ארבעה ימים ביורקשייר על ה-Penine Way

שלושה וחצי ימים בצפון יורקשייר, לאורך ה-Penine Way - השביל החוצה את הפארקים הלאומיים של אנגליה מדרום לצפון, על ה-Penine Hills - עמוד השדרה של אנגליה. נופי כפר אנגליים, לינה בפונדקים עם פאבים משלהם, כבשים וארנבות

תאריך הטיולJuly 2008
משך הטיול4 ימים
עונה מומלצתיוני - אוגוסט

הגעה לגרגרייב, והליכה למהלם

אל Gargrave הגעתי ברכבת על קו לידס-קרלייל. מתחנת הרכבת יוצאים צפונה והולכים אל מרכז הכפר. ממשיכים צפונה, ומהר מאוד מוצאים את הסימונים של ה-Penine Way - שלטים עם כיתוב, וסימון של פעמון. השביל עובר דרך גבעות אחו ירוקות, ומשולט כל חצי מייל בערך - צריך לפקוח עיניים - לא תמיד הכיוון ברור. לפעמים השביל הוא פשוט פס צר של דשא קצת יותר דרוך. עוברים הרבה גדרות וחומות במעברים מוסדרים (שנקראים Stiles - השלטים מכוונים על פיהם - אז כדאי להכיר את המילה).

כנראה שתפגשו יותר ממטייל Penine Way אחד בדרך. בסך הכל מדובר ביום קליל, בלי עליות או ירידות דרמטיות - ונוף כפרי אנגלי טיפוסי - הרבה גבעות ירוקות, הרבה חומות אבן, הרבה כבשים, וכמה נחלים. בהחלט אפשר להתחיל את היום לא על הבוקר, אחרי הנסיעה ברכבת. בסוף היום מגיעים לכפר Mahlem - בו כמה מקומות לינה - באכסניית YHA, או בפונדקים.

מי שרוצה יכול לדלג על החלק הזה של המסלול - שהוא מאוד פסטורלי, אבל פחות מאתגר ומעניין, ולהגיע מ-Gargrave ישר ל-Mahlem באוטובוס שיוצא ממרכז הכפר גרגרייב. כדאי לבדוק את הזמנים - אני תכננתי על האוטובוס, רק כדי לגלות שהוא לא יוצא ביום בשבוע בו הגעתי (יום שישי) - ונאלצתי ללכת שני קטעים ביום אחד - כ-38 ק"מ...

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום שני - מ-Mahlem ל- Horton in Ribblesdale

מהכפר מהלם, עולים לכיוון Mahlem's Cove - מפל מרשים. הרבה תיירים הולכים בכיוון, אבל אחרי שמטפסים לראש המפל אל המצוק, הם מתמעטים, וכשהם ממשיכים, עוד יותר. בראש המצוק נוף יפה ומשטח סלע גיר מחורץ - כאן צולמה סצנה בהארי פוטר ואוצרות המוות (החלק הראשון).

עולים בואדי לאורך גדר אבן, עד שמגיעים לאגם - Mahlem Tarn. מקיפים את האגם מימין, עוברים ליד מרכז לימודי שדה - בניין בנוי עץ. מכאן השביל מתחיל לטפס לכיוון הגבעות וה-Moors - מין גבעות לחות, מלאות זרמי מים קטנים, והמון שיחי אברש פורחים, ושיחי אוכמניות. זהו הטיפוס הרציני יחסית של החלק הזה של השביל - וגם הוא לא ממש רציני... אבל זהו אחד הקטעים היפים של המסלול.
מראש הגבעות (ששורצות ארנבות) השביל יורד יחסית בתלילות לצד השני, ומשקיף כל הזמן על הגבעה המפורסמת פני גנט (Penny-Y-Ghent). השביל מטפס עד לחצי גובה שלה - ויורד לכיוון הכפר Horton In Ribblesdale. בהחלט מומלץ לטפס לראש הגבעה, לפני שיורדים לכפר - בשביל האנגלים היא סוג של ציון דרך חשוב בשביל הזה - בפאב בו תישנו בטוח כולם ידברו עליה...

אני ישנתי בלילה ב-Golden Lion - פאב חמוד עם חדרים משותפים מעליו - מקום כיפי לישון בו.
בכפר אין קליטה סלולרית, אבל יש טלפון ציבורי וסניף דואר.

מ-Horton In Ribblesdale ל-Haws

השביל מטפס מהורטון לכיוון צפון מזרח על דרך ג'יפים רחבה - ועולה לרמה מעל העמק. זהו יום לא ארוך עד -Hawes, כ-16 ק"מ, וכנראה שהוא צופה על נופים יפים.

באותו היום בו טיילתי, בערך 4 ק"מ אחרי שהתחלתי ללכת, התחיל לרדת גשם שוטף, ולא הפסיק עד שהגעתי בסוף היום לאכסנייה. הרבה נוף לא ראיתי - בעצם לא ראיתי בכלל. הגשם לא מפריע לאף מטייל ללכת - אפילו משפחות יוצאות עם עגלות ילדים ומעילי גשם.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מפלי Hardrow וסיום הטיול

מ-Hawes, יצאתי עם השביל לכיוון Hardrow Force - כמה מפלים יפים הנמצאים במרחק כ-3 ק"מ הליכה מהכפר. הכניסה למפלים דרך פאב, ובתשלום של פאונדים ספורים. העברתי חצי יום בכפר ובמפלים, ובצהריים יצאתי לתחנת הרכבת באוטבוס שיוצא ממרכז הכפר (אוטובוס וינטאג' של שנות השבעים). מבקשים מהנהג לרדת בתחנת הרכבת Garsdale - והוא יעצור עבורכם על דרך עפר. חצו מתחת לגשר של הפסים, ותגיעו לתחנה - רציפי בטון ליד שלושה בתים. מכאן נסעתי חזרה ללידס, וסיימתי את הטיול.

טיפים

  • כמעט בטוח שירד עליכם גשם - הביאו מעיל גשם ומכנסיים נגד גשם, עטפו את תכולת התיק נגד גשם. חלק מהמטיילים נוקטים בגישה אחרת - ופשוט הולכים בבגדים קצרים ונרטבים ממש.
  • הפאבים הם מקום מעולה להעביר את הערב - אוכל אנגלי מקומי, הרבה בירה, והרבה מטיילים אנגלים
  • האנגלים מטיילים עם ספרים בהם מפורט סיפור הדרך של השביל עד רמת מספר המדרגות במעברי הפרות, ועם מפות 1:25,000. אני טיילתי עם מפת 1:50,000 והסתדרתי מעולה עם קצת רקע בניווט. את כל אלה אפשר לקנות בחנויות ציוד הטיולים הרבות באנגליה.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )