אל נחל חימר והסביבה

מסלול יום ארוך ומרתק באיזור נווה זוהר - דרום ים המלח ומדבר יהודה, בנחלים זוהר חלמיש וחימר

משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתחורף, לא כשחם מדי. להזהר משטפונות.

כללי ומנהלות

נחל חימר נמצא בדרום ים המלח ומדבר יהודה והוא הנחל הגדול ביותר במדבר יהודה: הארוך ביותר, עם הקניון הגדול ביותר ובעל אגן הניקוז הגדול ביותר. הנחל מכיל קניונים ונקיקים, מעינות זורמים וגבים. אין פלא איפה שהוא נחל מרשים ביותר אבל משום מה הוא לא מטויל במיוחד.
בטיול הזה יצאנו אל נחל חימר דרך נחל זוהר היפה ונחל חלמיש הסתמי למדי. המסלול ארוך מאוד ודי טכני בחלקו השני ולכן מיועד למטיבי לכת.
להלן נתוני המסלול: המסלול מעגלי. אורך - כ30 קילומטר, טיפוס וירידה - כ900 מטר. משך זמן - כ8-10 שעות להערכתי.
חלק מהמסלול לא מסומן. מומלץ להעזר בקובץ הGPX המצורף.
תחילת המסלול בתחנת דלק נווה זוהר על כביש 90, כקילומטר אחרי צומת זוהר לכיוון אילת.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

תחילת הטיול - נחל זוהר

מתחנת הדלק מתחילים לעלות מערבה לכיוון הכביש, אחרי כמה מאות מטר חוברים לשביל ישראל וממשיכים ללכת עליו. השביל מתכנס לתוך נחל זוהר ועובר מתחת לגשר מרשים שעליו עובר כביש 90.
ממשיכים על השביל בתוך נחל זוהר שנהיה קניוני. מטפסים על כמה מפלים בדרך בעזרת ידיות ברזל. הנחל יפה מאוד בקטע זה. בשלב מסוים שביל ישראל ממשיך ימינה ואנחנו ממשיכים ישר בשביל כחול.
אחרי 2 קילומטר מגיעים למצד זוהר - מעין גבעה קטנה במרכז מפגש הנחלים זוהר- יזרח, שעליה מצד עתיק.
המצד נחשב לצלבני, או רומי, ואולי ביזנטי. פרטים נוספים בויקיפדיה.
בכל אופן, השביל הכחול מתחיל לעלות על ההר במעלה שנקרא מעלה זרון. העלייה תלולה למדי אבל לא טכנית במיוחד והנוף מתחיל להפרס מאחורינו.
אחרי כ2 קילומטר המעלה מגיע לכביש. חוצים את הכביש, פונים שמאלה כמה עשרות מטר ואז ממשיכים לעלות ימינה בשביל לא מסומן, ממשיכים עליו עוד קילומטר עד לסוף המעלה. בצד שמאל שלנו נחל חלמיש. בסוף המעלה אפשר ללכת כמה עשרות מטר לתצפית על המפל הענק של נחל חלמיש.
סהכ המעלה כ3 קילומטר ו350 מטר טיפוס.

נחל חלמיש ובמת המדבר

מהמפל הענק של נחל חלמיש ממשיכים במעלה הנחל עוד כ2 קילומטר, ואז שוברים שמאלה והולכים עוד קילומטר עד למפגש עם השביל האדום. נחל חלמיש בקטע זה נמוך ולא מאוד מרגש. מתקדמים על השביל האדום שעובר על במת המדבר. השביל שטוח ויש ממנו נופים של מדבר יהודה . בצד שמאל כבר אפשר לראות את הקניון האדיר של נחל חימר. אחרי 4 קילומטר פונים שמאלה בשביל קטן- כדאי להעזר בGPX .
השביל מגיע עד לשלוחה מעל נחל חימר ומתחיל לחזור [שמאלה] במורד ערוץ קטן שמקביל לנחל חימר. ממשיכים איתו כמה מאות מטר עד לשביל כחול. מכאן אפשר ללכת לתצפית מומלצת מאוד על המפל הענק של נחל חמר: ימינה בשביל הכחול ואז שמאלה בשביל שקוף עד סופו, בסוף השחור מגיעים לתצפית על המפל. זהירות תהום!!

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

נחל חימר

אחרי שצפינו בזהירות על מפל חוזרים בשקוף ואז בכחול . אנחנו נשאר בשביל הכחול בעצם על היציאה מהנחל, בעוד די הרבה זמן... השביל עוקף את המפל ויורד בירידה טכנית אבל לא מאוד תלולה עד לערוץ הנחל. נוף נהדר נשקף ממנו.
מגיעים לנחל, מתקדמים בו- השביל עובר קצת מעל הערוץ. הנחל מתכנס לנקיק יפה והשביל עוקף אותו משמאל. לא יודע אם הנקיק הזה עביר. אחרי קילומטר השביל יורד לנחל בירידה מגניבה לתוך סדק צר בין המצוק לבין צוק ענק שנשבר ממנו, ומגיע למעיין יפה בשם עין חימר. בולדרי ענק פזורים בכל האיזור. כשהיינו בו הוא זרם כמו שצריך וגרם לזרימה מכובדת לאורך רוב הנחל! המים - כך הבנתי - מלוחים ולא טובים לשתיה אבל בהחלט אפשר לטבול בהם פה ושם. מכאן השביל ממשיך בערוץ הנחל ונהיה טכני למדי עם דילוג בין בולדרים והליכה על סלעים ואבנים ובין גבים. קירות הקניון בגובה כ300 מטר מעלינו. משני צידינו אפשר לראות מפלי ענק של נחלים שנשפכים לנחל חימר.
ממשיכים ללכת במורד הנחל, הנחל ממשיך להתפתל לו ואנחנו בתוכו עוד מספר קילומטרים עד למפגש עם שביל ירוק שעולה שמאלה. אבל אנחנו ממשיכים ישר עד שהנחל מתרחב מאוד והקניון שלו נגמר. ממול רואים כבר את ים המלח. מגיעים לשביל ישראל, פונים בו שמאלה, חצי קילומטר עד לכביש. עוד חצי קילומטר על הכביש עד לתחנת דלק שלנו ושם מסתיים הטיול.

בהצלחה!

טיפים

  • מומלץ מאוד להשתמש באפליקציית ניווט ובקובץ הGPX המצורף היות ולא כל המסלול מסומן.
  • אפשר לוותר על נחל חלמיש וללכת רק על האדום. ראו במפה
  • שימו לב לאורך של המסלול מבחינת הערכות, מים, אוכל וכו'.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )