(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

8 ימים ב- Alta Via 1 בדולומיטים, איטליה

חופשה בספטמבר 2017 שלי ושל מיכל בדולומיטים האיטלקיים. נחיתה בונציה, הגעה בתחבורה ציבורית ל-Villabassa ולמחרת לתחילת הטרק ב-Lago di braies, הליכה במשך 8 ימים מרפוחיו לרפוחיו עד Vazzoler ויציאה לתחנת האוטובוס הקרובה ב-Listolade וסיום ב-Belluno

תאריך הטיולSeptember 2017
משך הטיול8 ימים
עונה מומלצתאמצע-יולי עד אמצע/סוף-ספטמבר

רקע Alta Via 1

# המקור הטוב והמקיף ביותר בנוגע למידע על טרק ה-Alta Via 1 (ובקיצור AV1) הוא הפורום של אתר hike.co.il והשרשור שמנהל אמנון לנגי (מצרף קישור בסוף הבלוג). באתר hike נוסף על פירוט מקיף ומרשים, הכולל בין היתר- רשימה של כל הריפוחיוס, רשימת ציוד מומלצת, יש גם 180 עמודי שרשור של חוויות של מטיילים רבים אחרים. שווה להסתכל שם.

# הטרק מתחיל בחלקם הצפוני של הדולומיטים באזור הנקרא South Tyrol (השם האוסטרי-גרמני) או Alto Adige (השם האיטלקי), שני השמות הללו מעידים על היחודיות של האזור שהוא שייך היום לצפון איטליה אך שורשיו בדרום אוסטריה, כשמעל 60% מתושבי האזור הם דוברי גרמנית כשפתם הראשונה. כך לכל עיר בדרך שני שמות - איטלקי ואוסטרי (למשל Villabassa-Niederdorf או Dobbiaco-Toblach). סיום הטרק במחוז Veneto שלו אופי יותר איטלקי אך הלדינית-אוסטרית עדיין מורגשת.

# הדולומיטים מרושתים ב-10 מסלולים ארוכים הקרויים Alta Via ("דרכי גובה"), כש-AV1 נחשב הקל מביניהם והוא מחבר למעשה מספר שבילים לכדי מסלול ארוך הנמתח בין אגם Braies בצפון לעיר Belluno בדרום לאורך 125 ק"מ. בשל נגישותו, דרגת הקושי הסבירה והתנאים המדהימים שיש בו, השביל מאוד עמוס -בעיקר בשיא העונה (אוגוסט). השביל מתאים לכל הגילאים (ניתן כמובן לבצע רק מקטעים ממנו בעזרת המון חיבורים לכבישים לאורך הדרך), ראינו שהולכים בו מילדים קטנים ועד מבוגרים בגילאי 70+. זהו טרק אלפיני שמבחינת גבהים, מתחיל ב-1500מ', ומטפסים כבר ביום 1 למעל 2300מ', כשרוב נקודות הלינה סביב גובה 2000מ' ושיא הגובה 2750מ' (ריפוחיו Rifugio Lagazuoi), סיום הטרק בבלונו בגובה 400מ'. אורך הימים נע בין 10 ל-21 ק"מ ודרגת הקושי מאוד משתנה אך סבירה ביותר.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

התארגנות לטרק

# ציוד למסלול - זהו טרק עם רמת שירות פנטסטית לכל אורכו והמשקל על הגב יכול להיות מינימאלי. אנחנו טיילנו עם 2 תרמילים: תרמיל 25L במשקל 5-7 ק"ג (תלוי במים) ותרמיל 40L במשקל 10-11 ק"ג. רוב המטיילים מטיילים עם תיק של 25-30L! כמה רעיונות לחסכון במשקל:
א. תרמילים קטנים שיגבילו אתכם באריזה (גילינו בעבר - אתה ממלא את התרמיל עימו אתה יוצא, גם כשאין צורך) תגבילו את עצמכם מראש ל25-40 40L בלבד).
ב. לא צריך שק שינה! בכל הבקתות מקבלים שמיכות. ברובן איכותיות ועבות, לאלו שמקבלים בהן שמיכות צמר ("סקביאס") מספיק ליינר טוב ודק. לנו יש ליינר אחד והשלמנו את השני עם סדין מקופל- בדיעבד, סדין הוא עוד משקל ונפח שלא לצורך - כדאי להתארגן מראש על 2 ליינרים קלים.
ג. לא מבשלים! זה טרק שהחוויה השנייה בו לנוף היא האוכל (!!!) מצרף הוכחה בתמונות, אמנם משלמים על כך כסף טוב (טווח המנות בין 10-20אירו), אבל כל אגורה שווה - זו חוויה בפני עצמה. מי שמחפש בישול על גזייה - זה כייף, אבל זה לא כאן.
ד. ביגוד חם קל! כל הבקתות מחוממות היטב. אין צורך במעיל עבה וגדול. כן צריך ביגוד שמתאים להליכה בגשם ולצאת מנקודת הנחה (בעיקר בספטמבר) שיתכנו ימים רטובים מאוד.
ה. לכבס ולחסוך בבגדים - מספיק סט ביגוד 1 להליכה (מכנס מתקצר וחולצה מנדפת אחת גג 2 חולצות דקות - כן כן, וגם אותן אפשר לכבס בדרך) ועוד סט 1 נקי מכותנה לשינה.
ו. להשאיר מקום לליטר+ מים לאדם על הגב. יכולים להיות ימים חמים. וחובה מקלות הליכה. בשום פנים לא לחסוך משקל על חשבון אלו.

# מפות / ספרים - אנחנו קיבלנו מחברים שטיילנו את ה-AV1 לפנינו 3 מפות טופוגרפיות: מספר 03 (Cortina e Dolomiti), מספר 4 (Parco Naturale Fannes-Senes-Braies ומספר 025 (Dolomiti e Agordine) של חברת TABACCO. השביל מסומן מעולה, אבל היות ויש הרבה וריאנטים שחלקם לא מסומנים היטב חובה שיהיו מפות בתיק. בנוסף, כדאי לסמן את השביל מראש באפליקציית שבילים במכשיר הנייד - אני משתמש ב-MAPS.ME שאינה טופוגרפית אבל השבילים מסומנים היטב והיא עזרה לנו להתאפס פעמיים כשהתברברנו (אפרט איפה בסיפור).
- בנוגע לספר/סיפור דרך - אני קניתי את הספר של Cicerone אבל אין בו כלל צורך והוא מהווה משקל מיותר, הספר מכיל מידע על כל ה-AV השונים, צילמתי במכונת צילום את הפרק של AV1 בלבד ולמעשה כמעט ולא השתמשתי בו בטיול. אין צורך בספר! כדאי - באתר hike מעלה אמנון לנגי סיפור דרך מצויין ומפורט ששווה להדפיס בבית בשלב הכנת הטיול, על גבי סיפור זה הוספתי לעצמי הערות ולאורך הטרק בכל ערב קראנו את סיפור הדרך למקטע שלמחרת. **שימו לב שבאתר אם מעבירים את המפה לשכבת openstreetmap ניתן לראות את השבילים המדוייקים, השקעתי בסימון.

# הזמנות ריפוחיוס מראש! כדאי כמה חודשים מראש, בעיקר אם מדובר בזוג מטיילים. הזמנתי 4 חודשים מראש וכל מהבקתות כבר היו בתפוסה מלאה(!). היות והולכים מבקתה לבקתה, זמינות הבקתות קובעת את עומס הימים, תכנון מראש יאפשר פריסה נוחה של ימי הטרק וגם לנוח באמצע בחדר זוגי ולהתאוורר מעט מהדורמיטורי הנחמדים אך הצפופים. רשימת הריפוחיוס המלאה נמצאת גם היא באתר hike או דרך חיפוש פשוט בגוגל.

# כסף. זה טרק יקר - כל לילה עולה בין 28-70אירו לאדם (המחיר הגבוה כולל אוכל, רוב הבקתות דורשות תשלום פיקדון מראש), הגעה לטרק בתחבורה ציבורית עולה עוד כ-40אירו לאדם, צופרים לאורך הטרק- קפה,עוגות,בירות - עולים עוד. אנחנו יצאנו לטרק עם 600 אירו לאדם מזומן, ניתן בחלק מהמקומות גם לשלם באשראי.

יום 0 - הגעה לתחילת הטרק

# טיסת אל-על ישירה לונציה- נוחתת בשעה 08:30 זמן מקומי בשדה התעופה מקרו-פולו שליד ונציה.

# בשעה 11:20 יוצא אוטובוס מספר 29 של חברת ATVO (מצורף הלוח בתמונות) לנסיעה יפה של שעתיים עד תחנת האוטובוס ב-Cortina d'ampezzo במחיר 25 אירו לאדם. את הכרטיסים קונים בשדה לאחר שנוחתים (לא הזמנו מראש).

# מקורטינה - קו 10 של cortina express ממשיך לעיירה Dobbiaco-Toblach בשעה 14:05 בנסיעה של 45 דקות. תחנת האוטובוס בקורטינה היא ללא רציפים והקווים שיוצא פשוט נעמד באמצע התחנה, צריך לשאול את הנהג -תהיו ערניים לזה. לא זוכר את המחיר - בין2-8אירו לאדם.

# קו אחרון להיום מדוביאצו עד Villabassa-Niederdorf, מספר 442 (הקו שגם ייקח אותנו מחר לתחילת הטרק ב-Lago di Braies) עוצר ממש סמוך ל-Hotel Emma. גם בין 2-8אירו לאדם.

# Villabassa - אנחנו ישנו בEmma Historic Hotel בלילה שלפני הטרק. הזמנת חדר דרך Booking.com הייתה זולה יותר מהזמנה דרך האתר שלהם. עיירה נחמדה שכייף להסתובב בה, יש בה חנות טיולים שנקראת Egarter Karl ממש בסמוך למלון (אנחנו הגענו ביום ראשון והחנות הייתה סגורה אחה"צ). לדעתנו זו החלטה נכונה לנוח ביום ההגעה ולא לצאת מיד לדרך, אבל זה כמובן שיקול אישי. האוכל במלון מצויין והחדר גם כן, מומלץ.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום 1 - מאגם Braies לריפוחיו Fodara

משך ~5 שעות || שבילים 1 > 6 > 7 || מרחק ~11 ק"מ || גובה התחלה 1494מ' סיום 1980מ'

# קו 442 - משכימים לארוחת הבוקר הטיפוסית שתלווה אותנו מעתה: ביצה, לחם, ריבות, גבינה צהובה, נקניקים וגרנולה או דגני בוקר לצד קפה שחור פילטר עם או בלי חלב. קונים מים בסופר הקרוב שיש בכיכר הסמוכה ועולים על קו 442 שעובר ליד המלון כל שעה עגולה או חצי שעה (תמונת לוח שעות בפרק הקודם). לאחר כ-20 דקות נסיעה יפה עוצרים במלון שעל אגם Braies והטרק מתחיל!

# מקטע 1 - הקפת האגם לנקודת תחילת הטרק, 30 דקות. הלכנו על הגדה השמאלית של האגם שנחשבת טיפה יותר קשה מהימנית אבל הנוף בה טוב יותר. הקושי הוא בהחלט לא שיקול, מדובר בשיפועים קלים ונופי האגם יפים. לאחר 30 דקות מגיעים לסימון שביל 1 שמתחיל לעלות לכיוון ריפוחיו Biella.

# מקטע 2 - הטיפוס לריפוחיו Biella, משך 2:30 שעות (הגבהה של 800מ'). נחשב טיפוס ארוך וקשה (במיוחד אם מתחילים אותו ביום הנחיתה) הקיטועים שיש ברוב סיפורי הדרך בהם נתקלנו מדוייקים - החלק הראשון הוא הארוך ביותר (לא הקשה ביותר) על בסיס דרדרת עם נוף לא מאוד מעניין עד לספסל ופיצול לשביל 4 - לקח לנו שעה ורבע. משם לפיצול שביל 3 לקח לנו 40 דקות. החלק האחרון עד לפאס הר Croda del Becco עוד 40 דקות. מכאן מי שרוצה להמשיך ירד לריפוחיו Biella - עוד 5 דקות (נראה מהפאס) או למחפשים מסלולי צד - ניתן לעלות לפסגת Croda del Becco בכיוון ההפוך (לפי הספרים שעה לכל כיוון) - יכול להיות מומלץ למי שישנו ב-Biella באותו יום, היות והמשכנו ללכת, ויתרנו על הפסגה. ירדנו לבקתה לארוחת צהריים של מרק ירקות מרענן :)

# מקטע 3 - מריפוחיו Biella לריפוחיו Sennes, משך שעה. כ-10 דקות לאחר Biella הגענו לצומת שבילים ומשם עלינו בשביל 6A לרכס מסולע ויפה שמוביל לאחר הליכה של 55 דקות לריפוחיו Sennes. הצטרפנו לערימות הנופשים במקום להפסקת ריענון של בירה,יין ופרוסת שטרודל, היה נהדר! [אופציה אחרת לחלק זה היא שביל 6 הרגיל על דרך כורכור רחבה ונוחה לכלי רכב].

# מקטע 4 שביל 7 מ-Sennes ל-Fodara, משך 40 דקות. הולכים רק על שביל 7 (כיוון ש-7A יורד לכיוון Pederu) ולאחר 40 דקות מגיעים לריפוחיו Fodara שנמצא בתוך עמק יפה שנראה כאילו נתלש מסט הפרסומות ליוגורט מולר. מדהים :)

# ריפוחיו Fodara - הזמנו מראש חדר בדורמיטורי - וקיבלנו חדר זוגי (עם מיטת קומותיים), המקלחת מעולה, היות והגענו מוקדם נכנסו ראשונים כשעוד הרצפה יבשה. אין Wifi במקום. את האוכל לצהריים/ערב מזמינים מתוך תפריט ולא כחלק מחצי פנסיון עם ארוחות כלולות. ארוחת הבוקר הרגילה. לינה במקום עלתה לנו 37אירו לאדם ואוכל לאורך היום (כולל בריפוחיו) עוד כ-15 אירו לאדם.

יום 2 - מריפוחיו Fodara לריפוחיו Lavarella

יום קל. משך 3 שעות || ירידה של 700 מ' ל-Pederu גובה 1548מ' ואז טיפוס 500מ' ל-Lavarella

# מקטע 1 - יורדים לכיוון ריפוחיו Pederu משך 55 דקות. ההליכה על בסיס שביל 7, שמשולט היטב מבקתת Fodara. הדרך מצויינת, אך משופעת ובנויה עיקולים מעט מתישים שחלקם יכולים להיות חלקים בגשם בגלל שיבוץ חלוקי נחל. הנוף הוא ריפוחיו Pederu שבתחתית העמק לצידי קירות אבן גדולים ומרשימים. לציין שלריפוחיו Pederu יש חיבור לכביש ויכול להוות נקודת התחלה חלופית לטרק (או יציאה). לא נכנסו לריפוחיו Pederu (בין הבודדים שלא ביקרנו בתוכם) כי אכלנו את ארוחת הבוקר רק לפני שעה.

# מקטע 2 - מריפוחיו Pederu לריפוחיו Lavarella, משך 2 שעות. המשכנו לכיוון הגבעה שמדרום לריפוחיו - שביל 7 מטפס לצידי דרדרת אבנים שיוצרת מרחוק מראה של מניפה. לראש המניפה עולים בחצי שעה משם עוד שעה לצומת משולטת במרכז עמק Fanes, הנוף ביום זה לא מעניין מדי, צועדים לצידי שביל 4X4 והנוף משתפר כשמגיעים לריכוז הריפוחיוס של Fanes (הראשונה מסעדת Malga Pices Fanes ואז בקתת Muntagnoles ובהמשך השביל רפיוחיו Fanes שבחרנו לא לישון בו כי קראנו שעמוס). המשכנו לכיוון ריפוחיו Lavarella שנמצא בעיקוף קל של 10 דקות מ-Muntagnoles (משולט היטב), חוזרים לישון בגובה 2060מ' (לאחר הירידה לפדרו שבגובה 1500).

# ריפוחיו Lavarella - להבדיל מ-Fodara שסיפקו בתמורה לדורמיטורי חדר זוגי, כאן קיבלנו דורמיטורי under the roof (בעליית הגג) בעבור אותו תשלום, אזור זה לא מחומם כנדרש, מצוייד בשמיכות צמר דקות ונדרשות 2 מהן בשילוב עם שימוש בליינר, המקלחות בקומה מתחת (מצויינות). למי שרוצים אינטרנט יש גם Wifi בחדר המרכזי משעה 16:00. האוכל מצויין וגם מוזמן מתפריט (לא חלק מפנסיון), לציין לטובה את קינוח ה- Kaiserschmarrn חתיכות פנקייק עם אבקת סוכר ורוטב פירות יער לצידו - תענוג. יש הרבה המלצות באינטרנט על כך ש-Fodara יותר נעים ומשפחתי מאשר Fanes, לא ישנו ב-Fanes אז קשה לי לומר, אני כן יכול לומר שהיה ב-Lavarella משמעותית פחות נוח מאשר ב-Fodara, לא הייתי ממליץ בעבור הכסף הטוב שמשלמים (29 אירו לאדם, בלי אוכל) לישון under the roof, חוץ מזה שגם כאן היה עמוס בקבוצות של רוכבי אופניים.

יום 3 - מריפוחיו Lavarella לריפוחיו Scotoni

הליכה של 4 שעות באחד מהימים היפים של הטרק.

# מקטע 1 - שעה אל Malga di Gran Fanes. לא חוזרים לשביל ממנו באנו אתמול, אלא ממשיכים עם השלטים המכוונים לריפוחיו Malga di Gran Fanes על שביל 10-11. השביל עוקף את בקתת Fanes וממשיך במעלה ההר לכיוון הצלב שמצוי בנקודת התצפית. עד לצלב לוקח כ-25 דקות בעליה סבירה מאוד. משם ממשיכים ועוקפים את Lago del Limo (אגם עונתי בצידי הדרך) ומגיעים אחרי שעה במצטבר לריפוחיו Malga di Gran Fanes. שימו לב בדרך לא לפספס שני פסלים נחמדים - אסטרונאוט וצפרדע.

# מקטע 2 - 40 דקות אל תחילת שביל 20B. ממשיכים על שביל 11 באחד המקטעים הנחמדים והקלים של הטרק, דרך טובה לצידי מדשאות ועדרי סוסים עם נוף של הרים מרשימים מכל צד. לאחר 40 דקות מגיעים לצומת ממנו ניתן להמשיך בשביל 11 שיהפוך לשביל 20 ויעלה בסופו של דבר לריפוחיו Scotoni דרך Capanna Apina או - האפשרות שאנחנו בחרנו בה - לעלות על שביל 20B לאוכף forcella del lago המרשים, אחת מנקודות הנוף היפות של הטרק.

# מקטע 3 - טיפוס של שעה אל אוכף forcella del lago על בסיס סימון שבילים 20B. מהצומת מתחילים לעלות לכיוון האוכף, הנוף משתנה מצמחיה ושיחים לאזור מסולע וקירח. העליה לא קשה במיוחד, אבל דורשת מים כי אין איפה למלא בדרך. הנוף מהאוכף מדהים! משקיף אל אגם Lagazoui ואל המשך שביל 20 המוביל לבקתת Lagazoui באופק.

# מקטע 4 הירידה מהאוכף והגעה לריפוחיו Scotoni - הירידה במבט ראשון נראית מאוד תלולה אך למעשה יש שם עבודה הנדסית חדשה (2015) ומרשימה, כל הדרך נתמכת במרפסות מתכת ועץ ולמעשה אין ירידה תלולה ומסוכנת אלא פיתולים בשיפועים מאוד הגיונים ובטוחים (במז"א טוב ובהינתן שהדרך לא הרוסה כמובן), ירידות הזיג-זג הללו לאגם Lagazoui נמשכות כ-45 דקות (ניתן לקצר כי אנחנו עצרנו להרבה צילומי תמונות). האגם עצמו קטן ולא מאוד מרשים אבל שווה עצירה ומבט לאחור לעבר אוכף forcella del lago ממנו הרגע ירדתם. משם הדרך לריפוחיו Scotoni בירידת זיג-זגים במשך כעוד חצי שעה (וירידה של עוד 200 מטרים בגובה). *נקודה חשובה!* אם מגיעים בזמן הצהריים ל-Scotoni יש גריל בשרים נהדר! אנחנו הרחנו אותו בירידה מאגם לאגאזוי והרגליים טסו למטה. הגענו לריפוחיו ועוד לפני שהתמקמנו מיהרנו להזמין מיד מנת גריל זוגית, זה היה אחד מסיומי הימים המוצלחים שלנו :-)

# ריפוחיו Scotoni - הזמנו מראש חצי-פנסיון (לינה, ארוחת ערב מתפריט וארוחת בוקר), אך לאור ארוחת הצהריים הבשרית הגדולה והלא מתוכננת ויתרנו על התפריט והחלפנו ל-B&B בלבד (לא התעצבנו, אפילו שקראנו שהמקום מנוהל ע"י אוסטרית זועמת, כולם היו מאוד נחמדים שם), צריך לומר שארוחת הפנסיון למי שלא ממלא את קיבתו בשר בצהריים מאוד משתלמת וכוללת: פסטה או מרק, צלע חזיר אדירה לעיקרית ושטרודל-תפוחים לקינוח וכל זה רק ב-22אירו (לא כולל שתייה), זה בערך אותו המחיר של הגריל צהריים לאדם. אנחנו הזמנו לערב רק מנת פסטה קטנה כי היינו מלאים. החדר שקיבלנו היה ל-4 או 5 מטיילים, עם מקלחת צמודה, המיטות והמצעים מצויינים ולא מצריכים שימוש בליינר. בנוסף הם מספקים מגבות עבות וטובות. יש Wifi בחדר האוכל. לסיכום - בין הריפוחיוס האהובים עלינו! לינה עלתה 38אירו לאדם.

יום 4 - מריפוחיו Scotoni לריפוחיו Averau

אולי היום היפה של הטרק! 5 שעות (3 שעות טיפוס ל-Lagazuoi, שעה בין הרכבלים ושעה ל-Averau).

# מקטע 1 - שביל 18B מריפוחיו Scotoni לריפוחיו Lagazuoi - לנו זו הייתה העליה הקשה ביותר במסלול ונמשכה 3 שעות. יש 2 אופציות לטיפוס לריפוחיו Lagazuoi: אופציה ראשונה - עליה חזרה לאגם Lagazuoi והליכה ע"ב שביל 20 (כנראה הדרך היותר קצרה), אבל מכיון שבאנו משם אתמול, החלטנו שמתחשק לנו נתיב חדש ובחרנו באופציה השניה - שביל 18B. השביל יוצא מיד מריפוחיו Scotoni ומטפס בהליכה יפה של כשעה עד אוכף Forcella de Salares. האוכף נותן תצפית טובה אל תחתית העמק, אך אנו ממשיכים בעליה על שביל 20A שעה נוספת עד החיבור לשביל 20, שימו לב שהסימונים באדום-לבן של השביל לא ברורים ויש נתיב שמסומן מעולה ברוג'ומים שעולים לכיוון הר Lagazuoi - אל תקחו את הנתיב הזה! אלא תמשיכו בעמק לכיוון מפגש שביל 20-20A זו נקודה שהפלאפון עזר לנו בניווט. מהחיבור לשביל 20 מתחילות העליות בזיג-זג לריפוחיו Lagazuoi שנמשכות עוד כשעה נוספת ובדרך עוברות במספר פתחי בונקרים וחורי ירי ממלחמת העולם הראשונה ששווה לעצור בהן.

# ריפוחיו Lagazuoi - נקודת נוף, מנוחה ואוכל שאסור לפספס! אחרי בוקר שהתחיל בטיפוס ממושך, עצרנו לצהריים של נקניקיות, צ'יפס ו-skiwasser (השילוב הנהדר והמרענן של תרכיז לימון, תרכיז פטל וסודה), מול אחת הפנורמות היפות במסלול, במז"א מצויין עם רוחות קרירות ושמש.

# מקטע 2 - את הירידה מ-Lagazuoi עשינו עם הרכבל עד ל-Falzarego Pass :) יוצא כל 10-20 דקות ועולה 10 אירו לאדם. אפשרויות נוספות להמשך מריפוחיו Lagazuoi - א. לרדת דרך "הגלריה" - מנהרות ממלחה"ע 1 או- ב. למי שרוצה את מסלול AV1 המלא - ניתן להמשיך לצעוד 4 שעות נוספות על בסיס שביל 401-402 לריפוחיו Angelo Dibona (אנחנו פגשנו אדם אחד שבחר בנתיב הזה). נמשיך עם המסלול של הרכבל - Falzarego Pass הוא מקום עמוס שיושב על כביש ראשי SR48 ומלא כלי רכב ומטיילים ולא עושה חשק לבלות בו דקה מיותרת. המשך המסלול נע לצד הכביש בהליכה קלה במדשאות עד ל-Col Galina וממנו דרך יער לתחנת הרכבל Bai de Dones - על בסיס שביל 424 בהליכה מצטברת של 45 דקות. מ-Bai de Dones עולה רכבל נוסף (שגם מחירו 10 אירו לאדם) שמוביל ישירות לריפוחיו Scoiattoli.

# ריפוחיו Scoiattoli - הנוף עוצר נשימה! מצד אחד רכס Lagazuoi ממנו הגענו ומצד שני גדולים ומרשימים - סלעי ה-Cinque Torri. מדהים! התכנון המקורי היה לרדת עד ריפוחיו Cinque Torri ולעצור שם לשתות משהו, אבל הנוף המוצלח מ-Scoiattoli בהחלט הספיק לנו והחלטנו להמשיך לטפס ולהגיע מוקדם לריפוחיו Averau - לקח לנו עוד כחצי שעה והגענו לריפוחיו.

# ריפוחיו Averau - הריפוחיו הכי מיוחצ"ן בטרק, קראנו על מהלליו ומטבחו כל כך הרבה שרף הציפיות עימן הגענו היה בשמיים (יש שפיארו את המטבח לרמה של כוכב מישלן). אני חייב להוריד קצת את ההתלהבות למציאות, Averau הוא ריפוחיו מצויין, אבל הוא לא עולה על יתר הריפוחיוס הפרטיים בטרק. בתמורה ל-70 אירו לאדם (!$$$!) ישנו בדורמיטורי שהיו בו 11 אנשים (החדר הכי גדול שחלקנו בטרק), לצורך השוואה, כך עלה לנו לילה בחדר זוגי בחצי פנסיון בריפוחיו Staulanza. המקום הזה יקר מאוד! הכסף מושקע בארוחת הערב המפוארת המורכבת מ-4 מנות (פסטה, סלט, עיקרית וקינוח). בדיעבד, אני חושב שאפשר לוותר על ארוחת 4 המנות והאירוח היקרים, לישון בריפוחיו אחר בסביבה ולהגיע לכאן ולהסתפק במנות הפסטה הטריות והמצויינות לצד יין טוב ולחסוך את העלויות הגבוהות. אבל זה בדיעבד, אנחנו כל כך התלהבנו מראש ממה שקראנו שקשה לוותר על החוויה הזו. מה עוד טוב כאן? שמיכות מצויינות, מגבות עבות, מקלחת באותה קומה, יש Wifi (זה יתרון?..), יש מכונת כביסה ומייבש - אם מטיילים עם סט בגדים אחד - זה ה-מקום לרענן אותו :) עולה 6אירו למכונה+6אירו למייבש. מנות מומלצות - פסטת cappelli di alpini הנהדרת! ורביולי במילוי סלק הנקראים - Casunziei.

יום 5 - מריפוחיו Averau לריפוחיו Staulanza

יום יפה מספר 2! 7:30 שעות על פני 21 ק"מ. שבילים 439 ל-439. 436 ל-458 ו-467 ולסיום 472

# מקטע 1 - מריפוחיו Averau לריפוחיו Passo Giau - משך 3 שעות דרך ה-Ferrata. מ-Averau שביל 439 מטפס כחצי שעה עד לרפיוג Nuvolau. למרות מה שקראנו על הבלינצס המפורסם כאן, בשל הסמיכות לארוחת הבוקר המשכנו ישירות ל-Ferrata Nuvolau ולא עצרנו להתרעננות במקום. ל-Ferrata יש מספר שמות - Ferrata Ra Gusela, Ferrata Averau. מדובר ב-2 חלקים בהם הירידה התלולה נעשית תוך תמיכה בכבלי מתכת וסולמות. אצרף קישור שנותן יותר מידע, חלק זה אורך כשעה וחצי והפרשי הגבהים הם 350מ'. קשה לי להמליץ אם להכנס או לא וזו החלטה אישית. יכול לומר כי בהשוואה לטרק קודם ב-GR20 והירידה ב- cirque de la solitude, היה הפעם הרבה יותר קל והרבה פחות מסוכן. עם זאת, המקטע הזה תלול מאוד ודורש התמודדות עם פחד גבהים, בנוגע לציוד - יש שילוט שממליצים בו על רתמה וקסדה וגם באתר ממליצים על "Normal via ferrata kit", אנחנו עשינו בלי ציוד כי קראנו שאפשר.. מיותר לציין - במז"א רע לא להכנס למקטע הזה ולבצע מעקף דרך שביל 452 שמחבר בדרך נמוכה את Averau ו-Passo Giau. אחרי הירידה ב-Ferrata ממשיכים על בסיס שביל 438 עוד כשעה ל-Passo Giau, שם עצרנו לטוסט וקפה של גיבורים :)

# מקטע 2 - מ-Passo Giau ל-Città di Fiume אחד המקטעים הארוכים (13.5 ק"מ) והיפים של המסלול שנמשך כ-3:30 שעות. אחרי התערננות ב-Passo Giau חוצים את הכביש וממשיכים על שביל 436, עוברים דךר האוכף הראשון ויורדים מעט לפני העלייה לעוקף השני - Forcella Giau, הנוף נהדר! הרבה מטיילים עוצרים בנקודה זו לעוד הפסקת נשנוש (קונים מראש ב-Passo Giau ואוכלים כאן בשטח). מכאן ממשיכים על בסיס אזור פתוח ומדהים ביופיו עד העלייה לאוכף הבא - Forcella Ambrizola ממנו ממשיכים בהליכה על צלע ההר (לא חוצים) ויורדים במתינות לעבר שרידי אורווה/רפת שנקראים Malga Prendera - ההליכה עד לכאן במצטבר אורכת 2:30 שעות ומכאן ממשיכים עם שביל 458 שהופך בהמשך ל-467 (משולט נהדר) עד לריפוחיו Città di Fiume בירידה של שעה נוספת. קראנו רבות על מעלליו של Città di Fiume כריפוחיו הגרוע של המסלול, לא השקענו בו זמן ועצרנו לשתיית Skiwasser והמשכנו.

# מקטע 3 ואחרון להיום מ-Città di Fiume‏‏‏‎ לריפוחיו- Passo Staulanza עוד שעה על בסיס 472 שרובו דרך יער, שנפתח לאזור מסולע וחשוף עם דרדרת ושוב נכנס ליער, סיום לא קשה ליום ארוך :)

# ריפוחיו Staulanza - ממוקם על כביש (מאכזב ללכת בטבע ולהגיע לכביש..) החלטנו שמראש מכיוון שהריפוחיוס הבאים הם ציבוריים, נתפנק וניקח בסטאולנזה חדר זוגי ולא דורמיטורי. החלטה טובה, החדר היה נחמד מאוד, עם מקלחת ושירותים צמודים, חבל שהחימום לא עבד בגלל העונה. האוכל במקום מאוד פשוט, טעים אבל לא מעניין (צריך לזכור שטעם הפסטות מ-Averau יום לפני עוד בפינו). לסיכום זהו מלון דרכים פשוט, יושב על כביש ולא מתהדר בנוף הררי, היתרון הוא החדר הזוגי באמצע הטרק שמאפשר לנוח קצת בשקט.

יום 6 - מריפוחיו Staulanza לריפוחיו Tissi

היום שבו מז"א הטוב שליווה אותנו עד כה הפסיק :/ יום קצר של 4:30 שעות הליכה

#מקטע 1 - מ- Staulanza לריפוחיו Coldai - משך 2:15 שעות. יוצאים מסטאולנזה לכביש המערבי מספר 251. הולכים לצידי הכביש עד שזה מתחלף לשביל 568 שנמשך עד חוות Malga Vescovà (נראה שיש במקום בית קפה/מסעדה שעובדים, לא נכנסנו) - משך 35 דקות. מכאן ממשיכים לכיון Malga Pioda עוד 50 דקות על שביל 561 ומשם דרך שביל 556 עולים בזיגזג לכיוון Coldai בערך עוד 50 דקות. *לנו בדרך מ-Malga Pioda הייתה טעות ניווט, איפשהו פספסנו את אחד השלטים והגענו לתחנת רכבל/מסעדה Chalet Col dei Baldi, אין מה לדאוג, השלים מכווינים להמשך הדרך ולכיוון Coldai, עלה לנו ב-15 דקות הליכה נוספות.

# מקטע 2 מ-Coldai ל-Tissi. עצרנו ב-Coldai לארוחת צהריים כשבחוץ התחיל גשם :/ הגדלנו את הארוחה לקינוח עם שטרודל תפוחים (טוב!) וחיכונו עד שהגשם נחלש ונותר רק ערפל וכך המשכנו ללכת. שביל 560 מטפס מיד לאוכף ויורד לעבר Lago Coldai אליו זכינו רק להציץ מבעד לערפל. אחרי האגם עולים לאוכף נוסף ומשם יש מקטע שפעם היה מסוכן ובצמוד לרכס אך הוחלף ב-2017 בשביל נמוך 560 (-החדש), שמסומן מעולה ולא הייתה לנו בעיה לעקוב אחריו גם בערפל. ממשיכים עם שביל 560 עד לפיצול עם שביל 563 שעולה עד ריפוחיו Tissi. לצערי אין לי הרבה מה לספר על נופי הדרך בשל הערפל. סה"כ הזמן בין הריפוחיוס לקח לנו 2:10 דקות.

# ריפוחיו Tissi - ממוקם על ראש ההר, עוקף אותו רק צלב המתכת אליו אפשר להגיע בהליכה קלה של כמה דקות. זהו הריפוחיו הציבורי הראשון שלנו -שמיכות צמר (דורש ליינר), ללא מגבות, מקלחת ביציאה מהריפוחיו בתשלום +1אירו, אבל בהחלט מנעימה את היום הקריר, תוכו של הריפוחיו בנוי עץ, הוא קטן וחמים, הצוות נעים (פאולה המנהלת הנהדרת), יש כלבה (דולי) וחתול (פיפי) שלא אדישים למטיילים ויבואו להתלטף עליכם. לינה ע"ב חצי פנסיון עולים 56אירו לאדם, אני ממליץ בחום על פסטה-צילי-שמן זית שהייתה מצויינת.

ימים 7+8 - מריפוחיו Tissi ל-ריפוחיו Vazzoler והחוצה

יום 7 - שינוי תכניות ולינה ב-Vazzoler

# התכנית המקורית הייתה ללכת היום כ-20 ק"מ עד לריפוחיו Passo Duran ולמחרת לצאת דרך הכפר Forno di Zoldo ולקחת אוטובוס ל-Belluno או Cortina d'Ampezzo. אך כשקמנו עדיין המשיך לרדת גשם חזק..

# לאחר ארוחת הבוקר התייעצנו עם הצוות של Tissi בנוגע לנקודות יציאה נוספות מהטרק. ידענו ששביל 563 עימו עלינו אתמול לטיסי ממשיך ויורד בתלילות כשעתיים-שלוש לעיירה Masare הקרובה וממנה יוצא אוטובוס לעיר Belluno. בעלי המקום ציינו כי הירידה לא נוחה בגשם, יש בה חלקים הדורשים שימוש בכבלי מתכת בשל התלילות והם אינם מעוניינים שנלך לשם במז"א הזה. הם המליצו שנצעד לריפוחיו Vazzoler ומשם נצא דרך Listolade המרוחקת משם כשעתיים נוספות בשביל נוח.

# החלטנו שנלך עד Vazzoler ונחליט משם. הכנו את עצמנו לגשם והתחלנו ללכת. לא היה צאנס :) הגשם היה חזק נורא, הספיק לילה אחד של מבול והשבילים הוצפו עד כדי כך שחלקים מסויימים היו ממש בתוך שלוליות ענק ונאלצנו ללכת על השיחים בצד הדרך. חשבנו שנוכל לקצר ולחבור חזרה ל-560 דרך 563 ולחסוך את הירידה התלולה בה עלינו אתמול ל-Tissi אבל הניסיון הזה הסתיים ב-40 דקות מיותרות בגשם לאחר שהבנו שהירידה התלולה עם כבלי המתכת עליה דיברו בעלי הריפוחיו היא ממש בתחילת השביל. חזרנו ל-Tissi והתחלנו שוב, כשהפעם ירדנו דרך 560 והיה סבבה. הליכה של כ-4ק"מ שארכה שעתיים בגשם וברוח והגענו לריפוחיו Vazzoler רטובים עד התחתונים. החלטנו שאין טעם להמשיך ללכת ל-Passo Duran במז"א הזה, אבל מכיוון שבכל מקרה תכננו לצאת רק למחרת - החלטנו שנישאר ללילה.

# ריפוחיו Vazzoler - חדרי השינה מאוד בסיסיים - מיטות קומותיים ממתכת ושמיכות צמר, לשמחתנו קיבלנו חדר של 4 רק לשנינו. האוכל בריפוחיו לא רע בכלל ומנות הפסטה עצומות(!). ה-Wifi על הפנים אבל עובד לסירוגין. הזמנו לערב ארוחת חצי-פנסיון אחת וחלקנו אותה. הבגדים התייבשו ליד האח. למחרת קמנו יבשים ורעננים והגשם פסק. הפרשי המחירים עצומים- חצי פניסון 52אירו, רק לינה 24אירו (עם תוספת ארוחת בוקר +10אירו! בשביל קפה, טוסט וריבה..)

---

יום 8 ואחרון מ-Vazzoler חזרה לונציה

# מריפוחיו Vazzoler דרך כורכר מספר 555 יורדת בהליכה מאוד נוחה לאורך 2.2ק"מ עד פיצול לשביל 554 שממשיך את שביל AV1 לכיוון Rifugio Carestiato. אנחנו המשכנו על 555 למטה בזיגזגים לעמק, בדרך עצרנו ב-Rifugio Capanna Trieste לאספרסו. השביל שממשיך הופך לכביש למשך 4 ק"מ מאוד קלים שמובילים לכפר הקטן Listolade. ממשיכים ישר עד לכביש הראשי וביציאה הדרומית מהכפר נמצאת מסעדת Monte Civetta, ניתן לאכול שם משהו ולקנות כרטיסים בזול לאוטובוס שמגיע ל-Belluno (נאמר לנו ב-Vazzoler שיותר זול לקנות כאן מאשר על האוטובוס), מצורף לוח הזמנים לאוטובוס. נסיעה של 40 דקות ומגיעים לתחנת הרכבת של Belluno, מכאן כל 20 דקות/שעה יוצאת רכבת לונציה..

# שימו לב שיש אפשרות בדרך להחתים בכל ריפוחיו חותמת מקומית ובסיום הטרק להגיע ללשכת התיירות ב-Belluno ולקבל את סיכת הטרק המשולשת.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )