ספארי צלילה ב- Tubbataha Reef, אתר הצלילה הטוב בפיליפינים

ארבעה ימי צלילה מהאגדות באחד מאתרי הצלילה המשובחים בעולם. ראות של עשרות מטרים, כרישים בכל מקום וריף חי צבעוני ויפה במרכז ים זולו

גם להפיליפינים חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולMay 2014
משך הטיול5 ימים
עונה מומלצתמרץ - מאי בלבד!

רקע

Tubbataha Reef הוא אתר הצלילה הטוב ביותר בפיליפינים. הוא ממוקם באמצע ים Sulu, נחשב חלק מפלאוואן אך מרוחק מהאי 150 ק״מ. האיזור התגלה לפני 25 שנה, ובשנת 1993 הוכרז כאתר מורשת עולמית של ארגון אונסקו. הוא מורכב משני ״אטולים״ שהם ריף מעגלי עם לגונה רדודה במרכזו. ללגונות עצמן אסור להכנס והצלילות כולן לאורך קירות האטול התלולים שמעמיקים מאות מטרים.
בגלל מזג האוויר והים הגבוה לאורך רוב השנה, אפשר לצלול בטובטהה רק בחודשים מרץ-מאי, ורק בספארי (Live Aboard), כיוון שאין איים סמוכים עם מקומות לינה. נקודות היבשה היחידות הן אי קטנטן ועליו מגדלור, אי קטן עם קינון של מאה מינים של ציפורים, ורצועת חול קטנה עליה תחנת פקחים ומחקר.
זהו ריף חי ומגוון וחיים בו 11 מיני כרישים, 600 מיני דגים, 13 מיני דולפינים ולוויתנים וכן 360 סוגי אלמוגים.
פגשנו מדריך צלילה שהדריך במשך כמה שנים בתאילנד, פיליפינים ואינדונזיה ואמר שכשהגיע לצלול בטובטהה הצליח להיות מופתע ולראות דברים שלא ראה קודם בשום מקום אחר.
גם בשבילנו זו הייתה חוויה מטורפת. צללנו 40 צלילות בפיליפינים לפני כן בכמה מקומות, ועשינו ספארי באיי סימילאן בתאילנד, אבל חוויה כמו טובטאהה עוד לא הייתה לנו. הראות הייתה לרב מצויינת, הריף מתפקע מחיים ובכל צלילה פוגשים עשרות כרישים ומיני דגים.
הספארי כולל 5 לילות, וארבעה ימי צלילה כאשר בכל יום צוללים ארבע צלילות.
רב הסירות שפועלות כאן מציעות את הספארי במחירים מאוד גבוהים (סביבות ה-2000 יורו לאדם). לשמחתנו, מצאנו את Sakura Charther שמציעים את אותו הטיול בחצי מחיר! הסירה קטנה יותר, התנאים צנועים, האוכל פחות מפואר אבל הים אותו ים והאווירה טובה בהרבה. דינו ואשתו לט, הבעלים, הם מקצוענים שעושים את הכל בהרבה השקעה ואכפתיות והיינו מאוד מאוד מרוצים.
בקיצור, למי שאוהב לצלול אלו ימים נפלאים. פשוט צריך להגיע ולהתמכר לשגרה הכיפית על הסירה של צלילה-אוכל-שינה-דיבורים על מה שרואים בצלילה.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

הכנות והתארגנות

הספארי התחיל ביום ראשון בפורטו פרינססה, פלאוואן. מגיעות לכאן טיסות לא יקרות מכמה מקומות בפיליפינים בהם סבו ומנילה.
קבענו מראש עם דינו שיאסוף אותנו מהמלון, ובשעה 11:30 הגיע ואן שלקח אותנו למדוד את הציוד. את הציוד משכירים ממועדון של בחור איטלקי פדנט בצורה מעוררת השתאות שבדק הכל בדקדקנות ודאג שהכל יתאים, יהיה נוח ותקין. המאזנים והווסתים שקיבלנו היו נראים חדשים לגמרי. עלות השכרת הציוד גבוהה יחסית – 4500 פיזו לאדם לכל הספארי. מחשב צלילה הוא ממש חובה בפרופילים בהם צוללים בטובהטהה וההשכרה של אחד לא זולה - מומלץ פשוט לקנות אחד אם אין לכם.
מעבר לזה אין צורך להביא שום דבר מיוחד חוץ מבגדי ים, כלי רחצה ותרופות.ֿ
יש אפשרות להשאיר ציוד שאתם לא מעוניינים להעלות לסירה אצל דינו.
אחרי מדידות ציוד ואיסוף של כל האורחים ישבנו לתדריך וארוחת צהריים במסעדה נחמדה של אחד המלונות באזור. קיבלנו תדריך מנציגות של טובטהה, מילאנו קצת טפסים וכמובן- שילמנו. סאקורה מבקשים תשלום במזומן לפני היציאה או כשבוע לפני באמצעות פיי-פאל. סה״כ עלות הספארי 1150$. המחיר לא כולל עוד 75$ כניסה לשמורה ואת עלות השכרת ציוד למי שצריך.
בסביבות 16:00, אחרי שמי שהיה צריך קניות של הרגע האחרון קיבל הקפצה למרכז קניות, הגענו לסירה ויצאנו לדרך נרגשים ושמחים.

התנאים על הסירה

הסאקורה היא ״בנקה״ (סירה פיליפינית טיפוסית, ארוכה וצרה עם שני מוטות ייצוב לאורכה) פשוטה שהייתה שייכת לארגון צדקה כלשהו. דינו קנה אותה והסב אותה לסירת צלילה. בגוף המרכזי איזור אחורי לציוד, מטבח גדול, שני תאי שירותים ו-12 מיטות צפופות. בחלק הקדמי איזור שולחנות אוכל ב- ״ישיבה נמוכה״ עם גגון ווילונות ושם מבלים את עיקר הזמן מחוץ למים. מוטות הייצוב המקוריים של הבנקה הוחלפו וחוברו לגוף המרכזי מה שיצר משטח ענק עם איזורי סתלבט ומקום נח להתארגן לצלילה.
בתאי השינה שקעי חשמל שפועלים בכל שעות היום. יש במטבח מי שתיה, קרקרים ועוגיות פשוטות, קפה ותה חופשי. הבירות והשתיה הקלה בתשלום של 30-50 פיזו לפחית.
אנחנו חלקנו את הסירה עם 8 צוללים נוספים שהיו חבורה ממש נהדרת ושילוב מצוין של גילאים, נסיון בצלילה ושפות. רובם היו בדרגת דייב מאסטר, כולם צללו הרבה בכל העולם, ידעו המון על דגים והיו עם תשוקה אמיתית לכל מה שקורה מתחת למים.
בבוקר, ואחרי כל צלילה דאג לנו הטבח לארוחות מאוד מושקעות ונדיבות שכללו בעיקר בשר, ירקות טריים, אורז לבן והרבה פירות. אנחנו ביקשנו מראש אוכל ״חצימחוני״ ואכן קיבלנו דגים מצוינים בכל פעם שהוגש בשר.
בלילות, היו שבחרו לישון על הסיפון (תאי השינה מעט מחניקים גם עם המאווררים הקטנים שיש בהם). זאת אופציה טובה אבל יש לגשם כאן נטיה להגיע בהפתעה ואכן בשניים מחמשת הלילות היה טפטוף שהכניס את כולם רטובים חזרה לתאים.
הצוות הפיליפיני היה חייכן ותמיד שמח לעזור.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

הצלילות

ועכשיו למה שחשוב באמת- הצלילות. באזור טובהטהה 16 אתרי צלילה מסביב לאטולים. באופן כללי הם דיי דומים אחד לשני ונבדלים בעיקר במשטר הזרמים ובריף הרדוד. יש בעלי חיים שהסיכוי לראות גדול יותר באתרים מסויימים אבל יש באופן כללי הכל בכל מקום. בכל ספארי צוללים באתרים מעט שונים, וזה משתנה בהתאם לסירות האחרות ולבקשת הקהל. באיזורים ובימים עם זרמים חזקים הכרישים פעילים יותר ונמצאים רדוד יותר. מומלץ גם לתכנן את הספארי בשבוע ללא ירח כי כנראה שרואים יותר חיות גדולות (וגם יותר כוכבים).
צללנו בקבוצות של חמישה, מסירות קטנות. כל צלילה ארכה כשעה ורובן היו עמוקות (עד 40 מטר). אין הכרח כמובן לרדת עמוק, וכל אחד אחראי על פרופיל הצלילה שלו, אבל בעומק יש סיכוי גדול יותר לכרישים מסוימים (פטישנים) ומנטות. הצלילות לא קלות, וצוללים חסרי נסיון או בטחון עלולים להרגיש בחלק מהן פחות בנוח. עשינו צלילת לילה אחת.
ברב הצלילות הייתה ראות טובה ובכמה מהן, בעיקר בבוקר הייתה ראות מהסרטים (יותר מ-50 מטרים), שגורמת להרגיש באוויר.

אז מה רואים?
בעיקר חיות גדולות, להקות וריף חי ותוסס. אוהבי המקרו עשויים להתאכזב מעט כי הזרמים לא מאפשרים בד״כ להתמקד באיזור מסוים, והמגוון בין כה לא מהמשובחים בז׳אנר. בקיצור, גם אם יש בעלי חיים קטנטנים צריך להזיז את הכרישים כדי לראות אותם... בכל צלילה ראינו עשרות כרישים, רובם כרישי ריף (White Tip, Black Tip, Gray Reef), אבל אם יתמזל מזלכם תוכלו לפגוש כרישים יותר אקזוטיים כגון Shark Ray, Nurse Shark, כרישי לוויתן, פטישנים ו- Tiger Shark. בשייט שלנו פגשו שלושה כרישי לוויתן שונים, שלושה פטישנים (אנחנו פספנו אותם) ושני כרישי Nurse יפים. בנוסף יש סיכוי מסוים לראות מנטות (אנחנו ראינו אחת). נפוצים יותר ה- Marble Ray היפה שפגשנו בשלוש צלילות, ה- Blue Spotted Stingray וה- Tahitian Stingray.
בין הכרישים שוחים המון דגי טונה (Yellow Tail) מרשימים, להקות ג׳ק פיש ענקיות, המון ברקודות בלהקות ובבודדים ולהקות Bat Fish של עשרות פרטים. בריף הרדוד יותר, תמצאו צבי ים (Green Turtle, Hawksbill Turtle), נפוליאונים, סרג׳נ פיש, טריגרים מכמה סוגים, תמנונים, לובסטרים ועוד...

טיפים

  • בגלל שיש רק שלושה חודשי צלילה בטובהטהה מומלץ מאוד להזמין מקום הרבה מראש. לקראת סוף העונה יש יותר סיכוי למצוא מקום ברגע האחרון.
  • ציוד חשוב – מחשב צלילה, רעשן או פוינטר
  • לא היה מדריך דגים על הסירה, שווה להביא אחד (Reef Fish Identification - Tropical Pacific Fishes הוא מצוין לאיזור)
  • בפיליפינים כמעט כל הבנקים מגבילים הוצאה של 10,000 פיזו בכל יום. מומלץ להביא מזומן מראש או להשתמש בהעברה של WU (העמלה בפיליפינים מאוד נמוכה).

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )