מעלה צורים ונחלי תחמס, תחמסון ופרס

טיול קשה שחלק גדול ממנו לא מסומן שעולה במעלה צורים ונחל תחמס ויורד בנחל תחמסון ונחל פרס תחתון. הטיול דורש יכולת טיפוס וכושר פיזי.

לא יוצאים לטיול בלי מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתחורף ואביב

רקע

הטיול הזה תוכנן מאוסף של נקודות ששמעתי עליהן ורציתי לבקר בהן. לבסוף יצא טיול מעניין וקשוח שחלק גדול ממנו מחוץ לסימון השבילים. חוץ ממעלה צורים כל הטיול מחוץ לשמורת טבע כך שאין אפילו בעיה חוקית בכך.

מעלה צורים והר צורים

התחלתי את המסלול מצומת הערבה לשם הגעתי באוטובוס. משם ניסיתי ללכת לכיוון מעלה צורים. נחל פרס חסם לי בהתחלה את המעבר והלכתי מעט דרומה עד שמצאתי מקום לחצות אותו. בנחל פגשתי חוקר יעלים בג׳יפ והוא האדם היחיד שפגשתי בכל הטיול.
עליתי במעלה צורים. הוא מעלה מסומן אבל לא מתוחזק כל כך והסימון קצת דהוי. בכל זאת הוא לא קשה אלא רק קצת ארוך.
אחרי תצפית מראש המעלה המשכתי לטפס להר צורים. העלייה והירידה נוחות מצפון ונראות כמעט בלתי אפשריות מכיוונים אחרים. מראש הר צורים נשקפות תצפיות יפהפיות של כל האזור.

נחל תחמס

ירדתי מהר צורים, חציתי את נחל פרס שהוא מעט קניוני בנקודה הזו ואת סימון השבילים הירוק שעובר מעליו. טיפסתי באוכף יפה וממנו ירדתי לנחל תחמס. בהתחלה הנחל רחב מאוד אבל מהר מאוד הוא נהיה צר והגעתי לשער המפורסם שהוא נקיק סלע צר ויפה. בשער גם היה גב במצב לא רע.
המשכתי במעלה הנחל כשיש כמה מפלים בגובה כמה מטרים שצריך לעקוף מהצד. לבסוף הגעתי למפל תחמס שהוא בגובה של כ־30 מטר. כדי לעקוף את המפל צריך לטפס מהנחל דרומה אבל אין שביל ברור והטיפוס לא קל. ייתכן שאם הייתי יוצא מהנחל קודם הטיפוס היה יותר נוח. הטיפוס דורש יכולת אלתור וכושר גופני ולא כדאי לנסות אותו ללא ניסיון קודם. לאחר הטיפוס ירדתי לנחל די בקלות וחזרתי לראש המפל לתצפית ומנוחה קצרה.
לאחר המנוחה המשכתי לטפס מערבה בנחל עד שהחלטתי שהגיע הזמן לצאת ולעבור לנחל תחמסון הדרומי יותר.

נחל תחמסון

על נחל תחמסון וסכנותיו קראתי הרבה ועניין אותי לראות אותו בעצמי. הופתעתי לראות שסימון השבילים בנחל מחוק בקילומטר הראשון של המסלול אם כי הוא מסומן במפה כרגיל. זה סוג של התנערות משפטית שאין בה שום טעם.
הגעתי למפל „המסוכן” וירדתי אותו ללא קושי מיוחד. הוא אכן דורש תשומת לב ולא הייתי מעביר בו קבוצה גדולה אך לא מדובר לדעתי על סכנה מיוחדת. רק לרדת בזהירות ולאט ולשים לב איפה אתם דורכים. מהמפל ירדתי עם הנחל התלול עד שהשביל יצא ממנו. טיפוס קצר החזיר אותי לאוכף שחציתי מקודם אבל הפעם המשכתי עם השביל שלא יורד מהאוכף אלא פונה דרומה להליכה יפה על הסכין לכיוון גבי פרס.

נחל פרס

גבי פרס היו כרגיל יפים אבל כבר לא נקיים במיוחד. משם המשכתי בשביל חזרה לכיוון צומת הערבה. מפאת חוסר הזמן לא הלכתי בנחל אלא בשביל שעובר מעליו. ירדתי במעלה פרס וסיימתי את הטיול באותו מקום שבו התחלתי את הסיבוב המעניין הזה.

קבצים מצורפים

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

אנונימי ( להתחברות )

כותבים סיפורי דרך וזוכים!

הפרסים מתנת חברת לפידות המשווקת ציוד שטח מקצועי לעבודה בגובה, טיפוס, גלישה, חילוץ, מחנאות וריצה. תמצאו אצלהם ציוד מעולה של חברות מובילות כמו - Petzl, MSR, Therm-A-Rest ועוד...