Dodola+Bale mountains national park

טרק של 8 וחצי ימים,שמחבר שני אזורים שונים,Dodola והרי הבאלה. 5 ימים בדודולה ועוד ארבעה ימים בהרי הבאלה, ששלושה ימים מדודולה עשינו על סוסים. נופים מטורפים,משתנה מאזור לאזור בין יער מטורף לרמה אלפינית גבוהה עם המון חיות וציפורים

גם לאתיופיה חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולNovember 2015
משך הטיול9 ימים
עונה מומלצתהעונה היבשה שמתחילה באזור אוקטובר נובמבר,ישר אחרי הגשמים הכל ירוק

מבוא,הגעה וסגירת הטיול

לאחר שלושה שבועות בצפון אתיופיה ולאחר שנפרדנו משניים מחברינו,נשארנו שניים שחיפשו מה לעשות עוד 12 ימים באתיופיה.
אחרי שחיפשנו חומר ולא מצאנו הרבה החלטנו שהולכים לטיול בהרי דודולה והרי הבאלה.
הגענו לאדיס אבבה באזור 2 בצהריים וישר חיפשנו איך נוסעים,שדרך הנסיעה היא אוטובוס מאדיס לששמני,ומששמני לעיירה דודולה.
בגלל חוסר הזמן שהיה לנו חילקנו את הנסיעה ליומיים ונסענו באותו היום לששמני(אוטובוס לקח כ5 שעות ועלה באזור ה-100 ביר.)שבדרך החלטנו שבמקום לבזבז חצי יום בדודולה ביום שאחרי,נמשיך עם האוטובוס של ששמני עוד כ20 דקות לעיירה בשם אווסה(Awasa) ששוכנת על שפת אגם מטורף.הגענו לשם ב10 בלילה ואחרי חיפוש של כמה וכמה מלונות שכנראה חלק מהם היו בתי בושת מצאנו מלון סביר.קמנו מוקדם ביום שאחרי,הלכנו לשוק והתארגנו על אוכל לכלל הטיול,דבר מאוד מומלץ מפני שיש בשוק הרבה יותר דברים מדודולה.לאחר השוק הלכנו לשבת קצת על שפת האגם,שם יש ציפורים בגובה של בן אדם ויופי של מקום רגוע,ולקראת הצהריים התחלנו לתפוס כיוון לדודולה,דרך ששמני,שני מינבוסים שעלו באזור 100 ביר ביחד.

הגענו לדודולה לקראת אחהצ וניגשנו למשרד של השמורה,שם סגרנו את כל פרטי הטיול,שבו רצינו לעשות את ארבעת הימים הראשונים על סוסים,ועוד יום אחד ברגל.לאחר חמישה ימים מתחברים להרי הבאלה,שם יש חילוף במדריכים ובסוסים.

מחירים כללים ליום בהרי הדודולה:
מדריך-300 ביר
סוס -120 ביר
איש סוס(איש סוס אחד לשני סוסים) -120 ביר
לינה בחניון לילה באוהל-65 ביר לאדם
לינה בחניון לילה בבקתה-100 ביר לאדם
כניסה לשמורה-60 לאדם חד פעמי

מחירים כלליים בהרי הבאלה:
מדריך-300 ביר
סוס-120 ביר
איש סוס(בשמורה הזו מבקשים איש סוס אחד לכל סוס,וכמו כן אתה מחוייב לקחת עוד סוס לציוד שלהם)-170 ביר
לילה בחניון-40 ביר לאוהל
כניסה לשמורה-90 ביר ליום

אז אחרי כל הסידורים האחרונים,הלכנו לישון לילה בBale mountains motel,אחלה של חדר במחיר נחמד,בהתרגשות רבה שמחר מתחילים טיול סוסים מטורף.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום 1-מדודולה לWhoro

פגשנו את המדריך שלנו בבוקר עם עוד ארבעה סוסים(שניים לרכיבה שלנו,אחד למדריך ועוד אחד לציוד) ושני אנשי סוסים שהולכים עם הסוס ציוד.התחלנו ברכיבה לכיוון ההרים ביציאה מהעיירה.מכיוון שאמרנו יום לפני שיש לנו ניסיון עם סוסים(דבר מוטל בספק) איך שיצאנו מאזור הבתים המדריך לימד אותנו איך דוהרים,התחלנו בסדרת דהירות במהירות מטורפת במישור לכיוון היער.נכנסו ליער המטורף,ועצרנו לארוחת צהריים בנחל קטן+טבילת צהריים.הגענו למחנה באזור שלוש,מקום מטורף באמצע כפר קטן שנמצא בשום מקום,ללא חשמל ועששיות.
חניוני הלילה עובדים בצורה שיש לך בבקתה בעקרון את כל מה שצריך,כוהליה,סירים עצים למדורה וכו'.
כמו כן אפשר לקנות ברוב הבקתות איזה בירה קרירה וטובה להורדת לחץ הדם.
הסוסים מתחלפים כל יום מפני שכל יום הסוסים מגיעים מהכפר שיוצאים ממנו וחוזרים בסוף היום,לכן הימים יחסית קצרים ונגמרים כל יום באזור שלוש,דבר שבהתחלה היה נראה לנו אבסורד ולאחר מכן הבנו שמאוד כיף להוריד פאניקה בסוף יום ולשבת ברגוע על איזה תה ומדורה.

יום 2-מ-Whoro ל-Angafo

קמנו מוקדם מפני שהלכנו לישון מוקדם,והיה בוקר פנאן מלא בעננים.כל יום יוצאים באזור שמונה שמונה וחצי למסלול.
התחלנו בטיפוס לגובה(על הסוסים) ולמעלה הגענו למפל קטן וטבילת בוקר.
המשכנו ברכיבה עד עצירת קפה ועוגיות שהייתה לנו כל יום באזור השעה 11,ושם ראינו Nyala,חיה מטורפת,מין שקיים רק שם.
המשכנו לדהור בשבילים מטורפים,מדי פעם נפילה פה נפילה שם,ורכבנו עד עצירת צהריים במדשאה גדולה וירוקה עם נחל קטן במרכז.לאחר מכן רכבנו בעלייה עד המחנה שנמצא כמעט בשיא גובה ויש בו נוף מטורף!
הגענו ב14:30 הקמנו אוהל,פרסנו מזרנים ושתינו קצת אוזו.
שכחתי לציין שגם אתמול וגם היום הזמנו מהמקומיים דבר שנקרא לחם מקומי שזה פשוט פיתה על טאבון קצת יותר עבה מהרגיל.
כמו כן בכל יום אפשר לקנות קצת דברים מהמקומיים(כרוב,ביצים,אבוקדו) אבל אי אפשר להסתמך על זה.
כמעט בכל חניון יש איפה למלא מים,ואם לא יש נחלים קרובים שאפשר למלא מהם,המים נראים טובים לשתייה ובכל זאת טיהרנו אותם.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום 3-מAngafo ל-Mololicho

התחלנו לרכב בבוקר ואחרי נפילה של דקל,חברי הטוב,מהסוס,גילינו שהסוס פצוע בגב והחלטנו שאנחנו לא ממשיכים על הסוסים באותו היום ושילמנו להם על חצי יום,נשארנו עם סוס לדברים בלבד.
הלכנו את המשך היום כאסח עם המדריך שלנו,שבאזור שתיים אמר שנצטרך לשלם לאיש סוס עוד חצי יום כי לא נספיק להגיע לפני שלוש לכפר ולכן התחלנו ללכת מהר והגענו לכפר,שנמצא בעמק משוגע והתמקמנו מתחת לסככה קטנה מפני שהתחיל לרדת קצת גשם.
עשינו סיבוב בכפר,ולאחר ניסיונות דיבור עם הידיים קנינו מאיזה בחור 4 ביצים שהיוו יופי של פינוק לארוחת הערב.
בסוף הערב מדריך של שני חברה אחרים הכין מין תבשיל סירפדים שהיה יופי של דבר.

יום 4-מ-Mololicho ל-Duro

גם את היום הזה החלטנו לעשות בהליכה,ולאחר שעה הליכה בערך הגענו למפל נחמד שם הייתה טבילת בוקר.המשכנו ללכת ולאחר חציית כפר קטן נוסף הגענו לנחל קצת יותר גדול שם שתינו קפה ואכלנו עוגיות.התחלנו בעלייה להר שבסוף העלייה אכלנו צהריים עם נוף מטורף!בדרך למעלה ראינו קופי קולבוס,מין קופים שחורים לבנים מדהימים.המשכנו ללכת עד לאוכף והתחלנו לרדת צמוד לנחל קטן.עלינו עלייה קצרה אך מאוד תלולה,הגענו שוב לנוף מטורף לצד אחר של ההרים,ירדנו קצת ועלינו טיפה למחנה דורו.שם קנינו קצת בירות וכרוב והיה ערב משכמו ומעלה.

יום 5-מ-Duro ל-Moribowa

קמנו וקנינו עוד כרוב מפני שזה הלילה האחרון שבו ישנים במחנות שנמצאים בתוך כפרים מאוכלסים,בתוך הרי הבאלה אין אפשרות כזאת וחניוני הלילה נראים כמו בארץ,פשוט שטח ריק.
לאחר שהמדריך המליץ לנו לקחת סוסים ליום הזה בגלל שיש המון שטחים מישוריים והרבה דהירות,שמענו בעצתו והעצה התבררה כעצה נפלאה.
בתחלנו ברכיבה בעלייה קצרה,המשכנו ברכיבה של כשעה בין שיחים על שבילים קטנים עד שהגענו לערוצון קטן שם עשינו קפה ועוגיות.משם הגענו לרמה שעל ההר,מישורים מטורפים והתחלנו בדהירות מטורפות,חורשים שטחים עצומים במהירות משוגעת,האויירה הייתה בשיאה במיוחד אחרי שתי כוסות אוזו בסוף הארוחת צהריים. בזמן הדהירות ראינו זאב אתיופי אחד ושפן סלעים.הגענו למוריבוה שזהו כפר שנטוש בעונה הזאת כי אין עשב לחיות,ופה נגמרים חניוני הלילה המפנקים שהיו עד היום.

יום 6-מ-Moribowa ל-Wasama

קמנו בבוקר ומתברר שהאוהל מפוצץ בקרח מבחוץ.יצאנו החוצה וכל העמק שהיינו פה היה מפוצץ בקרח,וכל הצמחים קפואים,מחזה מטורף!
התארגנות בוקר רגועה במיוחד מפני שלא יוצאים מהכפרים שם לפני 9,כי לפי המדריך,עדיין קר מדי כדי ללכת.
התחלנו ללכת בעשר,בלי תיקים בכלל רק עם מצלמה,שמנו את התיקים על הסוס.
התחלנו בהליכה על רמה ענקית ולאחר כשעתיים הגענו לעמק קטן עם נחל יפה.
שכחתי להזכיר שאתמול בלילה החלפנו מדריך,למדריך גבר רצח!
אז מפני שהמדריך הבין את הראש שלנו הוא הראה לנו את הכיוון כללי שאליו הולכים ואנחנו הלכנו רוב היום לבד.
עלינו על כיפה וראינו שתי חיות קטנות שנראות כמו צבי.המשכנו ללכת כשאנחנו חושבים שאנחנו יודעים לאן ואז ראינו את המדריך שלנו על כיפה רחוקה מאיתנו מחפש אותנו והגיע אלינו והסביר שטעינו בדרך והוספנו עוד איזה שעת הליכה,בקטנה.המשכנו ללכת עד למחנה Wasama שם ירדנו לנחל הליכה של שתי דקות להביא מים,הדלקנו מדורה מהעצים באזור והתחלנו במסיבת פופקורן ואוזו.כבר בשעה שבע הופיע קרח על האוהל.

יום 7-Wasama ל-Rafu

קמנו בבוקר ודקל הלך למלא מים בנחל,כשהגיע לנחל קרא לי לבוא מהר,ושהגעתי ראיתי שהשכבה העליונה בנחל קפואה לגמרי!
התחלנו לשחק קצת עם הקרח,התארגנו ויצאנו לדרך בעלייה לכיוון הר שהיה באזור הדרך שלנו,ירדנו ממנו דרך אבנים ענקיות ונוף מדהים,ועצרנו לקפה ועוגיות.היום הזה הוא יום מאוד קצת והגענו כבר באזור 1 וחצי לRafu,ובחרנו להתמקם בתוך בקתה נטושה כדי שלא יהיה קר.בראפו יש את אחת התופעות המטורפות בכל ההרים,מעין עמודים שנוצרו בעזרת זרימת לבה,נראה ממש כמו אנשים ענקיים אז לאחר הקמת האוהל הלכנו לשם,הליכה של חמש דקות והתחלנו בסדרת טיפוסים לעמודים ואחרי איזה שעה וחצי חזרנו למחנה,והלכנו לישון,שאותי בלילה תקפו פרעושים עד זוב דם.

יום 8-Rafu ל-Gabra Guracha

קמנו בבוקר והתחלנו ללכת על הפלטה(Sanetti Platu),שזוהי רמה ענקית לקראת הספגה של ההר,בגובה 4000 ומעלה.הולכים כל היום על הפלטה,שמימיננו ההר הגבוה באזור (Tulu Dimtu),ראינו המון ציפורים באותו יום,זאב אתיופי אחד.הליכה נחמד על הפלטה כל היום מביאה אותנו לחניון לילה הכי יפה,והמקום הכי יפה בטיול כנראה.החניון יושב על אגם אלפיני עצום,שהפירוש של השם Gabra Guracha זה "האגם השחור".ישבנו שם במשך שעה ויחד עם תה היינו מהופנטים למראה של האגם.

יום 9-Gabra Guracha ל-Rira ואז חזרה לRobe

קמנו בבוקר והתקפלנו מהר,והתחלנו ללכת לכיוון דרך הגיפים הראשית שחותכת את כל ההר על הפלטה.בדרך ראינו איזה ארבעה זאבים אתיופיים.בגענו לדרך הראשית ונפרדנו מהסוסים ומאנשי הסוסים והתחלנו בתפיסת טרמים לכיוון רירה יחד עם המדריך. אחרי המתנה של כשעה תפסנו טרמפ עם בחור אחד שעושה טיולי גיפים ובדרך לרירה עוד הספקנו לעלות על ההר הגבוה באזור.
הגענו לרירה,השארנו שם את התיקים באיזה מוטל,ויצאנו לטיול קצר של שביל שנקראה Bambbo Waterfall Trail.
במפות היה כתוב יום הליכה,בפועל זה באזור חצי שעה כל כיוון עד שני מפלים יפים שאחד נופל לתוך מערה ועוד מפל אחד יפהפה.חזרנו באותה דרך לרירה וחיכינו לאוטובוס,התחיל גשם מטורף והצלחנו לתפוס טרמפ עם טנדר פתוח שהסכים לקחת אותנו בתשלום סימלי של 200 ביר.
התחלנו בנסיעה של 55 ק"מ לכיוון רירה על הפלטה,הרגשנו את הרוח בפנים והיה מדהים.
הגענו לRobe באזור חמש והמדריך סידר לנו אחלה מלון במחיר 300 ביר ללילה,המלון נקרא Adabama ונשראנו שם לילה נוסף.

טיפים

  • דבר ראשון יופי של טיול!
  • להביא פופוקרן זה יופי של דבר
  • אם חסר לכם משהו הימים הראושנים של הטיול אפשר לבקש מהמדריך בדודולה לדבר עם המדריך השני שיביא לכם את הדברים,כמובן במחיר מופקע.
  • לכל שאלה תמיד מוזמנים ליצור קשר- יונתן 0526231325

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )