עמק דזוקו (DZUKOU VALLEY), טרק קליל ויפהפה ב"מזרח הפרוע" של הודו

טרק קצר (3-5 ימים) בדרום מדינת נגהלנד בהודו. הטרק משלב בין נופים מדהימים של יערות גשם, גבעות, הרים ועמק מיוחד במינו שמכוסה כולו בבמבוק.

גם להודו חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולApril 2017
משך הטיול4 ימים
עונה מומלצתאוקטובר עד מאי

רקע

למדינת נגהלנד הגעתי לקראת סופה של תקופה מדהימה בצפון-מזרח הודו, אזור מיוחד במינו ושונה לחלוטין משאר המקומות ה"קלאסים" בהודו. למי שמחפש מידע כללי על נגהלנד והאיזור קיים סיפור דרך יפה של בר יעקובי ואשל פלג (שווה קריאה בכל מקרה) ולכן אני אדלג כאן על מידע כללי כגון תרבות, אוכל, התניידות וכו' ואפרט ספציפית על הטרק הקצר והמדהים לעמק דזוקו שבדרום המדינה. עמק דזוקו הינו עמק גבוה (2500-3000 מטר) שמכוסה כולו בבמקוק גמדי, מה שנותן לו מראה מאד ייחודי ושונה מהסביבה, שהיא בעיקר יערות גשם צפופים.
מבחינת מזג אוויר, כנראה שמשתנה מאד בין העונות אבל כשאנחנו היינו באפריל היה גשום בטירוף כל יום עם אולי שעה במצטבר של שמיים בהירים. אומנם הגשם קצת מקשה על הטיול אבל הוא לגמרי לא מונע את האפשרות לצאת. ניתן לטייל בכיף בגשם אם מביאים ביגוד אטום למים ובלילה גם ככה יש מחסה בבקתה.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

הכנות והגעה לנקודת ההתחלה

מכיוון שלא ידענו למה לצפות (מאד קשה למצוא מידע באינטרנט) הכנו את עצמנו לטרק של 5 ימים בלי תשתיות בכלל. זאת אומרת, סחבנו את כל האוכל על הגב והבאנו גם אוהל. בדיעבד, כל זה היה מיותר מכיוון שקיימת בקתת מטיילים בעמק (אמנם עם תנאים מאד בסיסיים, אבל מספקת את הצרכים). בבקתה ניתן לישון בתוך חדר גדול וריק עם מזרוני שטח על הרצפה (50 רופי לאדם ללילה) ולקנות ארוחות מבושלות אצל שני החברה הצעירים שדואגים למקום. מומלץ בכל זאת להביא שקי שינה טובים וביגוד חם כי הבקתה לא מבודדת במיוחד והטמפרטורות בלילה יחסית נמוכות. אנחנו בישלנו לעצמנו (בשביל להוריד מהמשקל) ומי שרוצה לחסוך את העלות של הארוחות מוזמן גם לסחוב איתו אוכל אבל זה לדעתי מיותר כי האוכל שלהם נראה טוב והוא לא יקר במיוחד.
לתחילת הטרק יצאנו מהעיירה קוהימה. מהאזור של הגסטהאוסים (ליד הN.S.T) לוקחים אוטובוס עירוני לכיוון הB.O.C. פשוט תבקשו הכוונה מהמקומיים, הם ישר יגידו לכם על איזה אוטבוס לעלות ואיפה לרדת. כשאתם מגיעים לB.O.C תשאלו על ג'יפים משותפים לז'וקמה (ZUKHAMA). הרכב יצא רק אחרי שהוא מתמלא אז יש מצב שתיאלצו לחכות קצת. בעיקרון צריך לרדת קצת אחרי הכפר כאשר הכביש מתעקל לתוך גיא ותראו שם שלט שמכווין לעמק דזוקו.

הגעה לעמק

מהשלט שמתואר בפרק הקודם מתחילים לעלות בדרך עפר קלה מאד לכיוון מערב. הדרך עולה בצמוד לגדה הצפונית של הנחל, עוברים יובל אחד שמגיע מדרום ואחר-כך יש גשר שחוצה את הנחל לגדה הדרומית שלו. לאחר מכן, בפיצול נחלים עולים בנחל השמאלי וממשיכים בעקבות השביל המאד ברור במעלה הרכס. מהר מאד השביל נעשה תלול יותר ויותר עד שהוא הופך לשביל של מדרגות סלע בתוך ג'ונגל צפוף שנמשכות לרוב אורך העלייה. לאחר כ-3 שעות הליכה תגיעו לשיא הרכס ולנקודה הראשונה שממנה רואים את עמק דזוקו. אם תזכו למזג אוויר טוב, תוכלו לראות מכאן נוף מדהים של העמק ושל גבעות נגהלנד לכיוון שממנו באתם. מכאן ממשיכים על השביל לכיוון צפון-מערב במורד הרכס וכאשר מגיעים לצומת T פונים ימינה על שביל מישורי יחסית שמגיע ממש עד לבקתת המטיילים. כאן תוכלו לישון בתשלום סמלי ולהתמקם לכמה לילות הקרובים.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טיולי יום בעמק

יש הרבה מאד אופציות לטיולים קצרים בעמק אז אני אפרט כאן על 2 שעשיתי ואם תרצו אפשר פשוט להגיע למקום ולזרום לאן שנראה לכם יפה
1. יוצאים מהבקתה ויורדים בשביל לכיוון מערב. באמצע הירידה בצד שמאל יש מערה נחמדה אז אפשר לעבור שם. אחר כך, מכוונים לצלב גדול שנמצא על גבעה בצדו השני של העמק. השבילים מתפצלים הרבה אז פשוט צריך ללכת בהתאם לכיוון הכללי ובסוף תגיעו. עוברים גשר עץ אחד וממשיכים עד לנחל נוסף שאין ממש גשר שחוצה אותו אלא בול עץ צר. אפשר לעבור לצד השני על העץ למרות שזה טיפה מפחיד ולא יציב (במקרה הכי גרוע נופלים ונרטבים קצת, הזרם לא מסוכן בכלל) ועולים ישר לגבעה עם הצלב. מהגבעה יש נוף מדהים של כל העמק ואפשר גם להמשיך בשביל מעבר לגבעה לעוד שבילים בין במקבוקים ונחלים.
2. שוב יוצאים מהבקתה על אותו שביל, עוברים את המערה ומגיעים לצומת שבילים עם שלט שמכווין לכיוון JAPFU BASE. השביל הזה ממשיך צפונה בעמק דרך אותם נופים יפים עד שהוא מגיע לבסיס של פסגת ג'פפ'ו, הפסגה הכי גבוהה ברכס.

יציאה מהעמק ואופציות נוספות

בשביל לחזור לקוהימה אפשר ללכת בדרך שהגעתם ממנה לכפר ז'וקמה או לעשות מסלול מעט שונה. בצומת T אליה הגעתם בתחילת הירידה לעמק תמשיכו ישר הפעם במקום שמאלה ותגיעו לשביל דומה אשר יורד לכפר ויסוומה (VISWEMA). הדרך הזאת ארוכה יותר אך תלולה פחות. מהכביש ניתן לתפוס טרמפים די בקלות בחזרה לעיירה קוהימה.
JAPFU PEAK - אנחנו וויתרנו על זה בגלל מזג אוויר גשום מידי אבל יש אופציה לטפס לפסגה הגבוהה ברכס. על מנת לעשות את זה אתם צריכים לרדת בכפר KIGWEMA ולחפש שם את השביל שעולה בעמק. הלוך חזור אמור לקחת יומיים. לפי מה שהבנו מהמקומיים אין אופציה להגיע לפסגה מתוך העמק עצמו.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )