טרק הMenalon בארקדיה, צפון הפולופונז, יוון

הטרק שאורכו 75 ק"מ הולך בין כפרים באיזור Arcadia בצפון הפולופונז. סגנון הטרק הוא לינה בבתי מלון (לא טרק בקתות). מה שנוח זה שכמעט בכל כפר יש מקומות לינה, מסעדות עם אוכל מצוין ובחלק מהכפרים גם מכולות.

תאריך הטיולOctober 2020
משך הטיול5 ימים
עונה מומלצתאפריל-מאי או ספטמבר-אוקטובר. בקיץ יכול להיות חם מידי

יום 1 מ-Stemnitsa ל- Dimitsana

12.5 ק"מ
מכולת בסוף היום - יש
מתחילים את היום ב Stemnitsa-במרכז הכפר איפה שבתי הקפה הולכים בכפר לפי הסימון ואז מגיעים לדרך עפר. צועדים עליה כמעט כקילומטר אחד עד שהשביל לוקח שמאלה לשביל הליכה שיורד לוואדי. ממשיכים לרדת ובדרך עוברים בכנסיה קטנה. מהכנסיה יש כמה מדרגות לנקודת תצפית מדהימה על כל הנחל! מומלץ מאוד לעצור שם ולתצפת. אפשר גם לשבת להפסקה בספסלים בחצר הכנסיה. משם ממשיכים לרדת בשביל כשמצד ימין ניתן להבחין במנזר התלוי על המצוק. יורדים עד הנחל ואז חוצים אותו על גשר. מהגשר מתחילה עליה ממושכת שנמשכת פחות או יותר עד Dimitsana. השביל עולה די בתלילות וממשיך עד שמגיעים למנזר יפה ושקט שהשביל ממשיך ממש בתוכו. חוצים את המנזר וממשיכים בשביל שעולה לאורך הנחל עד שחוצים אותו פעם נוספת על גבי גשר. מהגשר ממשיכים שוב בעליה ארוכה למדי עד שמגיעים לשיפולי הכפר Paliochori. חשוב לשים לב לסימון של השביל ולעקוב אחריו, זה קטע שעלול להיות מבלבל. ממשיכים בעליה בשביל עד שמגיעים לדרך עפר מישורית עליה צועדים עד Dimitsana.
ב Dimitsana יש הרבה מסעדות ובתי מלון, וכן מאפיה וחנות מכולת בהן ניתן להצטייד. יש שם גם בית מרקחת.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום 2 Dimitsana עד Elati

19 ק"מ
מכולת בסוף היום - אין
שימו לב שזה יום ארוך, כדאי לצאת מוקדם! השביל מ-Dimitsana מתחיל ממש מהעיקול של הכביש איפה שמרכז הכפר עם כל החנויות ונכנס לתוך סמטה שיוצאת מהכביש הראשי. עולים בסמטה בתוך הכפר במדרגות אבן. באיזשהו שלב יוצאים מהכפר Dimitsana ואפשר לצפות עליו מלמעלה. ממשיכים בשביל בעליה עד שמגיעים לכר דשא נחמד עם נוף יפה וכנסיה קטנה. משם ממשיכים בירידה קצרה על דרך עפר ואחרי כמה מטרים השביל לוקח שמאלה מדרך העפר וממשיך בעליה מתונה בשביל הליכה נוח. לאחר כהליכה קצרה בעליה השביל הופך מישורי והולך לאורך קו גובה. ממשיכים בשביל שהולך לאורך עמק יפה עד שרואים את הכפר Zigovisti משמאלנו. מימין יש טברנה. ליד הטברנה על הכביש הראשי אפשר לעשות הפסקה בגן שעשועים שם יש ספסלים ליד אנדרטה עם פסל של ספר ענקי. משם ממשיכים לאורך הכביש וחוצים את הכפר Zigovisti. בהמשך יש במרכז הכפר בתי קפה קטנים אך אין מקומות לינה, לפחות לא לפי מה שאנחנו ראינו, אולי אפשר לחפש באתר Airbnb. ממשיכים בשביל בעליה, הולכים לאורך גבעות עם אדמת סלעים אפורה ושיחים נמוכים. השביל ממשיך בעליה והנוף משתנה לאט לאט והופך ליער מחטני. השביל ממשיך ביער עם עליות וירידות לסירוגין.
לאחר כמה קילומטים מתחילה עליה של כחצי שעה בה עולים לאוכף. ממשיכים קצת במישור על האוכף ואז יורדים בירידה ארוכה למדי בתוך היער. ממשיכים בשביל המישורי פחות או יותר, חשוב מאוד תמיד לעקוב אחרי הסימון של השביל לוודא שאתם בדרך הנכונה. לאחר מכן ממשיך השביל לאורך ערוץ נחל שבאיזשהו שלב חותך שמאלה בעליה לכיוון הכפר Elati. בElati יש מסעדה אחת ורק 3 מקומות לינה. אין מכולת. כשאנחנו הגענו לשם המסעדה היתה סגורה, מישהו מהכפר אמר שהמסעדה פתוחה רק בסופי שבוע, מאמינים שזה בגלל שטיילנו כבר בסוף העונה.

יום 3 מElati לNymfasia

14 ק"מ
מכולת בסוף היום – אין, אבל יש מכולת בכפר Vytina שם עוברים באמצע היום.
יורדים את השביל שבו עלינו אתמול בסוף היום, השביל יורד ולאחר מכן ממשיך במישור בין העצים לאורך נחל יפה. ממשיכים לצעוד כאשר באיזשהו שלב השביל הופך לדרך עפר רחבה. ממשיכים עד שמגיעים לכביש, חוצים את הכביש וממשיכים לאורך הנחל. לאחר הליכה מישורית פחות או יותר מתחילים לעלות בעליה תלולה למדי לכיוון Vytina. העליה מתמתנת לקראת הסוף עד שמגיעים לכפר. השביל ממשיך בתוך הכפר ועובר במרכזו שם יש מסעדות בתי קפה מאפיה וסופר. מVytina ממשיכים בשביל שיורד שוב לכיוון הנחל. מהנחל שוב עולים קצת, הולכים במישור ואז יורדים פעם נוספת לנחל. הולכים מעט לאורך הנחל ואז מתחילים לעלות מהנחל לכיוון Nymfasia. נכנסים לכפר ומגיעים למרכז הכפר שם יש מסעדה אחת. בתוך הכפר עצמו לא מצאנו מקומות לינה, אבל יש מעט בהמשך השביל כקילומטר לאחר Nymfasia מתחם צימרים יפה ומיוחד שנקרא Agropoli, ניתן להזמין דרך בוקינג. מNymfasia ממשיכים בירידה מתונה ביער עצי אלון ולאחר מכן הירידה הופכת תלולה יותר עד שמגיעים לכביש. בשביל להגיע למקום הלינה Agropoli יוצאים מהשביל ולוקחים שמאלה בכביש, עליו הולכים כחצי קילומטר עד שמגיעים לשביל הגישה למתחם הצימרים של Agropoli.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום 4 מ- Nymfasia ל- Valtesiniko

15.5 ק"מ
מכולת בסוף היום: יש.
ממשיכים על השביל שחוצה נחל יפה. מתחילה עליה של כרבע שעה עד למנזר שעל המצוק. מהמנזר ממשיכים בשביל שעולה, חשוב כל הזמן לשים לב לסימון של השביל עם הM. עולים בשביל עד שמגיעים להצטלבות עם דרך עפר. ממשיכים בשביל שעולה בתוך יער מחטני ועוברים מתחת למנזר תלוי על המצוק שמתחתיו יש מקום נחמד לשבת עם ברז מים. ממשיכים בשביל שעולה במתינות עד שהופך למישורי למדי, הולכים עד שרואים את הכפר Maghouliana מרחוק. השביל עובר בתוך Maghouliana שם יש 2-3 טברנות, אחת על הכביש הראשי ועוד שני בתי קפה בהמשך, בכיכר המרכזית של הכפר. ניתן לעשות שם עצירה. מ Maghouliana השביל ממשיך בתוך הכפר ועולה בסמטאות (חשוב לשים לב לסימון). עוזבים את הכפר וממשיכים בשביל בעליה קצרה, עולים עד לאוכף ואז ממשיכים בירידה מתונה על השביל שמסומן בצורה לא כל כך ברורה אבל דובק בתוואי של הנחל, לאורך הכביש. גם פה חשוב לעקוב אחר הסימון, השביל לא כל כך ברור. ממשיכים עד שחוצים את הכביש, עוקבים אחר הסימון ומכאן הולכים לאורך נחל קטן עליו הולכים זמן מה בשביל שלאחר כשעה-שעתיים הליכה הופך לדרך עפר. ממשיכים בדרך העפר שהופכת שוב לשביל הולכי רגל עד שרואים את הכפר Valtesiniko. מכאן חשוב מאוד לעקוב אחר הסימון, יש כל מיני שבילים מתפצלים והסימון לא תמיד ברור. ברגע שחוצים את הנחל לכיוון הכפר עולים על השביל ממש קצת ומיד לוקחים שמאלה, זה גם מופיע במפה. זה קטע קצת מבלבל כי אין סימון לפניה שמאלה. אחרי הפניה שמאלה ממשיכים על השביל שעולה ל Valtesinikoונכנס לתוך הכפר. ב Valtesiniko יש חנות מכולת וכמה מסעדות ובתי מלון.

יום 5 מ- Valtesiniko ל- Lagadhia

13.9 ק"מ
מכולת בסוף היום: אין.
ממשיכים בשביל שעולה בתוך הכפר Valtesiniko עד שלוקח שמאלה על כביש. אחרי כמה מטרים השביל מתפצל מהכביש ועולה למעלה. עולים בשביל לתוך יער מחטני. הולכים בשביל בתוך היער עד שמגיעים לכניסה קטנה, משם ממשיכים בשביל שנכנס בתוך שער, חשוב לסגור את השער אחרינו. הולכים בשביל מישורי יחסית, בתוך היער המחטני. לאחר כמה שעות הליכה יוצאים מהיער המחטני לשטח פחות מיוער, עם עשבייה ירוקה ועצי אלון ואלה. ממשיכים בשביל הנוח, מגיעים לנקודת נוף יפה ממנה כבר ניתן לראות את הכפר Lagadhia. מכאן ממשיכים בשביל שעולה מעט ולאחר מכן יורד בנוחות לכיוון הכפר.

טיפים למטיילים עם תינוק

- גיל התינוק - דניאל התינוק שלנו היה בן 10 חודשים כשיצאנו לטרק. זה גיל יחסית נוח מבחינת האוכל כי הוא כבר היה אוכל הכל אז לגמרי אכל איתנו במסעדות, וגם כי זה עוד גיל שהוא זורם על מה שאנחנו מכתיבים לו ולא מתנגד.
- אוכל - מבחינת אוכל לא היתה בעיה. במסעדות שישבנו דניאל היה אוכל איתנו מהכל - לחם, יוגורט, צזיקי, גבינה, עוף. במהלך היום היינו נותנים לו נניח פרוסה עם גבינה או חמאת בוטנים ופירות בין לבין. בבוקר ובערב הוא היה אוכל בקבוק והבאנו קופסא אחת 400 גר' של תמ"ל מהבית, וזה הספיק בדיוק. למשל בכפרים Dimitsana וVytina אפשר לקנות תמ"ל בבית מרקחת ובסופר. הבאנו גם חבילה אחת של חטיפי אורז לתינוקות מהבית שדניאלי נשנש פה ושם.
- מנשא טוב! יצאנו מהארץ עם מנשא מצוין של חברת Vaude. למשא מערכת גב, רצועת בטן ורצועת חזה. זה מנשא שיש גם תאים לבקבוקי מים ותא אחסון נוסף. המנשא כולל גם גגון נגד שמש וכיסוי גשם. מומלץ להתנסות עם המנשא לפני שיוצאים לטרק ולראות שלתינוק נוח בתוכו. לדניאל היה ממש נוח במנשא והוא היה נרדם בו לשנ"צים תוך כדי הליכה.
- ציוד - לצמצם לצמצם לצמצם! קחו בחשבון שנניח התינוק שוקל בממוצע 10 קילו, אז הורה אחד סוחב רק את התינוק והורה אחר סוחב את כל שאר הציוד! בגלל שזה טרק שישנים בבתי מלון בדרך ואוכלים במסעדה יש את הפריבילגיה המדהימה לקחת מינימום ציוד! למשל, אנחנו לקחנו כל אחד זוג מכנסיים אחד שהיה עלינו ועוד שתי חולצות מנדפות לכל אחד. גם לדניאל התינוק לקחנו את המינימום ההכרחי כדי לשמור על התיק קל יחסית. (כן, בגלל זה בכל התמונות הוא נראה עם אותם בגדים). ובואו אספר לכם סוד - וויתרנו על לסחוב סבון נוזלי מיוחד לתינוקות וקרם הגנה מיוחד לתינוקות, דניאל השתמש בסבון ובקרם שלנו ולא קרה לו כלום.
- לינה: הלינה היא בבתי מלון, במלון אחד ראו שאנחנו עם תינוק והציעו לנו לול קמפינג, בשאר הלילות פרשנו שמיכות על הרצפה ודניאלי פשוט ישן על הרצפה לידנו.
מומלץ להביא שמיכת פיקניקים כדי שבעצירות במהלך הטיול יהיה לתינוק נוח לזחול ולשוטט. לנו כבר שנים יש שמיכת פיקניקים מעולה מדקטלון שמתקפלת לגודל קטנטן.
- גשם - כשירד גשם שמנו את הגגון והכיסוי גשם שבאים עם התיק. בנוסף, פרשנו על דניאל פונצ'ו ענק כזה נגד גשם וזה כיסה אותו מכל הכיוונים ככה שהוא לא נרטב בכלל. ממליצה להביא איתכם פונצ'ו כזה.

ציוד לדניאל:
2 סטים של בגד גוף +2 מכנסיים רגליות
חליפת פליז מחממת
פוטר
כובע צמר
20 חיתולים
חבילה קטנה של מגבונים
שפורפרת קטנה של משחת החתלה
נובימול
2 בקבוקים
קופסה 400 גר' נוטרילון
בקבוק מים
חבילת חטיפי אורז
ויטמין D + ברזל

טיפים

  • הגעה לנקודת ההתחלה של הטרק: הטרק מתחיל בכפר Stemnitsa. תחבורה ציבורית: משדה התעופה של אתונה ניתן להגיע לתחנה המרכזית של האוטובוסים באתונה, בכתובת Leof. Kifisou 100, Athina 104 43, Greece (שימו לב שיש כמה תחנות מרכזיות באתונה, התחנה הזו היא התחנה של האוטובוסים שיוצאים לכיוון טריפולי). משם אפשר לעלות על אוטובוס לעיר טריפולי בפולופונז. מטריפולי ניתן לקחת מונית ל- Stemnitsa או לקחת אוטובוס, אך צריך לברר את השעות המדויקות בתחנת האוטובוס של טריפולי, למיטב הבנתי יש רק פעמים בודדות ביום. מונית: ניתן להגיע לכפר Stemnitsa גם עם מונית ספיישל ישר משדה התעופה של אתונה. לאחר תכתובות עם כמה נהגי מוניות באזור מונית ספיישל משדה התעופה או לחילופין מאתונה עצמה תעלה סביב ה200 יורו. רכב: זו האופציה שאנחנו בחרנו, בעיקר בגלל הקורונה העדפנו שלא להשתמש בתחבורה ציבורית. ניתן לשכור רכב מהשדה. משדה התעופה של אתונה לוקח כמעט 3 שעות בנסיעה רצופה עד Stemnitsa. הנסיעה עצמה עוברת בכבישי אגרה מהירים שהתשלום בהם במזומן בלבד, אז חשוב להצטייד במזומן לפני הנסיעה. סך כל האגרה מסתכם בכ-10 יורו. ב Stemnitsa השארנו את הרכב בחניה רגילה ברחוב הראשי שם הוא נשאר ולא זז 5 ימים ובסוף הטרק חזרנו Stemnitsa בשביל לקחת את הרכב ולחזור לאתונה. יציאה מנקודת הסיום של הטרק: הטרק מסתיים בכפר Lagadhia משם ניתן לחזור לטריפולי בתחבורה ציבורית עם אוטובוסים שעוברים כמה פעמים בודדות ביום או לחילופין לקחת מונית. אנחנו השארנו את הרכב השכור בנקודת ההתחלה של הטרק, בכפר Stemnitsa ולכן היינו צריכים לחזור לשם. מה שעשינו זה שאני לקחתי טרמפים מ Lagadhia עד Stemnitsa (נסיעה של כחצי שעה) ומשם לקחתי את האוטו וחזרתי ל Lagadhia לאסוף את בעלי והתינוק.
  • מפות וסימונים: רצוי ומומלץ להוריד את האפליקציה של הטרק שנקראת Menalon Trail topoguide. האפליקציה בתשלום ועולה כ18 ₪ אך היא מכילה מידע חיוני ובעיקר יש באפליקציה מפה ששימשה אותנו לאורך הטרק. כמו כן השתמשנו הרבה באתר הרשמי של השביל בכתובת: https://menalontrail.eu/. באתר יש מידע מעולה! סיפור דרך מפורט, טלפונים של נהגי מוניות ובתי מלון ועוד ועוד. בכפר בו מתחיל הטרק, Stemnitsa יש נקודת מידע על הטרק שם אפשר גם לקנות מפה קשיחה. באופן כללי השביל עצמו מסומן היטב בסימון M שצבוע כל פעם בצבע אחר – או ירוק או אדום או צהוב. בכל מקרה לא משנה הצבע, העיקר שתלכו אחרי הסימון הרשמי של השביל, עם האות M. ברובו השביל מסומן בצורה ברורה אך לעיתים יש כמה שבילים ואפשר להתבלבל. באופן כללי תזכרו את הכלל הבא – אם צעדתם על השביל וכבר הרבה זמן לא ראיתי סימון כנראה שאתם על השביל הלא נכון ועליכם לשוב על עקבותיכם עד שתמצאו את הסימון של השביל ותלכו עליו.
  • מים: במהלך כל יום של הטיול עוברים תמיד ליד ברז מים בוא ניתן למלא. אנחנו יצאנו כל בוקר עם בקבוק ליטר וחצי לכל אחד והיינו ממלאים בדרך. במפת הטרק באפליקציה מסומן היכן יש ברזי מים לאורך המסלול. המים מהברזים מתאימים לשתיה.
  • לינה: הלינה עצמה היא במלונות קטנים בכפרים בדרך, המלונות נוחים מאוד ונקיים, לכל חדר שירותים צמודים וכל מה שצריך. מבחינת ציוד לא צריך לקחת שקי שינה / ציפה / מגבת. חלק מהמלונות כוללים גם ארוחת בוקר. מומלץ להזמין את המלונות כמה ימים מראש, אנחנו הזמנו דרך אתר Booking. אפשר גם דרך Airbnb. ניתן גם ללון באוהל במהלך הטרק, לפי מה שהבנו זה בסדר ומותר.
  • עלויות: חזר לזוג במלון - בממוצע 65-70 יורו ללילה (כולל ארוחת בוקר). ארוחת ערב טובה במסעדה בממוצע 15 יורו לאדם. עוד קניות של אוכל בדרך - 5 יורו לאדם. הוצאנו בממוצע 50-55 יורו לאדם ביום. לא כולל עלויות השכרת רכב והדלק.
  • ציוד: בגלל שישנים בבתי מלון ואפילו לא בבקתות ואוכלים במסעדות בדרך יש פריבילגיה עצומה לא לסחוב כמעט כלום. לא לקחנו איתנו שקי שינה / ציפית / מגבות ואפילו לא סבון כי תמיד היה במלון. לבסוף וויתרנו גם על פק"ל קפה למרות שזה בהחלט יכול לשדרג את העצירות בדרך. רצוי להביא ציוד נגד גשם כי עלינו ירד גשם (אמצע אוקטובר) ולכן לקחנו איתנו כיסוי גשם לתיק ומעיל גשם.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )