טרקים בהרי הרילה ובהרי פירין

ספרבה בניה, 3 ימי הליכה בהרי הרילה (שבעת האגמים), בנסקו, 2 ימי הליכה בהרי פירין וסופיה. סטודנטיות שאוהבות לטייל אבל לא בכושר שיא ;-) (שומרות שבת וכשרות)

גם לבולגריה חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולSeptember 2019
משך הטיול11 ימים
עונה מומלצתקיץ וסוף הקיץ (ספטמבר)

יום 1- הגעה והתארגנות

נחתנו בסופיה באזור 16:00 בצהרים והתכנון שלנו היה לישון באותו יום בספרבה בניה. התיכנון הראשוני שלנו היה להתנייד בתחב''צ (אמרו לנו שיש אוטובוס מסופיה לדופניצה ומשם עוד אוטובוס לספרבה בניה), אבל מכיוון שהגענו מאוחר יחסית וגם היינו צריכים לקנות כמה דברים חשובים לפניי הנסיעה (סים מקומי, גזייה, ציוד לטרק וכו') ראינו שלא יהיה לנו זמן ונהיה חייבים לקחת מונית. ממש במקרה עוד במטוס פגשנו עוד שתי ישראליות שקבעו מונית לספרבה בניה כבר מראש, וגם הן תיכננו מסע קניות מקדים לפניי הנסיעה ממש כמונו (היה לנו יותר מזל משכל) אז הצטרפנו אליהן כך שמילאנו מונית (מה שהוזיל עלויות) וכך היה לנו נהג מונית צמוד לאותו יום. (מחיר מקורי של המונית היה 95 לבה שלאחר בירור הובן שנתנו לנו מחיר יחסית יקר, אבל בגלל שהתעכבנו בכל תחנה עלה לנו לבסוף 110 לבה לארבעתינו. )
תחנה ראשונה נסענו לקניון the mall כדי לקנות סים מקומי, בחנות A1 שהמליצו לנו עליה. סים מקומי עם 300 דקות שיחה ו 6GB עלה לכל אחד 10 לבה. באותו קניון היה גם צ'יינג' שבו המרנו את היורו שלנו ללבה. לשים לב לגבי הסים שהוא תקף בערך ל3 שבועות.
תחנה שניה נסענו לדקטלון (ויטושה! יש שניים בסופיה), שם קנינו גזייה (הברגה!) ועוד כמה דברים לטיול.
משם נסענו לספרבה בניה והגענו בסביבות שבע בערב.
(המלצה- ללכת רק לדקטלון ויטושה ולא לפודויאנה. ויטושה גדול יותר עם המון מבחר ועם שפע גז. בשני לא מצאנו גזייה)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום 2 - התחלת טרק מהרכבל לבקתת איוון וזוב

תכנון: להתחיל את הטרק משבעת האגמים ולסיים בבקתת איוון ואזוב.
-
מבחינת אוכל בבקתות: הם מוכרים שם אוכל כך שניתן לבנות עליו למי שלא שומר כשרות.. נראה יחסית אחלה .. לשומרי כשרות הכי טעים אורז טרי מהפקל!
-
אמרו לנו שבימי שני הרכבל שאמור להעלות לתחילת המסלול נפתח רק ב12:00 ולכן תיכננו לקחת ג'יפ במקום. (בסוף התברר שזה לא היה נכון והרכבל פעל כרגיל, אולי בגלל המטיילים הרבים). בגלל שגם קראנו לפניי הטיול מחוות דעת קודמות שהיום הראשון של הטיול אמור להיות יחסית קליל ולא ארוך התארגנו בנחת ויצאנו רק בסביבות 9:30.
ישנו בbobulina house, מקום חמוד ומומלץ מאוד (הם היו חמודים והחדר היה מסודר ונקי. בסופו של דבר גם חזרנו לשם לעוד לילה אחרי כשחזרנו מהטרק), והם הסכימו לנו להשאיר שם את התיקים שלא רצינו לסחוב איתנו לטרק.
בערב לפני ראינו בקבוצת וואטספ של מטיילים ישראלים בבולגריה שעוד שתי ישראליות מתכוונות להגיע מספרבה בניה לרכבל במונית, אז הצטרפנו אליהן (שוב, יותר מזל משכל). הגענו במונית למקום שבו נמצא הרכבל, שם היו גם ג'יפים שמעלים לתחילת המסלול. שם גם גילינו שהרכבל כן פועל (בניגוד למה שנאמר לנו מראש), אבל בכל זאת החלטנו לקחת את הג'יפ כי יצא מעט זול יותר (50 לבה לארבעתינו, לעומת 20 לבה לאחד על הרכבל).
( הערה: חשוב מאוד לקחת מקלות לטרק!,
מי שלא הביא מראש מקלות, ראינו שניתן לקנות שם לפניי הרכבל. )
הג'יפ הוריד אותנו בנקודה קצת יותר נמוכה מהנקודה בה מגיעים ברכבל, והעלייה לשם הייתה דיי תלולה ומתישה. בסופו של דבר כשהגענו עשינו לעצמינו הפסקה דיי ארוכה ויצא שאת המסלול עצמו התחלנו רק בסביבות 12:00 בצהרים (מה שיצר לנו אחר כך לחץ לקראת הערב. פחדנו שנגיע בחושך, ובאמת הגענו ממש כמה דקות לפניי החשיכה).
התיכנון שלנו היה ללכת על המסלול הירוק, אבל בגלל בלבול בדרך התברר לנו שבכלל הלכנו במסלול האדום (שהוא קשה יותר), והוא אכן היה מאתגר. בדרך ראינו את האגמים שדיברו עליהם והלכנו בתוך נוף מדהים. המסלול היה מאתגר (עם עליות וירידות תלולות יחסית) והסימון לא כלכך ברור לכל אורכו, מה שגרם לנו להתבלבל קצת בדרך. נעזרנו באפליקציית maps me לניווט, שהייתה מעולה וממש החזירה אותנו למסלול כל פעם שסטינו.
בסופו של דבר סיימנו את היום בבקתה של איוון ואזוב- מקום חמוד מאוד. אמנם החדרים היו משותפים, אין מקלחות, שירותי בול פגיעה, אבל המקום עצמו יפה ומושקע (בכל זאת בקתה מבודדת בלב ההרים בלי ממש גישה לכביש כלשהו). רוב המטיילים שם היו ישראלים אז בסך הכל הרגשנו דיי בבית.

יום 3 - מבקתת איוון וזוב לבקתת מליוביצה

3.9 יום שלישי, מבקתת איוון ואזוב לבקתת מליוביצה (שינוי בתיכנון המקורי):
בעקבות היום המאתגר שהיה לנו אתמול הגענו למסקנה שאנחנו לא מסוגלות לשרוד טרק של ארבעה ימים ורצינו לקצר. בבקתה פגשנו ישראלי אחד שעשה מראש שיעורי בית הרבה יותר רציניים ממנו, והוא ממש הראה לנו את האופציות המגוונות שיש לנו לקצר את המסלול. האופציה הראשונה שחשבנו עליה הייתה ללכת לכיוון מנזר רילה ולסיים שם, אך הוא הסביר לנו שהירידה למנזר תלולה מאוד ומעצבנת וכואבת בברכיים ושאולי כדאי לנו לחשוב על דרך אחרת. בסופו של דבר קיבלנו ממנו את ההמלצה לשנות מסלול וללכת לכיוון בקתת מליוביצה (החלטה שהתבררה כמעולה).
-
בקתת מליוביצה נגישה יחסית, יש אנשים שמגיעים אליה עם רכבים במרחק של 40 דקות הליכה במסלולון..בנוסף, מבקתת מליוביצה יש אפשרות להתקדם בערך שלושה קילומטרים פשוטים ולהגיע לאלן מאק- שם יש גם מלון, וגם משם כבר יש גישה לכביש ואפשר להזמין משם מונית (ויש משם גם אוטובוסים בזמנים מאוד מסויימים לסמקוב).
-
אז באותו בוקר קמנו עליזות וצעירות ויצאנו לטיול לכיוון מליוביצה. המסלול עצמו היה מדהים. עברנו ליד עדרי סוסים, טיפסנו על ההר והנוף משם היה פשוט מטורף. (אגב הופתענו גם לגלות שהיה קליטה על הפסגה). היום הזה היה בהחלט יותר מאתגר מהיום הקודם (העליות היו תלולות ולא נגמרות, הירידות שברו לנו את הברכיים), אבל הנופים היו הרבה יותר מטורפים, ועם כל האתגר- זה היה שווה את זה לגמרי.
לבסוף ממש לפני רדת החשיכה הגענו סוף סוף לבקתת מליוביצה. הבקתה הרבה יותר מסודרת מהבקתה באיוון ואזוב- חדר אוכל גדול, מקלחת עם מים חמים (!!!), שירותים מסודרים, ובנוסף היה לנו חדר נוח רק לארבעתינו. בהחלט עליית מדרגה רצינית.
עלות 15 לאבה בלבד. (19 לחדר של 4).

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום 4- מבקתת מליוביצה חזרה לספרבה בניה

4.9 רביעי, מבקתת מליוביצה חזרה לספרבה בניה:
התיכנון: ללכת לאורך הנחל כשלושה קילומטר לכיוון אלן מאק ומשם לתפוס אוטובוס לסמקוב (אמרו לנו שיש קו רק בחמש בצהרים). מסמקוב לקחת כנראה מונית לספרבה בניה, להגיע למלון ולחרופ שם טוב טוב אחרי מקלחת חמה וארוחת ערב מפנקת.
בפועל: פגשנו מטיילים בולגרים עם רכב (חנו בחניון הקרוב לבקתה) שלקחו אותנו טרמפ עד לספרבה בניה, מה שנתן לנו גם הזדמנות להכיר את המקומיים טוב יותר (הבחור דיבר אנגלית שוטפת, שזה מחזה דיי נדיר בבולגריה), וגם הרבה יותר זמן לישון במלון.

יום 5- מספרבה בניה לבנסקו

5.9 חמישי, מספרבה בניה לבנסקו, וסוסים:
ערב לפניי זוג ישראלים פרסם בוואטסאפ שהם לוקחים מונית למחרת בבוקר מספרבה בניה לבנסקו ומחפשים פרטנרים להוזלת עלויות - מה שהתאים לנו בול.
הגענו למלון Olymp בבנסקו שהזמנו מראש בבוקינג לשלושת הלילות הבאים (כי אנחנו שומרות שבת). (בדיעבד גילינו שהמלון נמצא ממש בכניסה לבנסקו ודיי מרוחק מהמרכז, אבל המלון עצמו היה סבבה ויחסית לא יקר).
יצרנו קשר עם ויקי מכפר בניה (צמוד לבנסקו) לגבי טיול סוסים (כי חייב סוסים). (הגענו אליה מהמלצות בפייסבוק, מומלץ להיעזר בקבוצה של מטיילים בבולגריה). גילינו שהמוניות בבנסקו קצת יקרות ואין ממש אוטובוסים בקיץ (כי זאת עיירת סקי ורוב התיירים מגיעים בחורף), ולכן ביקשנו מויקי גם הסעה תמורת מחיר קצת יותר משתלם (הסוסים עלו לנו 30 לבה לאחת, והסעה הלוך חזור עוד 20 לבה.)
ויקי הייתה ממש חמודה, אבל הטיול סוסים היה נחמד בלבד. הסיור עם הסוסים היה ליד החווה שלהם במין שדה כזה שהקפנו, היה שם את הנוף היפה של הרי פירין ואגמים קטנים שעברנו לידם, אבל ההליכה הייתה קצת איטית יותר ממה שציפינו, והיא לא כלכך נתנה לנו להגביר קצב כשרצינו. בגדול זה היה דיי דומה לטיולי סוסים בארץ.
חזרנו משם למלון. לקחנו את שאר היום באיזי, נהנינו לנו בבריכה ובספא של המלון, עשינו קצת קניות של מוצרים במכולת הקרובה ובגדול הלכנו לישון דיי מוקדם.

יום 6- שישי שבת בבנסקו

6.9 שישי, בנסקו, סיבוב בעיר וטיול אופניים:
מכיוון שאנחנו דתיות היה לנו יום קצר- בגדול הסתובבנו לנו בעיירה (בנסקו ממש יפה), יצרנו מראש קשר עם Bansko Summer Active, מקום שממנו רכשנו אופניים להסתובב בעיר (יש כמה מקומות, זה הכי זול שמצאנו. נעזרנו בפייסבוק ובאתר של Trip Adviser). עם האופניים הגענו למרכז העיירה, שם יש כל מיני חנויות תיירים, הרחוב עצמו שהיה יפה, וגם הגענו לפארק גדול ויפה שבו ישבנו קצת לפיקניק. אחר כך החזרנו את האופניים (שעתיים עלו לנו 10 לבה לאחת), ומשם חזרנו למלון ובדרך קנינו לנו קצת מצרכים לשבת.

יום 7 - מבנסקו לבקתת ויחרן וטיפוס על פסגת ויחרן

8.9 ראשון, מבנסקו לבקתת ויחרן, פסגת ויחרן:
אחרי שלושה ימים במלון שלנו, קמנו בבוקר, עשינו צ'ק אאוט ויצאנו לכיוון בקתת ויחרן. במרחק שמונה דקות הליכה מהמלון שלנו הגענו לתחנה המרכזית (דקה מהתחנת רכבת) ומשם היה אוטובוס לבקתת ויחרן במחיר של 8 לבה לאדם.
-
חשוב לציין שהשאטל לבקתת ויחרן פועל בין יולי לספטמבר בלבד! (07/07-15/09)
-
הגענו לבקתת ויחרן מקום ממש חמוד, הם הסכימו לנו להשאיר שם את החפצים (פשוט בצד של חדר האוכל שם). משם עם שתי תיקים קטנים התחלנו לטפס לפסגת ויחרן. העלייה הייתה קשוחה ביותר (זאת הייתה עלייה של 1,000 מטר!), ואחרי ארבע שעות בערך (שוב מזכירה שאנחנו לא קרביות במיוחד, אז אנחנו עולות דיי לאט) הגענו לפסגה. היה קשה אבל שווה כל מטר. בדרך למטה התחיל לרדת קצת גשם אבל הוא נפסק אחרי עשר דקות בערך. כשעלינו בהתחלה היה חם ממש, אבל ככל שעלינו יותר גבוה ככה נהיה יותר קר. בפסגה היה ממש קפוא. (מומלץ להביא סוודר ומעיל דק נגד גשם).
הירידה הלכה הרבה יותר מהר, ובאמת הגענו חזרה לבקתה באזור חמש וחצי, מה שהשאיר לנו מספיק זמן גם לבשל לעצמינו אוכל מפנק, וגם ללכת לישון מוקדם. הבקתה עצמה חמודה, יש להם שם כמה חדרים בגדלים שונים (אנחנו היינו בחדר פיצי של שניים), יש שם מגוון אוכל בזול (אנחנו שוב הסתפקנו באורז :( ),
אין מקלחת, שירותי בול פגיעה, קפוא בלילה. בגדול חוויה.

יום 8 - אגם מורטובו וחזרה לסופיה

9.9 שני, בקתת ויחרן, אגב מורטובו- משם לסופיה:
קמנו מוקדם בבוקר כי רצינו להספיק גם לטייל לאגם מורטובו (הבנו שהוא אמור להיות לא רחוק) וגם להספיק לאוטובוס ב14:20 מהבקתה חזרה לבנסקו. יצאנו לכיוון האגם ובאמת הגענו לשם אחריי שעה וחצי סך הכל. אפליקציית maps me לא הצליחה הפעם לכוון אותנו, אז פשוט הסתמכנו על הסימונים ובאמת שהיה בסדר. אחרי שנהנינו לנו באגם (פתחנו לנו שם פיקניק), חזרנו לכיוון הבקתה (הדרך חזור לקחה לנו פחות משעה..), ובאמת הספקנו לקחת את האוטובוס לבנסקו.
בבנסקו הגענו לתחנת הרכבת המרכזית, וממש במרחק שתי דקות הליכה מהתחנה שהוא הוריד אותנו הגענו לתחנת האוטובוסים המרכזית, שם קנינו לנו שתי כרטיסים לסופיה (16 לבה לאדם). ההגעה לסופיה לקחה בערך שלוש שעות. אוטובוס מאסף בכל הכפרים בדרך.
כשהגענו לסופיה הלכנו למסעדת ירושלים (לקחנו רכבת מטרו מהתחנה המרכזית עד לשם). המסעדה לא ממש זולה (פחות או יותר מחירים כמו בארץ) אבל האוכל היה טעים מאוד וזה מה שהיה חשוב לנו.
ההתניידות בתחב''ץ לא הייתה לנו כלכך נוחה בגלל המיקום של הדירה שלנו- רצינו להיות קרובים לשדה, ולכן ישנו בHouse Vita Garden שהיה זול ו3 קילומטר סה''כ מהשדה. זה אחלה דירה (למרות שהשירותים-מקלחת והמטבח היה משותף, אבל אישית כמעט לא נתקלנו באנשים שהיו איתנו בדירה.. חדר שינה היה גדול ומרווח) והבעלים היה ממש חמוד וגם דיבר באנגלית ואפילו סיפר לנו כמה סיפורים מעניינים על בולגריה.

יום 9 - יום אחרון בסופיה וטיסה לפנות בוקר

10.9, שלישי, סופיה:
גילינו שיש אפליקציה מעולה למוניות בסופיה- נקרא Yellow Taxi, עובדים לפי מונה ולא יוצא יקר.
ביום הזה פשוט הסתובבנו בסופיה. הסתובבנו בקניון The Mall ובדקטלון פודויאנה (שהיה קטן יותר מהשני אבל גם בסדר). קפצנו גם לבית חב''ד כדיי להשאיר שם את הגזייה בשביל מטיילים אחרים וחשבנו שאולי יהיה שם גם משהו לאכול אבל התברר שלא (זה בית חב''ד שעובד רק בשבתות וחגים מסתבר.. אין פעילות מיוחדת באמצע שבוע..).
יצאנו למחרת ב4:00 לפנות בוקר מהדירה לשדה והזמנו מהאפליקציה מונית, המונית הגיעה אפילו 10 דקות לפניי הזמן ועלה בסוף סה''כ 5 לבה.

טיפים לגבי מקומות:

סופיה:
• סים מקומי - בקניון The Mall, חנות A1. (10 לבה - 300 דקות+ 6GB).
• צ'יינג' - בקניון The Mall, בקומה למטה.
• גזייה (הברגה) - דקטלון ויטושה (בשני לא ראינו שהיה..).
• קו אוטובוס בנסקו - סופיה : 16 לבה לאדם, שלוש שעות +-.
• מסעדת ירושלים - כשר וטעים.
• אפליקציית מוניות בסופיה- Yellow Taxi.

הרי רילה:
• לינה בספרבה בניה - Bobulina house, עלה 40 לבה לזוג.
• טרק 3 ימים: עלייה בג'יפ (אזור 50 לבה לג'יפ), שבעת האגמים -> איוון ואזוב (20 לבה לאדם) -> מליוביצה (15 לבה לאדם) -> אלן מאק.

הרי פירין:
• לינה בבנסקו - Olymp hotel (קצת מרוחק מהמרכז, אבל תנאים טובים ולא יקר כלכך.)
• אופניים בבנסקו- Bansko Summer Active, (10 לבה לשעתיים).
• אוטובוס מתחנה מרכזית בנסקו לבקתת ויחרן- 8 לבה
• טיפוס לפסגת ויחרן (מהביקתה) - אזור ה3-4 שעות, דרגת קושי: קשוח (טיפוס של 1,000 מטר).
• אגם מורטובו (מהביקתה) - בסביבות השעה וחצי

טיפים סופיים:

• קחו בחשבון שהבולגרים בקושי מדברים אנגלית, ואפילו הרוב הגדול לא. תקשורת באנגלית בסיסית בלבד. (אנגלית גבוהה מדי רק תסבך אתכם.. ;-) )
• כל המסלולים אפשריים- פשוט בקצב הנכון, עם המשקל הנכון, ומקלות!!
• מאוד כדאי להשאיר ציוד לא רלוונטי לטרק בשמירת חפצים בסופיה/איפה שישנים בלילה הראשון ולחזור לאסוף לאחר מכן. שווה את הסיבוב (הגב שלכם יודה לכם :) )

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )