Hazratishoh - טרקים קצרים באזור אזרטישוח

חמישה ימים באזרטישוח בפמיר בהם תפגשו נוף יפה, בע״ח ואירוח כפרי יוצא דופן

גם לטג'יקיסטן חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולJuly 2015
משך הטיול5 ימים
עונה מומלצתמאי

רקע

אזור האזרטישוח (Hazratishoh) סמוך לנהר הפאנג׳ שהוא הגבול עם אפגניסטן, הינו חלק מהרי הפמיר (מצריך פרמיט) אך אינו גבוה כמו אזור חורוג כך שלא מחייב התאקלמות לגובה.
באזור נוף מגוון, כפרים בעלי משקים אוטרקים וחיות בר.
האזור קרוב יחסית לדושנבה ,סה״כ כ-5 שעות נסיעה. לנו זה היה מושלם בגלל מגבלת הזמן.
פרמיט לפמיר הוצאנו בקירגיסטן בבישקק ,ניתן להוציא גם בדושנבה בעלות 20 סומוני לאדם.
אנחנו חיפשנו בדושנבה מפות טובות של האזור ולא מצאנו, לא ב-cbt, לא בסוכנויות תיירים ולא בחניות של ספרים ומפות. המפה היחידה שמצאנו הייתה בקנה מידה של 1:500,000 ועלתה 60 סומוני והיא לא מתאימה לניווט, כך שיש צורך להדפיס מפות מהאינטרנט מאתר של מפות סובייטיות. היה דיי קשה לברר מידע על מסלולים וטרקים ולכן החלטנו לקחת מדריך מקומי.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מדריך

יצרנו קשר עם מדריך בשם חאקים דרך אשת קשר שלו בדושנבה בשם מלודה. חאקים- 992900605757
מלודה-918668658
מלודה אישה מקסימה תרגמה בינינו ועזרה בתיאומים השונים.
מומלץ מאוד להיעזר במתורגמן סובלני ויסודי כדי להסדיר את כל הפרטים הקטנים מבעוד מועד, כך שלא יהיו הפתעות בהמשך: לסכם על המחיר ועל אופי הטיול שאתם רוצים. המדריך נחמד מאוד אך לא מדבר אנגלית כלל ומעט מאוד רוסית כך שהתקשורת לא קלה, צריך להיות מודעים לזה ולקבל בזרימה הפתעות ואי הבנות.
ברור שאופציית המדריך פחות נוחה ויותר יקרה אבל גם בדיעבד אני חושב שלא קל לטייל באזור ללא מדריך, בעיקר מכיוון שהשבילים בחלק מהמקומות לא ברורים או כלל לא קיימים. מי שמעוניין לצאת בלי מדריך צריך לעשות עבודת מחקר יסודית מה שלוקח זמן.
נוסף לליווי של המדריך יש אירוח נדיב ומפנק בבית של אבא שלו, שם ישנו בלילות שלא היינו בשטח (כמובן בתשלום נוסף). הייתה שם אווירה נהדרת. פגשנו אנשים מקסימים שעוסקים בחקלאות ובחצר של הבית תרנגולות מסתובבות ומלא עצי פרי, גינת ירק ממנה אכלנו חופשי. האזור יפה מאוד ומגוון נופית, עשיר בחיות בר וציפורים ומאפשר טרקים האורכים שונים וכן טיולי יום.
המשפחה התחילה את ההתעסקות עם תיירים כמדריכי ציידים שבאים לאזור הזה לצוד את חיות הבר, כיום עוסקת גם בהדרכה והמדריכים היו בעלי מוטיבציה רבה למצוא "מנחור" - סוג של יעל ענקי ולהראות לנו במשקפת.
מחיר:
העלויות יחסית יקרות יש לקחת זאת בחשבון, אך חשוב לציין שארוחות היו מאוד נדיבות והאירוח היה מדהים, כל מה שביקשנו קיבלנו!
עלות מדריך ליום 15$ (עד היום לא ברור לי האם זה פר מטייל או סה״כ . לנו הייתה אי הבנה בנושא וחשוב לשים לזה לב מראש)
לינה- 9$ לאדם ללילה
ארוחות: בוקר 4$ לאדם, צהריים 5$ ערב 6$
כמובן שניתן להתמקח/ לבקש הנחה. אנחנו היינו ארבעה מטיילים לחמישה ימים ולכן הלכו לקראתנו.
כמו כן משלמים על הדלק של הרכב שמקפיץ לתחילת המסלולים ומסופו.

דרכי הגעה

מדושבה לקולוב (kulob) יש אוטובוס בעלות 20 סומוני לאדם, הנסיעה אורכת כארבע שעות, האוטובוס נוח וממוזג. אפשר גם למצוא במונית בין 250-300 סומוני למונית.
מקולוב לשורבאד (shuroabad) לקחנו מונית משותפת ב-10 סומוני לאדם . משורבד לאנ׳גירוב (anjirob) המדריך אסף אותנו ללא תשלום. חזור לדושנבה באתה דרך.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מזג אוויר

יש לקחת בחשבון שזהו אזור חם יחסית ומומלץ להגיע בתחילת העונה- באביב. אנחנו היינו ביולי וכבר היה חם ככה שלדעתי באזור מאי-יוני זה מושלם.
מכיוון שהיה חם מדי לטייל בשעות הצהרים ובנוסף המדריך שלנו היה בצום הרמאדן, טיילנו משעות הבוקר המוקדמות עד הצהריים, אז עצרנו במקומות מוצלים וטובים למנוחה והמשכנו אחה״צ כשהמזג התקרר. ימי ההליכה הם לא ארוכים כך שלא הייתה כלל בעיה.

״חודג' מקיאח״ -מעין הקרח:

טרק של יומיים- קמנו לארוחת בוקר בבית שתארחנו בו, לאחר מכן ארזנו והתארגנו לטיול, הקפיצו אותנו כרבע שעה נסיעה לתחילת המסלול לכפר בשם "סרי מחזור". התחלנו לטפס בשביל רחב וברור במעלה ההר ששמו ״צו•סק״ בדרך עוברים עצי תות שזיף ושקדים ואוכלים כמה שרק רוצים . לאחר כשעה טיפוס הגענו לנקודה שבה יש חור בצינור פלסטיק שמוביל מים לכפר, לאחר מילוי מים המשכנו בטיפוס ובערך באזור הזה השביל פשוט נגמר, הלכנו אחרי המדריך בדרך תלולה למדי ובתוך סבך צמחייה. הדרך הייתה לא נוחה והתחושה הייתה שהמדריך לא יודע לאן ללכת, מה שהתברר כלא נכון כשהגענו בדיוק לנקודה אליה הוא כיוון. לאחר כשלוש שעות טיפוס קשה כשהיינו כמעט בשיא גובה של ההר הגענו לאזור מלא בולדרים, המדריך לקח אותנו לנקודת נביעה נסתרת בין בולדרים. זרם הנביעה היה חלש אך הספיק בהחלט למילוי בקבוקים עכשיו כבר היה לנו ברור שהמדריך מכיר היטב את המקום. עצרנו שם למנוחת צהריים כשלוש שעות. המדריך שהיה מותש בגלל צום הרמאדן נמנם ואנחנו אכלנו נחנו. מכאן כחצי שעה הליכה לכיפה וקטנה שצופה לכיוון מערב, שם יש מקום נוח ויפה להקים אוהלים ולמדריך יש שם בית בוץ קטן. השקיעה והנוף היו מדהימים והלילה היה נעים ומושלם לישיבה סביב המדורה.
למחרת בבוקר השלמנו את החלק האחרון של הטיפוס, כחצי שעה הליכה נוחה יחסית הובילה אותנו לאוכף שממנו תצפית מרשימה על נהר הפאנג׳ ואפגניסטן. מכאן ירדנו בשביל תלול אך נוח הרבה יותר מהיום הקודם במורד ההר על שלוחה לכיוון צפון מערב. לאחר כשעה וחצי של ירידה הנקב מתרחב לשביל. בדרך כמה מעיינות למילוי מים וכן עצי פרי והנוף יפה מאוד. שעה וחצי נוספות של ירידה והגענו לדרך רכב שבין סרי מחזור לאנגירוב, מכאן כ-45 דקות של הליכה מישורית עד לבית.
כמובן שבבית חיכתה לנו ארוחה נדיבה ופירות ושתייה.
*הבעיה המרכזית בלעשות את הטרק הזה ללא מדריך היא הדרך הלא בוררה ביום הראשון ומציאת נקודת המעין (חודג׳ מקיאח).

״חזרת דישו״ - טיול יום מהכפר שוראבד:

יצאנו ברכב עם המדריך מהבית בכפר אנגירוב. הנסיעה היא על הפמיר highway שהייתה בשיפוצים ורובה דרך עפר. במהלך הנסיעה עצרנו פעמיים שלוש לתצפיות על ערוץ יפה וחיפשנו בע״ח במשקפת. למדריך יש יכולות זיהוי יוצאת דופן למציאת חיות.
לאחר כשעתיים ברוטו הגענו לכפר גדול יחסית בשם שוראבד ממנו פנינו לדרך עפר עד תחתית ההר- ״חזרת דישו״, הר בולט בעל צורה מיוחדת. טיפסנו על ההר בשביל ברור ונוח כשלוש שעות. הגענו לתצפית מרהיבה על האזור כולו, ראינו את הרי הפמיר הגבוהים, את אגם ״לנינעבד״ ואת העיר קולב.
במקום יש פינה מושלמת לארוחת צהריים או לקמפ ללילה- צל, מעין מדהים בתוך מערה, עצים למדורה וסוכות בהם ניתן לישון.
אכלנו ארוחת צהריים ואחרי מנוחה קלה המדריך לקח אותנו למערה נוספת שבה זחלנו עם פנסים כחמישים מטר , בעומק המערה גילינו חדר בו ניתן לעמוד שפוף, שם קבור שיח׳ כלשהו.
יצאנו מהמערה וירדנו בחזרה באותה הדרך עד לנקודה בא חנינו את הרכב. טיול יום יפה וקצר מומלץ !

טיול בן ימיים בחו•תחם ובנחל "של" (shel)

הטיול התחיל בהקפצה לכפר קישט (kisht) כ-45 דקות מאנגירוב. חוצים את הכפר ומיד ביציאה ממנו מגיעים לגשר גדול בצבע כחול מעל נחל "של״ שנשפך לנהר הפאנג׳, זו היא נקודת ההתחלה. המסלול פשוט עולה במעלה הנחל לכיוון מערב, ההליכה עוברת בתוך הערוץ. הנחל זורם במים שאיכותם בינונית אך יש הרבה נביעות וערוצים קטנים עם מים מעולים. לאחר כשעה הליכה הגענו לנקודה ממש צרה של הנחל, עברנו מנעליים לסנדלים והמשכנו. הערוץ מדהים וההליכה בו מהנה, כשהולכים בתוך המים החום מורגש הרבה פחות. הולכים כשעה נוספת במעלה הערוץ ומגיעים לנקב שעולה על הגדה הימנית (הצפונית) מעט אחרי פיצול נחל מימין. צריך לשים לב היטב ולא לפספס את הנקב ולהמשיך במעלה הערוץ. הכי טוב לעקוב במפה כי בשטח לא היה סימן ממש ברור פרט לשביל. קצת בהמשך הערוץ היה אוהל של כורי זהב, אבל אני לא בטוח שאפשר להסתמך על זה. אחרי שמצאתם את העליה תוכלו להשאיר שם את התיקים ולעלות בערוץ המרכזי עוד כשעה (לכל כיוון) 1.5 ק״מ - עד מפל נחמד שבו אפשר להתרחץ ההליכה יפה ובתוך המים. חוזרים חזרה לנקב שלנו ועולים בו כשעה עליה עד שמגיעים לבית קטן ויפה על השלוחה וממנו נוסף מרהיב. זה גם מקום נהדר לקמפ אוהלים. צינור מוביל מים ממעין קרוב עד הבית. אנחנו היינו עם המדריך שפתח את הבית עם מפתח וישנו בפנים. התמקמנו בבית והסתובבנו קצת באזור. כרבע שעה עליה במעלה הערוץ מגיעים לנחל זורם ומעין. ממש צמוד לבית ישנו אוכף צר עם תצפית מקסימה לשם עלינו בשקיעה ובזריחה כדי לתצפת על בע״ח.
למחרת בבוקר חזרנו לערוץ המרכזי והתחלנו לרדת בו. ניתן לחזור באותה הדרך במורד הערוץ עד הגשר או להגיע לכפר קישט דרך פס יפה. העליה לפס היא מהערוץ המרכזי לכיון דרום. הטיפוס על הגדה הדרומית מתחיל קצת מעל המקטע הצר (המעוקי) של הנחל שעברנו בו אתמול. יש נקב עד הפס בדרך מעט תלולה שלוקחת שעתיים וחצי
מהפס נוף יפיפה ויורדים לצד השני בשביל ברור שמוביל לכפר קישט.
*לדעתי אם לא רוצים לישון בבית אלא באוהל אז אין חובה לקחת מדריך לטיול הזה, אבל ממש כדאי להצטייד במפה טופוגרפית סבירה.
טיול מעולה וכיפי במיוחד בימים חמים מומלץ! תהנו!

טיפים

  • לעשות תיאום ציפיות מלא מול המדריך מבעוד מועד ע״י מתרגם כדי לצמצם את אי ההבנות וההפתעות.
  • להגיע באביב כדי ליהנות ממזג אויר טוב.
  • כמובן שלטרק אחד ארוך יתרונות רבים, אבל מס' טיולים כמו שאנחנו עשינו אפשרו לנו לראות אזורים שונים ונוף מגוון וגם קצת לנוח בין לבין.
  • המליצו לנו ללכת לבזאר משותף לאפגניסטן וטג׳יקיסטן, הוא נמצא ממש על הגבול אבל בצד הטג׳קי כך שאין בעיה. אמור להיות מיוחד, כשאנחנו היינו הוא היה סגור לרגל שיפוצים.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )