הרי הרילה בבולגריה

מסע בגובה רב, הרים מסולעים, מרבדי עשב פראיים, יערות עבותים, בעלי חיים, והפסגה הגבוהה ביותר במזרח אירופה

גם לבולגריה חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולAugust 2017
משך הטיולשבוע
עונה מומלצתקיץ

רקע אישי

נסענו שלושה חברים בני 18, אורי גרוסמן, יהל דולב ושחר יערי לטרק בהרי רילה שבבולגריה. חשוב לציין שהמסע מבוסס על סיפור הדרך של סיוון טוריאל, אך נדרשנו לסטות מעט ממנו בשל אילוצים וחשקים עליהם נפרט בהמשך, המון הנאה והצלחה!

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום ראשון - מסופיה לספארבה בניה

נחתנו ביום רביעי בבוקר בסופיה, לאחר המרה לכסף המקומי הנקרא לבה, תפס אותנו נהג מונית מפולפל בשם מטו והציע לקחת אותנו. אחרי התמקחויות לגבי מחיר הצלחנו להוציא מחיר הוגן (100 לבות), הוא לקח אותנו לדקטלון בסופיה ולאחר מכן לסאפרבה בניה. מחיר טוב לאור העובדה שמטו בילה איתנו שלוש שעות. הגענו לספארבה בניה בשעות הצהריים המאוחרות (16:00 בערך), העיירה מאוד קטנה למרגלות הרי רילה. לנו במלון די פשוט שגבה על לינה + ארוחת בוקר 23 לבה לאדם.
ממליצים לחשוב על כל הדברים הכי קטנים לפני היציאה לטרק כמו: לקנות מפה(מפה אדומה 1:50,000 של הרי רילה וכוללת סימוני שבילים), להטעין מטען נייד, לקנות אוכל לצהרי ימי הטיול, כל מה שעולה לראש.

יום שני - מסאפרבה בניה לבקתת איוון ואזוב - 7.5 ק"מ

התחלנו את היום בחיפוש אחר מונית שתיקח אותנו למסלול שנמצא 17 קילומטר מהעיירה, לאחר עשרים דקות חיפוש שלא הניבו פתרון נתקלנו באישה מבוגרת שלא ידעה מילה באנגלית (תתרגלו) אבל נרתמה לעזרתנו ועזרה לנו למצוא טרמפ. עצה שלי - תנסו למצוא דרך להגיע ביום לפני בשביל לחסוך זמן ואל תתביישו לשאול אנשי ברחוב תמורת כמה לבות הם ישמחו לקחת אתכם. הגענו לרכבל, נסיעה בכיוון אחד (מעלה) עלתה לנו 10 לבות לכל אחד. לאחר עלייה שערכה בערך רבע שעה הגענו לRilski Ezera תחילת מסלול שבעת האגמים והכניסה לשמורה. המסלול מאוד מתויר כך שקשה להיאבד בו. ממליץ לעצור עצירה ארוכה באחד מהאגמים(עדיפות על אגם הכליה) ולהתרחץ בהם, מאוד מאוד כיף (וקר). לאחר העצירה עלינו לעמדת תצפית על כל האגמים, עלייה שארכה כ-45 דקות נחשפים עוד כמה אגמים חדשים. מעמדת התצפית עולים על המסלול הירוק בהליכה דיי מתונה עד הירידה לבקתה. את הירידה מזהים על ידי צומת דרכים בתחילתה, ומבחינת שטח, ישנם הרבה שטחי מרעה כלפיי מטה ויורדים עד שרואים את הבקתה. ההליכה מהצומת לבקתה ארכה כשעה וחצי.
בבקתה המון אנשים נחמדים שיודעים אנגלית (נצלו את המפגש איתם לשם שאיבת מידע) ושמחים לעזור. השטח סביב יפהפה ופסטורלי. הלינה בחדרים משותפים ועלתה 15 לבה לאדם.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום שלישי – מאיוון ואזוב למנזר רילה - 17.5 ק"מ

במהלך ההליכה למנזר ביצענו צעד טיפשי והגברנו את הקצב, כך שההליכה ארכה כ-5 שעות, אך בקצב ממוצע יחד עם עצירות רענון, ההליכה אמורה להמשך 6-7 שעות. יש להיצמד למסלול האדום עד שמגיעים למנזר. הדרך מאופיינת בירידה יחסית מתונה והליכה בתוך יער. במנזר יש אפשרות לעשות סיור שעולה 3 לבה, ממליץ בחום - היה מעניין. במנזר יש שני מלונות, אחד יקר יותר והשני מעט זול יותר אבל ביחס לבקתות בשאר ימי הטיול שניהם יקרים. אנחנו העדפנו לנסוע 2 קילומטר משם עם נהג מונית עד לאתר קמפינג, בו הקמת אוהל עולה 8 לבה לאדם. עוד שהיינו במנזר נעזרנו בבחור בולגרי שידע גם אנגלית והוא תרגם לנהג המונית את דרישותינו. היינו צריכים למחרת טרמפ לעיירה בשם Kirikov Polyana, לשם תחילת המשך המסלול, ממליץ לדאוג לזה יום קודם כיוון שמוניות אינן שכיחות במנזר והכביש שעובר בו ריק ממכוניות נוסעות במשך מרבית היום.

יום רביעי – מKirikov Polyana לRibini Ezera (אגם הדגים – 23 ק"מ

ההליכה מתחילה במסלול הירוק שיוצא מהעיירה ויש גם אופציה במסלול מקוצר שמגיע גם הוא לריביני אזרה ומסומן בצבע צהוב. ממליץ על הירוק! ההליכה לקחה לנו כ-תשע וחצי שעות. אחרי ארבע וחצי שעות של עלייה מתונה הגענו לשתי בקתות נטושות ושם עשינו עצירה לארוחת צהריים, בישלנו אורז ועדשים עם נמס בכוס שהבאנו מהבית. לאחר ארוחת הצהריים התחלנו לעלות עלייה תלולה שלקחה כ-שעה וחצי עד לפסגה של 2628 מטרים. משם ההליכה נוחה על קו הרכס עד ירידה לעמק ומשם עלייה אל הבקתה. הלינה עלתה כ-15 לבה לאדם. זו הבקתה היחידה בה היו מקלחות, אבל הן היו מטונפות ומסריחות.

יום חמישי - מRibini Ezera ל- Granchar 20 ק"מ

התחלה של היום מתחילה במסלול הכחול עד ההחלפה באמצע לאדום, אנחנו התחלנו באדום, עלינו הר והבנו שטעינו, חיפשנו דרך לתקן את הטעות ומצאנו שביל שהוא לא מסומן והצלחנו להגיע לשביל הכחול. היינו כבר בלחץ של זמן אז הלכנו מהר עד שנתקלנו בכמה חברה שאמרו לנו שהבקתה רחוקה ארבע שעות הליכה ונרגענו. ההליכה לשם יחסית נוחה ומלאה בעליות וירידות מתונות. הנוף מדהים לכל אורך הדרך(נסו לחפש עופות דורסים, סוסי פרא, פרות וכלבים) לאחר תשע שעות הליכה הגענו לצומת דרכים, עלייה למוסלה(הפסגה הגבוהה ביותר במזרח אירופה - 2925 מטרים, אותה ביצענו ביום שלמחרת) או ירידה לGranchar (הבקתה בה עצרנו ללון). בהגעינו לבקתה הופתענו ממיקום הבקתה לצד אגם ונוף מרשימים ביותר. מפעילי הבקתה היו מאוד נחמדים ואדיבים. הלינה בבקתה עלתה כ-12 לבה לאדם, בבקתה יש יומן דרך שמטיילים שחונים בבקתה כותבים את ברכתם למטיילים הבאים, כתובות בו ברכות מ-2003! לנו היה הכבוד לחתום אותו בעמוד האחרון, קריאה מומלצת!

יום שישי – מGranchar לTri Chasa (הבקתה שבדרך לבורוביץ) – 14 ק"מ

התחלנו בטיפוס על המוסלה לאחר ארוחת בוקר נהדרת. הגענו לפסגת ההר לאחר חמש שעות הליכה, הנוף מלמעלה מטורף והטמפרטורה יחסית קרירה. משם ישנה ירידה תלולה עד בקתה שאת שמה לא גילינו (ממוקמת לצד אגם קטן בחצי הדרך לבורוביץ). כשהגענו אליה, שינינו את תוכניותנו מאחר שגילינו שהרכבל שמקצר ב-3 שעות את הדרך לבורוביץ לא פועל בימי שני ושלישי. נאלצנו להשאר ללון בבקתה לה קראנו לה Tri Chasa (על שם שלוש שעות ההליכה לבורוביץ שנוספו לנו). הבקתה נוהלה על ידי זקנה קשוחה, צעקנית אך נחמדה. האישה לא ידעה מילה באנגלית ולא הבינה אנגלית אבל היא כל הזמן חזרה ואמרה Tri Chasa. היא עזרה לנו באמצעות תקשורת בלי מילים ובאיזשהו שלב ניהלנו שיחות מפתיעות באמצעות תנועות ידיים והבעות פנים. תקרית זו שהתחילה כנטל בלתי מתוכנן נחקקה אצלנו בתור אחת החוויות המשמעותיות והמהנות של הטיול. לקראת הערב ענן כיסה את ההר עליו היינו - מחזה מטורף. הלינה בבקתה עלתה כ-15 לבה לאדם.

יום שביעי – מTri Chasa לBorovetz - 18.5 ק"מ

ההליכה מהבקתה לבורוביץ לוקחת כשלוש שעות, אך בחור שעבד באחד מהרכבלים בדרך כיוון אותנו לפסגה של ההר שמשם יורד הרכבל לבורוביץ (שלא עבד) והאריך לנו את המסלול בשעתיים. הגענו לבורוביץ ואכלנו שם ארוחה טובה ולקחנו מונית חזרה לסופיה, המונית עלתה 85 לבה אבל הנהג היה נחמד אז שילמנו קצת יותר.


הגענו לסופיה והמתנו בחדר במלון שהזמנו לילה קודם עד לטיסה חזור שיצאה לפנות בוקר.

כמה דגשים שיסייעו לכם במהלך הטיול

תמיד בערב לפני ובבוקר לפני יציאה תפתחו מפה ותדעו לאן אתם הולכים, תיעזרו באנשים, האנשים בבקתות מאוד מאוד נחמדים ורוב הבולגרים שנפגשנו איתם גם, למרות קשיי התקשורת כי רובם לא יודעים אנגלית, כן מצליחים לתקשר והם יכולים לעזור לכם. במידה ואתם מבשלים בצהריים תצטיידו במים מספיקים, בערך 4 ליטר אדם. ממליץ להכין בבית לפני שקית עם אגוזים ודגנים יש בזה הרבה קלוריות וזה מגניב תוך כדי הטיול.
מפה אפשר לקנות בסאפרבה בניה או בסופיה.
תשתדלו כמה שיותר לעצור במהלך המסלול וכמה שיותר להנות מהדברים הקטנים, לפעמים קשה בהליכה ואם תרימו את הראש מהרצפה תראו מקום מדהים שיעלה לכם מיד את המורל. תביאו מעילי גשם כי בכל זמן נתון יכול לרדת גשם, בגדים חמים רצוי שתביאו כמה שכבות כי בערבים ממש קר.

לכל דבר והתייעצות אני זמין בתגובות, אל תפחדו להתייעץ זה יתקבל בשמחה!

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )