טיפוס להר הקזבג עד לתחנה המטאורולוגית בגובה 3649

עליה קשה אך מספקת אל קרחון גבוה בהרי הקווקז. הנופים עוצרי נשימה ומזג האוויר בדרך כלל מעולה!

תאריך הטיולJuly 2011
משך הטיוליומיים
עונה מומלצתיוני-יולי

הטיפוס מקזבגי לתחנה המטאורולוגית

קמנו יחסית מוקדם בבוקר (בערך ב7) כי תכננו לטפס עד לתחנה המטרולוגית שהיא בגובה של 3649 מטר. קזבגי נמצאת בגובה של 1740 מטר ולכן זה טיפוס ארוך ולא קל. התחלנו את היום בלקנות קצת אוכל לארוחת בוקר, לחם ביצים ירקות וכו' ויצאנו לדרך.

לקחנו איתנו רק את הציוד שהיינו צריכים ליומיים של הטרק, ואת כל השאר השארנו בגסטהאוס, דבר שמאוד מקובל בגאורגיה. אין מה לפחד מגנבות.
התחנה המטאורולוגית היא כבר לא תחנה למדידת מזג אוויר ומשמשת בתור נקודה שאפשר לישון ולנוח בה בדרך אל פסגת ההר.

הטיפוס לתחנה המטאורולוגית מתחלק לשניים, העלייה מקזבגי לכנסייה ומהכנסייה לתחנה. את הדרך לכנסייה אפשר לעשות גם עם ג'יפ. אנחנו בחרנו לעלות ברגל, גם כדי לחסוך בכסף וגם כדי להרגיש את הטרק. כדי להגיע לתחילת המסלול צריך לחצות את הגשר שעובר מעל הנהר של קזבגי ולטפס לכיוון הכנסייה. את הכנסייה רואים מכל מקום בעיירה והיא משקיפה עליה מגבוהה. תשאלו את המקומיים איך עולים אליה, אין שביל אחד מסודר אלה כמה דרכים. הדרך הנכונה מתחילה מהנקודה כמעט הכי גבוהה בכפר, מקיפה את אחת השלוחות של ההר מימין ואז מטפסת ישר לכנסיה. אתם תדעו שאתם בדרך כשתראו שלט שמסביר על החיות שנמצאות בסביבה, דומה לשלטים שיש גם בטיולים בארץ. חשוב לציין שיש את הדרך שעולים בה ברגל ואת הדרך של הג'יפים. אם אתם עולים ברגל אל תלכו בדרך של הגי'פים כי היא הרבה יותר ארוכה וסתם לוקחת יותר זמן!

אחרי שעברתם את השלט של החיות יש עליה של בערך רבע שעה עד שהשביל מתחבר עם הדרך של הג'יפים. כמה מאות מטרים אחרי החיבור יש פיצול של לשביל חיות קטן שמאלה. משם יש לכם 10 דקות של עליה והגעתם לכנסיה. אנחנו עצרנו ליד הכנסיה לארוחת בוקר וקפה. לא נכנסו לכנסיה מטעמי דת אבל לפחות הצטלמנו שם, הנוף מדהים כרגיל.

מהכנסיה ממשיכים לעלות, אין סימון בדרך למעלה אבל יש הרבה מטיילים והכי קל זה ללכת אחרי קבוצה שמכירה את הדרך והולכת עם מדריך. אפשר גם לנסות למצוא את השביל עם המפות. מהכנסיה יש עליה של שעתיים פלוס מינוס עד למצפה על הקרחון וההרים. העליה לא קלה אבל הנוף למעלה משגע. המצפה הוא בערך חצי הדרך לתחנה המטאורולוגית. יש אפשרות גם להגיע עד למצפה או עד לקרחון ולרדת חזרה אם אתם רואים שנגמר לכם הזמן.

מהמצפה ממשיכים עם השביל, חוצים נחל וממשיכים. אנחנו התברברנו שם קצת כשלקחנו פנייה לא נכונה באחד המקומות. כדאי מאוד ללכת עם מישהו שיודע את הדרך כי האיזור שם די מבלבל. השביל מגיע עד לקרחון וחוצה אותו לכיוון התחנה. ככל שעולים בגובה ומתקרבים לקרחון נהיה קר יותר והצמחיה נעלמת. אותנו הפחידו שכדי לחצות את הקרחון צריך ציוד מיוחד, אבל הסתדרנו מצוין עם נעלי הרים רגילות. באיזור הקרחון אין ממש שביל אלא הדרך מסומנת על ידי רוג'ומים (ערימות של אבנים שמסמנות את הדרך) שמכוונים איפה ללכת בקרחון כדי לא להגיע לבקעים שיש בו. כשמגיעים לקרחון ואפילו קצת לפני כבר רואים את התחנה המטאורולוגית, יש שביל שמגיעה עד אליה ולכן לא כדאי לעלות דוך, למרות שזה לפעמים נראה יותר קל. אנחנו הגענו לתחנה ממש בחושך. בתחנה יש חדרים (לינה עולה 25 לארי, או פחות אם מזמינים מקום מראש בקזבגי) פשוטים עם דרגשים ומזרונים. אפשר להשכיר גם גז לבישול (30 לארי בלי הגבלה) או לקנות בלון (35 לארי). יש מטבח עם מים זורמים ומקום נח לבשל. אנחנו סיימנו את היום עם פסטה וקפה חם. יש אפשרות לישון מחוץ לתחנה עם אוהלים ושקשים טובים בחינם. אם יש לכם את הציוד ואין לכם בעיה עם הקור, יכול להיות שזאת אופציה טובה.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

false

הירידה חזרה לעיירה

התחלנו את הירידה ב8 וחצי בערך ביחד עם קבוצה של אוסטרלים. הירידה ארוכה ושוחקת את הברכיים, אבל הנוף מדהים ושווה כל רגע. לנו הירידה מהתחנה ועד לקזבגי לקחה בערך 5 שעות, כמעט בלי עצירות. כבר מכירים את הדרך ואין מה להתבלבל.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טיפים

  • כדאי להביא ביגוד חם ללילה. בתחנה המטאורולוגית קר מאוד.
  • מקלות הליכה מאוד יועילו, במיוחד למבוגרים ולסובלים לבעיות ברכיים. גם בעליה ובמיוחד בירידה!

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )