שבעת האגמים עם ילד במנשא ובקתות בהרים

הטיול בשבעת האגמים הינו מהמפורסמים בהרי רילה, ולאחר שעשינו אותו אנו מבינים למה... לטיול יצאנו עם מעיין הקטן ( בן שנה ועשר) במנשא, רעות ויואב

גם לבולגריה חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

 • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
 • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
 • הודעות ללא הגבלה
 • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולSeptember 2013
משך הטיול3 ימים

יום 1- מסאפרבה בניה לבקתת איוון ואזוב.

את הדרך התחלנו מוקדם בבוקר בכדי להגיע ב-8:30 שעת פתיחת הרכבל ( ביום שני השעות שונות וצריך לברר).
בכל מקרה ניתן לעלות מעלה גם ברגל או עם ג׳יפ, העלייה ברכבל לבקתת רילסקי אזרה אורכת כ-25 דקות לערך במושבים פתוחים ( מומלץ להתלבש חם). העלות הינה 18 לבה לאדם (הלוך חזור).
בהגיענו לבקתת רילסקי אזרה בחרנו לעלות בשביל האדום לעבר אגם הכליה, ההליכה נוחה ולמעשה השביל המרכזי נוטש את הסימון והולך על שפת המצוק וצופה על האגמים ובקתת שבעת האגמים (סדמנטה אזרה).

בהמשך, הדרך הראשית חוזרת אל הסימון האדום. מעט לפני אגם הכליה ישנו פיצול כאשר הסימון ממשיך שמאלה ואילו שביל בלתי מסומן ממשיך ימינה, שביל זה מומלץ מכיוון שהוא הולך על שפת אגם הכליה. אגם הכליה כשמו כן הוא, מזכיר בצורתו כליה, תכול ויפיפה.
מאגם הכליה, עלינו כחצי שעה (על שביל ירוק/צהוב) עד שהגענו לאגם העין, האגם היפה ביותר לדעתנו מבין כל השבעה. משם ישנה עליה נוספת (על אותו הסימון) של כחצי שעה עד לאגם הדמעה ונקודת התצפית (שגם אם אינכם עושים טיול של יומיים-שלושה נקודת תצפית זו כדאית...).
משם העלייה עד לפס הינה קלה. ממשיכים בהליכה קלה על הרמה (עם נוף הררי אלפיני נהדר), בהמשך מגיעים לפיצול כאשר ניתן להמשיך בעליה קלה לפסגת איבן ואזוב או לרדת בהליכה של 40 דקות עד לבקתה (על סימון ירוק).
את יום ההליכה התחלנו בסביבות 11 לאחר ארוחת בוקר וסיימנו בסביבות 17:30 עם הפסקות לא מעטות והליכה איטית.

בקתת איוון ואזוב היא הבקתה שהכי נהנו בה בטיולנו בבולגריה (רילה, פירין, רודופי). הבקתה מכילה מבנה אבן בין שתי קומות עם חדרים בסיסיים (דורמיטורי- אם כי אנחנו קיבלנו חדר לבד בגלל שהיו מעט אנשים) וכן מבני בונגלו מפח (שהם קרים יותר בלילה).
חדר האוכל מחומם (החדרים-לא), ישנם שמיכות בלי סוף ואפילו מצעים נקיים. העלות הינה 15 לבה לאדם. האוכל היה טעים אבל הכי כיף בבקתה היתה האווירה, מדובר בבקתה אקולוגית עם קטע של מחזור (מה שלא ממש קורה בבקתות אחרות).
היה בערב סוג של ג׳אם סאשן, החבר׳ה בבקתה צעירים, דוברי אנגלית... והכי מצחיק היה שמעיין התחבר לאחד החבר׳ה שעבדו בבקתה (מייק) והיה לו ממש קשה להפרד ממנו יום אחריי.
קחו בחשבון שגובהה של הבקתה הינו 2300 מטר כך שדי קר בלילה...
מהבקתה ניתן להמשיך אל עבר מנזר רילה.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום 2- מבקתת איוון ואזוב לבקתת שבעת האגמים (סדמנטה אזרה)

*בגדול תכננו ביום זה להגיע עד לספארבה בניה (עוד 45 דקות הליכה מהבקתה ועד לרכבל) אבל בגלל מזג אוויר גשום עצרנו בבקתה זו.

תחילת היום הייתה מלווה בקשיי פרידה של מעיין ממייק. התחברנו לשביל הכחול שעולה מן הבקתה בצורה די תלולה עד לפסגה שמעלה הבקתה, העליה אורכת כשעה, או אולי טיפה יותר.
איך שהגענו לראש ההר, מזג האוויר החוויר פניו, והחל לרדת גשם מעורב בשלג. ירדנו מטה במהרה עם השביל הכחול לצידו השני של ההר בירידה תלולה במשך כחצי שעה. המשכנו על השביל הכחול, עד שהגענו מעל אגם העין אותו ראינו ביום הקודם.
נטשנו מעט את השביל לעבר תצפית נוספת על האגמים. חזרנו אל השביל וירדנו אל אגם העין, חברנו אל השביל אותו עלינו ביום הקודם וירדנו אל עבר אגם הכליה.
באגם הכליה, במקום להמשיך בשביל האדום פנינו ימינה (בשביל ירוק/צהוב) אל עבר 4 האגמים (הדג, תאומים, תלתן/עלה, התחתון). המשכנו על השביל עד שהגענו לבקתת שבעת האגמים.
בקתה נחמדה (אך לא היינו עוצרים בה אילולא מזג האוויר הרע שפקד אותנו). סה״כ כ3-4.5 שעות הליכה נטו מבקתת איבן וזוב ועד לבקתת שבעת האגמים.

בקתת שבעת האגמים מספקת חדרים במחירים שבין 10 ועד 14 לבה לאדם, עם שמיכות ומצעים (בדרגת נקיון סבירה), חדר האוכל מחומם (החדרים לא). ניתן לאכול שם ארוחת ערב ובוקר.
*מבקתה זו ניתן להמשיך ולרדת (או לעלות תלוי בנקודת ההתחלה) אל עבר בקתת לובנה lovna דרך שביל מסומן בירוק צהוב.
או לבקתת ודה vada, דרך השביל הכחול

יום 3- מבקתת שבעת האגמים לרילסקי אזרה ומשם לספארבה בניה.

ההליכה מבקתת שבעת האגמים ועד לרכבל לוקחת כ 45 דקות (שביל סימון אדום/צהוב). היא חולפת על פני האגם התחתון. והינה ירידה ברובה.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טיפים

 • הדרך מספארבה בניה ועד לרכבל לוקחת כעשרים דקות נסיעה.
 • בשבת וראשון ימי החופש של הבולגרים המסלול מלא באנשים, אם אפשר היינו ממליצים לוותר על הטיול בימים הללו.
 • מים- מילאנו בנביעות ונחלים שנראו נקיים, לא טיהרנו...
 • ממולץ להצטייד באוכל, בעיקר לארוחת הצהריים והבוקר (הלחם בבקתות הוא לא הדבר הכי טרי-בלשון המעטה), אנחנו לא היינו עם גזיה, וארוחות חמות אכלנו בבקתות. עדיף לעשות קניות בסאפרבה בניה, בסופר הגדול CBA המצוי בהליכה של כעשר דקות מהמרכז לכיוון היציאה לסומקוב.
 • בכל מקרה אנחנו ממליצים לקחת עימכם מצעים מהבית, לתחושה נעימה ונקייה (גם כסדין למיטה וגם ציפה לשמיכות). עם זאת שקי השינה שהבאנו היו מיותרים.
 • מזג האוויר הינו גורם חשוב בטיול, ממליצים בחום לבדוק את תנאי מזג האוויר במספר אתרים לפני היציאה למסלול.
 • מפות סימון שבילים כדאיות ונחוצות בהרי רילה. ניתן למצוא בבורובץ או בסאפרבה בניה. המחיר: 4-6 לבה.
 • הזמנים המתוארים, הינם הזמן שלקח לנו, לעיתים הלכנו מהר ולרוב לאט. אז לקחת זאת בחשבון.
 • מומלץ עד מאוד!!!

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )