שבוע בהרי הפאן

טרק כאוות נפשכם בנופים מרהיבים - נחלים, אגמים ופסגות

גם לטג'יקיסטן חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולJune 2015
משך הטיול8 ימים
עונה מומלצתמאי יוני

הכנות

ההתארגנות לטרק מתבצעת בפנג'יקנט, אליה ניתן להגיע מדושנבה או מחוג'אנד (כמו שאנחנו הגענו). הנסיעה מחוג'אנד עורכת כ-7 שעות (נכון לכתיבת שורות אלו הכביש בשיפוצים וייתכן שתתקעו בפקקים, אנחנו עמדנו בלי לזוז כ-3 שעות). ייתכן שהכביש יהיה סגור ביום ופתוח רק לנסיעות לילה.
בפנג'יקנט ישנו במלון בשם דודו שנמצא ברחוב Devashtich, הצמוד לרחוב הראשי אחרי הגשר מול האצטדיון. במלון חדרים נקיים וגדולים, מים חמים ומחשב עם אינטרנט. המחיר הוא 50 סומוני לאדם.
ברחוב הראשי (אחרי שחוצים את הגשר, לא לכיוון הבזאר אלא לכיוון השני) מסעדה מפנקת של בחור בשם חמיד, המחירים לא זולים אבל האוכל טוב ואפשר "לפתוח שולחן".
בהתארגנות לטרק מומלץ לפנות לבחור בשם זאפאר (927807216), ממנו ניתן לקבל מידע טוב על המסלולים באזור וכן לקנות מפות טובות להרי הפאן ועמק יגנוב (10-15 דולר). זאפאר נחמד מאוד ודובר אנגלית רהוטה, פגשנו אותו במשרדים של ארגון עזרה גרמני שנמצא ברחוב – Marvazi .
קניות לטרק ביצענו בבזאר של פאנג'יקנט, שם ניתן לרכוש אורז, עדשים, פירות יבשים, פירות וירקות. חשוב להצטייד בכמות מספקת לפחות עד הכפר Guitan/ Zimtud.
הגעה לתחילת הטרק: נסענו מפנג'יקנט במונית משותפת (ג'יפ של 6 נוסעים) עם נהג שזאפאר קישר אלינו, 35 סומוני לאדם. הנהג לקח אותנו עד לאגם השישי ובמהלך הדרך עצר בנקודות יפות לצילומים. הנסיעה ארכה כשעתיים.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום א' – נסיעה לאגם השישי, טיול יום לאגם השביעי ולינה על גדת האגם השישי

לאחר כשעתיים של נסיעה יפיפייה שיצרה תיאבון לנופים ולטיול טוב, הגענו לאגם השישי ולכפר הסמוך לו. את טיול לאגם השביעי ניתן לעשות בהליכה מהכפר בהכוונת המקומיים. ההליכה אורכת כ-4 שעות סה"כ (הלוך וחזור).
השביל יוצא מהכפר שדרומית לאגם השישי, עולה דרך הכפר וממשיך בנקב עד האגם השביעי. בשביל בולדרים ענקיים ולכן הוא לא מאוד ברור אבל אין בעיה כי הכיוון ממש ברור. בסוף העלייה מגיעים לתצפית על האגמים השישי והשביעי ומשם חוזרים אחורה.
אנחנו ישנו במדשאות שעל שפת האגם השישי.

יום ב'- עליה לפאס- Tovasong

עלינו בערוץ הנחל שנשפך לאגם השישי מכיוון מזרח דרך הכפר Kiogli. ההליכה בשבילים נוחים וברורים, הדרך עוברת בין בתי הכפר על הגדה הצפונית של הנחל. אחרי הכפר kiogli המשכנו לעלות והגענו לכפר קטן נוסף, מיד אחריו יש פיצול נחלים בו פנינו לערוץ הימני (שמגיע מדרום מזרח) - מקומיים על הדרך או בשדות יכווינו אותכם. המשכנו עם שביל ברור, מעט לפני הפאס כדאי למלא מים בערוץ הקטן ולחצות לצידו השני לכיוון צפון (שמאלה), ומשם עלינו לפאס (3305 מ'). לאחר הפאס מתחילה ירידה בשביל ברור בהתחלה על הגדה הצפונית ואז עובר לדרומית. לאחר כ-45 דקות של ירידה הגענו לכמה יורטות (אוהלים של רועי צאן), עברנו אותן וממש אחריהן חצינו את הערוץ לגדה הצפונית. הערוץ הופך להיות תלול ומצוקי ולכן אי אפשר לרדת בו, והשביל שהופך יותר צר יוצא מהערוץ. השביל עובר לגדה המערבית של נחל- Sarimat ויורד לתחתית הערוץ. הירידה תלולה יחסית וארוכה (כ-800 מטר). כ-5 דק' לאחר ההגעה לתחתית הערוץ הגענו למקום מושלם לשינה: כר דשא, עצים למדורה ונחל קטן שזורם למילוי מים. שימו לב המים בנחל הראשי מלאים בסחף ואינם טובים לשתייה ללא סינון. סה"כ יום יפיפה של כ-10 שעות (עם הרבה עצירות בדרך).

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום ג'- עד לכפר Guitan

התחלנו את היום בירידה לאורך הערוץ (כ-18 ק"מ). ההליכה מתבצעת בשביל ברור במורד הנחל, לאורך הדרך מספר גשרים - בכל פעם חצינו לגדה השנייה, ועברנו גם מספר כפרים.
לא מצאנו הרבה נקודות למלא מים כך שכדאי לסחוב קצת עליכם. יש צינור ובו מים מעולים קצת לפני הכפר גזה, הצינור נמצא כ-200 מטר לפני הפיצול ערוצים Voru –Archamaidan. כ-6 ק"מ אחרי Gazza הגענו לכפר Zimtud, בו ניתן להצטייד באוכל בסיסי במכולת קטנה ולישון בהומסטיי (אצל בעל המכולת). אנחנו הגענו אחה"צ והחנויות היו סגורות, אז המקומיים קראו לבעל מכולת (ששמח לבוא). בנוסף קיבלנו לחם כמעט מכל אדם שרק פגשנו בכפר והתושבים לא הסכימו לקבל עליו תשלום. מהכפר עלינו כק"מ נוסף לעבר הכפר Guitan - עלייה של 320 מ', שם ישנו בהומסטיי אצל משפחה מקסימה. שרופידין, בעל הבית, אירחו אותנו בנדיבות תמורת 40 סומוני לאדם. שרופידין- 92-7374049, 92-6110973. הבית נמצא בסוף הכפר, ניתן לקבל הכוונה על ידי המקומיים או להתקשר ויאספו אתכם מהכניסה לכפר.

יום ד'- הליכה לאגם צ'וקורק

התחלנו את הבוקר בארוחה מפנקת אצל שרופידין אולסרה ויצאנו לדרך. היום מתחיל בעליה לפאס גוויטן בגובה 2,500 מ', ההליכה בשביל רחב ונוח במעלה הערוץ. בדרך עברנו לצד חלקות של מקומיים, הגענו לפיצול ערוצים בו המשכנו בנחל הגדול (הימני) ובשלב מסויים יש פיצול לשני שבילים - בכל אופן אין הבדל ושניהם טובים ומגיעים לפאס. סה"כ העלייה לפאס ארכה כמעט שלוש שעות והדרך הייתה נוחה וברורה. חצינו את הפאס והתחלנו לרדת מצד ימין בשביל על קו גובה די נוח. לאחר כ-20 דקות הגענו לכמה יורטים של רועי צאן נחמדים. כחצי שעה נוספת של הליכה על השביל הובילה אותה לתצפית יפה על אגם צוקורק, ומשם התחלנו לרדת לכיוונו. ליד האגם יש חלקת דשא נפלאה לאוהלים. היום קצר יחסית ויש זמן לבלות לצד האגם המקסים.

יום ה'- הליכה לאגם קלי-קלון

גם זה יום יחסית קצר (4-5 שעות) ולכן התחלנו את הבוקר בצורה רגועה ובארוחת בוקר באגם. ישנן שתי דרכים מוכרות ומסומנות במפה ללכת מצ'וקורק לקליקלון: האחת מהנחל והשנייה דרך פאס. אנחנו בחרנו בדרך שלישית על שביל שלא לא מופיע במפה (למרות שהוא טוב וברור, קיבלנו המלצה מזפאר).
הדרך מתחילה בהליכה לכיוון האגם העליון (הקטן), עלינו בערוץ הנחל שנשפך לאגם מכיוון מזרח על דרך נוחה וברורה. את הפאס כבר ניתן לראות מהאגם, כך שברור לאן עלינו להגיע וזה לקח לנו כשעתיים. הנוף מהפס מדהים! ניתן לראות את מרבית אגמי קלי קלון והעמק הסובב אותם. ירדנו בשביל ברור ימינה עד לשפת האגם והתמקמנו ללינה כי התחיל לרדת גשם. בסמוך יש מאהל של רועי צאן שהזמינו אותנו לתה יוגורט לחם ועוד.
מילוי מים: המים באגם מצריכים טיהור כי יש באזור בקר. כדאי להתמקם בקצה הדרומי של האגם, שם יש נביעה שאפשר למלא ממנה מים.

יום ו'- לאגמי אלודין

מספר דקות אחרי תחילת ההליכה הגענו לפיצול שבילים, אחד יורד מהאגמים לכפר במורד הערוץ והשני ממשיך במעלה העמק לכיוון הפאס - שימו לב לבחור את השביל לעבר הפאס (קשה להתבלבל הם בכיוונים מנוגדים). לאחר כחמש דקות הליכה הגענו לנחל זורם, יש לחצות אותו ללא גשר, חלצנו נעלים וחצינו לצידו השני. ידענו שיש באזור יחסית הרבה יורטים והלכנו אליהם כדי להצטייד במזון, באחד מהם מצאנו מכולת קטנה ובה עדשים, חומוס, נייר טואלט, לחם וכו' - מחיר מופקע אבל אין הרבה ברירה. עברנו את האגמים המזרחיים והתחלנו בטיפוס תלול של כשעתיים ל-Alouddin pass בגובה 3,850 מ'. מהפאס כבר ראינו את האגמים היפים.
ירדנו ממנו בתלילות, הירידה אורכת כשעתיים וחצי כאשר השביל נעלם וחוזר לסרוגין (בגלל השלג) אבל המגמה ברורה מאוד, פשוט רואים את האגמים. ליד האגם ישנם שני מקומות מסודרים לישון בהם ולאכול (15 סומוני לאדם). מי שלא מעוניין יכול גם להקים את האוהל בגדה הדרומית של האגם, שם מצאנו כמה פינות נחמדות. בעלי הקמפ ניסו לדרוש מאיתנו תשלום בכול זאת, למרות שלא ישנו בשטח שלהם. אחרי שיח חירשים והתעקשות הם עזבו אותנו.
האגמים מדהימים, מומלץ לעשות טיול קצר לאגם הקטן ולראות את הנביעות. ניתן לעשות טיולי יום נוספים באזור האלודין לאגם מוטני או לקרחון.

יום ז'- הליכה לאיסקנדר-קול

אנחנו תכננו ללכת עוד יומיים מהאלודין לאיסקנדר-קול: יום אחד לעלות עד אגם מוטני-Mutnoe, לישון לידו ולמחרת לחצות את הקזנוק פאס –Kaznok pass ולרדת עם הערוץ עד הכפר שרהטוג. הפאס נחשב קשה ומזג האוויר לא אפשר חצייה בטוחה וודאית אז החלטנו לשנות תוכניות ולנסוע לאגם ברכב. מהאלודין ירדנו במורד ערוץ Chapdara אל ה- Vertical Base camp (בייס קמפ של הרוסים), שם בדר"כ ניתן להצטייד באוכל ואפילו לישון בחדר. בבייס קמפ תחפשו בחור בשם אכראם, הוא אחראי על המקום ויעזור לכם לסדר רכב שיקח אותכם לאיסקנדר-קול, לנו זה עלה 400 סומוני, אפשר גם רק עד הכפר סרבודה ב-200 סומוני. נסענו עם נהג בשם חליפה -927537067- בחור חביב, נסיעה של כשעתיים לסרבודה ועוד שעה לאגם. ניתן גם ללכת ברגל לסרבודה, השביל ברור והדרך היפה ועוברת בין הכפרים.
הגענו לאיסקנדר-קול ולא מצאנו שם פינה טובה לשים את האוהל. בסוף הגענו לאדם נחמד בשם אליסדין, (דובר אנגלית) ישנו אצלו בהום-סטיי ממש על שפת האגם, יש מטבח שבו בישלנו לעצמנו ויש גם מקלחת קרה. אליסידין-907642052 או 927642052. באזור האגם כמה גסטהוסים יקרים יחסית ובחלק מהעונות יש תיירים. חשוב להגיע מצויידים באוכל כי הבישול עצמאי, בפינה הצפונית של האגם יש חנות מכולת קטנה.

נסיעה לדושנבה

לאחר לילה באיסקנדר-קול נסענו לדושנבה. אלוסידין הסיע אותנו לסרבודה בעלות 150 סומוני סה"כ ואירגן לנו משם נסיעה במונית משותפת ב-60 סומוני לאדם עד דושנבה.
הגענו לדושנבה למלון נחמד באזור שקט בכתובת SHAHRI SABZ RESTAURANT RAKHIMOV STREET 1. ישנו בחדר גדול עם ארבע מיטות, השרותים והמקלחת היו משותפים אבל נקיים והיו מים חמים. עלות 300 סומוני ללילה לכולנו. המלון קרוב לרחוב הראשי 10 דקות הליכה, ויש מכולת ותחבורה ציבורית ממש קרוב אליו. מומלץ מאוד והמארחים נחמדים, טל'-שרופידין-907300777.

טיפים

  • באחד מימי הטרק נתקלנו בשני גברים לבושים במדי צבא, שטענו שהם שומרי היער של האזור. הם הציגו בפנינו מכתב באנגלית הדורש מאיתנו לשלם להם על המעבר באזור. הסיטואציה נראתה לנו מוזרה (הם לא דיברו אנגלית, ואף אחד לא אמר לנו לפני על תשלום כלשהו). החלטנו להתעקש מעט ולא הסכמנו לשלם, והם דיי התייאשו. עד היום, גם לאחר שיחה עם מדריך שפגשנו, לא ברור האם היינו צריכים לשלם או לא.
  • מזג האוויר בבוקר היה טוב יותר מאשר אחה"צ (אז ירד גשם לפרקים מספר שעות והראות הייתה פחות טובה). בבקרים תמיד היו שמש ושמיים כחולים.
  • הטרק עצמו מאוד גמיש הן מבחינת הימים והן מבחינת מרחקי ההליכה בכל יום. מומלץ בחום רב: אם אתם רוצים לשלב לינה בהום-סטיי במהלך הטרק תעשו זאת ב-Guitan אצל שרופידין ואולסרה, משפחה מקסימה שאירחה אותנו נפלא.
  • במהלך הטרק עוברים ליד מספר בייס קמפים. במידה ויש בהם אנשים ניתן להצטייד באוכל, קחו בחשבון שהמחירים יקרים (אבל זה יכול לחסוך במשקל).

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )