סיפור דרך מקיף למטייל בגיאורגיה

מסטיה-אושגולי, קזבגי , גו'טה-רושקה

גם לגאורגיה חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולJune 2019
משך הטיול15 ימים
עונה מומלצתתחילת יוני

לפני הנחיתה

הי חברים, מכיוון שקדמו לנו סיפורי דרך טובים שמתארים בצורה לא רעה את המסלולים השונים ,סיפור הדרך שלנו יהיה במתכונת קצת שונה , לא נתאר בפרוטרוט את המקומות והטרקים אלה נתמקד בטיפים קטנים שיכולים לעזור , נתחיל.....
מתי לנסוע ?
אנחנו טיילנו מ-25 ביוני עד 11 ביולי, בטיביליסי היה 35 מעלות ולח בטירוף , בהרים (קזבגי , מסטיה) היה לרוב נעים אבל היו גם ימים חמים , למי שסובל מחום כמוני אני ממליץ לנסוע בתחילת יוני, יש בזה סיכון בעיקר למי שמתכוון לטרק במקומות הגבוהים שעלולים להיות לא עבירים (למשל הטרק מג'וטה לרושקה ואילך שעובר דרך צ'אוחי ( (Chaukhi) פס.
כמה עלה הטיול ?
600 $ + 250$ הטיסות.
טיסה
טסנו עם סאן דור שהיא חברת בת של אל על , הטייסים והדיילים היו צוות גיאורגי חכור והיה בסדר גמור. מי שחשוב לו שהטייסים יהיו ממיטב בחורינו המצוינים כדי לברר לפני עד כמה שזה אפשרי.
מה חשוב לקחת ?
ממליצים בחום לקחת טלפון לווייני , זה עולה כ-20 ₪ ליום, ממש לא נורא, אנחנו תכננו לקחת ובגלל לחץ זמן שכחנו ונקלענו למצב חירום על אחד ההרים שנחלצנו ממנו בקושי רב רגע לפני חשיכה... קחו טלפון לוויני !!!
מקום לינה ללילה הראשון
כדאי להזמין מראש כי לחפש מקום לינה ב-3 בלילה זה בזבוז זמן וכוח , אנחנו ישנו ב- Old Town Mtatsminda, מיקום טוב, המחיר היה 75 לארי לאדם וכלל ארוחת בוקר סבירה. אחרי הצ'ק אאוט אפשר להשאיר את התיקים לכמה שעות ולהסתובב בעיר קלי משקל.
כמה להתמקח על מחירים ?
אפשר וצריך להתמקח על מחירים אבל אנא ממכם אל תגזימו , עשו זאת בנועם וסבר פנים נעימות, בסוף המחיר צריך להיות רווחי גם לנותן השירות ובהתאמה היחס שתקבלו, מי שהיה לפנינו בקזבגי השאיר רושם לא טוב...
אנחנו תרמילאים מבוגרים מהממוצע ודי התעצלנו להתמקח מה גם שהכול מאוד זול. כשבכול זאת חשנו ששוחטים אותנו חתכנו חצי מהמחיר שהציעו לנו ובסוף סגרנו על משהו באמצע.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

אחרי הנחיתה

דברים חשובים אחרי הנחיתה
1) המרה כסף – המטבע המקומי הוא לארי וערכו כ-1.3 ₪. שער החליפין בשדה"ת פחות טוב אבל לא באופן משמעותי , יחס ההמרה היה 1$=2.81 לארי ובטיביליסי 1$=2.84 לארי, בשדה החלפנו 100$ והיתר בטיביליסי, במסטיה וקזבגי. גם בארץ אפשר לבצע המרה למטבע הגיאורגי.
2) רכישת סים מקומי – יש בשדה הרבה חברות, המחיר נע בין חינם ל-30 לארי , לא היה לנו מושג אצל מי לקנות ולמזלנו עמד לפנינו בתור ישראלי שחי בגיאורגיה שטען שאם פנינו מועדות לטרקים בהרים (קזבגי , מסטיה) כדאי שניקח סים של חברת מגטי (magti) שהיא חברת התקשורת הגדולה בגיאורגיה , אמר וצדק.... לבחור הסיני שטייל איתנו ולקח סים זול יותר של חברה אחרת לא הייתה קליטה בחלק מהמקומות.
3) שדה"ת נמצא בפרברי טיביליסי וכדי להגיע למרכזה יש שתי אפשרויות: הראשונה זה לקחת מונית במחיר של 30 לארי (לזוג) זמן נסיעה כחצי שעה, השנייה זה לעלות ביציאה מהטרמינל על אוטובוס 37/137 לשלם חצי לארי ולהגיע למרכז העיר אחרי שעה-שעה ורבע (יש המון עצירות בדרך) ומשם מונית או הליכה למלון. למי שמדמיין נסיעה על גג של אוטובוס מקומי מימי הסובייטים... זה לא המצב , האוטובוס חדיש וממוזג

טיביליסי

אם אתם מוגבלים בזמן אפשר לדלג על העיר בלי יותר מדיי נקיפות מצפון.... ביולי אוגוסט העיר חמה ולחה כמו תל אביב ומעניינת כמו חיפה....

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טרקים

הטרק הראשון שעשינו היה מסטיה – אושגולי , מומלץ מאוד מאוד, ההגעה למסטיה היא במונית ישירה מטיביליסי או שילוב של רכבת לזוגדידי ומשם מונית למסטיה, אנחנו נסענו ברכבת לילה והיה נהדר, מומלץ מאוד להזמין מראש קרון שינה לזוג, באתר הבא (חפשו למטה את דגל אנגליה ותחליפו שפה):
http://www.matarebeli.ge
מצעים חד פעמיים אפשר לקבל אצל הפקח ברכבת, לידיעתכם המיזוג עובד רק שהרכבת בתנועה כך שהשעה הראשונה חמה עד שהמזגן מתחיל לקרר.

מסטיה-אושגולי

אנחנו לא הזמנו מקומות לינה מראש למרות שזה אפשרי כמעט בכל הכפרים, העדפנו לבחור באופן אקראי עם העדפה ללינה בבתים של משפחות, לטעמנו זה מעצים את חווית הטיול. על הטרק עצמו יש הרבה סיפורי דרך כך שלא נרחיב על הדרך עצמה. צפו בטרקים למזג אוויר הפכפך, למרות שזו עונת הקיץ בגיאורגיה חווינו שמש חמה, רוחות ,גשמים, ברד, שלג ובוץ, לכן תגיעו עם ציוד מתאים (מעיל ומכנסי גשם , כובע חם ,פליז ללילה, חולצה ומכנס להחלפה).

הטרק ממסטיה לאושגולי מסומן לפרקים אבל הוא מאוד מטויל ולא תמצאו את עצמכם לבד , מומלץ להיעזר באפליקציות מבוססות GPS שלא מצריכות חיבור לאינטרנט (maps me, view ranger). הטרק מג'וטה לרושקה מסומן לפרקים עד הפס ולאחריו עוד פחות מזה.

המלצה נוספת היא לא להיסחב עם תרמיל כבד כי יש עליות קשות, ארוכות ולעיתים משופעות, קחו בתרמיל מינימום ציוד (לדוגמא: 2 חולצות ו-2 מכנסי הליכה לכל תקופת השהיה בגיאורגיה זה מספיק) ואם בכל זאת לקחתם חצי בית בתרמיל יש אפשרות לשכור סוס שיסחוב את התרמיל ואתכם או ישנם חברות טיולים מקומיות שמקפיצות ציוד מכפר לכפר , לצערנו אין לנו המלצות ספציפיות אבל שיטוט קצר באינטרנט ותמצאו את מבוקשכם.
מקומות שישנו בהם במהלך הטרק מסטיה-אושגולי:
זבשי (למעשה הכפר לפני זבשי שצמוד אליו , סימן היכר מגרש קטרגל) – מריה גסטהאוס 60 לארי לאדם , אוכל וחדרים טובים, מקלחת חמה.
אדישי family guest house, 40-50 לארי לאדם כולל ארוחת ערב ובוקר, מקלחת חמה.

היום השלישי (בטרק מסטיה-אושגולי) הוא מאדישי לאיפרלי. באפרילי יש 2 גסטהאוסים מאוד מערביים ודי המוניים עם חדר אוכל מרכזי , מי שחפץ במקום יותר שקט ואינטימי על גדות הנהר ימשיך עוד 2 ק"מ לכפר הבא ששמו לא זכור לנו , באיפרלי יגידו לכם שאם תמשיכו הלאה אתם מאריכים את הדרך וזה לא נכון, לגבי בעיות wifi אנחנו לא יודעים לומר ומטילים בכך ספק, אנחנו ממליצים בחום להמשיך לכפר הבא ולא לישון באיפרלי.
על פי סיפורי דרך אחרים יש שמוותרים על היום הרביעי וזה חבל , הדרך מישורית ויפה , אלפי פרפרים ,נוף נהדר, החיסרון היחיד הוא שעל הדרך נוסעות מוניות מקומיות אבל זה בקטנה.
הטרק מסתיים באושגולי שהוא מצרף של ארבעה כפרים , אנחנו ישנו בכפר השני ב-nizharades tower guesthouse מומלץ מאוד. קחו לכם יום להסתובב במקום יחד עם המוני התיירים היומיים שמגיעים לשם, המקום מדהים.

קזבגי

ממסטיה חזרנו במונית לזוגדידי ומשם רכבת לילה לטיביליסי ( רעבים בזוגדידי ? ביציאה מתחנת הרכבת קחו שמאלה אלכסונית למרכז חנויות ותמצאו מסעדה קטנה עם מדרגות לולייניות בפנים, המרק אוסטרי שלהם בשרי, פיקנטי וטעים).

לא בזבזנו את זמנינו ומייד עלינו על מונית לקזבגי, ישנם כמה אפשרויות נסיעה: האפשרות הזולה ביותר היא אוטובוס מקומי שעוצר ליד כל עץ ועולה 10 לארי.... , האפשרות השנייה היא מונית ישירה והשלישית מונית שסוגרים עם הנהג על 3 עצירות במקומות מתוירים (סכר ז'ינוואלי, מבצר אנונרי והמונומנט רוסיה-גיאורגיה) , מקומות נחמדים שאפשר בכיף לדלג עליהם ולנסוע ישירות לקזבגי.

קזבגי נמצאת קרוב לגבול עם רוסיה ולכן הכביש לקזבגי ("הדרך הצבאית") לאורך קילומטרים רבים מלא בשיירות ארוכות של משאיות עומדות הממתינות במסלול הימני לתורן להיכנס לבדיקה.

עוד קצת על קזבגי

מקום נחמד ומאוד מתויר, המוני דודות גיאורגיות ועמכה ישראל מגיעים לשם בהמוניהם בטיולים מאורגנים. מקזבגי יוצאים לטיולי יום שונים (כנסיית גרגטי, הקרחונים, המפלים, עמק טרוסו, עמק סנו).

מילה לגבי המוניות המקומיות....רוב המוניות הן מסוג מיצובישי delica, קטנות זריזות והנהגים המקומיים טייסים לא פחות מזה עם נטייה לנסוע רוב הזמן במסלול הנגדי תוך כדי עקיפות שמאיצות את קצב פעימות הלב לכן... אנחנו ממליצים על 2 נהגים נחמדים ורגועים עם רכבים פרטיים ענתיקות שלא יכולים לנסוע מהר ,אם הם פנויים קל למצוא אותם באזור המוניות בקזבגי. הראשון הוא גורג'י עם אופל (קדט?) ישנה טלפון 599934252 והשני הוא ארסן עם וולגה שחורה מימי סטלין (אין לנו את הטלפון שלו), מומלץ !!!!!.

אם תצעדו ממרכז קזבגי (תחנת המוניות) עם כיוון הגעתכם לעיר (כנסיית גרגטי על ההר משמאלכם) תגיעו אחרי כמה עשרות מטרים לפיצול דרכים, השמאלי מוליך לעיירה שנמצאת מעבר לנהר והימני ייקח אתכם למאפיה שיש בה פורי (הלחם הגיאורגי) טעים וטרי וסופר שיש בו כמעט הכול. פירות וירקות תקנו בחנויות וברכבים החונים בצידי הדרך. הדובדבנים במחיר מצחיק (5 לארי לקילו שזה כ-6.5 ₪ בארץ לפחות פי 3), הנקטרינות והמשמשים זולים וטעימים להפליא...אין בארץ כאלה.

בא לכם עוגה וקפה של בוקר ? לכו לבית הקפה שנמצא בתוך אוטובוס ישן ששופץ ונמצא על הדרך הימנית של פיצול הדרכים.

מכיוון שאנחנו חובבי המקומות השקטים לא נשארנו ללון בקזבגי ושמנו פעמינו לכפר המדהים ג'וטה (חצי שעה מקזבגי) שם ישנו אצל לבן (סגול בלמד וקמץ בבית) ומגי שהם גיאורגים יהודים מקומיים שעשו עליה לתקופה של 5 שנים וחזרו, הם מדברים עברית , האוכל של מגי מעולה ,מומלץ להזמין מראש מקום כי יש להם 4 חדרים בלבד ואם כבר ביצעתם הזמנה מראש תבקשו ממגי שתכין לכם לארוחת ערב את הקבב והספגטי שלה , אצל לבן יש אפשרות להשכיר סוסים.

מג'וטה לרושקה

מג'וטה יוצא טרק מדהים לרושקה-גודני-שתילי (ועוד) אבל למיטב הבנתנו אפשרויות הלינה ומזון אחרי רושקה מאוד בעייתיות , מדובר בכפרים נידחים שלא ערוכים לקליטת תרמילאים ומי שמגיע לשם עושה זאת באמצעות חברות שמארגנות הכול או שסוחב את כל הציוד והמזון על הגב.
רוב המטיילים מגיעים במונית לג'וטה בבוקר הולכים לפס וחוזרים , אנחנו עברנו את הפס והמשכנו עד רושקה, בדרך ליוו אותנו שמש נעימה, עננים, גשם, ברד עוצמתי כולם מגיעים והולכים תוך דקות.
אזהרה.....!!!
אם אתם ממשיכים לרושקה, אחרי שהגעתם לפס צריך לרדת ממנו ומאיפה שלא תלכו הירידה קשה משופעת ומלווה בדרדרת אבנים. האפליקציות השונות ייקחו אתכם מאמצע הפס ישר למטה שזה בסדר , אנחנו ממליצים לרדת בצד הימני של הפס לכיוון האגמים. בכל מקרה אל תרדו בצד השמאלי של הפס הוא בחלקו עם מצוקים והוואדי הקרחוני והמפתה להליכה קלה יותר תוך מספר דקות של גשם הופך לחלקלק ונפערים בו חורים בגלל שהקרח נמס , סכנת חיים ראו הוזהרתם , כל זה מניסיון.

ברושקה 2 גסטהאוסים , הראשון בכניסה לכפר הוא המומלץ. ריחות ארוחת הערב שעלו ממנו היו מפתים , לצערנו לא היה מקום עבורנו. הופנינו לישון בתוך בית של משפחה מקומית על מיטות צבאיות משנות ה-80 ומקלחת מאולתרת , שילמנו מחיר מופקע (40 לארי לאחד) אבל יצאנו שמחים ומרוצים ולו בגלל העובדה שעזרנו למשפחה מאוד עניה.

מרושקה ניתן להמשיך בהליכה לאחד הכפרים הבאים (גודני, שתילי וכו') או לנסוע לאגם ז'ינוואלי ומשם לטיביליסי או חזרה לקזבגי. שימו לב , מרושקה קשה לצאת ואם אתם בונים על טרמפים תעשו זאת בשעות הבוקר המוקדמות. אנחנו קמנו מאוחר והמתנו כ-4 שעות בחוץ עד שבעל גסטהאוס שהסיע תיירת לקח גם אותנו בתשלום לאגם ז'ינוואלי (200 לארי לשלושה, נסיעה של כשעה וחצי ברובה בדרך לא דרך).

עמק טרוסו ובורג'ומי מקומות נחמדים , נשאיר לכם לקרוא עליהם בסיפורי דרך של אחרים.

חזרה לטיביליסי

מוניות מכל רחבי גיאורגיה מאיפה שלא תגיעו , מגיעות לתחנת "דידובה", מי שמשם צריך להגיע לתחנת רכבת או לשדה"ת יעשה כדלקמן: בדידובה מצויה תחנת מטרו (תקנו מראש כרטיס טעון ב-2 לארי, נסיעה עולה חצי לארי) תעלו על המטרו וסעו לתחנת סקוור 2 , צאו מהתחנה ומשמאלכם תחנת הרכבת המרכזית שם יש שרותים בתשלום. מי שיעדו שדה התעופה ,ביציאה מתחנת הרכבת פנו שמאלה וחפשו את התחנה של קו 37 , תכינו מראש חצי לארי כי המכונה לא מקבלת מטבעות אחרים או שטרות ואין אפשרות לקנות אצל הנהג.

המייל שלי: yoavlcpa@gmail.com , אתם מוזמנים לשאול שאלות.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )

קבלו שק שינה מקצועי, תרמיל יום משובח וגרבי טיולים

ציוד טיולים של Mountain Equipment, Gregory ו- Bridgedale בשווי כולל של מעל 2500 ש״ח מתנת Gravity ישראל בתחרות החודש