למיורו-צ׳ילינג (Hidden Valleys)

חמישה ימי הליכה בלדאק המדברית, בין הרי גרניט מחודדים, נחלים זורמים וירוקים, כפרים לדאקיים וטיפוס לשני פאסים גבוהים ויפים

תאריך הטיולJuly 2014
משך הטיול5 ימים
עונה מומלצתיוני-ספטמבר

רקע והכנות

יצאנו אל הטרק מלה - העיר התיירותית המרכזית בחבל לדאק.
כדי ללכת את הטרק כולו, יש צורך באוהל, ציוד בישול ולסחוב מזון (ישנם Homestays רק בחלק מהלילות). אוהל וציוד ניתן לקנות ולהשכיר בלה, אוכל אפשר לקנות ב-Main Bazar בעיר.
אנחנו קנינו את המפה המצויינת של הוצאת Olizane, בחנות ספרים גדולה ב-Main Bazar תמורת 1500 רופי (יקר, אך הוגן).
יש צורך באמצעים לטיהור מים בטרק - גם אותם ניתן לקנות בלה. אנחנו השתמשנו בפולידין.
הטרק מתחיל בכפר Lamayuru, שנמצא כחמש שעות נסיעה מלה על הכביש לקרגיל וסרינגר. יצאנו באוטובוס מתחנת האוטובוסים החדשה של לה בשעה 8:00, שילמנו 190 רופי לנסיעה.
למיורו הוא כפר יפה, שבראשו מנזר מרשים. יש שם הום-סטייס ומסעדות רבות.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום 1 - Lamayuru ל-Wanlah

התחלנו ללכת בשעה 14:00, לאחר שהגענו באותו היום באוטובוס, וישבנו לאכול ארוחת צהריים. משך ההליכה של יום זה בין שלוש לארבע שעות.
מהכפר ירדנו אל הנחל הזורם מתחתיו, והלכנו בכיוון הזרימה כ-20 דקות. בפיצול עם נחל גדול פנינו ימינה - ארבע סטופות קטנות מסמנות את המקום בו השביל מתפצל. מהסטופות תצפית יפה לכיוון למיורו.
עלינו בוואדי מדברי, בשביל ברור במשך כשעה וחצי, אל פס נמוך - Prinkti La (3650). משני עברי הפס ראינו נוף מדברי מרשים - הרי גרניט מחודדים.

מהפס ירדנו בשביל ברור, ראשית בתלילות, לאחר מכן במתינות בתוך ואדי, בין שעה לשעה וחצי, עד שהתחברנו לעמק גדול. עם החיבור לעמק פנינו שמאלה על דרך עפר, כ-40 דקות עד לכפר ונלה. הדרך בעמק יפה.
בכפר שני אתרי קמפינג - הראשון לפני הגשר נחמד יותר, אם כי סמוך לאנטנה סלולרית וגנרטור. ישנו ב-Homestay יקר יחסית - 700 רופי לאדם ללילה כולל ארוחות (ערב, בוקר, וצהריים ארוזה).
גם מעל כפר זה מנזר, אך האווירה בכפר קצת פחות נעימה מבימים הבאים - בשל הכביש שעובר דרכו.

Wanlah ל-Hinju

מ-Wanlah המשכנו על דרך העפר כשעה ורבע עד לכפר Panjila. בהחלט ניתן ומומלץ לתפוס טרמפ במקטע זה בלי נקיפות מצפון.
גם מ-Phanjila המשכו על דרך עפר (פנינו שמאלה בכפר), אך כעת היא עברה בעמק יפה יותר, והייתה נעימה יותר להליכה. הדרך עלתה במתינות כשעתיים עד ל-Hinju. בדרך עוברים פיצול לואדי המתחבר מימין, ולדרך העולה דרכו לכפר Ursi - שימו לב לא לפנות בטעות.
עצרנו בדרך וירדנו לנחל, לשבת תחת עצי הערב ולרחוץ במים - היה יום חם מאוד.

הכפר Hinju נחמד ונעים, ניתן לישון שם ב-Homestays. כרבע שעה הליכה אחריו פוגשים campsite ראשון בשרשרת של שלושה. ישנו בשני מבינהם, שהיה נעים, עם דשא, נוף מים ויחסית פחות רוח. אין צל במקום, כך שאם נפלתם על יום חם כמונו, מומלץ מאוד להעביר את השעות החמות בצל, ולהגיע לאתר הקמפינג רק לקראת ערב.
בבוקר זקן נחמד שגר מעל אתר הקמפינג הגיע לבקש כסף, נתנו לו 100 רופי.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום 3 - מ-Hinju דרך ה-Konze la

מ-Hinju התחלנו לעלות בכיוון הפאס ב-5:30, כדי לנצל את השעות הקרירות להליכה. העלייה כולה ארכה כשלוש וחצי שעות.
מ-Hinju התחלנו לטפס במתינות בואדי לאחר שעה וחצי הגענו למרגלות הפס, וזוהי הנקודה האחרונה למילוי מים לשעות הקרובות. מכאן העלייה תלולה, כשהשביל עולה ומזגזג על ההר לאורך שעתיים בהליכה איטית.
הנוף מהפס יפה מאוד - ניתן לראות את העמק ובסופו הפסים של הימים הבאים.
מהפס הירידה נוחה, כחצי שעה בתלילות, ולאחר מכן בואדי, אותו צריך לחצות כמה פעמים, על סלעים או ברגליים יחפות.
לאחר כשעה הגענו לחניון הלילה הראשון, ולאורך שעת ההליכה אחריו היו פזורים עוד מספר אתרי קמפינג. ישנו בחניון גבוה מעל הגדה השמאלית של הנחל - פחות מוצלח יחסית לאחרים.

יום 4 - דרך Sumda Chinmu ל-Dung Dung La Camp

המשכנו בבוקר עם ההליכה לאורך הנחל. השביל מטפס על הגדה הימנית, ממשיך קטע קצר גבוה מעל הנחל, ויורד אליו חזרה. לאורך הדרך שיחי ורד בר פורחים ויפים. במהרה מתחילה תעלת מים בגדה השמאלית של הנחל - בסופו של דבר יש להתחבר אליה שכן היא מובילה לכפר Sumda Chinmu. ניתן לעשות זאת מוקדם יחסית או מאוחר יותר. אנו עלינו אליה יחסית מהר, והלכנו לאורכה (לעתים השביל צר מאוד) עד שהגענו לכפר.
הכפר יפה, צופה על הנחל, ויושב בין שדות שעורה. יש בו Gompa סגורה אחת. לאחר שקנינו ירק לארוחת הערב מתושבת הכפר, המשכנו ללכת.
השביל ממשיך גבוה מעל הנחל עוד כחצי שעה, עד שיורד אליו חזרה. כאן חצינו את הנחל, ולאחר מנוחה קצרה התחלנו בעלייה התלולה לפס מפתיע (4200 מ'). לאחר כשעה של עלייה הגענו לראשו, ממנו נצפה נוף יפה מאוד לשלושה כיוונים. מכאן, השביל יורד אל הנחל שבקצהו השני של הפס במתינות. בקצה הירידה אתר הקמפינג שלפני הפס הבא. הוא יושב בתוך עמק יפה, בו נחל זורם תחת צל של עצי ערבה ושיחי ורד - בהחלט מקום נעים להעביר את הזמן.

יום 5 - דרך ה-Dung Dung La ל-Chiling

התחלנו את היום מוקדם בבוקר, ובשעה 5:00 כבר יצאנו לדרך. העלייה ל-Dung Dung La (4900מ') קלילה יחסית לשניים הקודמים, בשביל נוח כשעה ועשרים בקצב איטי מאוד.
הנוף מהפס יפה מאוד - ניתן לראות את שני הפסים הקודמים, ואת העמק שהלכנו בו. אנחנו ראינו גם יעל מרשים.
השביל יורד מהפס במתינות, לאורך קטע נוף יפה מאוד. לאחר כשעה השביל הופך תלול יותר. לאחר כשעה נוספת התחברנו לואדי, שם מצאנו לראשונה צל ומים מאז תחילת היום.
לאחר מנוחה בעצים הגדולים ומילוי הבקבוקים, המשכנו לרדת עם הנחל, בתחילה בתלילות, ולאחר מכן בנוחות עם הואדי. לאחר כשעה נוספת הגענו לכפר Chiling.
צ'ילינג הוא כפר יפה ונעים, שכל רחובותיו וחצרותיו מוצלים בעצי משמש עמוסים בפרי. תוך כדי אכילה מצאנו Homestay אצל משפחה נחמדה, ב-500 רופי לאדם (כולל כל הארוחות).
בבוקר ירדנו אל הכביש שמתחת לכפר, ומצאנו בקלות טרמפ חזרה ללה (שעה וארבעים בנסיעה זריזה, 300 רופי תרומה).

טיפים

  • לאלו שמעדיפים לטייל בלי אוהל וציוד, ניתן לוותר על ה-Dung Dung La, ועם יום הליכה ארוך דרך ה-Konze La להגיע לכפר Sumda Do ולסיים בו. ישנו סיפור דרך באתר שמתאר אפשרות זאת. אנחנו מאוד ממליצים לא לוותר על יום ההליכה הנוסף - הוא מהיפים ביותר בטרק.
  • אין צורך להזמין הסעה חזרה מצ'ילינג - רכבים רבים יוצאים ממנו במהלך היום.
  • למתכוונים לטייל עוד באזור לדאק - בחנות הספרים הגדולה במיין בזאר מצאנו גם את ספר הטרקים המעולה של הוצאת Trailblazer במחיר מצחיק של 900 רופי - מומלץ.
  • הטרק מגיע לגבהים משמעותיים. הקפידו להתאקלם ולנקוט את את כל אמצעי הזהירות.
  • טיילנו עם גזיית Kovea Moonwalker שעבדה מצויין בגובה עם בלוני גז לבנים תוצרת קוריאה שנקנו בלה. גם למטיילים אחרים עם גזיות Kovea קטנות יותר לא הייתה בעיה.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )