טרק מעגלי בטושתי

טרק מעגלי של שלושה ימים מקסימים באיזור האותנטי של טושתי

גם לגאורגיה חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיול2013 M06
משך הטיול3 ימים
עונה מומלצתיוני - אוקטובר

יום ראשון: אומלו - צ'שו

*אנחנו התחלנו את היום הראשון מאומלו עלית (שם ישנו), אם ישנתם באומלו תחתית, אפשר להתחיל גם משם ופשוט לעלות עד אומלו עלית (כ40 דק')

מאומלו עלית מתחילים לעלות לכיוון צפון ומשם השביל יורד בזיגזג לאוכף גדול וממשיך לעלייה בתוך היער עד שיוצא מהיער ומגיע לפיצול שבילים, בו תראו בית גדול מצפון מזרח (זהו מלון). פה בעצם מתחיל המסלול המעגלי, ולכאן גם תחזרו ביום האחרון. כדי להגיע לצ'שו יש לבחור בשביל הימני ולהמשיך בעליית זיגזג כשעה עד לפס נמוך. משם שביל הג'יפים מתחיל בירידה על השלוחה של 6 ק"מ (לא תלולה) אל הכפר דארתלו. לאורך כל היום הולכים על שביל ג'יפים מאוד ברור ואין פיצולים כלל. בסוף הירידה, לאחר שחוצים את הגשר והנחל הגדול לכיוון הכפר דארתלו ישנו עוד ערוץ קטן יותר (הגשר עובר ממש בתוך הכפר איפה שמתחיל המצוק ויש בית גדול מהצד השני). משם עוד כ- 2-3 שעות הליכה (כ-5-6 ק"מ - דרך כמעט מישורית), עד לכפר צ'שו. בדרך יש עוד ערוץ קטן אותו צריך לחצות, גם פה ישנו גשר.
*מי שרוצה יכול להמשיך ביום זה לכפר פארסמה (אנחנו לא הלכנו), עוד כשעה הליכה, שם נמצא הגשר לחצייה ליום למחרת.
סה"כ לקח לנו 9 שעות כולל עצירות. הליכה נוחה לאורך כל היום.

יום שני: צ'שו -ורקוביאני

מהכפר צ'שו ניתן לראות חלק מהפס ואת השביל שעולה אליו בזיגזג. מצ'שו ההליכה היא של כשעה וחצי עד לכפר הבא, על דרך ג'יפים, שם חוצים את הגשר וחוזרים לאורך הצד השני. (אנחנו לא עשינו זאת - בזמן שהיינו שם (אמצע יוני), קצת אחרי צ'שו היה גשר קרח שעוד לא הפשיר, הוא איפה שמסומנת החצייה במפות והוא נמצא מעט לפני הסיבוב של הנחל. (אם לא ראיתם אותו, סימן שכבר נמס..) בהחלט ניתן לחצות עליו ללא חשש, אבל ההליכה אח"כ בגדה השנייה לא מסודרת כל כך ולא נוחה עד שמגיעים לעמק הרחב אחרי הסיבוב.
הנקודה הקשה היא למצוא את השלוחה הנכונה בה יש להתחיל לעלות אל הפס. ישנו שביל ג'יפים ישן - על הרמה מעל הנחל ויש עליו שני סלעיים שחורים ייחודיים שכל אחד נמצא על שלוחה שונה ובינהם נחל קטן. הצפוני מבניהם הוא גבוה ונראה כמו פמוט. הדרומי שטוח יותר ונראה כמו קובייה, קרוב יותר לנחל. מהקובייה צריך לעלות על השלוחה עד שמגיעים לשביל. (ברגע שתהיו עליו, תדעו). הוא לא מסומן אבל אי אפשר לטעות. השביל עולה על השלוחה בזיגזג וממשיך שמאלה (מזרח) עד לחציית נחל, מכאן ממשיך בזיגזג ועובר שוב נחל לשלוחה הבאה. כאן מתפצל השביל לישן וחדש. החדש הוא ארוך יותר אבל הרבה יותר טוב ונמצא בשימוש גדול יותר. ניתן לראות אותו עולה בזיגזג על ההר משמאל.
מי שרוצה לעלות בישן צריך לא לחצות את הנחל ולהמשיך לעלות לאורכו.. (אנחנו איבדנו בנקודה זו את השביל הישן והעלייה הייתה מסוכנת, לכן מומלץ להמשיך בכל מקרה בחדש!).
מהפס הרחב יש נוף פנורמי מטורף! המשך השביל (הליכה לכיוון דרום) הוא בצד המערבי של הפס. לאט לאט השביל נהיה יותר ברור והופך לכמה שבילי חיות זה לצד זה ונוספים רוג'ומים מעטים. לאחר חציית ערוץ גדול (לא זורם) תראו עמק מדרום מזרח, אליו יש לרדת.
אזהרה: בקטע זה של המסלול תפגשו כנראה בעדרי רועים, יש להם כלבים תוקפנים מאוד שלא מוותרים בקלות. תכינו מקלות ואבנים.
חוצים את העמק וכשהוא מתחיל לרדת יוצאים ממנו על נקב לכיוון דרום מזרח. תמשיכו במגמה מזרחה ודרומה לכיוון הירידה למין כתף צוקית, כשתגיעו אליה תוכלו לראות את בתי הרועים הנטושים ואת השביל שיורד אליהם מהצד הדרומי של הכתף. עד בתי הרועים השביל ברור. את בתי הרועים יש להקיף מדרום וממערב (בצמוד) עד שתראו חומה נמוכה, לא ארוכה מצד דרום מערב. לכו לאורכה ורדו עם השביל עד ערוצון קטן (כ-20 מטר למקרה שהוא לא זורם). אל תחצו את הערוצון, רדו מטה עם השביל שאחרי 10 מ' מושך לכיוון השלוחה מימין (צפון). מכאן השביל ברור מאוד לכפר ורוקבאני.
השביל חוצה 3 פעמים את הנחל שלמטה. הנחל זורם בעוצמה (לפחות בתקופה בה אנחנו טיילנו), ואין לו גשרים או מעקפים לחצות. לכן קחו בחשבון או להרטיב את הנעליים, או לחצות יחפים/סנדלים.
הגשר ליד ג'רבוסלי שבור. והחצייה היא מול הכפר וקובאני (הכפר הראשון).
לא ניתן לראות את הגשר מלמעלה. יורדים אל המגדל וממשיכים מזרחה על השביל. מתחתכם בנחל יש שני קבוצות עצים, והגשר נמצא בינהן. תרדו לכיוונם בדו"כ. ישנו נקב קטן שיורד אל הגשר בזיגזג, נסו למצוא אותו במהלך הירידה. העצים על הגשר לא מחוזקים אבל השלד מברזל. לאחר החצייה המשיכו כ5 דק' הליכה ותגיעו למלון.
סה"כ לקח לנו כ 10 שעות (טעינו פעמיים בדרך) כולל עצירות. הליכה בשביל רגלי בלבד, עלייה וירידה של כ-1000 מ'.

יום שלישי: ורקובאני- אומלו

ההליכה היא לאורך כל היום על שביל ג'יפים. בחלק הראשון של היום (עד חציית הנחל מתחת לביגלה) ישנם שני פיצול Y מהשביל. תבחרו את השמאלי, הקרוב לנהר, בשניהם. בדרך ישנו ערוץ גדול, ששוב היה בלי גשר, וחייב חצייה במים. (גובה נעל). בהמשך היום ישנו עוד פיצול Y שגם בו צריך לבחור בשמאלי (הימני יורד לכפר דוצ'ו). קצת אחרי הפיצול כבר ניתן לראות את כל הדרך כולל המגדלים של אומלו עלית.
סה"כ לקח לנו 8 שעות כולל עצירות. בהליכה נוחה.

טיפים

  • חשוב לפני תחילת הטרק לברר אם מעבר ההרים פתוח ובאילו כפרים יש אנשים (אם אתם בונים על לישון בגאסט האוס, אם לא, אפשר לישון באוהל כמעט בכל מקום, או אפילו במרפסות בבתים של הכפרים הנטושים)
  • את המסלול ניתן כמובן לעשות גם בדרך ההפוכה משום שהוא מעגלי.
  • אנחנו טיילנו עם מפה לא טופוגרפית שניתן למצוא בגסטאוסים בתושתי או במרכז מבקרים באומלו. מומלץ בחום לא לעשות זאת, ולהצטייד מראש במפה טופוגרפית בחנות "גיאולנד" בטיבילסי.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

אנונימי ( להתחברות )