טרק בהרי רילה

מספארבה באניה לפסגת המוסלה

גם לבולגריה חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולSeptember 2014
משך הטיול5 ימים
עונה מומלצתיוני - ספטמבר

היום הראשון - מסופיה לספארבה באניה (SAPAREVA BANYA)

נחתנו בטרמינל בסופיה וביקשנו מנהג מונית להגיע לתחנה המרכזית של האוטובוסים. הנסיעה עלתה 20 לבה וכנראה שעשה לנו מחיר תיירים. משם נסענו לעיירה בשם דופניצה (Dupnica). הנסיעה ארכה כשעה וחצי ומחיר הנסיעה היה 6 לבה לאדם. ירדנו בתחנה המרכזית של דופניצה ומשם לקחנו אוטובוס לכפר ספרבה באניה. הנסיעה ארכה 25 דק ומחירה 1.6 לבה. בעיירה שתי תחנות, כל בתי המלון קרובים יותר לתחנה הראשונה. ישנו במלון Green Hotel Emely שרק נפתח (היינו הלקוחות הראשונים!!). לינה עולה 40 לבה לחדר ללא מרפסת. המחיר כולל ארוחת בוקר, שירותים מקלחת חמה ומגבות.
בכפר, שמפורסם בזכות המעיינות החמים בסביבתו, יש מרכז ספא ומרחצאות, גייזר נחמד במרכז הכפר ומסעדה נחמדה וזולה ליד הגייזר בשם Bohemi.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום שני - דרך שבעת האגמים לבקתת Ivan Vazov

יצאנו מספארבה באניה אחרי ארוחת בוקר במלון ב-8:30 ותפסנו טרמפים מקצה העיר על הדרך לאגמים עד הרכבל. משם התחלנו לטפס ב 9:30 על שביל ג'יפים במעלה ההר. העליה קשה אבל הנוף יפה ובדרך יש הרבה פטל ואוכמניות. הגענו לבקתת Rilsky ezra בשעה 12. משם הלכנו בשביל הירוק צהוב דרך האגמים. הדרך מאוד יפה ואחרי האגמים יש טיפוס קשה עד לפסגת Otovishki (2696מ') על השביל הכחול. משם ירידה די חדה לבקתתIvan Vazov אליה הגענו ב18:15. בבקתה, שמסתבר שהיא הפרטית היחידה בכל הרי רילה (כל השאר שייכות לרשות שמורת הטבע) יש אוכל, והבעלים נחמד ואפילו מדבר קצת עברית. לינה בחדר משותף עולה 15 לבה לאדם. יש גם לינה בבונגלו פרטי. יש שירותי בול פגיעה אין מקלחות ואין חשמל.

יום שלישי - מבקתת Ivan Vazov למנזר רילה

יצאנו ב8:30 מהבקתה על שביל אדום לכיוון מנזר רילה. הדרך קלה ובירידה, הנוף מהמם וחצי היום עובר ביער סבוך ויפה. בערך בחצי הדרך גר רועה עיזים שלא יודע מילה באנגלית אבל אפשר לקנות ממנו גבינה טעימה. הגענו למנזר רילה בשעה 17:30. המנזר עצמו מקום תיירותי מאוד, ובו לינה בתנאים ספרטנים ב40 לבה ללילה. ליד המנזר יש מאפיה מסורתית ומכולת שפתוחה עד 18:00. אנחנו ישנו במלון שליד המנזר שבו חדר זוגי ללילה עולה 50 לבה והוא כולל מקלחת חמה ושירותים. יש במנזר שתי מסעדות, אחת ממש ליד המנזר והשניה מתחת למלון. המסעדה שמתחת למלון יותר זולה ויותר מוצלחת.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום רביעי - ממנזר רילה לבקתת Ribini Ezera

בבוקר ניסינו את מזלנו בטרמפים על הכביש לכיוון Kirilova Polyana, נקודת ההתחלה של המסלול הירוק, שהסתבר ככביש שומם. מצאנו פועל דובר עברית שוטפת שלקח אותנו לקירילובה פוליאנה תמורת 10 לבה (אפשר היה גם פחות). בקירילובה יש שתי מסעדות הנפתחות ב9 אבל בשבילינו פתחו מוקדם יותר. התחלנו ללכת ב 9 על השביל הירוק. הדרך בעלייה בתוך יער עד האגם (שהיה די יבש בספטמבר). מהאגם עד מחסהKobilino Branishte הדרך בעבירות קשה. למחסה, שהוא בעצם בקתה קטנה ולא מאויישת עם תנור עצים ושמיכות, הגענו ב 13:00 ושם אכלנו צהריים. מהמחסה עלינו על השביל האדום בעלייה תלולה כשעתיים עד שיא גובה 2628. בהליכה על הרכס יש קצת בעיות בסימונים. מתחילת הירידה ל Ribini Ezera הדרך תלולה ולנו לקחה 3 שעות וחצי. בבקתה הממוקמת בין שני אגמים יפים יש הרבה מיטות וחדרים, ושתי בולגריות זקנות שלא מבינות מילה באנגלית, אבל ממש משתדלות. יש אוכל, מצרכים, חשמל ושירותים. לינה לזוג עלתה לנו 25 לבה.

יום חמישי - מבקתת Ribini Ezera לבקתת Granchar

יצאנו ב8:30 מהבקתה. היום מתחיל בטיפוס די תלול שלקח לנו שעה בערך. שאר הדרך יחסית קלה ובעבירות נוחה, הולכת על קו רכס ונשקף ממנה נוף מהמם לעמק Beli Iskar. מסתבר שהאגם הנמצא בעמק הוא שטח סגור ומשמש למי השתייה של סופיה. הגענו לבקתת Granchar ב17:30. הבקתה ממש נחמדה, ומתפעלים אותה אדם בשם אנגל ואשתו הנחמדה שמשתדלים לעזור בכל דבר. בבקתה יש ארוחות ושירותים מחוץ לבקתה.

יום שישי - מבקתת Granchar לבורוביץ (Borovets)

יצאנו מהבקתה ב8:00 אחרי ארוחת בוקר. הדרך בעליה עד שיא גובה 1769 ומשם עולה ויורדת במתינות עד הטיפוס למוסלה, ונשקף ממנה נוף מהמם. הטיפוס למוסלה לקח לנו שעה והגענו לקצהו ב 13:00. בראש המוסלה (2925), ההר הכי גבוהה בבלקן, יש בקתה קטנה שאפשר לקנות בה תה\קפה. אנחנו אכלנו בה ארוחת צהריים. אחרי 45 דק ירידה מראש המוסלה נמצאת בקתת Ledeno Ezero , בקתה קטנה במיקום מגניב בה אפשר לישון. אחרי שעה וחצי ירידה מהבקתה מגיעים לבקתת מוסלה, בה גם אפשר לישון. ליד הבקתה נבנה מלון חדש וגדול. בשעה 17:00 הגענו לראש הרכבל (שנסגר ב 18:00) לבורוביץ. אחרי שוקו חם בבית הקפה במקום ירדנו לעיירה. מחיר הירידה ברכבל 12 לבה לאדם. בעיירה בתי מלון רבים ומסעדות, ובחורף משמשת כאתר סקי פופולרי.

יום שביעי - מבורוביץ לסופיה

אוטובוס מבורוביץ לסמקוב (Somakov) יוצא כל שעה (גם ביום ראשון). מחיר הנסיעה שלוקחת 25 דק הינו 1.3 לבה. מסמקוב יוצא גם כל שעה בהתאמה אוטובוס לסופיה שלוקח שעה וחצי ועולה 6 לבה לאדם. בסופיה חיפשנו מקום להניח את התיקים ולבסוף מצאנו את Art hostel שמסתבר כמקום ממש מגניב המשמש כמרכז לאומנויות והסכימו לארח אותנו למשך היום בלי תשלום. משם לקחנו מונית לטרמינל שעלתה 11 לבה, וזה היה הסוף המגניב לטיול זה.

טיפים

  • האוכל הבולגרי דומה יחסית לאוכל הישראלי והמאכלים שניתן לקנות בבקתות כוללים בדרך כלל מרקים, סלט ירקות עם גבינה בולגרית, חביתות ולחם מטוגן
  • אנחנו השתמשנו במקלות הליכה שעזרו מאוד
  • בחלק מהמסלולים יש נקודות למילוי מים המסומנות בריבוע כחול במפה

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )