יומיים בשמורת הגרנד טיטון (Grand Teton National Park)

שמורת טבע מדהימה, דרומית לילוסטון שמומלץ ביותר לבקרה! בשמורה יש טיולי יום, טרקים והמון המון חיות שונות

תאריך הטיולJune 2017
משך הטיוליומיים

הקדמה

כולם בוודאי מכירים את שמורת הילוסטון המפורסמת במדינת Wyoming , אך לא כולם מכירים את השמורה שנמצאת כ15 ק"מ דרומית לה ה- Grand teton. השמורה ענקית ומדהימה ביופיה ולאחר יומיים בה ראינו המון חיות כול מוסים, צבאים ( elk בינהם) וגולת הכותרת- דובים.
השמורה משתרעת על שטח של כ-1,300 קמ"ר וכוללת את הפסגות העיקריות ברכס טיטון (רכס הרים שאורכו מעל ל-60 קילומטרים) ואת מרבית החלקים הצפוניים של העמק ג'קסון הול. הפארק נקרא על שמו של ההר "גרנד טיטון", הנמצא בשטחו והגבוה שבהרי רכס טיטון העוברים בפארק. ההרים קיבלו את שמם מציידים צרפתים שהגיעו מקנדה ותיארו את צורתם בסלנג צרפתי כ-"les trois tétons" = "שלושת השדיים". השם התגלגל לאנגלית כTetons .
העיירה הקרובה לשמורה היא ג׳קסון הול (נמצאת דרומית לשמורה) ובה אפשר להצטייד באוכל (בשמורה עצמה יש חנות מצרכים אך מאוד יקר).

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מה עושים בשמורה

בשמורה יש המון טיולי יום וטרקים אך אנחנו הבנו שהדרך הטובה ביותר לראות את החיות היא פשוט לנסוע עם הרכב ברחבי השמורה, בעיקר בכבישים הצדדיים.

טרקים- כשהגענו בתחילת יולי לשמורה היה עוד המון שלג בפאסים ולכן ויתרנו על לעשות טרק (בדר"כ זו עונה מצויינת לטרקים באזור אך הגענו בשנה שירד המון שלג). מסיבה זו לא אוכל להמליץ על משהו ספיציפי, אך לפי הנופים ממרגלות רכס הטיטנים אני בטוחה שטרק בו יהיה מדהים ביופיו. את הפרמיט לטרק וללינה בשטח מוציאים במשרד הbackcountry במרכז מבקרים.

טיולי יום- בשמורה המון טיולי יום שאפשר לקבל עליהם מידע במרכז מבקרים. אנחנו עשינו טיול יום קצר ונחמד של הלוך-חזור לאחד האגמים (Taggart lake). עוד טיול יום שהמליצו לנו עליו במרכז מבקרים הוא השביל סביב אגם ג׳ני שבו הבנו שרואים הרבה פעמים דובים. בגלל הגשם לא עשינו אותו בסוף.

נסיעה ברחבי השמורה- כאמור, הדבר המיוחד בשמורה הוא חיות. בנוסף לטיול יום שעשינו פשוט נסענו ברחבי השמורה וראינו מלא חיות. הדרך הטובה ביותר מלבד להסתכל לצדדים היא להבחין במכוניות שעוצרות בצד הדרך- הם בוודאות ראו משהו מעניין :).
ישנם מספר מקומות בודדים בהם יש סיכוי גבוה למצוא חיה מסוג מסוים, לדוגמא הכביש הראשי לphelps lake בו רואים המון מוסים, אך לרוב זה פשוט עניין של מזל וחדות עין.

לינה בשמורה

הלינה בשמורה היא בcampgrounds בשיטת first come first serve. כלומר- מי שמגיע ראשון ומוצא מקום שמתפנה או שכבר פנוי זוכה בו. הקמפגראונד בג׳ני לייק הוא הפופולרי ביותר ומתמלא כבר בשעות הבוקר. אנשים מחכים שם למקום כבר מ5-6 בבוקר. ישנם עוד אתרי קאמפינג בשמורה שבעונה גם כן מתמלאים כבר בשעות הבוקר. במרכז מבקרים אפשר להבין איזה מהאתרים התמלא לגמרי ובאלו יש עוד מקום.

אופציה נוספת היא free campsite - צמוד לשמורה יש כמה אתרים שפשוט אפשר להחנות את הרכב/הקרוואן ולהקים אוהל בחינם. מסומנים במפה 2 מקומות כאלו שישנו בהם. בדרכ אין שם בעייה של מקום. אנחנו ישנו בשניהם והיה מעולה.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

חיות מעניינות שראינו

דוב שחור (Black Bear) - במהלך היומיים ששהינו בשמורה יצא לנו לראות דוב אחד גור, ממש מקרוב ובמשך זמן די ארוך.

מוסים (Moose) - בדרך המוסים המסומנת במפה ראינו מספר מוסים - זכרים ונקבות.

אנטילוקפרה אמריקנית (Antilocapra) - חיה מדהימה וייחודית. מסתבר שהיא החיה השניה המהירה ביותר בעולם אחרי הברדלס.

אייל קנדי (Elk) - ראינו מספר כאלה, מסתובבים בעיקר במקומות המיוערים של השמורה

טיפים

  • מומלץ לעבור במרכז מבקרים לקבל מידע לגבי טיולי יום ואיפה כדאי להסתובב כדי לראות חיות. מקבלים שם גם מפות.
  • בעונות מסוימות קשה יותר לראות אתה החיות ובאחרות קל יותר. כדאי לקרוא באתר השמורה על ההבדלים בין העונות.
  • ה-Free Campsite שבסמוך לשמורה מעולים, אין באמת סיבה לשלם לקמפינג.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )