אל נחל דרגה - הדרג'ה - במסלול מעגלי

בחודש מאי 2020 יצאנו אל נחל דרגה המפורסם. רוב המטיילים מגיעים לנחל דרך כביש מצוקי דרגות אבל אנחנו הלכנו מנתיב אחר, פחות מוכר, ומעגלי. בסיפור דרך זה אתאר אותו.

תאריך הטיולMay 2020
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתאביב כשאין סכנת שטפונות. בקיץ הגבים מעופשים, אבל אפשרי אם מזג האוויר לא חם מדי. בחורף יש [חוץ משטפונות] גם סכנת היפותרמיה.

מידע כללי ומנהלות

נחל דרגה הוא אחד המסלולים המפורסמים והייחודיים בארץ, וככל הידוע לי היחיד שיש לגביו שורת הגבלות של הרט"ג. התנאים וההגבלות מפורסמים באתר שלהם. לינק בהמשך. מספר המקומות היומי מוגבל ל200 איש וצריך להרשם באתר. המסלול נסגר מפעם לפעם בגלל עומס חום או שטפונות, או בעיות בטיחות.
כדאי גם לברר על מצב הגבים, ואם הם מעופשים מדי, לוותר לבנתיים.
המסלול עצמו הוא כמו לונה פארק נפלא של גבים, מפלים, חבלים ויתדות שנמשך כמה שעות. כמובן, זהו טיול למטיבי לכת והוא די קשה גם בלי התוספת שלנו- מעלה מכוור.
אנחנו עשינו מסלול מעגלי שעולה את מעלה מכוור ואחכ יורד לדרגה מהגדה הדרומית, בשביל פחות מוכר.
הנתונים של המסלול שלנו הם: מרחק כ15 קילומטר, 750 מטר טיפוס, 750 ירידה, משך זמן שלקח לנו - כ6-7 שעות.
לאורך המסלול יש שלטי מתכת ממוספרים שנועדו להקל על המחלצים לדעת לאן להגיע. אמורה גם להיות מערכת וויפי ניסיונית למקרה חירום. לא בדקנו.
למסלול צריך [באמת צריך] להביא חבל 30 מטר. לא חייבים חבל סנפלינג יוקרתי, אפשר להסתפק ב"חבל דרג'ה" למשל כמו זה מאתר סברס [69 ש"ח] [לינק למטה]. אנחנו השתמשנו בו והיה מעולה.
יש להביא נעליים שמתאימות להליכה במים, להמנע מלהביא ציוד יקר שיכול לההרס ולאטום טוב סלולרי , שלט רכב וכו'.

והכי הכי חשוב: המסלול מיועד אך ורק ליודעי שחייה!!

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

התחלה - מעלה מכוור

את הרכב מחנים בתחילת הכביש שמוביל למצפה שלם. לא נתקלנו בבעיות בטיחות שם [אגב יש גם אוטובוסים שעוצרים שם]. מתחילים ללכת לכיוון מצפה שלם. עלייה. בשלב מסויים רואים שביל מסומן כחול בצד שמאל, זהו מעלה מכוור. כ2.5 קילומטר אורך , 500 מטר טיפוס. השביל עוקף את מצפה שלם משמאל, מגיע למבנה בטון עגול ואז מתחיל לטפס על ההר בתלילות משתנה. באמצע העלייה השביל מתמתן ולקראת הסוף נהיה מצוקי , תלול וטכני יותר [ומאוד מלוכלך... :( ]
אחרי כשעה פלוס מינוס מגיעים לראש המעלה. בצד שמאל יש סככה ומצפה, למעוניינים לבצע הפסקה.

במת המדבר והירידה לנחל דרגה

בראש המעלה יש צומת, פונים ימינה לכיוון צפון מערב בשביל אדום במגמת ירידה מתונה. הולכים בו 2.5 קילומטר ונהנים מנופי המדבר הסובבים אותנו. אחרי כ40 דקות מגיעים לראש הירידה לנחל דרגה. מצד ימין - ומולינו - נשקפים נופיו של נחל דרגה מזווית פחות מוכרת. הירידה תלולה למדי, יורדים בזהירות כ150 מטר הפרש גובה ומגיעים לתוך נחל דרגה, לצומת שבילים עם 5 שבילים! נחל תקוע, נחל דרגה עליון, השביל שיוצא למצוקי דרגות, הדרג'ה [נחל דרגה תחתון] והשביל שממנו הגענו. אנחנו כמובן נפנה ימינה בשביל הירוק לנחל דרגה תחתון.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

"הדרג'ה"

נרד במורד הנחל ובהדרגה נראה יותר ויותר גבים, הנחל יסגר עליו בנקיק ענק, צר ומרשים ותתחיל סידרה של מפלונים בגבהים וצורות משתנות- חלק כמו מגלשה, חלק כמו מגלשה שנקטעת באמצע... בתחתית המפלים יש גבים. לא ניתן לדעת איזה עומק הם, ואצלינו רובם הגדול היו בעומק שדרש שחייה! לצערינו הגבים היו מעופשים מה שגרע מהנאה . ממליץ לברר את העניין מראש וללכת מיד אחרי שיטפון.
לאורך הנחל יש 2 קטעים כאלה של גבים - מפלים -גבים. פה ושם צריך להשתמש בחבל [יש טבעות על הסלע למעלה]. המסלול מאתגר וטכני. למטייל ממוצע 6 הקילומטר הללו יקחו 4 שעות ומעלה, לא כולל פקקים בגלל עומס מטיילים.
אחרי כ3:30 שעות הנחל נפתח, הולכים בו עוד חצי שעה בשביל חצץ שוקעני לעיתים ולא נוח, הנחל הולך ומתרחב עד שמגיעים לכביש ים המלח.

סיום וחזרה לרכב

מגיעים לכביש, פונים ימינה והולכים [או רצים] על הכביש קילומטר וחצי עד הפניה ימינה למצפה שלם, קצת אחרי הפניה ממתין לנו הרכב.

לסיכום אדגיש שוב את התנאי הכי חשוב בטיול הזה: ידיעת שחייה. מי שלא יודע לשחות מסתכן במוות בטביעה [וכבר היו דברים מעולם]

בהצלחה!

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )