טרק בהרי הרילה שבעת האגמים

טרק בן 3 ימי הליכה נטו בהרי רילה ושבעת האגמים ויום נוסף של שהייה במנזר רילה

גם לבולגריה חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולOctober 2015
משך הטיול4 ימים

הקדמה והתארגנות

המחירים הנקובים בסיפור הדרך הם במטבע הבולגרי לבה (נכון לתחילת אוקטובר 2015 1 לבה=2.2 שקלים, 1 אירו= 1.95 לבה).
יש טיסות לואו קוסט במחירים מצחיקים נצלנו את זה וטסנו עם חברת Wizz Air בטיסה שעלתה לנו 730 ש"ח לאדם.
ביום ההגעה שלנו לבולגריה נחתנו בשדה התעופה בסופיה בשעה 12:00 בצהריים ולקחנו מונית לסופיה על מנת לעשות כמה סידורים לטרק. כדאי לקחת מונית מחברת המוניות OK שזאת חברה מסודרת,כבר בתור לשם נהג מונית אחר ניסה למשוך אותנו אליו אך העדפנו ללכת על בטוח. המונית עלתה 15 לבה עד להוסטל.
נסענו להוסטל עם דירוגים גבוהים מאוד ממטיילים באתרי טיולים, להוסטל קוראים Hostel Mostel (בו גם שהינו אחר כך בסופיה, מקום מצויין!) , בו אפסנו מזוודה עם כל הדברים שלא רצינו לקחת איתנו לטרק תמורת 2 לבה ליום של אפסון. העובדים שם מדברים אנגלית מצויינת ומאוד נחמדים איתם התייעצנו לגבי תחבורה ציבורית לתחילת הטרק, שאלנו על מקום לקנות מפה להרי רילה ומקום שאפשר לקנות מיכל גז והם פשוט נתנו לנו מפה ומיכל גז ולא הסכימו לקבל עליהם כסף.
קווינו להתחיל את הטרק באותו יום לקחנו מההוסטל מונית לתחנה המרכזית בסופיה (5 לבה) קנינו כרטיסים לעיר בשם דופניצה (6 לבה, שעתיים נסיעה) ומדופניצה תפסנו אוטובוס לעיירה בשם ספרבה בניה (1.6 לבה, חצי שעה נסיעה). כשהגענו לספרבה בניה היה כבר 18:30 ולא רצינו ללכת בחושך עשינו שם לילה במלוןEmaly. העיירה ידועה בנביעות החמות שלה ובמלונות בדרך כלל יש בריכה וג'קוזי עם מים מהנביעה החמה. הלינה עלתה 65 לבה לחדר זוגי בריכה חמה וג'קוזי וכללה ארוחת בוקר. למחרת כבר התחלנו ללכת.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום 1 מפניצ'יסטה Panichishte לרילסקי עזרא Rilsky Ezra

אחרי ארוחת הבוקר במלון בקשנו מפקידת הקבלה להזמין לנו מונית לנקודת תחילת הטרק פניצ'יסטה הנהג היה מוכר לי (מסיפור דרך שקראתי כאן באתר על הטרק), לנהג קוראים רייקו הוא היה מאוד נחמד והסתבר שהוא נהג המונית היחיד באזור של ספרבה בניה, נסיעה לפניצ'יסטה (1580 מטר מעל פני הים) לקחה כ-15 דקות ועלתה 16 לבות. רייקו הראה לנו את הסימון ממנו מתחילים ונפרד מאיתנו לשלום.
סימון שבילים בצבע ירוק שהופך לאדום ושוב לירוק מוביל עד לבקתה הראשונה בטרק סקקביצה Skakaviche (אליה תכננו ללכת עוד ביום בו נחתנו), שעה וחצי הליכה בה עוברים בנוף יערי עם פלגי מים ומפלים קטנים. בבקתה עצרנו והכנו תה עם הגזייה, ממנה המשכנו בלי לשים לב למפל יפה (דבר שהאריך לנו את הדרך בשעתיים, שעה הלוך ושעה חזור), כדאי ללכת אך זהו לא חלק מהטרק. אין סימון מסודר (רק שביל ללא סימון). חזרנו לשביל והלכנו כ-4 שעות עד לבקתת ריסלקי עזרא 2150 מטר מעל פני הים, עזרא= אגם בבולגרית) זוהי בקתה ענקית ביחס לשאר הבקתות בטרק, שם ישנו בדורמס ושלמנו 18.4 לבה המחיר כלל ארוחת בוקר.
חשוב להגיד שהיה מקום לאחר סקקביצה שהסימון הירוק היה פחות ברור נפל עץ ושיבש חלק מהשביל ומהסימון (דבר שקרה לנו גם בקרחת יער ביום האחרון של הטרק). במקרים כאלו מומלץ להסגר על המשך השביל והסימון וכדי לא להתברבר מומלץ שחלק מהמטיילים ישארו במקום עם התיקים וחלק אחר של המטיילים יחפש את המשך הסימון ללא התיקים.
היו איתנו בחדר חבורה של בולגריות מבוגרות שבאו לטייל מעט בסופ"ש הם התלהבו נורא מאתנו ונסו נורא לעזור לנו בהכוונה (למרות שלא בקשנו עזרה והיינו סגורים על הדרך).
יש אפשרות לקנות מזון בבקתה אנחנו בשלנו לעצמנו, קנינו בירה ב2.5 לבה, ושני קפה ב-3 לבה.
לאחר ארוחת בוקר שכללה 2 פרוסות לחם, חמאה, ריבה, ביצה קשה וחתיכת גבינה בולגרית יצאנו אל היום השני.

יום 2 מרילסקי עזרא לבקתת איבן ואזוב Ivan Vazov

יום זה הוא יום השיא של הטיול כאן רואים את כל האגמים היפייפים.
התחלנו ללכת על סימון שבילים אדום לעבר סדמטא עזרא (בקתה קטה יותר בהמשך השוכנת ממש על אחד האגמים) הגענו אליה לאחר שעה של הליכה בדרך עברנו אגם אחד עצרנו על שפת האגם השני ליד הבקתה להכין תה, המכנו על השביל הירוק ועברנו עוד כ-3 אגמים יפים. האגם שלישי נקרא "הכליה" בגלל צורתו משם יש אפשרות לעלות ל-2 האגמים האחרונים שנקראים העין והדמעה, השביל עצמו תלול יותר מקודם יש אפשרות לעלות בשביל הכחול שמקצר את הדרך מאוד להגיע לבקתת איבן ואזוב אך הדבר אינו מומלץ, ראשית הירידה לבקתת איבן ואזוב תלולה מאוד. ושנית, אם בוחרים בשביל הכחול מדלגים על האגם השביעי והאחרון כי השביל לא עובר לידו.
אנחנו בחרנו בשביל הירוק וראינו גם את האגם האחרון. משם יש תצפית על כמה אגמים במקביל.
המשכנו ללכת על השביל הירוק לעבר הבקתה בדרך עוברים בנקודה הגבוהה ביותר בטרק שהיא בערך כ-2600 מטרים מעל פני הים.מגיעים לצומת שבילים (יש עליה מעין פעמונים גדולים על עמוד) ויורדים לעבר בקתת איבן ואזוב (2300 מטר מעל פני הים), הדרך לבקתה מסומנת היטב אך הולכים על מדשאות בוציות, לא הכי נח. סה"כ לקח לנו היום הזה משהו כמו 7 וחצי שעות הליכה.
בבקתה (שזה בעצם קומפלקס של בקתה וכמה בונגלואים קטנים) היו הרבה מטיילים וגם קבוצה יפה של ישראלים דבר שקצת שהפתיע אותנו.
לינה בבקתה עלתה 15 לבות למיטה בדורמס או ללינה בבונגלו, אנחנו ישנו בבונגלו קטן. בארוחת הערב היו מרק (טעים ממש), לחם, סלט עם גבינה בולגרית וקציצות (עשויות מאבקה וממים עדיף לוותר). הייתה אחלה אווירה בערב עם שירים של המטיילים.
בבוקר הכינו לחם מטוגן עם גבינה בולגרית וריבה בצד. (הארוחות במחיר נפרד).

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום 3+4 ממבקתת איבן ואזוב עד למנזר רילה

זהו יום ההליכה האחרון, יום ההליכה הארוך ביותר ולפי דעתי המשעמם ביותר מבחינת נופים (בהשוואה לימים הקודמים). בתחילתו הנוף הוא בעקר ערבות דשא ובסופו מיוער.
חוזרים מעט על השביל הירוק איתנו הגענו ביום הקודם עד שיש פיצול בינו לבין סימון שביל אדום ( על הסימון שביל האדום צריך להמשיך עד לסוף הטרק). בגדול רוב יום ההליכה הוא בירידה אך בהתחלה צריך לעלות בכמה שלוחות של הר וללכת בכיוון דרום מזרח. תחילה השביל האדום מסומן ביחד עם השביל הכחול והולך איתו מרחק די רב, חשבנו שטעינו בדרך פתחנו מפה וראינו שאנחנו הולכים נכון (כדאי להתעלם מהסימון הכחול), לאחר שזיהנו שלט שעליו כתוב בכתב קירלי מנזר רילה ופיצול בין האדום לכחול.
בערך באמצע ההליכה עצרנו להפסקה ארוכה בת שעה שה בשלנו אורז לצהריים, לאחר מכן יצאנו מקטע מיוער לקרחת יער ונאלצנו לחפש כ-20 דקות בערך את סימון שבילים האדום.
לאחר כ-9 שעות הליכה (כדאי לצאת מוקדם ביום זה ובכל מקרה שמענו שב20:30 שערי המנזר ננעלים) הגענו למנזר רילה היפייפה (1150 מטר מעל פני הים) בו ישנו (20 לבה לאדם), ישנו בחדר פרטי (כנראה חדר זהה למגורי הנזירים) עם מקלחת ומים חמים.
בבוקר למחרת הסתובבנו במתחם החיצוני למנזר אכלנו ארוחת בוקר במסעדה (13 לבות לזוג), נכנסו למוזיאון (8 לבה לאדם) ובשעה 15:00 יצאנו עם מיניבוס ממתחם החניה חזרה לסופיה (11 לבה לכרטיס).

טיפים

  • אפשר להסתדר בלי אך מומלץ להגיע עם מצפן ומפה לטרק
  • בחודשי הקיץ התפוסה בבקתות עלולה להיות מלאה עדיף לנסות ולשריין מקום מראש
  • הלכנו לאט בטרק, הזמנים המצויינים הם להליכה איטית

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )