המדריך למטייל הישראלי בפטגוניה

כאן תמצאו ריכוז של מידע על טרקים, טיולי יום והמלצות לתכנון הטיול שלכם בפטגוניה.

תאריך הטיולDecember 2012
משך הטיול4 חודשים
עונה מומלצתדצמבר-אפריל

רקע

הפטגוניה הוא חלקו הדרומי של רכס האנדים שעובר לאורכה של דרום אמריקה, ונמצא חלקו בצ'ילה וחלקו בארגנטינה.
עונת הקיץ בפטגוניה קצרה (כשלשה-ארבעה חודשים), ולכן תכנון מראש של המסלול יכול לסייע למצות את מגוון הטיולים שיש לאזור המדהים הזה להציע על הצד הטוב הביותר.

מסלול הטיול כפי שהוא כתוב במדריך הוא מצפון לדרום, אך הוא רלוונטי באותה מידה למי שעושה את המסלול בכיוון ההפוך.
באופן טבעי, המדריך מכיל חלק קטן משלל אפשרויות הטיול בפטגוניה, אך יחד עם זאת מופיעים בו הטרקים הפופולריים ביותר, טרקים מעט פחות פופולריים, וכן הצעות לטרקים נוספים שלא עשיתי בעצמי, אבל עם הפנייה למידע ממקורות אחרים.

חלוקת הפרקים להלן:
א. ARAUCANIA- אזור Pucon בצ'ילה (צפון הפטגוניה)
ב. LAKES DISTCRICT - אזור Bariloche בארגנטינה (צפון הפטגוניה)
ג. CENTRAL PATAGONIA - הקרטרה אוסטראל בצ'ילה (מרכז הפטגוניה)
ד. SOUTHERN PATAGONIA - אל צ'לטן והטורס דל פיינה (דרום הפטגוניה)
ה. TIERRA DEL FUEGO - אזור אושואייה (ארץ האש, דרום הפטגוניה)

אני ממליץ לקנות את הספר "Trekking in the Patagonian Andes". כל הטרקים שמפורטים במדריך נמצאים בו, וכן טרקים נוספים.
בחלק מהטרקים אני מפנה לעמודים רלוונטיים מתוך הספר.

המדריך כפי שמובא כאן הוא גרסא מעודכנת ומקיפה ל"מדריך הפרטי לפטגוניה".

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

ARAUCANIA - צפון הפטגוניה

אזור צפון הפטגוניה גדוש בטרקים לרוב, ומאופיין בהרי געש, נהרות, מעיינות חמים, יערות עצומים של עצי Araucania ומסלולי טיול מרהיבים.
עיירת המוצא היא פוקון, וממנה יוצאים למרבית הטרקים באזור. רק בפוקון אפשר להיות מעל חודש וחצי ועדיין למצות רק חלק קטן מכל אפשרויות הטיול, ולכן שווה לנצל את הזמינות והנגישות של הטרקים. פוקון מלאה בהוסטלים, אין בעיה למצוא.

טרקים:

א. VILLARICA TRAVERSE - סובב הר הויאריקה. מהטרקים היפים בצפון הפטגוניה. טרק של שישה ימים (אפשרי גם בחמישה) שמקיף את הר הויאריקה וממשיך ויורד לכיוון הגבול עם ארגנטינה.
סיפור דרך: http://www.sipurderech.co.il/%...

ב. LONQUIMAY CIRCUIT - הר הגעש הגעש לונקימאי. טרק אתגרי של בין 5 ל-6 ימים שמקיף את הר הגעש לונקימאי, עובר במעיינות מדהימים וכולל טיפוס על שני הרי געש.
סיפור דרך: http://www.sipurderech.co.il/%...

ג. הפארק הלאומי Huerquehue - מסלולי טיול יומיים ביער סבוך של עצי Araucania עתיקים, לגונות, מפלים ונקודות תצפית מרהיבות.
סיפור דרך: http://www.sipurderech.co.il/%...

ד. ASCENT OF VOLCÁN LLAIMA - טיפוס יומי על הר הגעש יאימה. הר הגעש פעיל יחסית (התפרץ לאחרונה ב-2008), הנוף מדהים במהלך הטיפוס והפסגה - שווה כל מאמץ!
סיפור דרך: http://www.sipurderech.co.il/%...

ה. ASCENT OF VOLCÁN LANIN - טיפוס של יומיים על הר הגעש לנין. הר הגעש הגבוה באזור, עם תצפית מטורפת על כל אזור Araucania.
לטרק הזה אפשר להגיע או מפוקון בצ'ילה או מ-Junin de los Andes בארגנטינה. אם יוצאים מפוקון, הכי קל להשכיר רכב (צריך לוודא שיש לכם אישור לעבור עם הרכב את הגבול, כי נקודת היציאה נמצאת בסמוך לגבול, מהצד הארגנטינאי). אפשר גם לקחת אוטובוס שנוסע מפוקון ל-San Martin De los Andes בארגנטינה, ולרדת אחרי מעבר הגבול ב-Guarderia Tromen. אם מגיעים מארגנטינה, נקודת היציאה היא מהעיירה Junin de los Andes. לוקחים מונית (כשעה נסיעה, 60-70 דולר) או משכירים רכב. קחו בחשבון שהתארגנות בפוקון יותר קלה מבחינת השכרת ציוד לטיפוס.
סיפור דרך: http://www.sipurderech.co.il/%...

ו. VOLCÁN ANTUCO - סובב הר הגעש אנטוקו (עמוד 45 בספר Trekking in the Patagonian Andes), עם אופציה לטיפוס על ההר עצמו (עמוד 69 בספר).

ז. טרק של שלשה ימים בפארק הלאומי Conguillo - טרק לא קשה ומדהים ביופיו (עמוד 69 בספר). מי שמטפס על הר הגעש יאימה יכול לשלב את הטיפוס יחד עם הטרק.

איך ממשיכים?
העיר המרכזית הבאה היא ברילוצ'ה בארגנטינה. בדרך לשם, עדיין בצ'ילה, יש טרק חובה שאסור לפספס - ה- Puyehue.
הטרק נמצא לפני מעבר הגבול בין צ'ילה לארגנטינה, ולכן אפשר לקחת אוטובוס מפוקון לברילוצ'ה ולרדת בדרך. פרטים נוספים עם כל דרכי ההגעה בפרק הבא. מי שמחליט מסיבה לא ברורה (ובוודאי שלא מוצדקת) לוותר על טרק ה- Puyehue, יכול לנסוע מפוקון לברילוצ'ה דרך San Martin de los Andes. זאת עיירה יפה ותיירותית באזור האגמים של ארגנטינה, אליה מגיעים מטיילים רבים שעושים טיול ברכב שכור בדרך 4x4 שנקאת "שבעת האגמים". פרטים נוספים על דרך "שבעת האגמים" בפרק הבא.

LAKES DISTRICT - אזור האגמים של צפון הפטגוניה

אזור האגמים הוא חבל ארץ מדהים המשותף לצ'ילה וארגנטינה בו נמצאים מהטרקים היפים ביותר.הכיוון כעת, אחרי פוקון, הוא ברילוצ'ה בארגנטינה. בדרך, עדיין בצי'לה, יש טרק חובה (Puyehue), ולאחריו ממשיכים לברילוצ'ה. אם ממש מתעקשים יש באזור האגמים הצ'יליאני טרקים נוספים והרים
נוספים לטיפוס (פירוט בהמשך), אבל העונה קצרה וכדאי לנוע דרומה.

א. (BANOS DE CAULLE (PUYEHUE - טרק הפוייאואה - טרק מדהים שיש בו הכל: מעיינות חמים (לא לפספס), גייזרים, טיפוס על הר געש עם תצפית מהיפות בפטגוניה, מפלים, ובקיצור טרק חובה במעבר מברילוצ'ה לפוקון!
סיפור דרך: http://www.sipurderech.co.il/%...

טרקים נוספים באזור:
* TERMAS DE CALLAO - טרק קליל של שלשה ימים בפארק הלאומי VICENTE PÉREZ ROSALES (עמוד 96 בספר). הפארק שוכן למרגלותיו של הר הגעש אוסורנו האימתני, עם נופיו האדירים של אזור האגמים הצ'יליאני (ומעיינות חמים בסוף היום הראשון). לוקחים אוטובוס או מונית מ-Osorno או Puerto-Mont לכפר Petrohué, ומשם סירה ל- El Rincón (ידוע גם בשם Puerto Callao).
* Volcán Osorno to Rufugio Picada - טיול של יום-יומיים מצידו השני של הר הגעש Osorno. נקודת היציאה לטיפוס היא העיירה Petrohué (עמוד 121 בספר).
* טיפוס על הר הגעש Osorno (עמוד 123 בספר). משך הטיפוס יום אחד ארוך. נדרש ציוד טיפוס ייעודי. אפשר לטפס לבד, אבל למי שאין ניסיון מומלץ לצאת עם מדריך.
* Laguna Fria - טרק חביב של יומיים בפארק הלאומי Alerce Andino. הזדמנות לראות מקרוב את עץ הברוש הפטגוני הנדיר, ה-Alerce (עמוד 118 בספר)

אוקיי, אז עכשיו אנחנו ממשיכים לברילוצ'ה, והשמחה רבה!

ברילוצ'ה
בירת הטרקים של אזור האגמים. העיר שוכנת בלב פארק לאומי Nahuel Huapi לחופיו של אגם נאוול וואפי העצום. העיר משופעת בגלידריות אין ספור, מעדניות שוקולד, והכי חשוב - מסעדות בשר מעולות. מלבד טרקים אפשר גם להינות מהעיירה עצמה, שמושכת אלפי תיירים מכל העולם כל השנה. ההוסטלים מפוצצים וקשה למצוא מקום. לישראלים יש נטייה לא רק להישאר שם הרבה, אלא באיזשהו אופן מוזר גם לחזור לשם לפחות פעם נוספת במהלך שהותם בפטגוניה.

לפני שנגיע למה כדאי לעשות, שווה אולי לציין מה כדאי לא לעשות:
* אטרקציה פופולארית היא להשכיר רכב ליומיים כזה ולעשות את מה שנקרא 'שבעת האגמים'. זה דרך עפר שעוברת בין שבעה אגמים בנוף מרהיב, ואפשר לשלב את זה עם ביקר בעיירה סאן מרטין. לדעתי זה בזבוז זמן. אחרי אגם וחצי מבינים את הקטע, ולא ברור למה צריך לנסוע עם רכב כדי לראות אגמים, אם במילא כל מה שעושים בפטגוניה זה רק לראות אגמים כל הזמן. בתכל'ס, מי שלא מטייל יהנה מסיור כזה. מי שכן מטייל יהנה הרבה יותר מנוף אליו הגיע ברגל.
* בכדי לענות על הביקוש לאטרקציות להמוני הישראלים שלא רוצים לטייל, יש טיולי סוסים כל מיני, טיולי ג'יפים ובקיצור מלא שטויות של בזבוז זמן וכסף. יש גם סוכנות של איזה יענק'לה אחד שמדברים שם עברית, מציעים טיולים, קשקושים, קרטרה בשבוע באוטובוס וכל מיני שטויות. בקיצור, אפשר לוותר. חשוב לזכור גם שבפטגוניה הנגישות לאטרקציות נוחה מאוד, ותמיר אפשר להסתדר לבד.

הוסטלים
בעיקרון הולכים לאן שפנוי. יכול להיות שייקח כמה שעות טובות למצוא הוסטל. אם אתם רואים שאתם לא מוצאים ואובדת התקווה לא להתייאש. גשו למרכז המידע לתיירים ובקשו את רשימת מספרי הטלפון של ההוסטלים והמלונות בעיר. פשוט תתקשו אחד אחד ותשאלו אם יש מקום. אם עדיין לא מוצאים יש קמפינג מחוץ לעיר, לא רחוק.

טרקים
פארק לאומי נאול ואפי עצום בגודלו ויש בו אינסוף טרקים. יש כמה פופולאריים, כמה קצת פחות, הכל מדהים והאווירה שמחה. המפות מצויינות. גשו לקלאב אנדינו (http://www.clubandino.org/), זה נמצא ליד מלון סאן פרנסיסקו. מתחנת הדלק ברחוב סאן מרטין יש כביש שעולה למעלה וימינה. עולים איתו וזה נמצא אחרי שלוש ארבע דקות הליכה מצד ימין. שם ניתן לקנות את מפות ולקבל מידע על אופציות לטרקים באזור. הם מאוד מקצועיים ויתנו לכם שפע של אפשרויות ורעיונות. בנוסף, חשוב להתעדכן אצלם אם יש אזורים שסגורים בגין שלג. יכול להיות שטרקים מסוימים צריך לפצל או לבחור במסלולים טיפה שונים בגלל שהשביל חסום. כדאי גם לשאול שם על לו'זים של אוטובוסים אל הטרקים וחזרה.

ב. NAHUEL HUAPI TRAVERSE - סובב נאוול וואפי - טרק חובה, מדהים ביופיו, בנופים האדירים של אזור האגמים הארגנטינאי. את הטרק הזה ניתן לעשות בשלשה, ארבעה או חמישה ימים, וקטעים ממנו ניתן לעשות כטיול יומי או דו-יומי.
סיפור דרך: http://www.sipurderech.co.il/%...

ג. REFUGIO LOPEZ TO PAMPA LINDA - עמוד 122-123 בספר. שימו לב שבספר המסלול הפוך. טרק של חמישה ימים, שברובו תהיו לבד לחלוטין. בקלאב אנדינו יוכלו לתת לכם אינפורמציה מלאה על הטרק כולל מפות (חובה לצאת עם מפה). לטרק הזה לצאת גם מהקולוניה השוויצרית, כפי שמופיע בסיפור הדרך המצורף. ההבדל הוא יום-יומיים הליכה נוספים מהקולוניה השוויצרית לרפוחיו לופז. אם לא רוצים להאריך, אז את הקטע שבין הקולוניה השווצרית לרפוחיו לופז אפשר לעשות כטרק נפרד של יומיים.
סיפור דרך: http://www.sipurderech.co.il/%...
את חלקו האחרון של הטרק גם אפשר לעשות כטרק של יומיים, שכולל את מעבר העננים (עמוד 111 בספר).

ד. טיול יום ללגונה השחורה - מסלול קליל ויפה של כמה שעות ללגונה השחורה בקרבת ברילוצ'ה. קיימת אופציה להאריך את המסלול ביום אחד. פרטים נוספים בסיפור הדרך.
סיפור דרך: http://www.sipurderech.co.il/%...

ה. בסיס הר Tronador וחציית קרחון Alerces - טרק שמצאתי באתר סיפור דרך, שלצערי לא עשיתי בעצמי... נראה מדהים!
סיפור דרך: http://www.sipurderech.co.il/%...
יש אפשרות לעשות רק חלק מהטרק הזה, שכולל טיפוס לרפוחיו Tronador וחזרה. מומלץ לחלק את המסלול ליומיים (עמוד 122).

ו. AROUND CERRO HIELO AZUL - הקרחון הכחול. טרק של שלושה ימים (עם אופציה לחמישה) שמטפס בתוך יער עד הקרחון Hielo Azul, וממשיך ויורד ל- Rio Azul המדהים ביופיו (כמעט לא רואים נחלים כאלה). עיר הגישה היא El Bolson, עיירה נחמדה נחמדה שנמצאת כשעתיים נסיעה דרומית לברילוצ'ה. אפשר לעשות את הטרק בדרך דרומה לכיוון הקרטרה אוסטראל. שימו לב - מי שמתחיל את הטיול מברילוצ'ה ואח'כ נוסע לפוקון, ומפוקון יורד לקרטרה, עדיף שיצא לטרק הזה מברילוצ'ה, כיוון שמי שיורד דרומה דרך צ'ילה לא עובר דרכו.
סיפור דרך: http://www.sipurderech.co.il/%...

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

CENTRAL PATAGONIA - מרכז הפטגוניה והקרטרה אוסטראל

אזור זה של הפטגוניה מרהיב ביופיו, מיושב אך מעט וטומן בחובו יופי טבעי עוצר נשימה. באיזורים רבים הגישה לא פשוטה בשל הדרכים הדפוקות והעדר תחבורה ציבורית, וחסרים שבילים מסודרים לטיול. לנוכח סיבות אלה, מטיילים רבים (במיוחד אלה הקצרים בזמן) מדלגים על האזור כולו ומגיעים ישירות, אם באוטובוסים ואם בטיסה, לדרום הפטגוניה. מי שבכל זאת מוכן להשקיע את המאמץ יהנה מחווייה מיוחדת במינה בחבל הארץ המבודד שמעטים המטיילים שפוקדים אותו. את מרכז הפטגוניה חוצות לאורך שתי דרכים מרכזיות - בצד הצ'יליאני דרך מספר 7 - הקרטרה אוסטארל, ובצד הארגנטינאי דרך 40.

גם למי שממהר שווה לעשות כניסה קטנה לקרטרה לטובת טרק חובה, מדהים ביופיו, שמציע טעימה מנופי הפרא של אזור נידח זה של מרכז הפטגוניה - ה-Cerro Castillo (סרו קסטיו, פרטים בהמשך).

איך מטיילים במרכז הפטגוניה?
1.. הדרך הטובה ביותר היא לשכור או לקנות רכב. זה יאפשר לכם להגיע למקומות שעם טרמפים או תחבורה ציבורית קשה או שכמעט ולא ניתן להגיע. לכן כדאי להתארגן כמה חבר'ה, וללכת על זה.
2. אם מחליטים להשכיר רכב, כדאי להשכיר כבר בברילוצ'ה, ולהחזיר אותו ב-El Calafate. השכרה לתקופה של חודש תכסה היטב את מרכז הפטגוניה עד שמגיעים ל-El Calafate.
3. לחלופין, אפשר גם להתקדם בתחבורה ציבורית או בטרמפים. אפשר גם לשלב, כלומר להשכיר רכב רק בחלק מהמקומות. אם הולכים על האופציה הזאת, התכנון צריך להיות טיפה יותר מוקפד כדי לא לבזבז הרבה זמן בדרכים.

אני אציע כאן כמה אפשרויות לתכנון המסלול, ואשלב בתוכן את הטרקים וטיולי היום בכל אזור:

א. הפארק הלאומי Los Alerces - מסלולי יום עם תצפיות מטורפות, טרק של שלשה ימים וסיורים בחורשות של עצי Alerce עתיקים.
מברילוצ'ה (או מ- אל בולסון, למי שכבר התקדם דרומה) נוסעים ל-Esquel (ארבע שעות מברילוצ'ה, שעתיים מ- אל-בולסון). הגישה לפארק מהכפר Villa Futalaufquen. מ-Esquel יש אוטובוסים בקיץ ל- Villa Futalaufquen, אפשר גם להשכיר רכב או לקחת מונית. ב- Villa Futalaufquen אפשר להיות כמה ימים ולנצל את הגישה הישירה למסלולים השונים בפראק.
* הטרק: Lago Krugger (עמוד 141 בספר) - מסלול של שלשה ימים לגדות האגמים Krugger ו- Futalaufquen.
* טיול יום - Cerro Alto Petiso (עמוד 154 בספר) - התצפית היפה בפארק (7-8 שעות הלוך חזור).

ב. שמורת הטבע Futalefu - כשעה וחצי נסיעה מ-Esquel, בסמוך למעבר הגבול מהצד הצ'יליאני. שמורה מדהימה עם אפשרויות טיול רבות:
* טרק של שלשה ימים (עמוד 154 בספר)
* טיולי יום (כדאי לברר פרטים בכניסה לשמורה או בכפר Futalefu עצמו)
* טיולי אופניים ברחבי השמורה
* רפטינג בנהר Futalefu

למי שלא קונה או משכיר רכב לכל התקופה של מרכז הפטגוניה, ההמלצה שלי לטיול בשתי השמורות Los Alerces ו- Futalefu היא להשכיר רכב ב-Esquel למשך שבוע, אולי קצת יותר אפילו.

ג. הפארק הלאומי Pumalin - טיולי יום בשמורה הייחודית, שמשלבת יערות גשם, לגונות, קרחונים ופסגות מושלגות.
פירוט על המסלולי הטיול באתר האינטרנט של הפארק: http://www.parquepumalin.cl/en ובעמודים 131-135, 151-152 בספר.
הגישה לפארק דרך העיירות Chaiten ו- Caleta Gonzalo.
* ל-Pmalin אפשר להגיע ברכב מ-Esquel (כ-6 שעות נסיעה), ולשלב את הטיול בפארק הזה יחד עם Futalefu ו- Los Alerces. למי שמשכיר רכב ב-Esquel, כדאי להשכיר את הרכב לשלשה-ארבעה ימים נוספים.
* למי שנוסע מברילוצ'ה לכיוון פוקון, או למי שמחליט להכנס לקרטרה אוסטראל דרך צ'ילה, אפשר להגיע ל-Pumalin מהעיר Puerto Montt על דרך מספר 7 (7 שעות ברכב, 8 שעות באוטובוס). למי שמשכיר רכב, כדאי לשקול לנסוע דווקא דרך v-69 שעוברת בכפרים Ralun, Chochamo ו-Sotomo. במקרה הזה עדיף להשכיר את הרכב ב-Osorno או ב-Puerto Varas.

איך ממשיכים?
הטרק הבא הוא Cerro Castillo, ואפשר להגיע אליו בכמה דרכים. הכל תלוי כמה זמן יש לכם, ואם אתם עם רכב או לא. עיר הגישה היא Coyhaique, וממנה ממשיכים לכפר Villa Cerro Castillo שממנו יוצאים לטרק. להלן כמה אפשרויות:

* מי שקצר בזמן ונוסע באוטובוסים, כדאי שייקח אוטובוס ישיר מ-Esquel ל-Coyhaique (נסיעה של 7.5 שעות). מ-Coyhaique יש אוטובוס שנוסע ל-Villa Cerro Castillo, שיוצא מהתחנה המרכזית. חשוב מאוד(!!!) לקנות כרטיס יום קודם, כי אם האוטובוס מלא הנהג לא יעלה אתכם.

* מי שזמנו לרשותו, ונוסע בתחבורה ציבורית וטרמפים, יכול לנסוע ל-Coyhaique דרך הקרטרה אוסטראל בצ'ילה. מ-Futalefu או Chaiten, תלוי איפה אתם נמצאים, מתחילים להתגלגל באוטובוסים וטרמפים לכפר Puyuhuapi. הכפר שוכן בקצה של תעלת Puyuhuapi המרשימה, ובסמוך לפארק הלאומי Queulat. שווה לנצל את ההזדמנות לטיול יום בפארק הלאומי Queulat לראות את הקרחון התלוי (el Ventisquero Colgante, מסלול קליל הלוך חזור, 3 ק"מ לכל כיוון). בפארק יש שילוב מרשים של צמחייה טרופית עם קרחוני ענק שגולשים מפסגת ההר Nevado Quelat. פרטים נוספים על הכפר Puyuhuapi ועל הפראק Queulat באתר: http://puyuhuapilodge.com/en/q....
למחרת ממשיכים בטרמפים או אוטובוס ל-Coyhaique, ומשם ל-Villa Cerro Castillo.

* למי שיש רכב, מומלץ בחום לנסוע דרך הקרטרה אוסטראל בצ'ילה ולא דרך 40 בארגנטינה. כנסו לגוגל מפות וחפשו את הכפרים ושמורות הטבע בדרך ל-Coyhaique. את הקטע שבין Futalefu או Chaiten ל-Coyhaique אפשר בכיף לעשות בכמה ימים של נסיעה בנופים מדהימים, קמפינג לצד אגמים בצידי הדרך וטיולי יום בשמורות הטבע. בדרך ל-Villa Cerro Castillo כדאי להעביר לילה לגדות האגם Lago Paloma.

ד. Cerro Castillo (הר הטירה) - מהטרקים היפים בפטגוניה, בלב נופי הפרא של אזור נידח זה של מרכז הפטגוניה. את הטרק אפשר לעשות במסלול מעגלי של 3 ימים (כפי שמופיע בסיפור הדרך המצורף), או במסלול חד כיווני של 4 ימים. היציאה לטרק המעגלי מ-Villa Cerro Castillo. גם לטרק החד-כיווני כדאי לצאת מ-Villa Cerro Castillo, להשאיר שם את הציוד בהוסטל, ומסוף המסלול לתפוס טרמפים חזרה לכפר (75 ק"מ דרומית ל-Coyhaique).
סיפור דרך: http://www.sipurderech.co.il/%...

איך ממשיכים? היעד הבא הוא הוא העיירה El Chalten בארגנטינה. יש כמה אפשרויות להגיע לשם, להלן כמה מהן:

* לקחת מעבורת מ-Puerto Ingeniero Ibáñez ל-Chile Chico. מספר חברות מוציאות מעבורות בין פעם לפעמיים ביום. למשל:
http://www.villaohiggins.com/b...
http://www.ayacara.cl/Barcazas...
מ-Chile Chico עוברים לצד השני של הגבול לעיירה Los Antiguos בארגנטינה, ומשם לוקחים אוטובוס ל-El Chalten.

* להמשיך דרומה על הקרטרה אוסטראל לכפר Puerto Río Tranquilo. הכפר שוכן לגדות אגם Río Tranquilo המדהים, וממנו אפשר לצאת לשיט במערות השיש המפרוסמות (Catedral de Marmol) ולטיול יום בשדה הקרח הצפוני (הולכים על שדה הקרח ממש ונכנסים למערות קרח בתוך הקרחונים). ב-Villa Cerro Castillo ידעו להגיד לכם מתי יש אוטובוס שיוצא ל-Puerto Río Tranquilo. מ-Puerto Río Tranquilo אפשר לחזור להמשיך באוטובוס או בטרמפים ל-Puerto Guadal, ומשם לקחת טרנזיט או טרמפ ל-Chile Chico. אפשר גם לחזור חזרה ל-Puerto Ingeniero Ibáñez ולקחת מעבורת ל-Chile Chico. זאת האופציה העדיפה מבין השתיים כי מ-Puerto Guadal קשה מאוד להתקדם בטרמפים ל-Chile Chico והתחבורה הציבורית מלאה בד'כ.

* אחרי Puerto Río Tranquilo, במקום לצאת ל-Chile Chico, אפשר להמשיך דרומה בקרטרה ל-Cochrane, דרך Tortel ועד לסוף הקרטרה אוסטראל בעיירה Villa O'Higgins. זאת האפשרות המומלצת, שמספקת חווייה מיוחדת באזור השומם והנידח של דרום הקרטרה. הבונוס האמיתי הוא שבקטע הזה אפשר לשלב שלשה טרקים נוספים:
1. CAMPAMENTO DE AGOSTINI (עמוד 163 בספר) - ארבעה ימים הלוך חזור, נקודת היציאה 43 ק"מ דרומית ל-Cochrane.
2. LAGUNA TIGRE SUR (עמוד 167 בספר) - טרק של יומיים שעולה לקרחון Glaciar Tigre. נקודת היציאה 25 ק"מ צפונית ל-Villa O'Higgins.
3. Valle RÍo Mosco (עמוד 168 בספר) - טרק הלוך חזור של יומיים שיוצא מ- Villa O'Higgins.
המעבר מ-Villa O'Higgins שבצ'ילה ל-El Chalten בארגנטינה הרפתקני ולא פשוט, וכולל מעבורת, הליכה ברגל או עם סוסים 22 ק"מ בין מעברי הגבול, ובסוף טרמפים. למי שיש אומץ - זה בהחלט שווה את החוויה, הנוף בדרך מטורף (עמוד 194 בספר.
סיפור דרך מלא בלינק: https://stingynomads.com/villa....
ב-ב-Villa O'Higgins יש סוכנות טיולים שעוזרת בלוגיסטיקה למי שמעוניין. פרטים נוספים בלינק: http://www.villaohiggins.com/c...
סיפור דרך בכיוון ההפוך: https://medium.com/green-trail...
מי שמטייל עם רכב עולה חזרה צפונה ויוצא דרך Chile Chico ל-Los Antiguos ומשם ממשיך ל-El Chalten.

רוב המטיילים פוסחים על האזור האדיר הזה של דרום הקרטרה (קוקרנה, טורטל וויה–אוהיגינס), פשוט מחוסר ידיעה או מחיפזון להמשיך דרומה, וחבל, כי כל זה אזור מדהים ביופיו ולא מטוייל בכלל. מה גם שאפשר לשלב אותו היטב בדרך ל-El Chalten ואם כבר נמצאים בקרטרה כדאי להגיע לשם. לכן אני ממליץ לתכנן את הזמן כך שתספיקו גם להגיע לדרום הקרטרה וגם לעשות לפחות טרק אחד שם (CAMPAMENTO DE AGOSTINI, LAGUNA TIGRE SUR, Valle RÍo Mosco).

Southern Patagonia - דרום הפטגוניה

בדרום הפטגוניה נמצאים שניים מהפארקים המפורסמים בדרום אמריקה: ה-Torres Del Paine ו-Los Glaciares. כמות המטיילים בהתאם. אחרי חבלי הארץ הנידחים והמסלולים המבודדים של דרום הקרטרה אוסטראל, יכול להיות שייקח לכם שניות להתרגל.

אל צ'לטן (El-Chalten) - נקודת הגישה לפארק הלאומי Los Glaciares
עיירה קטנטנה עם אטרקציה מרכזית אחת - ה-Fitz Roy. בחודשי הקיץ העיירה מלאה בהמוני מטיילים. בכניסה לעיירה מקבלים "תדריך" שכולל הסבר על השמורה, כללי התנהנגות, אפשרויות הטיול השונות וכן מקבלים מפה של הפארק.

טרקים:
א. ה-Fitz Roy - טרק של יומיים רגועים, אם אפשרות להאריך לשלשה, שכולל טיפוס ל- Laguna De Los Tres ששוכנת למרגלות הפיץ רוי. כדאי לבדוק מזג אויר לפני ולוודא שלא יוצאים אם מעונן. הפיץ רוי זה אחד מהשיאים של הפטגוניה וחבל לפספס אותו בגלל עננות. במסלול שאתם מתכננים לעצמכם כדאי לתכנן את הטיפוס ללגונה דה לוס טרס מקמפינג Poincenot כך שתגיעו אליה בדיוק בזריחה, עת הפיץ רוי כמו בוער באש. כמו כן כדאי ללכת גם ל-Laguna Piedras Blancas, ולחזור דרך Campamento De Agostini ו-Laguna Tore. ההליכה לקמפינג Poincenot לוקחת משהו כמו שעתיים, אולי שעתיים וחצי, ככה שאם מעונן ולפתע מזהים התבהרות מסוימת אפשר לצאת מהר ולראות את הפיץ רוי.
סיפורי דרך לחלק מהמסלול:
* http://www.sipurderech.co.il/%...
* http://www.sipurderech.co.il/%...

ב. Paso Del Viento (עמוד 193-194 בספר) - מעבר הרוחות. טרק שלא עשיתי בעצמי, נראה מדהים! אם יש מזג אוויר טוב אל תוותרו עליו.
סיפורי דרך:
* http://www.sipurderech.co.il/%...
* http://www.sipurderech.co.il/%...


היעד הבא הוא ה-Torres Del Paine בצ'ילה, אליו נוסעים דרך העיר El Calafate בארגנטינה. האטרקציה הפופולרית ביותר ב-El Calafate היא קרחון Perito Moreno ("הקרחון המתנפץ"). זה קרחון ענק, חלק משדה הקרח הדרומי, שכל כמה זמן משיל מעליו קיר קרח שמתנפץ בעוצמה למימי הלגונה מעליה הוא צף. כל סוכנויות הטיולים באל קלפטה מציעות טיולים לשם, אולם הדרך הנוחה והזולה ביותר היא להשכיר רכב ליום אחד, לנסוע בבוקר, להתרשם ולחזור. למען האמת, למי שמטייל הרבה בשטח הנסיעה לראות את הקרחון הזה די מיותרת וקצת משעממת. ממש עוד מעט אנחנו מגיעים ל-Torres Del Paine, ושם נראה את קרחון Grey העצום. כמו כן יש מוקדי עניין נוספים כמו 'מערות הידיים' - מערות ובהן תביעות ידיים מתקופות פרה הסטוריות. עיר הגישה ל-Torres Del Paine היא Puerto Natales בצ'ילה, אליה מגיעים באוטובוס מ-El Calafate.

ג. Torres Del Paine - הטורס דל פיינה. הטרק המפורסם בפטגוניה, ואולי בדרום אמריקה כולה. אני ממליץ בחום לעשות את המסלול ההיקפי (Circuito Macizo Paine, שמונה ימים) ולא להסתפק ב-W המקוצר. המנהלות של הטרק הזה הוקשחו בשנים השנים האחרונות, ונדרש להזמין מקומות מראש באתרי הקמפינג. העלויות גם כן אינן מבוטלות. כל זאת לא מונע מאיתנו כמובן להתארגן כמו שצריך ולצאת לטרק החד-פעמי הזה.
הזמנות באינטרנט אפשר לעשות בכתובת: http://www.verticepatagonia.cl....
בכתובת http://www.verticepatagonia.cl... יש מסלולי נוספים שאפשר לבחור, וכן להזמין מקומות.
סיפור דרך: http://www.sipurderech.co.il/%...

המשך לאושואייה:
בחלק מימיות השבוע יש אוטובוס ישיר מפוארטו נאטאלס לאושואייה. בימים שאין צריך לקחת אוטובוס לפונטה ארנס (Punta Arenas) ומשם אוטובוס לאושואייה. הנסיעה לפונטה ארנס לוקחת שלוש שעות. בפונטה ארנס אפשר לראות פינגווינים. זה שיט של משהו כמו שעתיים לאי מלא פינגווינים. משך הנסיעה 14 שעות מפונטה ארנס לאושואייה 14 שעות.

Tierra Del Fuego - ארץ האש

האזור הדרומי ביותר של הפטגוניה בעל נוף ייחודי ומזג אוויר קשוח.
העיר המרכזית היא אושואייה - עיר נחמדה בה כמה מוזיאונים מעניינים על ההתיישבות באזור, בניית העיירה ומערכת היחסים עם האינדיאנים שגרו שם. כשתגיעו לשם כולם ידברו על הפארק הלאומי טיירה דל פואגו ועל מסלולים ממוספרים שאפשר לעשות שם. אין מה ללכת לשם, זה פארק סמרטוט, במיוחד בהשוואה לטרקים שתעשו באזור.

טרקים:
א. PASO DE LA OVEJA - טרק נחמד של יומיים שמקיף את אושואייה מצפון בעמק מקסים, נוף ההרי מושלג ולגונות יפות.
סיפור דרך: http://www.sipurderech.co.il/%...

ב. SIERRA VALDIVIESO CIRCUIT (עמוד 205 בספר) - טרק של ארבעה ימים שנכנס ללב ההרים של ארץ האש בנופים מדהימים, ברובו לא מסומן ודורש יכולת ניווט (בסיסית). אף אחד לא עושה אותו, אתם תהיו לבד לבד, בשממה מוחלטת. צריך לקנות מפה 1:50,000 ןחשוב לבדוק מזג אויר לפני שיוצאים.
סיפור דרך: http://www.sipurderech.co.il/%...

ג. טיול יום ללגונה אזמרלדה (עמוד 210 בספר - מסלול חביב ללגונת הטורקיז היפה בסמוך לאושוייה.
סיפור דרך: http://www.sipurderech.co.il/%...

ד. טיול יום לקרחון Vinciguerra (עמוד 212 בספר)

ה. Dientes Circuit (עמוד 217 בספר) - הטרק הדרומי בעולם, משכו חמישה ימים, שיוצא מעיירה פוארטו ויליאמס באי Isla Navarino.
סיפור דרך: http://www.sipurderech.co.il/%...

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )