מ-Rumtse לאגם-Tso Kar

טרק שכולו טבע – שלושה ימי הליכה מהכפר רומצה לאגם טסו-קאר, עם לינה עצמאית בשטח. בדרך חוצים שלושה פסים גבוהים מהם נשקפים נופים של מדבר ושלג, מהיפים שראינו באזור לדאק!

תאריך הטיולJune 2014
משך הטיול5 ימים
עונה מומלצתיוני - ספטמבר

מידע כללי

הטרק מתחיל מהכפר רומצה (על כביש לה – מנאלי), מטפס במעלה נחל Kyamari, חוצה שלושה פסים גבוהים (5,200 מ') ומשם יורד עד לבקעת טסו-קאר. בדרך אין כפרים בכלל ולכן יש לצאת עם אוהל, שקי שינה טובים ואוכל לכל ימי ההליכה. אנחנו קנינו אוכל בזול יחסית בסופרמרקט ברחוב הראשי בלה.
כשאנחנו טיילנו, מזג האויר היה מאד הפכפך – שמש מדברית נעימה השתנתה תוך שעות ספורות לסופת שלגים ורוח. הלילות היו קרים מאד וכדאי להצטייד בבגדים חמים. ברוב הלילות ישנו מעל גובה של 4,500 מ', ובכלל, במהלך הטרק לא יורדים מתחת לגובה של 4,000 מ' וכדאי להסתגל לגבהים מבעוד מועד.
כשחיפשנו, מצאנו באינטרנט מעט מידע על הטרק (רק באנגלית, וממש לא מפורט). פרטים נוספים ביררנו דרך סוכנות הטיולים "Snow Field", הממוקמת בתחילת רחוב Upper Tukcha. סאני, בעל הסוכנות ואיש אדיב במיוחד, ישב איתנו על תוואי המסלול ומידע רלוונטי (שהסתבר כמדויק ביותר במהלך הטרק!). פרטים ליצירת קשר: טלפון – 9469773678, מייל – sainkiguy@gmail.com.
מפות: אפשר למצוא בחנויות ספרים בלה במחירים משתנים. אנחנו טיילנו עם המפה Ladak and Zanskar – 1:150,000 שהייתה מצוינת אך מעט יקרה.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

דרכי הגעה

הגענו לרומצה באוטובוס מקומי מלה. האוטובוס יוצא בכל יום בשעה 16:00 מהתחנה המרכזית החדשה (מחניון "האוטובוסים הקטנים"), ומחירו 110 רופי לאדם. אנחנו הגענו לתחנה סביב השעה 15:00 והאוטובוס כבר היה כמעט מלא.
הסעה מאגם טסו-קאר בחזרה ללה הזמנו מראש מסוכנות Snow Field, ושילמנו 5,500 רופי לרכב. הנסיעה ארכה כ-4 שעות.

יום 1: נסיעה ולינה ב-Rumtse

הגענו לרומצה (4,150 מ') בערב, אחריי 3 שעות נסיעה. הכפר קטן יחסית ובו ארבעה הום-סטיי שונים. אנחנו ישנו בהום סטיי הראשון מצד ימין – המקום פשוט ונעים, ושילמנו 430 רופי לאדם עבור לינה וכל הארוחות (כולל א. צהריים ארוזה ליום שלמחרת: צ'אפטי עם חביתה!). לבאים מלה, הלינה ברומצה חשובה לעלייה הדרגתית והסתגלות לגובה.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום 2: הליכה קלה במעלה נחל Kymari (כ-4.5 שעות)

יצאנו מהכפר והתחלנו להתקדם דרומה לצד הכביש, בדרך עברנו כמה חניוני קמפינג. כעבור רבע שעה ראינו מרחוק כפר קטן (Danglas Chan), ופנינו מהכביש שמאלה לכיוון הנחל שזורם במקביל לו. הגענו לפיצול נחלים, שם פנינו עם הערוץ השמאלי (המזרחי) והמשכנו לעלות איתו. אחריי בערך חצי שעה הליכה הגענו לעיקול גדול בנחל ואחריו פיצול נחלים נוסף. הפעם לקחנו את הערוץ הימני (הדרומי), תחילה הלכנו בשביל רחב על השלוחה (בין שני הערוצים) ובשלב מסוים השביל יורד לנחל הדרומי וממשיך איתו. המשכנו במעלה הנחל וחצינו אותו מדי פעם (הזרימה הייתה מאד חלשה), עד שהגענו למכלאות בקר גדולות יחסית ולידן שלוש גומפות קטנות – חניון הלילה Chorten Sumdo (או כמו שהמקומיים קוראים לו: Camer). במקום משטחי דשא מישוריים ונוחים לאוהל, ונחל קטן שאפשר למלא בו מים. מכאן כבר רואים את הפס הראשון של מחר.

יום 3: שני הפסים הראשונים (6 שעות)

יצאנו מהקמפ והתקדמנו במעלה הנחל בצמוד לגדה השמאלית. לאחר 20 דקות הנחל מתפצל לשני ערוצים, פנינו בשמאלי והתחלנו לעלות איתו בשביל ברור ורחב. העלייה לפס הראשון ארוכה ומתונה, כעבור שעתיים נוספות הגענו לפס Kymari La (בגובה 5,180 מ'), והנופים ממנו היו מדהימים לכל הדעות והכיוונים!
אחריי שחצינו את הפס פנינו לצד הימני בשביל ברור וירדנו איתו במתינות. הקפנו את השלוחה וירדנו לערוץ נחל מרכזי, שם ראינו גרפיטי על אבנים המכוון לחניון הלילה שלנו: Tisaling. חצינו את הנחל (נקודת מילוי המים הראשונה אחריי הפס) והתחלנו לטפס בערוץ שממול – זה שנשפך לנחל המרכזי מצדו השני. בדרך ראינו מרמוטים ויעלים! מכאן העלייה עד הפס השני אורכת בערך שעה וחצי: כעבור שעה הגענו לשיא גובה של שלוחה (עם גל אבנים ודגלים צבעוניים – אבל זה עדיין לא הפס!), חצינו אותה והמשכנו על קו גובה במקטע יפה במיוחד עד שהגענו ל- Mandalchan La (בגובה 5,170 מ'). משם כבר ראינו את הפס של מחר ואת חניון הלילה שלמרגלותיו (Tisaling, בגובה 5000 מ').

יום 4: הפס האחרון וירידה לאגם טסו-קאר (6 שעות)

התחלנו את הבוקר בעלייה לפס. לא מצאנו שביל ברור, אבל ראינו את הפס מלמטה ופשוט טיפסנו למעלה על השלוחה הימנית כשעה עד ל-Shingbuk La (בגובה 5,230 מ'). מהפס נופים מדהימים על האזור כולו, ואפשר לראות מרחוק את אגם טסו קאר!
משם ירדנו עם הערוץ בשביל צר וברור כשעה וחצי, עד שהנחל נפתח ויצאנו לבקעת טסו קאר. כאן יש סיכוי טוב לראות חיות בר – אנחנו ראינו פראים (Wild Ass)! עזבנו את הנחל ופנינו ימינה עם השביל, תחילה במישור ואח"כ עלינו במתינות כ-15 דקות על השלוחה שממול, ממנה תצפית נהדרת על האגם. משם כבר ראינו את הכביש וחניון הלילה (Changthang).
בחניון אוהלי מסעדה (ניתן להזמין ארוחות במחירים משתנים, עד 200 רופי), אוהלי לינה ואפשרות לקמפינג (130 רופי עבור האוהל שלכם).
לאורך כל היום לא מצאנו נקודות למילוי מים, כך שכדאי לצאת בבוקר "מלאים" מהקמפ.

יום 5: הליכה קצרה לאגם (שעה וחצי הלוך חזור)

קמנו מוקדם בבוקר בשביל להספיק לראות את האגם מקרוב, לפניי שתגיע ההסעה שהזמנו בחזרה ללה. ההליכה לאגם מישורית ויפה במיוחד, ובדרך ראינו עשרות פראים! אפשר להגיע ברגל ממש עד לשפת האגם שמימיו שמנוניים ומלוחים, וההרים המושלגים משתקפים עליו בצורה מושלמת.
בשעות הבוקר המאוחרות (ובאיחור הודי אופנתי) הגיע לחניון הנהג שלנו, וחזרנו איתו ללה. כך בא לסיומו טרק נהדר, שיישאר קרוב לליבנו עוד שנים רבות.

טיפים

  • טבליות טיהור למים חובה!
  • כדאי ללכת לראות את האגם מקרוב, הוא יפיפה.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )