בורג'ומי חרגולי - מסלול מספר 1

טראק של שלושה ימים בשומרת הטבע - בורג'ומי חרגולי. קליל יחסית, עם נוף שונה ומיוחד של גיאורגיה והקווקז הקטן

גם לגאורגיה חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיול2013 M06
משך הטיול3 ימים
עונה מומלצתמאי - אוקטובר

היום הראשון

המסלול אורך 3 ימים מליקאני למראליסי. את שתי הלילות ניתן להעביר באוהל (5 לארי), או בבקתה (10 לארי לאדם).
את ההרשמה לכל 1 מתשעת המסלולים בפארק יש לעשות במרכז המבקרים של הפארק אשר נמצא ק"מ דרומה בהמשך הכביש מתחנת האוטובוסים של בורג'ומי (פתוח מ-10 בבוקר).
לתחילת הטרק בליאקני ניתן להגיע במרשוטקה (5-7 לארי), שתיקח אותכם עד לשער הכניסה לפארק, או באוטובוס (0.3 לארי לאדם) שייקח אותכם לכניסה לעיירה ליקאני ויוריד אותכם מול שלט הכוונה לכיוון השמורה. (יש שם ברז שניתן למלא בו מים).
ההליכה מהכביש דרך ליקאני (ללא פניות) תאריך את היום ב- 1-2 ק"מ.
לאחר שתגיעו לבקתת הביקורת יתפצל ה"כביש" הראשי ויש להמשיך ישר עם שביל מעט פחות טוב. (שם על העץ ישנו הסימון הראשון - צהוב, שחור, צהוב). מכאן השביל הנו 4X4 ברור מאוד, ובדרך עוברים את שער הכניסה לפארק. לאחר ק"מ חוצים את הנחל ובאותו מקום מתפצל שביל 1 ומתחיל בעלייה על ההר בזיגזג. הפיצול מאוד ברור וישנם שלטים. מכאן שביל 1 הוא שביל להולכי רגל בלבד. זו גם הנקודה האחרונה למילוי מים מהנחל, ולכן יש להצטייד במים עד לסוף היום. כשמגיעים לקצה הרכס פונה השביל ימינה וממשיך בעלייה עד הבקתה.. בדרך יש מספר נקודות ציון, כשהבולטות שבהן הוא הפיצול לשביל 6 ובקתת הרנג'ר. העלייה עד הבקתה אורכת 5-7 שעות.
בבקתה יש 16 מיטות דרגשי עץ (ניתן להשכיר שק"ש וגם אוהל במרכז התיירים 5-7 לארי).
ניתן להדליק אש בביקתה, בתוך אח מסודר, למרות שלא הייתי ממליץ על כך. (הארובה לא ממש מתפקדת והביקתה מתמלאת עשן). שימו לב שמומלץ מאוד להצטייד בבגדים חמים ושק"שים טובים!
המים נמצאים כ-10 דק' הליכה בשביל שההתחלה שלו מסומנת בשלט "water". השביל לא עולה ולא יורד והוא נגמר כשמגיעים לנחל זורם.

היום השני

היום השני הוא היום הארוך והיפה ביותר במסלול. יוצאים מהבקתה בהמשך השביל שעולה בתלילות כלפי מעלה. השביל לא תמיד מסומן אך הוא מאוד ברור עד שמגיעים לבקתת רועים. שם מתפצלים הרבה שבילי פרות, אך המגמה ברורה להמשיך להקיף את הפסגה עד לאוכף ולצד הדרומי של הרכס. אזור זה הוא אחד היפים במסלול, יש שם מספר בקתות רועים וכנסייה ומומלץ מאוד להעפיל לראש הפסגה (לצאת לרגע מהמסלול) ולראות נוף של 360 מעלות!
לאחר עליית הבוקר המפרכת ולפני שנרד כק"מ עד לביקתה, אפשר להנות מהליכה יפה פרחונית ומישורית. מהאוכף השביל ממשיך בצד הדרומי של הרכס עד לפיצול עם שביל 9. לאחר הפיצול יש להמשיך להקיף את השלוחה עם מגמה מעט מעלה - יש סימונים. מכאן זו ירידה לא מתפשרת, ואחרי כ 2 ק"מ ירידה על קו הרכס מתחילה ירידה תלולה בזיגזג על השלוחה, עד שמגיעים לנחל שלמטה. זו נקודת מילוי המים הראשונה ביום. (כ- 5 שעות עד כאן). מכאן ההליכה עד סוף המסלול היא תמיד ליד המים (אז ניתן להיפטר ממשקל מים עודף).
השביל חוצה מספר פעמיים את הנחל וגם הולך בתוכו. (יש סימונים - יש להיות ערניים)
לאחר מכן עוברים לשלוחה שממערב לנחל ומשם השביל יורד לפיצול עם שביל 2 ולנהר הגדול. לא חוצים את הגשר (נחצה אותו מחר) וממשיכים מערבה על דרך הג'יפים עוד כ-2 ק"מ הליכה ישרה עד לבקתה. אין צורך לחצות את הנחל ברגל, בכל מקום בו שביל הג'יפים חוצה את הנחל קיים גשר. ישנם כ-4 גשרים עד הבקתה ששנים מהם הם בולי עץ עם מעקה (אחד מהם קצת קשה למצוא, יש ללכת בשבילונים לארוך הנחל כדקה). הבקתה מאוד דומה לקודמתה עם כי מעט פחות מפנקת ויותר מלוכלכת. (נחל זורם ממש ליד הבקתה, כך שאין בעיה למלא מים)
סה"כ: 10 שעות. (כולל ירידה מהשביל לטובת תצפית מהכיפה)

היום השלישי

היום השלישי הוא יום הליכה ליד הנחל, אך אין הכרח להירטב, וקיימים 13 גשרים משופצים ויפים לכל אורכו (2 מהם הם אותו בולי העץ מאתמול). השביל הוא שביל ג'יפים ברור לכל אורכו. אחרי שחוזרים לנקודה שהייתם בה אתמול, השביל עולה מעט ומתרחק מהנחל. בסוף עלייה לא ארוכה מאוד הוא חוזר לנחל ומכאן זו רק ירידה.
בערך כ-3 שעות עד בקתת הרגנ'ר וסוף השמורה. חשוב לדעת שמכאן יש עוד כ-4 ק"מ (כשעה הליכה מישורית) עד למרליסי, שם יש לחצות את הגשר אל בקתת היערן השניה. משם יש ללכת עוד 3-4 ק"מ (שוב הליכה של שעה מישורית) בשביל עד לדרך הראשית. לא מומלץ לחכות לטרמפ אלא ללכת ימינה עוד כ-400 מטר ומשם ישנה תחנת רכבת שעוברים בה רכבות (שווה להתעדכן בשעות הרכבת לפני היציאה לטראק). הרכבת יכולה לקחת אותכם עד טיבלסי, או להחזיר אותכם לחשורי ומשם מתחנת האוטובוסים (2 ק"מ מהרכבת) חזרה לבורג'ומי.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

אנונימי ( להתחברות )