אל מדבר יהודה דרך סכין חצצון (מעלה חצצון)

בסיפור דרך זה אתאר נתיב פחות מוכר, אך מרשים ומאתגר, אל במת המדבר: סכין [מעלה] חצצון.

תאריך הטיולMarch 2019
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתחורף, סתיו, אביב, כשמזג האוויר טוב ולא חם/גשום/רוחות/ערפל/שטפונות/בוץ.

מידע כללי חשוב

סכין חצצון הוא שביל שאינו מסומן בסימון שבילים אך נמצא בשמורת טבע [מצוק ההעתקים]. כיוון שכך על פי החוק אסור ללכת בו ללא תיאום ואישור מיוחד מרשות שמורות הטבע והמשמעות היא שפקח יוכל לתת דוח למי שיתפס הולך בו ללא אישור שכזה.
סכין חצצון הוא שביל קשה, תלול מאוד וטכני מאוד, העובר על סכין חדה ומעל תהומות, ודורש שימוש בידים בטיפוס טכני על המצוק בחלקים ממנו.
מסלול זה מיועד למטיבי לכת בלבד, בעלי ניסיון רב בהליכה במדבר יהודה בשטח סלעי וטכני, ועם הבנת השטח היכן אפשר ללכת ואיפה זה מסוכן.
מסלול זה לא מומלץ לסובלים מפחד גבהים!
אין לצאת למסלול ביום גשום [מחשש לבוץ והחלקה], או מיד אחרי גשם או כשיש רוח חזקה!
חובה להשתמש באפליקציית ניווט או שעון ניווט ולהצמד לציר הGPX שהאפליקציה מתווה.
סיפור דרך זה לא בא להמליץ על המסלול הזה אלא לספק מידע עליו. תמיד מומלץ לשמור על החוק והשכל הישר.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מנהלות

מסלול: 14 קילומטר אורך, 750 מטר לעלות ולרדת.
המסלול מעגלי- מתחיל ונגמר בשער הכניסה ליישוב מצפה שלם. ניתן להגיע באוטובוס [התחנה על הכביש הראשי] או ברכב ולהחנות בתוך הישוב.
משך זמן- כ5 שעות.

סכין החצצון

מעלה חצצון - מהמעלות הגבוהים והתלולים בארץ: 600 מטר גובה על 2.5 קילומטר.
מהכניסה למצפה שלם יש לחזור על הכביש כחצי קילומטר , לעבור סדרה של מבנים שנראים כמו לולים מצד שמאל, עד שרואים את מגרש חנייה של מפעל אהבה בצד שמאל. בנקודה זו יש לפנות ימינה ולחפש ירידה לערוץ החצצון שנמצא כ20 מטר מתחת. הגעתם לחצצון, המשיכו עוד 100 מטר במור הערוץ ואז פנו ימינה ותתחילו לטפס על ההר. הטיפוס הוא "פריסטייל" ללא שביל מוגדר בשלב זה, לכן חשוב לעקוב אחרי התוואי באפליקציה. עולים בתלילות בין בולדרים ,סלעים ודרדרת כלפי מעלה כאשר המטרה שלנו היא מצוק קטן מולינו, שאותו נעקוף מצד ימין. בשלב מסוים אנחנו אמורים לראות את השביל. לא ראיתם - תחפשו טוב ותעקבו אחרי הGPX! בכל אופן השביל נצמד למצוק, מקיף אותו מצד ימין באופן מפחיד קצת ואז שובר חזק שמאלה ומטפס על שלוחה צרה שמגדירה את הפיתול של החצצון.
מטפסים בתלילות על השלוחה הזאת . היא רחבה יחסית ומלאה אבנים בינוניות. אחרי כ200 מטר השלוחה מתכנסת לכדי סכין צרה מאוד עם תהומות בצדדים. רוחב הסכין בקטעים הצרים יכול להגיע ל40 ס"מ בערך! וכשיש רוח חזקה, די מסוכן לעבור עליו. ממול יש מצוק אימתני, ולא ברור איך אפשר להתגבר עליו... אבל אפשר.
בשלב מסוים הסכין מתחילה לטפס בתלילות. כמה עשרות מטר והיא מסתיימת ומגיעים למצוק. בתחילתו יש גדר תיל . עוקפים אותה בזהירות. מכאן השביל מטפס בתלילות על המצוק. זהו קטע טכני מאוד שדורש יכולת טיפוס. לא משהו דרמטי, אבל בכל זאת. יש מקומות שצריך להאחז בידים ולמשוך את עצמך למעלה בכוח הידים. יש לחפש את הרוג'ומים שמצביעים איפה השביל. אם תוואי מסוים למעלה נראה קשה או מסוכן מדי כנראה הוא לא הדרך ויש לחפש בצד השני. בשלב זה נשקף בצד ימין הנוף הייחודי של מעוק החצצון על מפליו העצומים, וערוץ די גדול שנשפך אליו משמאל.
בערך שעה וחצי-שעתיים מתחילת המעלה המצוק מתמתן ומגיעים למעלה לבמת המדבר. מראש המעלה נשקפים נופים מרהיבים של החצצון ומפליו.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

במת המדבר

הגענו אל רמת המדבר ובעצם הסתיים החלק האתגרי בטיול. ההליכה מכאן קלה ביותר וגם הניווט. נעלה על שביל ירוק, נמשיך בו עד צומת T ובו נקח ימינה בשחור. הדרך עוברת בנוף מדברי של גבעות נמוכות.
כ5 קילומטר מראש המעלה מגיעים לערוץ רחב ומרשים, זהו ערוץ החצצון. מפה בערך הוא מתכנס ונכנס לקניון שלו. נחצה את הערוץ , נפנה ימינה בירוק, כחצי קילומטר ואז ימינה בכחול. נלך בכחול 2 קילומטר עד לראש מעלה מכוור. שימו לב לגבעה יפה באמצע הדרך בצד שמאל, כדאי לעלות עליה לתצפית.

מעלה מכוור

מעלה מכוור יורד כ450 מטר עד לישוב מצפה שלם. מסומן כחול לכל אורכו. זהו מעלה מסודר למדי, קצת טכני בחלק העליון שלו ותלול. באמצע יש לו חלק מישורי ורחב, כעין אוכף. נוף יפה נשקף לכל אורך המעלה. בחלק העליון שלו יש ליכלוך רב לצערינו. החלק התחתון הוא שוב תלול, אחרי כשעה או פחות הוא מסתיים ומגיעים ליישוב מצפה שלם. שם מסתיים הטיול.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )