NAHUEL HUAPI TRAVERSE - סובב נאוול ואפי

טרק מדהים ביופיו בנופים האדירים של צפון הפטגוניה

משך הטיול3 ימים
עונה מומלצתסוף דצמבר-תחילת אפריל

רקע - ברילוצ'ה

העיר
בירת הטרקים של אזור האגמים. העיר שוכנת בלב פארק לאומי Nahuel Huapi לחופיו של אגם נאול ואפי העצום.
יש שם הכל - ובגדול. גלידריות אין ספור, חנויות שוקולד, מסעדות בשר מצויינות...
בכל מה שקשור לבשר, הכי טוב לקנות רשת ולעשות על האש לבד. בכל סופר יש קצביות מצוינות עם הבשר הכי טוב בעולם וכ'כ בזול.

ברילוצ'ה מושכת אלפי תיירים כל הזמן כל השנה. ההוסטלים מפוצצים וקשה למצוא מקום. לישראלים יש נטייה לא רק להישאר שם הרבה, אלא באיזשהו אופן מוזר גם לחזור לשם לפחות פעם נוספת במהלך שהותם בפטגוניה. קחו נשימה עמוקה ואל תופתעו אם רוב הישראלים שאתם פוגשים שם בכלל הגיעו עם מזוודה והטיול האחרון שהם עשו היה בכיתה ד' למצדה (עם הרכבל).

לפני שנגיע למה כדאי לעשות, שווה אולי לציין מה כדאי לא לעשות. אטרקציה פופולארית היא להשכיר רכב ליומיים ולעשות את מה שנקרא 'שבעת האגמים'. זה דרך עפר שעוברת בין שבעה אגמים בנוף מרהיב, ואפשר לשלב את זה עם ביקר בעיירה סאן מרטין. למי שמטייל בשטח בזבוז זמן, כי במילא כל מה שעושים בפטגוניה זה לראות אגמים כל הזמן. מי שלא מטייל יהנה מסיור כזה. מי שכן מטייל יהנה הרבה יותר מאגם אליו הגיע ברגל.

בנוסף, כדי לענות על הביקוש לאטרקציות להמוני הישראלים שלא רוצים לטייל, יש טיולי סוסים כל מיני, טיולי ג'יפים ובקיצור מלא שטויות של בזבוז זמן וכסף. יש גם סוכנות של יענק'לה שמדברים שם עברית, מציעים טיולים, קשקושים, קרטרה בשבוע באוטובוס עם קפיצים וכו'... אל תתקרבו לשם.


הוסטלים
בעיקרון הולכים לאן שפנוי. יכול להיות שייקח כמה שעות טובות למצוא הוסטל. אם אתם רואים שאתם לא מוצאים ואובדת התקווה לא להתייאש. גשו למרכז המידע לתיירים (זה אולי המרכז היחידי בטיול שתחקו איזה חצי שעה בתור!) ובקשו את רשימת מספרי הטלפון של ההוסטלים והמלונות בעיר. פשוט תתקשו אחד אחד ותשאלו אם יש מקום. אם עדיין לא מוצאים יש קמפינג מחוץ לעיר, לא רחוק.


טרקים
פארק לאומי נאול ואפי עצום בגודלו ויש בו אינסוף טרקים. יש כמה פופולאריים, כמה קצת פחות, הכל מדהים והאווירה שמחה. המפות מצויינות. גשו לקלאב אנדינו על מנת לקנות את המפות. קלאב אנדינו (CAB) נמצא ליד מלון סאן פרנסיסקו. מתחנת הדלק ברחוב סאן מרטין יש כביש שעולה למעלה וימינה. עולים איתו ואחרי שלוש ארבע דקות הליכה זה נמצא מצד ימין. שם גם אפשר לשאול על אופציות לטרקים באזור. הם מאוד מקצועיים ויתנו לכם שפע של אפשרויות ורעיונות. בנוסף, חשוב להתעדכן אצלם אם יש אזורים סגורים בגין שלג. יכול להיות שטרקים מסוימים צריך לפצל או לבחור במסלולים טיפה שונים אם השביל חסום. כדאי גם לשאול שם על לו'זים ומספרים של אוטובוסים אל הטרקים וחזרה.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

קצת על טרק

פשוט קשה להאמין שזה באמת קורה... אין מילים!
המסלול כפי שהוא בספר Trekking in the Patagonian Andes (להלן "הספר"), קרי חמישה ימים רצופים, אפשרי אך ורק אם הקטע של היום השלישי פתוח (במפה בספר מסומן בשחור). עד שלא מפשירים השלגים אי אפשר ללכת שם, מכיוון שבקטע זה המסלול עובר על סלעים גדולים ולא על דרך רגילה, וכשיש שלג הנתיב לא ברור או שהדרך חסומה.

לפני שיוצאים לטרק צריך לברר בקלאב אנדינו אם הקטע נפתח (בתחילת ינואר הוא אמור להיות פתוח כבר), ואם כן כדאי ללכת על זה.
אם לא, מחלקים את הטרק לשניים:
1חוזרים ביום השלישי לברילוצ'ה ביציאה האלטרנטיבית (השביל הכתום), ויוצאים לאחר מכן (למחרת אם יש לכם אומץ) לקולוניה השווייצרית, משם מתחילים עוד יומיים בהם עולים ללגונה השחורה ולהר לופז (המסלול השחור והחום במפה).

אל הטרק

לוקחים אוטובוס מתחנות האוטובוסים שנמצאות על רחוב סאן מרטין שנושא את השלט 'Cerro Catedral'. הוא עובר כל שעה. לאחר נסיעה של כ-40 דקות מגיעים לחנייה גדולה באתר הסקי סרו קתדרל, משם מתחיל המסלול.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום ראשון

אופציה א' - המסלול האדום
יוצאים ממתחם החנייה ב-Villa Catedral לסמלול שאת תחילתו מסמן שלט עם כיתוב צהוב "Refugio Frey". הכניסה לשביל נמצאת בצד השמאלי של החנייה, כשעומדים עם הפנים לכיוון ההר. השביל ברור מאוד, מטוייל מאוד ואי אפשר להתבלבל. מהכניסה למסלול עד הלגונה לוקח בערך ארבע שעות, כשבמהלכו נפרסת תצפית על אגם גוטיירז המרשים. חניית הלילה על גדת הלגונה.

אופציה ב' - המסלול הסגול
ממתחם החנייה מטפסים ל-Cerro Catedral, מנקודת שיא הגובה מתחילים לרדת דרומה עד שנפגשים עם השביל הכחול. שם פונים שמאלה ויורדים לכייון Refugio Frey לחניית לילה של היום הראשון. לפסגת ההר אפשר גם לעלות עם רכבל.

* דרור נחימוב עשה את הטרק פעמיים (ראו פירוט בפרק הסיכום), פעם אם אופציה א' ופעם שנייה עם אופציה ב'. לדעתו אופציה ב' עדיפה בהרבה. הוא אומר שהתפצית מלמעלה יפה ברמות שלא ניתן לתאר, והוא ממליץ בחום לטפס תחילה ל-Cerro Catedral (מסלול סגול) וממנו לרדת ל-Refugio Frey.

יום שני

ממשיכים עד לסוף העמק בו נמצאת הלגונה, שם המסלול מתחיל לטפס ימינה לכיוון לגונה שמול (Schmoll). הלגונה חצי קפואה, מי שיש לו אומץ נכנס למים. מלגונה שמול ממשיכים לעלות על סלעים גדולים עוד כעשרים דקות עד לתצפית האימים, החד פעמית, שנמצאת בסוף העלייה. קחו את הזמן שם, לא רואים כזה כל יום. משם השביל יורד בדרדרת לעמק שנמצא למטה, חוצה אותו ועולה לרכס הבא, שם התצפית היא על לגונה יעקוב (Jakob). יורדים עם השביל עד ללגונה ושם חונים בלילה השני.

יום שלישי

אופציה א' (יום טיול אחד) - מלגונה יעקב יציאה לכביש הראשי וחזרה לברילוצ'ה (המסלול הכתום)
זו האופציה הפחות מומלצת. עושים אותה רק אם השביל בין לגונה יעקב ללגונה השחורה חסום בגלל שלגים.
מלגונה יעקב יוצאים ישירות לדרך העפר 79, מהלך של כארבע שעות. מדרך העפר לכביש 237 המחרק כארבעה ק'מ. אפשר לנסות לתפוס טרמפ, אפשר גם ללכת ברגל. אחת לשעתיים עובר שם אוטובוס לברילוצ'ה, אפשר לחכות לו. מכביש 237 לוקחים אוטובוס מספר 50 שחוזר לברילוצ'ה.

אופציה ב' (יום טיול אחד) - מלגונה יעקב ללגונה השחורה, יציאה לקולוניה השוויצרית, ומשם אוטובוס לברילוצ'ה (המסלול השחור)
הקטע שבין לגונה יעקב ללגונה השחורה פחות נוח להליכה, ובחלקו עובר על בולדרים. אם הוא מושלג לא ניתן לעבור בו ואז יש לסיים את המסלול לפי אופציה א'. את השלמת המסלול ניתן לעשות כטיול יום ללגונה השחורה (סיפור הדרך מצורף בקישורים). אם הוא פתוח כמובן שהולכים בו, מגיעים ללגונה השחורה ומשם יוצאים לקולוניה השוויצרית וחזרה לברילוצ'ה. שימו לב שהיום הזה ארוך. צאו מוקדם או שתשקלו לעשות חניית לילה בלגונה השחורה.

אופציה ג' (יומיים טיול) - מלגונה יעקב ללגונה השחורה (המסלול השחור), ומשם להר לופז ופוארטו לופז, וחזרה לברילוצ'ה (המסלול החום)
מלגונה יעקב הולכים ללגונה השחורה על השביל השחור, ישנים בלגונה השחורה ולמחרת ממשיכים על המסלול החום (כשמונה שעות) להר לופז ופאורטו לופז (דרך 77). משם לוקחים אוטובוס ישירות לברילוצ'ה (יוצא אחת לשעתיים, כדאי לברר לו'ז מראש), או שתופסים טרמפ לדרך 237 ומשם אוטובוס 50 לברילוצ'ה. שימו לב שגם את הקטע הזה אפשר לעשות כמסלול נפרד של יומיים. אם הדרך בין לגונה יעקב ללגונה השחורה סגור, יוצאים כאמור לפי אופציה א', וכטיול נפרד מתחילים בקולוניה השוויצרית, הולכים ללגונה השחורה (שם חונים בליליה הראשון) ומשם ביום הבא להר לופז ופוארטו לופז.

טיפים

  • דרור נחימוב עשה את כל המסלול ביום אחד. לוקחים תיק קל, עולים ברכבל לסרו קתדרל, משם יורדים ללגונה Schmoll (מסלול סגול), ממשיכים ללגונה יעקב (מסלול כחול) ויוצאים ישירות לדרך מס' 79 (מסלול כתום).

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )