נחל זרד (ואדי חסה)

טיול בנחל זרד הוא חוויה שונה לגמרי מכל מה שהכרנו בטיולים במדבר בארץ. המים הזורמים לכל אורך הנחל, המפלים, הבריכות, הנביעות החמות וכמובן החברה הטובה הפכו את הטיול לחוויה מדהימה

גם לירדן חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולJune 2014
משך הטיול3 ימים
עונה מומלצתאביב

ערב ראשון בנחל

נחל זרד הוא נחל איתן. כבר בכניסה אל ערוץ הנחל אנחנו מתחברים לזרם קטן וצלול של מים. אנחנו מתחילים ללכת במורד הנחל, חוצים מדי פעם מצד לצד עד שמגיעים אל בריכה קטנה בנחל. אף אחד לא מבזבז זמן ותוך כמה שניות אנחנו כבר בתוך המים שלהפתעתנו הרבה - חמים! לא חשבנו שנפגוש את הנביעות החמות המפורסמות של הנחל כל כך מהר! אחרי ששחינו והצטלמנו ממשיכים בדרך. ההליכה בנחל היא או במים או על חלוקי נחל בערוץ, כולנו עם סנדלים (מכל הסוגים) ועם תיקים על הגב. הנוף בנחל מזכיר מאוד את איזור שמורת עין גדי, מעין נווה מדבר מוקף בצמחייה ירוקה. לאט לאט השמש יורדת ואנחנו מתמקמים ללילה ראשון בנחל באיזור שטוח ליד סלע גדול בגדה הדרומית של הנחל. לפי סימני המדורות המעטים נראה כאילו ישנו פה כבר לפנינו. החברה נחים קצת, עושים קפה, ואחרי כמה זמן מתחילים להתארגן ללילה, מכינים ארוחת ערב ומהר מאוד כולם נופלים לישון אחרי היום הארוך שעברנו.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

איך מגיעים לנחל זרד?

בגדול הטיול בנחל זרד היה חלק מטיול יותר ארוך בירדן. את כל הנסיעות אירגן לנו נאזם, שהוא ירדני שגר תקופה מסויימת בנצרת. הוא אסף אותנו ממעבר הגבול, דרך עקבה ועד לנחל זרד. נסענו במונית שהוא אירגן מעקבה לנחל.
אז בעצם את הדרך התחלנו בעקבה. משם יוצאים בכביש ראשי שמטפס לרכס הרי אדום. ככל שעולים בגובה איכות הכביש יורדת. הנסיעה אורכת כ3 שעות, רוב הזמן על פסגות הרכס או ביניהן. כל כמה זמן עצרנו בתצפית יפה כדי להשקיף על הנוף ולהצטלם. בסוף הנסיעה מגיעים לערוץ של נחל זרד. לפי מה שהבנו אסור לטייל בירדן בקבוצה של 4 או יותר בלי מדריך ושוטר ירדני, ושבכניסה לנחל יש עמדת בדיקה של המשטרה הירדנית. נאזם כנראה מתורגל בשיטות הירדניות ואנחנו הגענו לקראת ערב וכבר לא היה שם אף אחד. נפרדנו לשלום מהנהג והתחלנו את הירידה הקצרה אבל תלולה אל תוך הנחל.

יום הליכה בנחל.

אנחנו מתעוררים בבוקר עם ראשוני הזבובים. השמש כבר בשמים אבל עוד לא מאירה עלינו הודות לקירות הנחל הגבוהים. מבשלים קפה של בוקר ומתחילים לצעוד. הזרימה בנחל מתחזקת לאט לאט כשמדי פעם מתחברים יובלים קטנים מדפנות הנחל. בהמשך אנחנו מגיעים לחלק בו הנחל נשפך מחלק רחב אל תוך קניון קטן ויוצר מפל. המפל מרשים בגובה של כ6 מטרים וזרימת המים בו מהירה וחזקה. כולם מתפשטים ורצים אל המים. לצערנו המים שנאגרים לא יוצרים בריכה עמוקה אלא רק "שלולית" קטנה שמגיעה עד הבירכיים. אנחנו ממשיכים עם הנחל ואחרי כשעה של הליכה מגיעים לסדרת בריכות נוספת, כמובן שעוצרים לשחות ולעשות קפה...
מכאן הנחל נפתח והזרימה שוב רדודה יחסית. פעם בכמה זמן מתחברת לנחל נביעה חמה, אותה מזהים לפי הצבע החום - אדמדם של המים וריח הגופרית. מצד שמאל מטפטפים וזורמים מים שיוצאים מהסלעים, לפעמים ממש קרוב לקרקע ולפעמים במפל קטן בדופן הנחל.
בהמשך הנחל הופך לקניוני ונותן לנו זמן להירגע מהשמש שעכשיו נעצרת למעלה. ההליכה עכשיו היא בתוך המים שגובהם כ15 סנטימטרים. בסוף הקניון אנחנו מגיעים לסלע ענק עם חור בתוכו בגדה הדרומית של הנחל. כבר מחשיך ואנחנו מתמקמים על משטח חולי קטן ליד הסלע ללילה שני בנחל.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

אבטלה בנחל.

הבוקר אנחנו קמים בנחת. הזמן לא בוער, ומתקבלת החלטה להישאר בינתיים באותו המקום ולהמשיך רק בשעות הצהרים המאוחרות את ההליכה. את היום אנחנו מבלים בשחייה בבריכה קטנה בנחל, בסיפורים, שירים, תחרויות גלישה על בקבוקים בנחל ועוד. הזבובים היום לא מרפים מאיתנו והכילות (שיועדו בכלל נגד יתושים) הופכות לכלי היחיד שבעזרתו אפשר להתמגן מפניהם. בסלע הגדול יש מדף שצופה לנחל ומוצל בחלק משעות היום, ועליו אנחנו מבלים חלק מהזמן בקריאת ספרים, בארוחת צהרים וסתם התבוננות בנוף.
לקראת הערב אנחנו אורזים את התיקים וממשיכים במורד הנחל. אחרי כרבע שעה מתגלה לפנינו סלע גדול בצורת צוללת בגדה הדרומית. קצת אחרי הצוללת יש סידרה של מפלים בגודל בינוני עם בריכה עמוקה יחסית שמאפשרת לקפוץ למים. כמובן שאנחנו לא מוותרים על התענוג ובודקים את איכויותיה!
ממשיכים בהליכה רגועה לאורך הנחל, הצמחיה כאן דלה יותר מאשר קודם לכן והנוף הוא בעיקר סלעים חומים-אדומים. החושך שוב מתקרב ואנחנו בוחרים לישון הלילה קרוב למים בגדה הצפונית.

היציאה מהנחל

היום האחרון שלנו בנחל מתחיל איך לא בקפה של בוקר. מתחילים ללכת עד שהשביל לוקח אותנו אל הגדה הימנית של הנחל ומקיף את הערוץ מצפון, רק כדי להחזיר אותנו חזרה אל סדרת מפלים קטנים עם בריכה רדודה בתחתיתם. מכאן הנחל ממשיך להתפתל בעקביות. המים כאן כבר חמים מאוד יחסית לחלק העליון של הנחל. עם ההתקרבות לשפך מתחילים להרגיש את הקרבה לציויליזציה - שאריות זבל נראות מדי פעם עזובות בצידי הנחל.
עוד קצת ואנחנו מגיעים לשפך של נחל זרד. כאן המים עוברים מהערוץ הטבעי אל תוך תעלת בטון. קצת הליכה לאורך התעלה ואנחנו מגיעים לכפר קטן שם מחכה לנו נאזם המפורסם..

טיפים

  • הגעה - אני ממליץ לארגן את ההגעה לנחל והאיסוף ביציאה ממנו דרך נאזם. נאזם הוא ערבי ירדני שגר כמה שנים בנצרת ויודע עברית מצוין. הוא לא פראייר וכדאי להתמקח איתו טוב על המחיר. איתנו הוא עמד בהתחייבות שלו אחרי הרבה ויכוחים על כסף. בקיצור - אם הלכתם על נאזם אתם בכיוון הנכון, פשוט תפתחו עיניים. מספר הטלפון שלו הוא: 052-5141019. השיחה אליו היא שיחה רגילה, יש לו קו של סלקום.
  • לגבי מי שתייה בנחל. אחרי הליכה של כ7 שעות יש כל הזמן נביעות עם מים מעולים לשתיה. אם אתם רוצים להיות אובר-זהירים אפשר לקחת טבליות הכלרה ולהשתמש בהם.
  • זבובים - אם אתם מתכננים לשהות חלק מהזמן במקום ולא ללכת כל הזמן, או לא אוהבים לקום מוקדם בבוקר אל תכנסו לנחל בלי כילה איכותית לישון בה!
  • סנדלים - אנחנו הלכנו עם שורש בכל הנחל. אחרי יום בערך הסקו'צים של הסנדלים מאבדים את האחיזה שלהם אחד בשני. כדאי מאוד להביא אזיקונים או חוטים קטנים שייתפסו את הרצועות של הסנדלים.
  • סימון בנחל - אין. פשוט הולכים עם הזרימה של המים וכשיש צורך מחפשים קצת את הדרך. מעבר לזה יש גם רוג'ומים בחלק מהמקומות שבדרך כלל מצביעים על הדרך הנוחה ביותר.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )

קבלו שק שינה מקצועי, תרמיל יום משובח וגרבי טיולים

ציוד טיולים של Mountain Equipment, Gregory ו- Bridgedale בשווי כולל של מעל 2500 ש״ח מתנת Gravity ישראל בתחרות החודש