אזרבייג'ן-מיסטיסו לריוק (Istisu-Ryuk)

את הטרק בן יומיים או שלשה אפשר להתחיל או מריוק או מיסטיסו. מתחילים מיסטיסו( מחוז יסמאלי) לריוק (מחוז גובה) או הפוך. עולים בנהר Goychay, ישנים לפני הפס, עולים את פס באבדךׂ( Babadag) ויורדים עד ריוק.

גם לאזרבייג'ן חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולJuly 2018
משך הטיול3 ימים
עונה מומלצתיולי עד ספטמבר

מידע כללי

הגעה ליסטיסו:
ההגעה ליסטיסו יחסית פשוטה. על כביש R9 שמגיע מבאקו לגאבלה צריך לרדת במסעף שמוביל ליסטיסו, שהכפר הקרוב ביותר למסעף הוא Sumağallı. מבאקו אפשר לקחת מרשוטקה שעולה לא יותר מ10 מאנט, או אם אתם באים מגאבלה יש מוניות או מרשוטקות בתדירות לא גבוהה( עדיף לבדוק יום לפני בתחנה המרכזית מתי יוצאות מרשוטקות).
מהמסעף ליסטיסו אפשר לתפוס טרמפים או מונית אם יש. היעד הסופי שצריך להגיע אליו זה הכפר Çayqovuşan (צ'איגוושאן) הצמוד ליסטיסו, ומשם מתחיל המסלול. בכל אופן, גם ביסטיסו אפשרי לרדת וללכת ברגל, הליכה של 30 דקות בערך עד שיוצאים מÇayqovuşan לתחילת המסלול.
כדאי לקחת בחשבון במידה ומגיעים מבאקו, כנראה שלא יהיה לכם את הזמן להגיע מÇayqovuşan לנקודת הלינה הראשונה והלינה לאורך הנחל פחות מומלצץ בגלל הדובים, למרות שאפשר למצוא נקודות נוחות ללינה.

מפות:
המפות שהשתמשתי בהן היו מפות סובייטיות 1:100,000. ניתן להשיגן באתר אינטרנט והם חינמיות( מצורף לינק) או להוריד אפליקצייה. את הטרק מכסות שתי מפות שונות. את המפות הדפסתי מראש עוד בארץ בבית דפוס, אך אפשר להוריד אותם כקובץ PDF לנייד, אבל בכל זאת הייתי ממליץ להדפיס.
יש לקחת בחשבון:
-מפות אלה לא מעודכנות, ועדכונן האחרון הוא מ1978, אך עם זאת הן שימושיות. לא הצלחתי למצוא אף מפה אחרת לאזור.
-לא כל שביל שמופיע בשטח בהכרח יהיה מסומן במפה ולא כל שביל על המפה יהיה בשטח(כמו בכל מפה), למרות שבמקרה הזה רובם יהיו בשטח, ובגלל זה צריך להיות לגמרי בטוחים בניווט ולפעמים גם לקחת אזימוטים לאימות.
- המפות כתובות ברוסית.
מומלץ לשמור אופליין את מפת האזור בתצ"א.

לינה:
לינה ביום הראשון בנהר Goychay מומלצץ למעלה מעל קו היער (לצאת מהאזור עם הדובים) איפה שמסומן האוהל השחור או האדום בסוף יום 1, למרות שמבחינה טכנית אפשר למצוא כמעט לאורך כל הנחל נקודות לינה עם מדשאות. בצד השני של הפס ניתן לישון לאורך כל הנחל, ורוב האזור מכוסה מדשאות בלי יערות כלל.
הגעה \ חזרה מריוק או סחוב (sekhub):
מסחוב יש מרשוטקה מאד מוקדמת שיוצאת באזור 5-6 בבוקר לגובה(כדאי לשאול את המקומיים יום לפני), אך ניתן לתפוס טרמפים (גם מריוק) ולהשתתף בדלק.לא כל טרמפ יגיע לגובה,אבל כל טרמפ שיגיע לכביש סלול סביר יאפשר לכם להגיע לגובה ומשם לבאקו.
לסחוב או ריוק אפשר לקחת מונית( מאד יקר!), אבל אפשר לחפש מרשוטקה שמגיעה לשם. אני לא הגעתי בדרך זו, אז לא יודע בוודאות אם יש.

בקצה הכפר Çayqovuşan לכיוון תחילת המסלול, נמצא בותקה של כניסה לשמורה. קחו בחשבון שהסיכויים שהפקח\ שומר בבותקה דובר אנגלית נמוכים מאד מאד, במקרה הטוב רוסית( אני התמזלתי שהיה איתי בחור אזרי שתרגם לי הכל לאנגלית). הוא ירצה לדעת את התכנית על המפה, שואל אם יש נשק (נשק חם, סכין זה בסדר), לוקח פרטי דרכון וטלפון, מסביר מה הם האיסורים בשמורה, לוקח 4 מנאט לאדם בשביל כניסה ושואל אם נרשמתם במשרד לשמורות הטבע האזרי בבאקו( אני לא נרשמתי, ובכל זאת לא עשה לי שום בעיות למרות שבעקרון צריך. אמרתי שלא ידעתי שצריך והוא לא עשה עניין גדול).
אפשר אולי לנסות לעקוף את היער הקטן בו הוא נמצא או להגיע בערב , לעבור אותו קצת ולישון, אבל לא ניסיתי ולא יודע אם זה יעבוד. אותנו הוא עיקב שם סביב ה20 דקות. ועוד פרט חשוב, הוא אומר שאחרי שלושה ימים צריך ליצור קשר איתו כי רשומים כמטיילים בשמורה, ואם לא אז מתחילים בחיפושים אחריכם( אם זה באמת נכון, כשהתקשרתי אליו הוא אישר את השם שלי ונשמע שלא היה לו איכפת ממש).

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום 1 - מÇayqovuşan לנקודת לינה ראשונה

יוצאים מהכפר ועולים את נהר גויצ'אי במשך כל היום בעצם. העניין הגדול ביום הזה הוא לא להתבלבל ולהמשיך לעלות את אותו הנהר עד למפגש נחלים שממנו עולים לנקודת לינה הראשונה. יש כמה קטעים מבלבלים עם שבילי עפר המובילים בדרך לא נכונה וכדאי לאמת עם אזימוט בעזרת מצפן בשביל לא להתבלבל(2 נקודות מבלבלות מסומנות במפה). כל היום עצמו יקח בין 5 שעות ל7 שעות ורובו על שביל ג'יפים שלפעמים מטשטש ואז חוזר.
כמה קילומטרים לפני נקודת הלינה(לאחר הליכה של כ12 ק"מ), נהר הגויצ'אי עושה פנייה לכיוון צפון צפון מזרח. צריך לעלות במעלה הנהר, או כקילומטר לפני, לפנות צפונה עם שביל עפר העולה לאותו כיוון. אחרי כמה מאות מטרים הופך לשביל צר. שביל זה מוביל לנקודת הלינה ובאזור נמצאים נוודים עם אוהלים. אזור הלינה פתוח ומכוסה מדשאות ונמצא מעט מעל קו העצים בוואדי, אזור לא מוגדר, רק צריך לבחור נקודה נוחה ללינה.

האופציה השנייה המסומנת במפה בכתום(מעייף ולוקח יותר זמן), עולה ביער בשלוחה המזרחית לאותו הוואדי(כמו שמסומן במפות הסובייטיות). עלייה תלולה מאד, שביל לא ממש קיים(מסומן במפה), אלא רק מההגעה לכתף של אותה השלוחה מתחיל להופיע שביל.
אך הלינה יחסית נוחה ביציאה מקו העצים, ויום אחרי העלייה קצת פחות ארוכה.

יום 2-3

מנקודת הלינה עולים על השלוחה הדרומית בשבילי מרעה בכיוון דרום מזרח. מהרגע שמגיעים לשלוחה זה כבר פשוט(במקרה ואתם בנקודת לינה האופציונאלית אתם כבר על השלוחה), יש שביל מאד ברור שעולה את הפס ויורד אותו. העלייה מתחילה סביב 2000-2100,מסתיימת בגובה 3350, ולוקחת בין שעתיים וחצי לשלוש וחצי שעות או אפילו טיפה יותר.
למלא מים לפני העלייה! אין מקורות מים עד סוף העלייה ורק בירידה מהפס יש.
כבר אחרי אמצע העליה בערך משתלבים עם שביל שעולה מאזור מיושב של נוודים מהצד השני, והוא אפילו יותר ברור. ממנו ואילך כבר סיכוי גבוהה שתפגשו יותר מקומיים, במיוחד מהפס והירידה, מכיוון שזוהי דרך לפסגת הבאבדך שעושים הרבה אזרים דתיים כחלק ממנהג קבוע.
שימו לב! הירידה מהפס היא לאחר הליכה קצרצרה על קו הרכס, אז לשים לב שיורדים במקום הנכון! יש שביל שיורד את הפס. הירידה לוקחת סביב השעתיים שלוש, ובדרך יש נקודות למילוי מים.

אופציונאלי*:
מתחילת הירידה יש עוד שביל שעולה לפסגת הבאבדך. מהפסגה יש כמה אופציות, אחת היא לחזור לאותה ירידה, או להמשיך צפונה על קו הרכס כ- 4 קילומטרים ואז לרדת צפונה לריוק או מזרחה לכיוון טאליש \ירפי , שזה כבר מסלול אחר.
מהרגע שמגיעים לנהר המרכזי לאחר הירידה, אפשר למצוא מקום ללינה, ויש המון נקודות נוחות, או להמשיך באותו היום לריוק. ההליכה מסוף הירידה לכפר הקרוב ביותר, קרחון, אורכת בין שעתיים וחצי לשלוש בדרך ג'יפים ברורה לפרקים, חוצה את הנהר פעמים רבות ואורכה כ-11 ק"מ. לאחר קרחון נמצאת ריוק, ו4 קילומטרים בהמשך הכביש היורד לכיוון צפון מזרח מגיעים לסחוב.
בקרחון וריוק אין ממש סופרמרקט, אז לא לבנות על זה, אבל יש אחד קטן בסחוב, ובכללי יהיה יותר קל לתפוס טרמפים מסחוב לגובה.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טיפים

  • סנדלים! חוצים את הנהרות יחסית הרבה במהלך העליה לפס ובמהלך הירידה לריוק.
  • מזג אויר- כמו תמיד שצריך לבדוק, אבל שבאקו לא תטעטע אתכם! באקו והקווקז שונים מאד באקלים ובקווקז הרבה יותר קר. כדאי בנוסף לבדוק סיכוי לגשמים, עננים וכו'...(השתמשתי באפליקציהWINDY וזה היה אמין יחסית). הפס עובר כמעט בפסגה, וסיכוי להכנס לערפל.
  • כלבים - רוב הכלבים בקווקז באזור הזה לא נחמדים כלל ואפילו קצת מסוכנים. לא להתגרות או לנסות להתקרב ללטף או משהו.
  • הייתי ממליץ לאחרי סוף הטיול להגיע לגובה, ומשם להגיעה ללאזה ולהשאר שם יום יומיים. לאזה זה כפר שממוקם בשמורה של הר שחדך(shakhdag), ליד הגבול עם רוסיה.
  • המחיר בין גובה לבאקו במרשוטקה הוא 4 מאנט, במונית בין 6 ל 8. גאבלה באקו זה פחות מ10 במרשוטקה, ובמונית אזור ה12 ( מחירים לאדם). שלא יעבדו עליכם. לעומת זאת, כל העניין התחבורה בהרים הרבה יותר יקר.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )