הטיול בעמק אוח-דזור

טרק מהכפר VAIK ועד הצומת המובילה לאגם סאבאן השוכן במערב לכפר בשם – YEGHEGNADZOR שבעמק "אוח-דזור"

תאריך הטיולAugust 2015
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתכל השנה

מידע כללי

עמק אוח-דזור הוא עמק מדברי שבמרכזו עובר נחל ARPA ההופך את מרכז העמק לירוק ביותר- בעיקר כתוצאה מגידולי החקלאות של המקומיים על גדת הנחל. קיימים גידולי-שדה והרבה מאוד מטעים של אגוזי מלך, גפנים, אפרסקים, שזיפים, משמשים ועוד (מפתיע בהתחשב בעובדה שהכול מסביב זה מדבר). השילוב בין המדבר ההררי-מצוקי עם העמק הירוק והנחל הרחב והשוצף ARPA שזורם במרכזו הופכים את האזור לאחד המקומות המרשימים, היפים והמיוחדים ביותר בארמניה (עם לא הכי). אם תטיילו בזמן שבין אמצע אוגוסט עד אוקטובר, תזכו לראות שפע של פירות שניתן לקטוף מהמטעים שבדרך- המקומיים באזור אדיבים וייתכן שיזמינו אתכם לטעימות. הטראק גם עובר בשני כפרים מקומיים נוספים, כך שתינתן לכם הזדמנות להצצה קטנה לחיי הכפר.

משך הטרק:
4-6 שעות הליכה (חצי יום/ יום טיול- תלוי כמה זמן אתם רוצים להתפנק בדרך).

רמת קושי: קלה.

אורך: 14 ק"מ ,לרוב במישור.

מפה: מפה כללית ביותר של ארמניה מספיקה.

עונה מומלצת:
ניתן לעשות את הטראק כל ימות השנה (כל עוד התחזית לא מראה על מזג אוויר חם במיוחד). הסבירות שיהיה חם מיוני-ספטמבר היא גבוהה, אך טיול בזמן זה שווה את העניין כיוון שרוב הפירות הגדלים על גדת הנחל מבשילים בחודש אוגוסט. האידיאל לעשות את הטראק באוגוסט שיש מזג אוויר גשום וקר בארמניה. בדר"כ כלל כאשר רשום בתחזית שיהיה גשום, הדבר לא כולל את אזור הכפר. זאת אומרת- שאם רשום שיהיה גשם, הדבר לא צריך למנוע מכם לבצע את הטראק.
תקופה מומלצת נוספת היא אפריל-מאי, ישנה פריחה משוגעת והרבה פחות חם.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

המסלול

מגיעים לעיירה בשם VAIK, חוצים את הכביש כך שהכביש מצפון לכם. מתחילים לרדת בשבילי ג'יפים במקביל ומצפון לנחל (עם כיוון זרימת הנחל בלי לחצות אותו). פשוט תבחרו איזה שביל ג'יפים שבא לכם העיקר שתמשיכו בין הכביש לנחל ועם כיוון זרימתו.
לאחר הליכה של שעה-שעה וחצי האזור נהיה יותר מישורי ומגיעים למקבץ מבנים חצי נטוש שנמצא ממש ליד נהר ARPA. מאחורי המקבץ ישנו גשר רעוע, אך נכון לספטמבר 2015 עדיין ניתן לחצות אתו את הנחל בבטחה.
חצו את הנחל-אם הגשר נהרס ניתן להמשיך על שביל הג'יפים ואחרי מספר דקות של הליכה ניתן לחצות בגשר מודרני בטוח לחצייה.
לאחר המעבר לצד השני של הנחל, ההליכה הופכת למהנה יותר כיוון שמתרחקים מהכביש וניתן לראות את האזור המדברי באופן ברור. אזור חציית הגשר מומלץ לעצירת אוכל או פק"ל (אם לא שבעתם מעצי הפרי שבדרך).
מכאן ההליכה היא על שבילי ג'יפים ושבילים ברורים אחרים. השבילים מישוריים, מקבילים לנחל והולכים בכיוון זרימתו- קחו איזה שביל שבא לכם.
מגיעים לבית קברות קטן משמאל על שלוחה ושביל ג'יפים שמקיף אותו מימין- המשיכו בשביל שמקיף מימין.
מגיעים לעמדת תצפית מברזל שצופה על השדות ושדרה של עצי אגוזי מלך, שניהם מימין לשביל הג'יפים. השביל נכנס לכפר קטן שחלק מבתיו ננטשו- המשיכו על השביל לתוך הכפר.
לאחר שחוצים את הכפר הקטן וממשיכים מספר דקות מגיעים לכפר גדול יותר ודרך הג'יפים הופכת לדרך אספלט. ממשיכים עם דרך האספלט עד היציאה מהכפר- יש לעבור שער גדול מברזל ומיד אחריו לחצות גשר חזרה לגדה הצפונית של הנחל.
הכביש פונה ימינה לכיוון צפון ומתחיל לעלות לעיירה YEGHEGNADZOR. יש להמשיך בכביש מספר דקות בודדות כלפי מעלה ולפנות שמאלה (מערבה) בפניה הראשונה לדרך ג'יפים.
ממשיכים ללכת בשביל הג'יפים ומגיעים לצומת T בה פונים ימינה (צפונה).
לאחר 1-2 דקות הליכה פונים שמאלה (מערבה) לדרך ג'יפים, ומיד לאחר הפניה חוצים ערוץ מים קטן שמגיע מהעיירה YEGHEGNADZOR. החצייה לא מחייבת מעבר בתוך המים.
לאחר מספר דקות של הליכה, השביל מתעקל 90 מעלות ימינה (צפונה) ולאחר מספר דקות ישנה פניה ראשונה שמאלה בה יורדים למטה.
מכאן ניתן לראות את הכביש הראשי (בכיוון צפון מערב) בנקודה הנמוכה ביותר שהכביש עובר בה (וגם הירוקה ביותר). שם נמצא הצומת שבה פונים לאגם סאבאן- סוף הטיול.
מכאן, כל שנשאר, זה לעלות עם שבילי הג'יפים לכביש הראשי, ללכת לצד הכביש הראשי עד ההגעה לצומת. ממש לפני הצומת ישנה תחנת דלק עם שירותים ציבוריים וקיוסק בו אפשר לקנות משהו לאכול ולשתות (אך כיאה לתחנת דלק אין בו ירקות או מוצרים לבישול).
בצומת עוברות מוניות, לכן מי שלא אוהב טרמפים יוכל להשתמש בהן.

טיפים

  • מומלץ לקחת את הזמן בטיול ולעצור בפינות חמד היפהפיות באזור- הטראק יכול להסתיים מהר יותר ממה שנראה כיוון שהינו מישורי לרוב ועובר בדרכים נוחות
  • אם יש לכם אוהל או אפילו רק מזרון ושק שינה, ניתן למצוא בקלות הרבה מקומות יפים להעביר בהם את הלילה
  • מומלץ לא להיכנס למים בשל חשד להזרמת ביוב מהכפרים המקומיים

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )