הטרק לצלב- מסטיה, גיאורגיה

טיול יום אתגרי ונחמד

גם לגאורגיה חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולJuly 2015
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתיוני- יולי. מזג אויר מושלם!

הטרק לצלב- טיול יום במסטיה

אורך כולל: כ-8 ק"מ הלוך וחזור
קושי: בינוני
מתחילים מגובה 1400 מ' ומגיעים ל- 2108 מ'. (טיפוס של 700 מ' שפרושים על פני 4 ק"מ. תלול!)

ישנן כמה אופציות להגעה ממסטיה לצלב- אנחנו הלכנו לטוריסט אינפורמיישן שסימן לנו את המסלול על המפה, מסלול מטיילים תלול.
המסלול מתחיל ממרכז הכפר, הולכים לכיוון קצה הכפר (צפון מזרח). בחלק הזה חשוב לברר טוב ולשאול את המקומיים כי הפנייה לא ברורה, ואנחנו התברברנו שם כשעה, עד ששאלנו מקומי והוא לקח אותנו לתחילת המסלול.

כאשר הולכים לכיוון סוף הכפר, ישנו מעין מזלג- הנתיב הימני מוביל לגשר החוצה את הנהר לצד השני של הכפר, כאשר בנתיב השמאלי ניתן לראות בנק LB. כמה מטרים אחריו ישנה פנייה חדה (מעין פרסה) שעולה לכיוון ההר.
העלייה תלולה, רחוב מרוצף, כשעולים ישנו גן משחקים וצריך להמשיך ולהצמד לימין. פרטים מזהים: מימין ניתן לראות בית עם גג כחול, וכשמתקדמים עוד מגיעים למגדל שעליו שלט "מוזיאון" (מצורפת תמונה) ועוברים מתחתיו. משם הדרך כבר יותר ברורה, כאשר הכיוון הוא כל הזמן למעלה וצפונה לכיוון ההר.

מולכם תראו את הצלב על הפסגה (הוא דק וקשה לזיהוי. מצורפת תמונה), לצידו תראו גג קטן. בימים בלי ראות טובה, תתקשו לזהות ואולי לא תראו אותו כלל. (גם בימים בלי ראות ניתן לעשות את הטיפוס, כיוון שהכיוון הכללי ברור ובכל מקרה לא ניתן לראות את הצלב לאורך רוב המסלול).
כשתעברו את השטחים החקלאיים הכי גבוהים של הכפר, שממוקמים קצת יותר במעלה ההר, תגיעו לפיצול קטן (מצורפות תמונות). כשתפנו ימינה, תוכלו לראות סימון כתום-לבן (לעומת ישראל, שבה הסימון מורה על כיוון השביל, שם זה לא בהכרח כך, אלא פשוט מורה על הדרך הנכונה). משם הכיוון כבר די ברור ולארוך כל הדרך יהיו סימונים ברורים.

הדרך מקיפה את ההר מצדו הימני, כלומר- ההר ממקום בצפון, והדרך מקיפה אותו מצפון מזרח. הדרך הינה דרך עפר ואבנים, והיא תלולה.
אנחנו הוטענו מסיפור דרך אחר, שבו נאמר שהדרך פשוטה וקצרה, כאשר עבורנו הדרך הייתה לא פשוטה בכלל וארכה כ-4 שעות עד למעלה ועוד כשעה ו45 דק' למטה. חשוב להדגיש שאנחנו מטיילות עם כושר בסיסי של טיולי יום בארץ, ובנוסף הכנו את עצמנו נפשית לטיפוס קצר, והתסכול עיכב אותנו (לכן, לא בהכרח זה ייקח 4 שעות).

במשך רוב הטיפוס הצלב לא נגלה לעינינו, והפסגה עליו הוא נמצא קשה לזיהוי ולא ברורה. היום בו טיפסנו היה יום בהיר עם ראות מדהימה, ויחד עם זאת- מאוד חם. לקחנו 3 ליטר מים לכל אחת וכבר לפני ההגעה לפסגה כמעט כל המים נגמרו. אין ברז או מקור מים לאורך הדרך וגם לא בפסגה. אנחנו טיילנו ביוני ונתקלנו בדרך במספר פלגי מים של שלגים שנמסו, אך כיוון שלא ניתן לראות את מקור הנביעה, לא מומלץ לשתות מזה.
הנוף מהפסגה מדהים!! וניתן לשבת תחת סככה מוצלת ומוגבהת שנמצאת שם ולראות את כל מסטיה וההרים שמקיפים אותה. לעינינו נגלה נוף 360 מעלות של הרים מושלגים ונוף משגע. בגלל המאמץ הגופני והגובה הרב, קר בפסגה, בעיקר בגלל הרוח החזקה, ושווה להיערך לכך.

* דרכי הגעה נוספות לפסגה: חבר ישראלי שישן איתנו בגסטהאוס סיפר שהוא עלה דרך הכנסיה שבקצה הכפר על דרך ג'יפים עד למעלה לצלב. לקח לו כשעתיים (חשוב לציין שהבחור בכושר מעולה!) והוא טען שהדרך לא תלולה בצורה קיצונית ויותר מתונה ונוחה ממסלול המטיילים. אל המסלול הזה קרוב לוודאי שאנשי הכפר ידעו לכוון. בנוסף, בדרך פגשנו זוג מטיילים גרמניים שהסבירו לנו שהם הגיעו מדרך אחרת, ארוכה יותר אך פחות תלולה (לא הלכנו בה, אז אם רוצים- חשוב לברר עליה). הם היו בין המטיילים הבודדים שפגשנו.

*דרכי הגעה מטה: ניתן ללכת בדרך שהגרמנים סיפרו עליה, אך חשוב לברר לגביה. בנוסף, קיימת הדרך שסומנה לנו על המפה בטוריסט אינפורמיישן (המסלול סומן לנו כמסלול מעגלי העובר בסמוך לצלב ונקודת הסיום שלו רחוקה מעט מנקודת ההתחלה). בשלב זה בטיול שלנו התחיל להחשיך ולכן העדפנו לרדת בדרך בה עלינו, המוכרת, הברורה ושידענו בוודאות שהיא מסומנת. בנוסף, ניתן לעלות על דרך הג'יפים בנקודה בה השבילים מתחברים ולהמשיך איתה עד למטה. היא פחות תלולה, אבל מסתיימת בנקודה מרוחקת בכפר.
בנקודות שבהן ראינו את המשך השביל תחתינו, חתכנו במעברים שנראה שכבר הלכו בהם. הירידה הייתה עבורנו פשוטה יותר מכיוון שכבר הכרנו את הדרך, ולקחה לנו שעה ו45 דקות.

לאורך הדרך היו המון פרות מסביבנו, לעיתים עמדו על השביל. מומלץ לשמור מרחק מהן, אך יחד עם זאת, דעו שאינן מזיקות ולרוב לא תעניינו אותן. אנחנו נתקלנו בסיטואציה מלחיצה עם פרה שהתקרבה אלינו מאוד, אך לבסוף כל מה שעשתה היה ללקק לנו את התיק ולהמשיך הלאה.

כשסיימנו את היום המאתגר התפנקנו בקפה ועוגה ב"קפה לילה" במרכז הכפר, מקסים וטעים ויש וויי-פיי :)

אנחנו ממליצות ממש לעשות את הטרק לצלב לפני הטרק הגדול של מסטיה-אושגולי, כיוון שזו הפעם הראשונה שנחשפים לכל האיזור ולנוף המדהים, ובנוסף זה עשוי לעזור לכם בהבנת המיקום של הטרק ותפיסת הכיוון שלו. בנוסף, אותנו זה הכין נפשית לטיפוסים הקשים שהיו בימים הבאים.

בהצלחה, זה שווה ומומלץ! (ותביאו פק"ל כדי להתפנק בפסגה).
טל שריג ונעמה אברך :)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טיפים

  • אנחנו ממליצות ממש לעשות את הטרק לצלב לפני הטרק הגדול של מסטיה-אושגולי, כיוון שזו הפעם הראשונה שנחשפים לכל האיזור ולנוף המדהים, ובנוסף זה עשוי לעזור לכם בהבנת המיקום של הטרק ותפיסת הכיוון שלו. בנוסף, אותנו זה הכין נפשית לטיפוסים הקשים שהיו בימים הבאים.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )

קבלו שק שינה מקצועי, תרמיל יום משובח וגרבי טיולים

ציוד טיולים של Mountain Equipment, Gregory ו- Bridgedale בשווי כולל של מעל 2500 ש״ח מתנת Gravity ישראל בתחרות החודש