יומיים בהרי אילת - קניונים צבעוניים, יעלים ודקלים

אם אתם מחפשים טיול לסופשבוע בדרום הרחוק, זה המסלול בשבילכם: טיול קצר וקולע להרי אילת: הגעה עם אוטובוס, ביקור בקניון האדום, שינה בדקלי רחם ובהמשך עלייה בקניון שחורת וירידה בנחל רודד. סיום על כביש 90, וחוזרים עם אוטובוס

לא יוצאים לטיול בלי מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיול2010 M11
משך הטיוליומיים
עונה מומלצתרק לא בקיץ

היום הראשון

הטיול הזה מתאים למי שרוצה לתפור טיול מדברי קצר בשישי-שבת, באזור שיחסית מטויל מעט - וכל זה בלי לערבב הנאה ודלק.
בשישי בבוקר עלינו על קו 392 של אגד מבאר שבע, שמגיע אמנם לאילת, אבל דרך כל הבסיסים המשביזים של הדרום הרחוק. שריונרים ומוהנדסים - צפויים לכם פלאשבקים טראומתיים, ראו הוזהרתם. הנסיעה לוקחת 4 שעות, ויורדים ממנה בתחנה שנקראת "הר עוזיה", שנמצאת אחרי מחנה סיירים, ולפני מעבר נטפים. הולכים על הכביש לכיוון המחנה הצבאי, ולאחר כקילומטר פוגשים שביל כחול שמטפס על גבעה לכיוון צפון. ממשיכים במגמה צפונה, על השביל הכחול, שהופך לשחור שהופך לאדום, עד שמגיעים לשביל הירוק שנכנס לנחל שני. על השביל הזה נלך כ-7 קילומטר בתוך הנחל, כאשר האטרקציה המרכזית היא ה"הקניון האדום" שנתן לנחל את שמו. ההליכה בקניון האדום קצרה אך מסעירה - אבן חול בשלל גוונים, סולמות, מעברים צרים ואם יתמזל מזלכם אז תפגשו גם בעדר יעלים מזדמן.

לקראת סוף הנחל פוגשים שביל אדום שאיתו מטפסים דרום מזרחה לכיוון נחל רחם. התחנה הראשונה בנחל רחם היא "גבי רחם". האמת שאני לא זוכר שראינו שם גבים בכלל, ואם כן אז הם לא היו מרשימים. יתכן שאחרי חורפים גשומים במיוחד (כמו 09'-10') יש מה לראות שם, אבל בגדול מדובר באחד האזורים הכי יבשים בארץ - אל תבנו על מים. בכל מקרה, הערב מתחיל לרדת, ונותרים עוד 500 מטר עלייה בנחל כדי להגיע לנקודה בה ישנו - האתר שמסומן כ"דקלי רחם" (שימו לב, לא מדובר בחניון לילה ולכן ע״פ חוקי רשות הטבע והגנים אסור לישון שם).

היום השני

לאחר השכמה , מתחילים בעלייה קצרה על שביל כחול (חלק משביל ישראל) לכיוון מצפה עמרם, ממנו נשקף נוף נרחב לכל הכיוונים. כאן צריך להחליט אם רוצים:
1. להאריך את המסלול ולהקיף את הר אמיר מצפון (דרך עמודי עמרם)
2. לרדת דרך נחל אמיר.
3. להמשיך על שביל ישראל בדרך הקצרה ביותר לכיוון קניון שחורת.
מכיוון שלפנינו עוד דרך ארוכה, בחרנו את אופציה 3 וירדנו על השביל השחור/שביל ישראל עד לפתחו של קניון שחורת. את קניון שחורת (שכשמו כן הוא - קניון גרניט שחור) הולכים בעלייה (קלה), ואם מדובר ביום שבת מובטח לכם לפגוש שם קבוצות של מטיילים אחרים.

מהקצה העליון של נחל שחורת ממשיכים על שביל ישראל ומולכם מתגלה הר שחורת בעל הצורה המיוחדת. השביל מתקדם דרומה בירידה, וההר ילווה אותנה ממערב כל הזמן. ברגע שנגמר ההר, נחפש שביל שחור שיוליך אותנו ל"גיא אבוד" - קניון ללא מוצא וקצרצר שבסופו תצורות סלע מיוחדות. חובה להכנס אליו, גם אם לא בא לכם על ה"הלוך-חזור"...
אחרי עצירה בצל הנעים של גיא אבוד, די נגמרות האטרקציות לטיול. מכאן חוזרים על עקבותינו לכיוון שביל ישראל, אך לא ממשיכים איתו דרומה, אלא לוקחים את השביל הכחול לכיוון דרום מזרח. אחרי כ-2 קילומטר השביל הופך לדרך 4X4 שנעה עם האפיק של נחל רודד. סה"כ מדובר בכ-8 קילומטר הליכה מישורית וקלה מגיא אבוד ועד כביש 90, שם מחכה לכם תחנת האוטובוס המיוחלת.

טיפים

  • אוטובוסים חזרה מאילת יש גם לפני צאת שבת
  • אין נקודות מילוי מים מתחילת הטיול ועד סופו
  • עם עוד קצת מאמץ ביום השני אפשר לסיים באילת
  • מומלץ מאוד להסתכלל על הנתיב בגוגל-ארת' ולראות את המעברים החדים בין צבעי המסלע.
  • המפה הרלבנטית היא מס' 20 - הרי אילת. שימו לב שבגלל התלילות היחסית של הרי אילת, מקו נחל שני ודרומה ההפרשים בין קוי גובה על המפה הם 20 מטר ולא 10 כפי שאנחנו רגילים.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

אנונימי ( להתחברות )