שלושה ימים ברומא

רומא היא ערש הציביליזציה המערבית וככזו מכילה המון אתרים היסטורים חשובים, מהעת העתיקה ועד ימינו אנו. כאן אסקור אתרים חשובים שביקרתי בהם במהלך חמישה ימים בעיר

תאריך הטיולAugust 2018
משך הטיול5 ימים
עונה מומלצתכל השנה, בקיץ מאוד חם ולח ומפוצץ בתיירים.

טיפים

מוזיאון הוותיקן: לרכוש כרטיסים מראש! עומדים שם בתור לקופה מאות אנשים שלא רכשו כרטיסים ובכך מבזבזים זמן יקר לשווא (וכוחות, רומא חמה מאוד בקיץ).

קולוסיאום: לרכוש כרטיסים מראש גם כן (אם יש אופציה כזו, אנחנו עמדנו בתור) ולא להתפתות לקנות מכל מיני מאכערים כרטיסים במחיר כפול ואף משולש, התורים בקולוסיאום מתקדמים די מהר (מניסיון) וחבל לבזבז סתם כסף.

תחבורה: תכלס הלכתי בעיקר ברגל, בעיקר בגלל המיקום המרכזי של המלון שלי, הדבר ברומא נוחש כן רוב האתרים בעיר קרובים זה לזה מרחק הליכה ובין לבין מרגישים קצת מהקסם של העיר.

לינה: אנחנו לנו במלון ברובע היהודי בשם HT6, מלון די יקר אבל מרשים ומרגיש בוטיקי כזה (לשומרי כשרות- חלק מארוחת הבוקר במלון כשרה והרחוב הצמוד מלא במסעדות וגלידריות כשרות).

ביגוד: בקיץ חובה בגדים קלילים (לחות נוראית) וסנדלים.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום ראשון

אחרי שנחתנו בפיומצ'יני מאוחר בלילה לקחנו מונית למלון שלנו שממוקם בגטו היהודי ברומא (35 דקות נסיעה של איטלקים) והלכנו לישון לכמה שעות. קמתי בשעה 5:00 בבוקר לצילומי בוקר מוקדמים לפני שכל התיירים מתעוררים וממלאים את הרחובות (בכל זאת, אוגוסט). הלכתי לצלם את הפנתאון המפורסם שהיה ריק לחלוטין מאנשים וכן את הכיכר המפורסמת פיאצה נבונה ובגלל שכבר הרגשתי עירני ונמרץ חתכתי בהליכה מהירה את הויה די קורסו (רחוב הקניות המפורסם של העיר) והגעתי למזרקת טרווי המפורסמת , למי שאוהב ולא איכפת לו להפסיד שעות שינה אני ממליץ מאוד, מקבלים הצצה אחרת לעיר כשכל הרחובות הריקים. לאחר ארוחת בוקר במלון יצאנו שוב לעיר להליכה לוותיקן דרך אתרים מפורסמים שנמצאים בדרך. הראשון היה הפנתאון (שוב) שהיה עמוס במבקרים ולא הזכיר מאומה את המבנה והכיכר השוממים מהבוקר, ההיכל הפנימי עצמו מרשים, נבנה בימי באימפריה הרומית והוא היה בעברו כנסייה כיום הוא מעין היכל הנצחה לגדולי האומה האיטלקית. משם המשכנו שוב לפיאצה נבונה ומשם לטירת סנט אנג'לו (מפורסמת מהספר של דן בראון). כאן הגענו לכיכר שמול בזילקת סנט פטרוס, הכיכר הזו עצומה ומכילה אלפים אלפים של מאמינים נוצרים מכל הגזעים. במרכז הכיכר ישנו אובליסק שהיבא לכאן ממצרים בפקודת הקיסר קליגולה בשנת 37 אך הוצב רק במאה ה- 16 בכיכר. ישנה אפשרות להיכנס למבנה העצום של הבזיליקה, אנחנו ויתרנו. שמו את פעמינו מכאן למוזיאון הוותיקן, מדובר במוזיאון המכיל אלפי יצירות אומנות שצברו האפיפיורים השונים והוא אחד המרהיבים בעולם (כניסה אליו עולה 17 יורו עם הדרכה). תוך כדי הליכה חלפנו על פני מאות אנשים שעומדים בתור ולא רכשו כרטיס מראש, למעוניינים כדאי לרכוש אונליין מראש (כל תדלגו על התור). המוזיאונים עצמם מפוארים מאוד ומכילים יצירות אומנות, פסלים, פרסקאות (ציורי קיר) וגובלנים (שטיחי קיר) מהממים, מרוב עושר מתישהו כבר משתעממים, אני אציין לזכות את ההדרכה במקום- בד"כ אני לא לוקח מדריכים בסיורי מוזיאון ומעדיף שיטוט עצמאי, פה ההדרכה הייתה יעילה, ממוקדת ולא מכבידה.

יום שני

את היום הזה הקדשנו לרומא העתיקה. התחלנו את היום בביקור בויטוריאנו, או בשמה אנדרטת הזכרון לויטוריו עמנואלה השני, היא מבנה/ אנדרטה גדולת מימדים בסגנון שלא אופייני כלל לרומא (ובזמן פתיחתה הועברה ביקורת על כך מתושבי מרומא), בחזית המבנה ישנו את קבר החייל האלמוני האיטלקי ממלחה"ע השנייה וניתן להיכנס לתוך מבנה האנדרטה לצפייה בתערוכה ותצפית על העיר. משם המשכנו לקולוסאום, הקולוסאום נבנה בין שנת 70 לשנת 80 לספירה ע"י הקיסר אספסיאנוס (ולאחר מותו ע"י בנו טיטוס) ושימש לקרבות גלדיאטורים לשעשוע ההמונים, יש היסטוריונים הטוענים כי בניית המבנה ממונה ע"י השלל מהעיר ירושלים שנחרבה בשנת 70. הקולוסאום עצמו מרשים מאוד, מדובר במבנה בן כמה קומות, כל קומה גבוהה וניתן לראות את המעברים בתחתית הבמה ששימשו לעליית הגלדיאטורים אליה וכן את תאי הצפייה לעשירים, מתישו במהלך הביקור שם החל לרדת גשם ואין כל כך היכן להסתתר (אז כדאי להגיע עם מטרייה אם תפלו על יום גשום שם). בחזית הקולוסיאום מוצב שער ניצחון שדרכו עברו תהלוכות ניצחון של האימפריה. משם המשכנו לביקור ב- forum romanum שהיווה את מרכזה של העיר רומא בימי תפארתה כבירת האימפריה הרומית, את ה- forum romanum חוצה דרך שנקראה ויה סקרה (הדרך הקדושה) שבה עברו תהלוכות דתיות ותהלוכות ניצחון, הפורום משתרע בין שתי גבעות- גבעת הפלטין (מושב האצולה) וגבעת הקפיטולין (מושב הממשל) ובה נמצא גם שער טיטוס המפורסם שבו מתוארת תהלוכת הניצחון על יהודה הכוללת הצגה של מנורת המקדש. גם כאן לקחנו הדרכה ושוב לא הצטערנו, המדריכים במקום סיפרו נקודות מעניינות (ידעתם שהרומאים המציאו את הבנייה בקשתות ובשל כך התאפשר להם לבנות לגובה?), ולפעמים עצרו באיזו חורבה שנראית לא מעניינת וידעו לספר על המצביא שגר בה והמלחמות שניצח. מתישהו ההדרכה נגמרת ואז יש אפשרות לשיטוט עצמאי במקום, מומלץ.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום שלישי

זה היה יום השופינג בעיר ככה שאין לי יותר מדי מה לפרט, באותו בוקר שוב קמתי מוקדם וצילמתי את הויטוריאנו שומם וכן את מזרקת טרווי המפורסמת (שגם אז לא הייתה ריקה, זוג סיני הגיעו בלבוש חתן וכלה להצטלם בה). למעוניינים בשופינג אני אמליץ על ויה די קורסו, יש בה את כל המותגים והכל מרוכז.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )