכי הגעה למסלול

למגיעים ממצפה רמון- נוסעים בכביש 40 היורד ממצפה רמון לתוך המכתש. בתוך המכתש פונים שמאלה (ימינה לבאים מדרום) בשביל לכל רכב המסומן באדום ( בכניסה יופיע שלט "חניון בארות ועין סהרונים"). נוסעים בשביל האדום כ4.5 ק"מ עד שמגיעים לפיצול עם השביל השחור בו פונים שמאלה ולאחר כ300 מטר רואים את חניון בארות מצד שמאל. השביל השחור מסומן במפה כשביל ג'יפים אך אפשר לנסוע בו גם עם רכב פרטי. ממשיכים ישר בשביל בסימון השחור ולאחר כ2.5 ק"מ מחניון בארות פונים ימינה בשביל ג'יפים בסימון כחול ומגיעים לחניון יום של הר ארדון.

המסלול הוא לא מעגלי ואת הרכב השני יש להחנות לא רחוק מנק' ההתחלה:
כחצי ק"מ אחרי חניון בארות פונים מזרחה בשביל לכל רכב המסומן באדום. לאחר כק"מ ישנו פיצול ויש להמשיך ישר בכביש בסימון שחור (לא להמשיך עם האדום!!!). אחרי כ2.5 ק"מ מהפיצול מחנים את הרכב בחניון יום סהרונים.

* במפה השבילים מסומנים היטב ולמיטב זיכרוני יש שלטים לאורך הדרך.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

הר ארדון- העלייה, התצפית המרהיבה והירידה

מחניון היום בו מחנים את הרכב מתחילים לעלות על ההר בשביל בסימון כחול. העלייה היא לא תלולה אך ארוכה מאוד, אבל המאמץ שווה, כי ברגע שתגיעו לפסגה תוכלו לצפות באחד הנופים המרהיבים שקיימים במדינתינו (הגבעה השחורה שנצפית היא גבעת חרוט, אליה נגיע עוד מעט).
הר ארדון נמצא בקצה המזרחי של המכתש וצופה על כולו, לכן הנוף ממנו מיוחד במינו (שימו לב שאין צל למעלה).

לאחר התצפית מתחילים לרדת מההר (עדיין בסימון כחול). שימו לב- בירידה ישנם קטעים תלולים ומסוכנים ויש להיזהר.
לאחר הירידה מגיעים למשטחים חוליים יחסית וממשיכים ללכת בסימון הכחול דרומה לכיוון גבעת חרוט. השביל עד לגבעת חרוט לא כל כך ברור ולכן יש לשים לב אל סימוני השבילים.

גבעת חרוט ונחל ארדון

השביל הכחול מוביל לגבעת חרוט. לא חייבים לעלות על הגבעה אך מומלץ כיוון שהעלייה קצרה יחסית ויש נוף יפה מאוד ממנה (העלייה היא רק דרך השביל). לאחר העלייה והירידה (באותו השביל) מגבעת חרוט, מקיפים אותה מצד מזרח בשביל המסומן באדום. הסימון האדום עובר בערוץ המוביל אותנו לנחל ארדון. בהגעה לנחל ארדון מגיעים לפיצול שבילים עם שביל ג'יפים שחור בו עלינו לפנות ימינה (לכייון צפון מערב).

נחל ארדון הוא אחד הנחלים המיוחדים בנגב. הוא קליל מאוד ונוח לטיול וניתן לראות בו את תופעת הדייקים המרשימה במכתש. הצבע הבולט בנחל הוא הצבע האדום הודות לאבן החול האדומה באזור כאשר לצד הדרך ישנם המון עצי שיטה שניתן לשבת בצילם.
בנחל ארדון הולכים כק"מ על הסימון השחור עד שמגיעים לעלייה קטנה המובילה לחניון יום סהרונים שם מחכה הרכב שהשארנו.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טיפים

  • המסלול ארוך מאוד ויחסית קשה (עלייה וירידה יחסית קשות מההר)- קחו זאת בחשבון.
  • למיטיבי לכת והמטרקים- ישנה אופציה להתחיל מחניון בארות- ללכת צפונה בשביל ג'יפים השחור, לפנות ימינה (מזרחה) בשביל לכל רכב המסומן באדום, לאחר כק"מ לפנות שמאלה (צפונה) בשביל שחור (להולכי רגל). הולכים בשביל השחור עד ההגעה לשביל ג'יפים כחול בו פו
  • למי שאין זמן ולא מעוניין בנחל ארדון- ישנה אפשרות להקיף את גבעת חרוט מצד מערב בסימון כחול (לא באדום) ולהגיע לשביל ג'יפים השחור בו פונים ימינה ומגיעים לחניון סהרונים.
  • שימו לב- בפעם האחרונה שטיילתי באזור השבילים לא היו תמיד ברורים, לכן יש לעקוב אחרי סימון השבילים.
  • למי שמעוניין בטיול יומי קצר מאוד- ניתן לעשות מסלול מעגלי בו מחנים את הרכב בחניון יום סהרונים ועושים רק את השביל המקיף את גבעת חרוט, מתחבר לנחל ארדון המוביל אותנו לרכב.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )