קניוני מואב הזורמים

שבוע עוצר נשימה בכמה מהנחלים היפים בעולם; קניוני אבן חול צבעוניים, זרימה איתנה, ו״גנים תלויים״ בכל פינה

תאריך הטיולAugust 2021
משך הטיולשבוע
עונה מומלצתאביב וסתיו בקיץ אפשרי, אך לא מומלץ אם צפוי חום קיצוני

התוכנית

בחבל מואב ואדום עשרות קניונים אדירים הנופלים מקו שדרת ההר הירדנית לעבר בקע ים המלח. רוב הקניונים דורשים גלישה וציוד סנפלינג טכני. בחירת המסלולים לטיול זה נעשתה על פי הקריטריונים:
1. קניונים זורמים בלבד
2. קניונים שלא דורשים ציוד גלישה.

טיילנו בשבוע האחרון של אוגוסט, זמן מפוקפק ביותר להסתובב בו בגבהים מינוס 200 מטר מתחת לפני הים.
בדיעבד, החשש התגלה כלא מוצדק וזה אפשרי לחלוטין בתכנון מתאים. כמעט כל יום היינו רטובים מזריחה עד שקיעה, ודווקא הלילות התגלו כבעיה מבחינת החום. מתוך כל הלילות, סבלנו בשניים בזרד (גובה מינוס 200 ומינוס 300).

לא לגמרי ברור מה מותר ומה אסור למטיילים ישראלים בירדן והכל מאוד אפור. אסור להעביר בגבול ציוד לינה כגון סקש, מזרון או גזיה. יוסוף הסוכן שלנו סידר לנו מראש את אשרות הכניסה, נהג לכל יום, וכן השאיל לנו מזרוני שטח וגזיה. הבאנו איתנו רק ציפה של סמיכה שגם היא הייתה כמעט מיותרת (עקב החום הכבד). פריט ציוד נוסף שהוא בגדר חובה (אל תאמרו לי זה לא יקרה!) הוא כילה כנגד היתושים.

סדר הקניונים תוכנן במגמה מצפון לדרום, כאשר מונית מחכה בסופו של כל מסלול על מנת להסיע לתחילת המסלול הבא. יש להתחשב בנסיעות ארוכות במיוחד, הרבה מעל המצופה (למשל שעה וחצי נסיעה מואדי הידאן לואדי איבן חאמד המרוחקים כ- 15 קילומטר בקו אוויר)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

הטבע של ירדן

אין צדק בעולם וללא כל ספק הירדנים קיבלו את הצד השווה של בקע ים המלח.
קניוני אבן חול מרהיבים, מקצתם בעלי מצוקים של עשרות מטרים אנכיים, שפע אין סופי של נביעות ומים זורמים. בנחל זרד נדהמנו מכמות הנביעות החמות (חלקן רותחות ממש) שצבען אדמדם וריחן מתכתי. אולי התופעה המופלאה ביותר, שהיא גם זו המייחדת את ירדן מכל קניוני אבן החול בעולם, היא מופעי ״הגנים התלויים״: צמחייה טרופית עשירה הצומחת בגובה רב וכוללת דקלים, סחלבים ושרכים. זהו בית גידול ייחודי שהיובש הים תיכוני לא ידוע לו, והוא נאת מים אדירה בלב מדבר

ואדי הידאן עליון

ואדי הידאן הוא יובל ענק של ואדי מוג׳יב (הארנון) ואלה מתאחדים בסמוך לשפך הארנון לים המלח.
הקניונים התחתונים של ואדי הידאן הם שמורת טבע סגורה למטיילים והוגדרו על ידי רבים כפלא תבל. לצערנו נאלצנו הפעם ״להסתפק״ בחלקו העליון של הואדי. הכניסה לשמורה עולה 28 דינר לאדם וכרוכה בליווי מדריך מקומי. המסלול אורכו כ-3 שעות והוא חוצה גבי מים עמוקים המחייבים שחייה, מי שלא יכול לוותר על מצלמה (כמוני) טוב יעשה אם יביא dry bag שבה גם יהיה ניתן לשמור על הדרכונים והכסף. המקטע הזה של ההידאן חותר דרך מסלע בזלתי ונופו מעט מזכיר את קניוני הגולן (*בחזקת 5)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

ואדי איבן חאמד

אל ואדי איבן חאמד מגיעים מהיישוב ותיר באמצעות כביש משובש. החלק המעניין בואדי (מחשופי אבן החול) קצר יחסית (כ-2 קילומטר) אחריהם הזרימה נחלשת והרכב הסלע משתנה. למרות שהקטע קצר מומלץ להקדיש 5 שעות לפלא העולם הזה. גנים תלויים, מפלים זורמים מכל כיוון ונביעות מטפטפות לאורך כל הדרך. כמעט בקצה המקטע היפה התחתר מפל (כ-6 מטר) שלא ניתן לעבור ללא חבל עזר. אנחנו הלכנו הלוך חזור. לא מומלץ, במיוחד בקיץ, להמשיך במורד הואדי החשוף עד ים המלח.

יומיים בואדי חודירה (נומירה)

לואדי חודירה שני יובלים גדולים, ואדי אל ערק המתחיל מהכפר אל עארק וואדי ע׳ראב המתחיל בסמוך לכפר טייבה. שני הואדיות מחייבים ציוד סנפלינג, לכן אנחנו ירדנו על שביל דרך השלוחה שמפרידה בין הוואדיות עד למפגש איחוד הנחלים. את הירידה התחלנו בשעת אחה״צ מאוחרת שעתיים לפני חושך בתצפית מדהימה לכיוון ים המלח הירדני. התקשנו מאוד למצוא את השביל ונכנסו לחושך, הגענו למפגש הוואדיות ולבוסתן בתחתית כשעה וחצי לאחר שקיעה. מסלול זה מומלץ רק לבעלי מפה טופוגרפית מעולה וניסיון בניווט. ממפגש הואדיות אין מפלים בעייתיים עד לשפך הנחל. למחרת ההליכה רובה חשופה לשמש, ומומלץ להרטב כל כמה דקות. עלינו מעט ביובל ואדי סיד-חבל הנשפך מדרום עד שהגענו למפל גבוה ובו נביעה במרכזו. בשני הקלימטרים האחרונים של הואדי, הוא מתחתר לקניון אדיר, עם קירות בגובה מעל 100 מטרים אנכיים, שלא יבייש אפילו את קניון הארנון. ניתן ואף מומלץ לטייל רק בקניון התחתון במסלול מעגלי או הלוך-חזור מהשפך.

3 ימים בואדי ואדי חסה (זרד)

לא לחינם כבש הזרד את ליבם של מטיילים רבים.
זהו ואדי ענק, עם נוף מגוון ומשתנה מאין כמוהו. מומלץ ללכת בזרד 3 ימים (שני לילות) ובשום אופן לא פחות, לחקור כל פינה בואדי המופלא הזה. אנחנו לא הספקנו לעלות בכל היובלים ולא יהיה מנוס מאשר לשוב בקרוב...
את הזרד אפשר להתחיל מחמם ששוכן במעלה ואדי עפרא. המים רותחים במקטע הזה ואינם מתאימים ליום קיץ חם. משכך, יוסוף הנהג הוריד אותנו לנקודה מעט נמוכה יותר. בקטע זה נביעות חמות רבות בצידי הנחל וניתן לרחוץ בהן ומיד לעבור להתקרר באפיק המרכזי. יובל מרשים נשפך לזרד מדרום והוא נקרא ואדי קטרה. כדי לעלות בו נדרשים למעט אקרובטיקה והתגברות על כמה מפלים נמוכים, ומי שיעשה את מאמץ ימצא עצמו בפתחו של גן עדן. לאחר ואדי קטרה הזרד נכנס לקניון אבן החול העליון המשופע בגנים תלויים. ההליכה בו עורכת כ-3 שעות ובסופו סלע הצוללת המפורסם המתאים ללינה. למחרת, לאחר הצוללת מומלץ לעלות ביובל חסר שם הנשפך לזרד מכיוון דרום-מזרח. היובל מוביל למפל מים מדהים משופע שרכים תלויים. ההליכה ביום השני חשופה יותר לשמש, הנוף משתנה ועובר עמודת סלעים מגוונת. את הלילה השני ישנו בפתחו של הקניון התחתון, החסר גנים תלויים כמו גם נביעות למילוי הבקבוקים. יצאנו בשפך הואדי בשעה 11:00 בבוקר לערך.

שיטוט קצר בדנא

במסענו דרומה לעבר וואדי ע׳וור, ישנו לילה אחד בקמפ נאוטף שבשמורת דנא. הקמפ שוכן ממש על שפת המצוק עם נוף מעלף לכל השמורה. זכינו באירוע מזג אוויר נדיר: התפתח מעלינו ענן רעם שהמטיר לפחות 10 מ״מ עד לכדי זרימה בואדי חמרא ונפילה דרמטית של הטמפרטורה. אך בשגרה, חם מאוד בדנא בעונה זו ולמרות הרום הרב לא מומלץ להסתובב בה בקיץ. זכינו במופעי פריחה אדירים של חצבים ותזכורת לכך שהקיץ מתקרב לקיצו

יומיים בואדי ע׳וור

ואדי ע׳וור חורג מרשימה זו מאחר והוא נמצא בחבל אדום ולא מואב. ובכל זאת, ואדי יפיפה זה, זורם דרך קניון אבן חול משגע עד חיבורו עם ואדי פינן הסבוך. בנקודת מפגש הואדיות ישנו ואפילו פגשנו כמה בדואים במפגש מעט לא סימפטי... אולי עדיף לצעוד בואדי ע׳וור ביום אחד ולישון בקמפ בתשלום שנמצא בשפך. סופו של המקטע, ביישוב פונון הידוע כמקבילתה של תמנע במכרות הנחושת בצד הירדני. זו הייתה הפעם הראשונה והאחרונה בטיול בה צעדנו לצד סלעי יסוד.

ואדי מוג׳יב (הארנון)

את הטוב ביותר שמרנו לסוף... הטיול בשפך הארנון מותר דרך השמורה המוסדרת שבכביש ים המלח. עלות הכניסה כ-20 דינר לאדם והיא מחייבת שכירת חליפות הצלה. המסלול במגמת הלוך חזור עד המפל, מומלץ להקדיש 4 שעות לקניון האדיר הזה. הזרימה חזקה ביותר, בכוחה להעיף אדם בקלות ויש להעזר בחבלים ובסולמות שהותקנו בדרך. יצאנו מהנחל המומים לגמרי, הבטנו לכיוון עין גדי שממול וידענו שלכאן עוד נשוב בקרוב

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )