הטרק ממסטיה לאושוגולי - הפוך

טרק בקוקז העליון בין פסגות מושלגות לנחלים שוצפים. בטרק עוברים בכפרים עתיקים ופוגשים אוכלסייה מקומית נהדרת. הנופים בטרק מדהימים ועושים חשק לא לחזור הביתה! בנוסף לטרק הרגיל הוספנו עוד קפיצה קטנה לאגמים שמעל למסויה

גם לגאורגיה חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולJuly 2013
משך הטיול3 ימים
עונה מומלצתיוני-ספטמבר

הקדמה

הטרק ממסטיה לאושוגולי הוא טרק מפורסם והרבה מאוד מטיילים בוחרים לעשות אותו. הטרק נמצא באיזור סוונטי שבקוקז הגבוהה בצפון מערב גיאורגיה. בירת סוונטי היא עיירת המחוז מסטיה (Mestia) שנמצאת בעמק בין ההרים. את הטרק אפשר להתחיל במסטיה ולסיים באושוגולי, ואפשר גם להתחיל באושוגולי ולסיים במסטיה. אנחנו בחרנו באופציה השניה בעקבות המלצה ששמענו מזוג ישראלים שפגשנו בגיאורגיה. צריך לקחת בחשבון שכדי לחזור מאושוגולי למסטיה צריך לקחת מונית/ג'יפ/טרמפ וזו נסיעה של כשעתיים וחצי.

כדי להגיע למסטיה צריך לקחת מונית שירות גיאורגית (מרשוטקה) שיוצאת מטביליסי כל יום ב6 בבוקר, ולוקח לה 12 שעות (פחות או יותר) להגיע למסטיה. הדרך די משעממת עד שמתחילים לטפס להרים. שם הנוף נפתח והעיניים דבוקות לחלונות.

אנחנו ישנו בגסט האוס במסטיה. בעלת הבית סידרה לנו ג'יפ שייקח אותנו לאושוגולי בבוקר שלמחרת, במחיר סביר - 30 לארי לאדם.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום 1 - מסטיה -אושוגולי - איפרלי

התחלנו את הטרק באושוגולי. לאורך הטרק יש סימון אדום לבן. הסימון היה בסדר גמור באותו יום, מה גם שהשביל עובר באותה הדרך של הג'יפים בחלק מהדרך. ההליכה מאושוגולי לאיפרלי נוחה, הדרך יפה מאוד, מלאה במפלים וקניונים. אחרי 3 שעות בערך מגיעים לכפר קטן בו הסימון מראה לעלות ימינה. ממשיכים עם הסימון ועולים בערך 40 דקות עד שמגיעים לאיפרלי. ( יש שני כפרים עם שמות דומים, איפרי ואיפרלי) באיפרלי ישנו בגסט האוס הראשון שרואים בצד ימין כשמגיעים מלמטה. שילמנו 25 לארי תמורת חדרים יפים, מקלחת מצוינת, תנור לבישול ואירוח כיפי. מומלץ מאוד. אחת מבנות המשפחה (זאת שאיתנו בתמונה) יודעת קצת עברית כי היה או יש לה חבר ישראלי... לא בדיוק הבנו את הסיפור אבל לימדנו אותה עוד קצת מילים יפות.

יום 2 - איפרלי - אדישי

במפות ראינו שזה היום הכי ארוך בטרק, ולכן יצאנו מוקדם. בדרך כלל צריך לקחת סוסים ביום הזה כדי לחצות את הנהר לפני אדישי. לנו לא היו סוסים כי לא ביקשנו בערב או שלא היה להם.. הסיפור לא ברור, בכל מקרה כדאי מאוד לקחת איתכם סוסים כי הנהר שצריך לחצות סוחף ומסוכן.
הסימון ביום הזה די גרוע, ולכן קחו איתכם מפות שלא תצטרכו להסתמך רק עליו. השביל מתחיל ישר ביציאה מהגסטהאוס עם הסימון, והולך בצד הנחל, לפעמים מעליו לפעמים לידו. אחרי בערך שעתיים וחצי הליכה אמור להיות פנייה שמאלה עם השביל שחותכת את ההרים, עולה לפס ויורדת מהצד השני. אנחנו לא מצאנו את הפניה ולכן המשכנו עם הנחל עוד קילומטר בערך.. כשראינו שכנראה איבדנו את הסימון לגמרי החלטנו לעלות דוך על הרכס ולחפש את השביל בצד השני. עלינו לפסגת הרכס, עליה של בערך 50 דקות. מלמעלה רואים את כל האיזור ואפילו את אדישי, הכפר שאליו מגיעים בסוף היום. על הרכס ראינו רו'גום קטן, שהוכיח לנו שאנחנו לא הראשונים שהיו שם.
התחלנו לרדת מהרכס, והתחברנו חזרה אל השביל. השביל יורד אל הנחל וחוצה אותו. יש רו'וג'ומים במקומות שהכי קל לחצות את הנחל. אנחנו הגענו בשעה מאוחרת יחסית (5 אחה"צ) והייתה זרימה חזקה. עברנו בזכות הרבה אומץ של גיא.. כדאי מאוד לקחת סוסים כי הנהר מסוכן!
אחרי שחוצים את הנחל יש עוד כמה ערוצים קטנים שחוצים בלי בעיה, ומשם יש הליכה ליד הנחל של בערך שעה וחצי עד אדישי. חפשו שם את הסימון אחרת סתם תתברברו. הגענו לאדישי (תדעו שהגעתם כשתראו כפר עם מגדלים) ונכנסו לגסטהאוס הראשון שראינו.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום 3 - אדישי - מסטיה - והאגמים.

יצאנו לדרך אחרי ארוחת בוקר של חצ'פורי (מאכל מקומי, כמו טוסט עם גבינה) וקפה. היציאה מאדישי ברורה והולכת עם הסימון הרגיל. התכנון המקורי שלנו היה ללכת ברגל עד זבישי ומשם לקחת מונית למסטיה. אבל המציאות כנראה אירגנה לנו משהו אחר..
התחלנו ללכת, השביל מטפם והסימון ברור לגמרי, צריך לעקוב אחרי החיצים. בדרך חוצים כמה נחלים קטנים כך שאין בכלל בעיה של מים. יש בערך שעתיים וחצי של טיפוס עד שמגיעים למעין פסגה, שם השביל עושה פרסה ויורד על אחת השלוחות לכיוון זבשי. אנחנו טעינו והמשכנו עם הסימון שלא עובר בזבישי. אחרי ירידה של שעה - שעה וחצי הגענו לדרך הג'יפים שעוברת בין מסטיה לאושוגולי. החלטנו לנסות לתפוס טרמפ למסטיה כדי שנספיק להגיע גם לאגמים באותו היום.
אחרי בערך 5 דקות הגיע גרוזיני נחמד שלקח אותנו בג'יפ שלמסטיה. כשהגענו למסטיה חזרנו אל הגסטהאוס של מנו, אכלנו צהרים וביקשנו ממנו שתדאגן לנו לג'יפ שייקח אותנו לאגמים. האגמים נמצאים מעל הצלב שמשקיף על מסטיה. את הצלב אפשר לראות כמעט מכל מקום במסטיה, הוא נמצא על אחד ההרים הקרובים, תשאלו את המקומיים והם יראו לכם. האגמים הם אחת הנקודות הכי יפות שהיינו בהן. אפשר להגיע גם בהליכה, בעלייה קשה של בערך 4 שעות. לא מומלץ..
מנו אירגנה לנו גי'פ, סיכמנו עם הנהג מראש שהוא בא איתנו ומחכה לנו עד שנסיים שם ואז הוא ייקח אותנו חזרה. שילמנו 30 לארי לאדם ונסענו. העליה לקחה שעה. הנוף שנשקף מהאגמים מדהים, המים נעימים, והאוויר טוב. מומלץ מאוד להגיע לשם, אל תפספסו!
אחרי שירדנו מהאגמים חזרנו לגסטהאוס של מנו ללילה אחרון במסטיה.

טיפים

  • מים בטרק - אנחנו הלכנו עם בקבוק אחד של ליטר וחצי. לכל אורך הטרק יש נחלים עם מים טובים (וטעימים) לשתייה.
  • לא כדאי לחצות את הנהר שליד אדישי בלי סוסים. הנהר מסוכן וכל טעות קטנה יכולה להיגמר לא טוב.
  • אין צורך לקחת אוהל ושק שינה לטרק אם אתם מתכננים לישון בכפרים. יש גסטהאוסים בכל הכפרים עם מיטות טובות, שמיכות ומצעים

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )