טרק במזרח הודו למרגלות הקנצ'נג'ונגה אל מעבר גוצ'ה (גוצ'ה לה, 4950 מטרים)

טיול בן 6-8 ימים במדינת סיקים שבצפון מזרח הודו. האזור מדהים ביופיו, ויחסית נוח לגישה. הטרק מחייב מדריך ופרמיט, ולרוב גם יציאה עם קבוצה מאורגנת. המסלול כמעט כולו הלוך וחזור, מלבד קטע קצר באמצע. אבל עדיין שווה את זה!

גם להודו חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולOctober 2010
משך הטיולשבוע
עונה מומלצתאוקטובר - תחילת דצמבר

הגעה, התארגנות ויציאה

סיקים היא מדינה קטנה בצפון מזרח הודו, מאוכלסת ע"י לא מעט נפאלים ומשלבת מגוון נופים - ג'ונגלים טרופיים, הרים עצומים (הקנצ'נג'ונגה הוא ההר ה-3 בעולם!), כפרים ציוריים, מנזרים טיבטיים ואגמים קדושים. ההגעה אל הכפר הקטן יוקסום אפשרית היישר מדרגי'לינג עם מעבר דרך ג'ורטאנג, או מעיר הבירה של סיקים גנגטוק, בעזרת ג'יפי השירות, אין אוטובוסים. הכפר יוקסום די מזמין לתיירים ויש לא מעט אופציות מבחינת לינה, יש אפילו כמה מקומות טובים לאכול, וגם כמה סוכנויות. רוב התיירים שמגיעים הם הודים ואירופאיים, אבל גם אנו הישראלים מתחילים לצוץ פה ושם... הכפר יפה בלי שום קשר, אבל לרוב מגיעים לכאן כדי לצאת לטרק.

התארגנות: ניתן תיאורטית (וגם מעשית) לצאת רק עם מדריך וללא פורטר וכו', אך גם אז הפרמיט (1500 רופי לפחות) חייב להעשות דרך סוכנות, קחו בחשבון שהפרמיט נחתם על הדרכון!! לרוב יוצא שהמחיר של המדריך והפרמיט והאוכל והכאב ראש כמעט זהים למחיר של קבוצה, אז תחשבו מה מתאים לכם. לצאת בלי מדריך אין שום סיכוי, יש שם צבא ומלא ביקורת.

הערה חשובה: נכון ללפני שנה - אנא המנעו מסוכנות בשם "Red Panda", מדובר בנוכל עם תעודות, שמציע מחירים זולים אבל ידאג לזמבר אתכם איך שרק אפשר.

ציוד: אם יש פורטר, אז אין בעיה, אם לא, אין מקומות להצטיידות אחרי יוקסום, הכל עליכם! בכל מקרה, הלילות קרים, עלול להיות גם גשם, אז קחו בחשבון את מזג האוויר.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום 1 - מיוקסום לצוקה

יום שברובו עלייה, מתחיל ביוקסום בגובה 1700 מטרים ומסתיים בגובה של כמעט 2600 מטרים. ההליכה בתוך ג'ונגל טרופי, עם נהר שוצף מתחת. יש חצייה של מספר גשרים וגם קצת ירידות, אין כמעט נוף אבל יש סחלבים מדהימים על העצים.
בדרך כדאי לנוח בבקים, מקום בו נפתח הנוף לראשונה. העלייה משם לצוקה די קצרה.

לינה בכפרון צוקה, כפר שננטש וכיום חיים בו רק למטרות תיירות. יש נוף להר פנדים, והבקתה ערומה לחלוטין מבפנים אבל בכל זאת סבירה.

יום 2 - מצוקה לדזונגרי

ביום זה עוברים סוף סוף את קו העצים. באמצע היום עוברים בפדאנג, שם יש בקתה קטנה אבל אין נקודת מים נוחה. היער הופך להיות נמוך ונשלט ע"י רודודנדרון (למי שרוצה לראות פריחה - בואו באפריל) ולקראת סוף היום מגיעים לעמק קטן הפונה מערבה ובו כמה בקתות קטנות ואחת מרכזית, דזונגרי. הגובה כבר יותר משמעותי, כ-4200 מטרים, ולכן נהוג להעביר כאן שני לילות כדי להתאקלם לגובה.

הלינה בבקתה במקום או באוהלים, יש שפע מים ושטח ישר.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום 3 - יום התאקלמות

יום שניתן לקום בו מאוחר ולהינות מהנוף עד הסוף. אם בכל זאת מוכנים להתעורר מוקדם, יש גבעה קטנה מעל הבקתה עם נוף מדהים לזריחה. באותו יום ניתן ללכת למסלול קצר הלוך ושוב אל מעבר עתיק שמוביל צפונה ומערבה. כרצונכם.. בכל מקרה כדאי לנסות להגיע באותו יום כמה שיותר גבוה כדי שהגוף ירגיש גובה, ואז לחזור לישון במקום נמוך מעט יותר.

יום 4 - ירידה לעמק פרק צ'ו עד לבקתת טנגסינג

באותו יום יורדים לא מעט עד לנהר שמנקז את העמק שממזרח לדזונגרי, ומגיעים למרגלות הר פנדים. ההליכה יפה מאוד אך לא ארוכה, אין קושי רב בגלל השיפוע. אנחנו לנו בבקתה שנמצאת בקצה הדרומי של העמק, הבקתה האחרונה למעשה.
לינה: אם יש ציוד ללינת שטח כדאי מאוד מאוד להתקדם עד לנקודת הלינה שממש מתחת לאגם, כדי לחסוך הליכת לילה ביום שאחרי. הבקתה של טנגסינג די בסיסית, ועדיף לישון בחוץ. באמצע היום עוברים בקתה במיקום מדהים (קוקצ'רונג), מומלץ מאוד לישון בה ביום שבו יורדים מהפס.

יום 5 - הגוצ'ה לה!

זה היום ללא ספק היפה בטרק, והוא היום בו גם מתחילים לחזור ולכן ניתן להשאיר את הציוד הכבד בנקודת הלינה. חשוב מאוד לקום מוקדם בבוקר, לפני השמש! ולהתחיל לעלות במעלה העמק. ממש מעל קצהו הצפוני של העמק נמצא האגם המקסים - samity lake, בגובה של כ-4200 מ'. משם ממשיכים בעמקים הקרחוניים בנוף ירח אל עבר הפס עצמו, שלרוב הוא מושלג. ניתן להגיע עד הפס בגובה בערך 4950 מטרים, משם יש תצפית מדהימה על הקנצ'נגו'ונגה, ההר השלישי בגובהו בעולם, 8586 מטרים מעל פני הים. יש ליד הפס אגם נוסף ואין ספק שהנוף מהמם! לרוב באזור לאחר שעות הצהריים נהיה ערפילי ואפרורי, נצלו את שעות הבוקר.
זהו.. מכאן חוזרים אחורה, אין אפשרות כיום להמשיך במעבר צפונה.

לינה: באותה נקודה או בבקתה ליד פיצול השבילים שעולה לדזונגרי, בקתת קוקצ'רונג. אם ישנים בטנגסינג יש אפשרות לעשות יום מעגלי קצר לאגם שנמצא מעט ממזרח.

ימים 6-8 - חזרה

מכיוון שמטיילים עם קבוצה ומדריך - יש קצת הגבלות, אבל בשלב זה אני חתכתי עם אחד הפורטרים וירדנו עד יוקסום באותו יום, יום ארוך למדי ומתיש, שלא מומלץ אם אין סיבה מיוחדת. לרוב מומלץ לפצל את הקטע הזה ליומיים, עם לינה בצוקה, והליכה דרך הקיצור עם העמק. בסופו של דבר חוזרים ליוקסום, וזוכים בלינה במיטה מפנקת ומקלחת עוד יותר מפנקת עם הוט באקט או ממש מים חמים אם יש לכם תקציב.

הערות כלליות

מכיוון שאין ברירה אלא לעבור דרך הסוכנויות כמה המלצות: הגיעו עד ליוקסום וארגנו את הטיול שם, אלא אם כן אתם באים בצורה ממוקדת רק לטרק הזה. בכל מקום אחר (דרג'ילינג, גנגטוק) תשלמו יותר ותקבלו אותו דבר בדיוק. תמיד תצא איזו קבוצה או שתמצאו מישהו לצאת איתו כל עוד זו העונה.
הסוכנויות יגידו כולם שחייבים לפחות 8 ימים כדי לסיים את המסלול. זה שטויות. בטח אם הולכים עם תיק קטן ופורטר סוחב את התיק. לאנשים עם כושר הליכה בסיסי 7 ימים זה אידיאלי, 8 ימים זה כבר קצת לאט. ראיתי תיירים שארגנו 9 ימים וזה לדעתי מוגזם לחלוטין, אלא אם כן הולכים עם כל הציוד ואז זה סיפור אחר.
מבחינת זמן הכי טוב זה סוף ספטמבר - אמצע דצמבר (קר מאוד!), ואולי גם אפריל-מאי אבל פחות טוב.
תתמקחו על המחיר ובסוף תצליחו, אבל לא בצורה מגעילה... זה מקום קטן וכדאי שירצו שישראלים יבואו.
בנושא התמצאות אין מה להסתבך כי אתם חייבים מדריך..

בהצלחה!

טיפים

  • כסף - תביאו מזומן, לפני שנה וחצי לא היה כספומט. היום? גם לא בטוח..
  • אינטרנט ביוקסום - יש אבל יקר ולאט, מקרי חירום בלבד
  • שאלות, בירורים ועניינים - אשמח לעזור.
  • כניסה לסיקים דורשת פרמיט (חינם!) אותו מוציאים בקלות בדרג'ילינג

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )