Tour du Mont-Blanc

סובב המון בלאן מצרפת (נגד כיוון השעון) דרך איטליה ושוויץ ב-10 ימים, כולל עליה לתצפית מה-Lac Blanc ומנוחה ב- Chamonix

גם לשוויץ חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולJuly 2010
משך הטיול10 ימים
עונה מומלצתיוני-ספטמבר

להתארגן לטרק

השאלה היא לא "האם לעשות או לא לעשות" את סובב המון בלאן אלא "מתי בחיים לעשות אותו". יתרונות הטרק - המסלול עובר בלב אירופה בין איטליה, צרפת ושוויץ - הנופים אדירים, אין הסתגלות לגבהים, המים נקיים, הדרכים בטוחות, מסומנות למופת, האוכל נהדר והמטיילים בדרך אנשים מצוינים. אז למה לא לרוץ לעשות אותו? כי הוא כל כך מסודר שניתן לשמור אותו לתקופה מאוחרת ורגועה יותר בחיים. זה טרק אירופאי קלאסי - עם תיקים קטנים וארנק טפוח - הלינה, האוכל והשירותים המוצעים בו אינם זולים, הגיל הממוצע לא צעיר - אמנם הטרק מאתגר פיזית אבל בהחלט אפשרי וניתן לפרוס אותו בין 8 ימים ועד כמה שבא לכם. אני הלכתי את סובב המון בלאן כמה חודשים אחרי שנחתתי מהטיול של אחרי הצבא בניו-זילנד ורגע לפני תחילת האוניברסיטה כשהיו לי שבועיים חופשיים.

ספר מומלץ
כרגיל - הוצאת סיסרון - Tour of Mont Blanc / Kev Reynolds. מספיק תיאור עם ונגד השעון לפי מקטעים ומחירים עדכניים. ניתן גם לחסוך כמה שקלים ולהזמין רק פרקים בודדים באתר החברה תחת אופציה "Buy individual routes"

ציוד מומלץ
תלוי למי :-) לצעיר החסכן שהייתי - תיק גדול, עם אוהל על הגב, מזרן שטח, גזיה וציוד בישול, בגדים להחלפה, בגדים לגשם - הכל נארז נכנס ונסחב בגאווה - היתרון של "התיק הכבד" - פחות לחץ על הזמנת מקומות לינה ויותר חופש תנועה. השיטה השניה "האירופאית" - לטייל קל - מזמינים את רוב הלילות והארוחות מראש - אורזים תיק קטן עם חטיפי אנרגיה, מים, מעיל גשם קל - ויוצאים. מה כן חובה לטרק - ביגוד נוח להליכה ונעלים טובות כמובן, מקלות הליכה (מאוד מומלץ), ספר/מפה, מעיל גשם אטום ופליז חם. מה לא חובה - אוהל, ציוד בישול, שק"ש, מזרן שטח, בגדים להחלפה מעבר לחולצה ותחתונים .

אפשרויות לינה - כאמור בהתאם לשתי הגישות של הציוד:
לינה ע"ב מקום פנוי : כדאי שיהיו בתיק אוהל ושק"ש. לוקחים רשימת רפוחיוס לאורך הדרך, מספרי טלפון ומיקום. לא מזמינים מקום מראש. מטיילים בלי דאגה אבל עם יותר משקל. תמיד יהיה לכם איפה לישון. אם מחליטים שרוצים להזמין מקום לנקודות יותר עמוסות - אפשר להתקשר מהדרך.
* בדגש אחד - יש בקתה באיטליה שממוקמת לטעמי גבוה מדי לאוהל פשוט כמו שאני לקחתי וכדאי להזמין מקום בכל מקרה - Refuge Bonatti.
** אוהל - אסור להקים סתם לאורך המסלול! רשמית - מחלקים קנסות. יש אתרים יעודיים לקמפינג והם עולים בין 5-10 אירו (היקר - בחלק השוויצרי).
לינה מוזמנת מראש : ניתן להזמין מקומות לינה לאורך כל המסלול מראש! היתרון - משקל - לא צריך שק"ש, לא צריך אוהל. אמנם הטיול קצת פחות ספונטני / לא מאפשר לכם להשאר במקום יפה כי יש לכם בוקינג. כדאי לקחת מצעים משלכם, נקי יותר (החלופה לפעמים היא שמיכת סקביאס) ויחסוך לכם קצת כסף.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום 0 : הגעה ל-Les Houches

טיסת לילה מתל אביב ל-Geneva שוויץ. משדה התעופה חובר לשותפה לטיול וביחד עולים על מונית שירות שהוזמנה מראש ב-35 אירו ל-Les Houches. "לה זוש" (כך מבטאים) היא עיירה / כפר שכן ל-Chamonix. היתרון הגדול להתחיל מכאן לדעתי - שומרים את הטוב לסוף. Chamonix מקום מדהים - אז תשמרו את הטוב לסוף ולא להתחלה :-) ישנו את הלילה במאהל מסודר ב-Les Houches. אופצית הלינה הזולה היא כמובן אוהל והאוכל - פשוט גשו לסופר מרקט ותקנו גבינה, יין טוב, באגט ותתנו להרים לעשות את שלהם :-)

יום 1 : Les Contamines

המסלול: Les Houches –> (Refuge de Miage) –> Les Contamines :
*ההליכה מתחילה בטיפוס מ-Les Houches (גובה של 1007 מ') - לנקודת שיא הגובה ביום היא Col de Voza בגובה 1653מ' - לנו לקח שעתיים. המסלול רק מתחמם ותרגישו מעט מרומים כי המסלול שאתם צעדתם וחיממתם עליו את הנעליים והתיק - בר השגה בכביש שמגיע לבית הקפה שממוקם על Col de Voza. אל דאגה, בהמשך המסלול יש אתרים רבים השמורים לצועדים בלבד :-)
*משם אם מזג האוויר יפה אפשר להמשיך ל-Les Contamines דרך Col de Tricot ו- Refuge de Miage (עולים לגובה 2100מ') ואם מז"א פחות טוב - דרך המסלול הנמוך (הסטנדרטי) של Le Champel אשר חוצה בדרך את שביל ה-GR5.
*מפאת מזג אוויר, אנחנו בחרנו במסלול הנמוך ועם הגענו ל-Les Contamines התחיל גשם חזק ושמחנו שלא בחרנו במסלול הגבוה.
סך ההליכה ליום 1 - 17 ק"מ.

Chalet CAF des Contamines
בקתה נחמדה חלק מהמועדון האלפיני הצרפתי. עלה לנו 12 אירו לאדם ללילה ללא אוכל - קניות עשינו בסופר המקומי. חובה לציין כשבעלת המקום הגישה בערב קרם ברולה - תהינו האם החיסכון היה כדאי ;-) תאריכי פעילות של הבקתה 15-יוני עד 15-ספטמבר (נפתח שוב עמוק בדצמבר לעונת השלגים)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום 2 : Refuge de Mottets

המסלול : Les Contamines –> Croix du Bonhomme –> Les Chapieux -> Refuge de Mottets
*הבוקר מתחיל ב-Les Contamines שבגובה 1167מ' עם ארוחת בוקר שכוללת קפה, עוגיות ודגני בוקר.
*מז"א מעט חורפי ואנחנו מתחילים לטפס לאוכף Col du Bonhomme שנחשב הטיפוס הרציני הראשון של הטרק בגובה 2329מ'. הדרך לקחה לנו כ-4 שעות.
*מתרעננים עם קפה ועוגיות ומכאן מטפסים לעוד 2 אוכפים du Col de la Croix בגובה 2485מ' וממנו ל-Col de Fours שיא גובה מקומי של 2665מ' עם נוף נהדר אך מעונן החלק האחרון של הטיפוס מסומן פחות ברור ויש להעזר ברוגו'מים ומוטות סימון.
*מכאן יורדים לתוך כפר שנקרא Les Chapieux - לפי הספר ניתן לסיים כאן את היום. אנחנו בחרנו להמשיך למקטע הבא צפון מזרחית בעמק עד לרפוחיו.
סה"כ הלכה היום 10 שעות מ-8 בבוקר ועד 18 בערב לאורך 20 ק"מ.

Refuge de Mottets
חדרי שינה גדולים בהרבה מהלילה הקודם עם המון מקום פנוי. שירותי בול-פגיעה. הפעם החלטנו לשלם על לינה וארוחה (לינה 12 וארוחה עוד 13 אירו - היה תענוג - לחם כפרי, בקר, אורז, נדיש עשיר, קינוח גבינת תום ויין לצלילי שאנסונים ואקורדיון.

יום 3 : Courmayeur

המסלול : Refuge de Mottets–> Col de la Seigne –> Rifugio Elisabetta ->Rifugio Maison Vieille -> Courmayeur
*ארוחת בוקר בעוד 6 אירו (לחם, ריבה וקפה..) ויצאנו לטפס לעבר Col de la Seigne בגובה 2516מ' - לפי מה שקראנו הנוף אמור להיות עוצר נשימה אבל לצערנו מזה יום וחצי אני צועדים בתוך העננים ונאלצים להסתפק באוויר ההרים בלבד.
*מכאן המשכנו לעבר מה שאמור להיות סיום יום 3 - Rifugio Elisabetta אבל מכיוון שאתמול סיימנו 5 ק"מ מיום 3 (לפי הספר) נותר לנו די זמן כדי להכנס למסלול של מקטע 4 ולתוך איטליה!
*צעידה בתוך עמק Val Veni - מחליפים את ה-"בונזור" ב-"בונזורנו" האטילקי - והתחלנו לטפס לעבר Rifugio Maison Vieille בגובה 1965מ' לעבר קורמיור (שימו לב שיש עוד דרך שהיא נעה רק ע"ב העמק). עצרנו ברפוחיו ללזניה איטלקית ראשונה אחרי 7 שעות הליכה ומכאן עוד שעה וחצי של ירידה דרך Dolonne לתוך Courmayeur.
*סה"כ הלכנו היום 27 ק"מ במצטבר לאורך 10 שעות! כפינוק אנחנו מחליטים לקחת את מחר יום חופש בקורמיור המרשימה :-)
לצערי לא כתבתי את שם המקום שישנו בו אז המחיר היה מאוד דומה ליתר עם לינה וכל הארוחות במחיר 39 אירו לאדם.

יום 4 : Rifugio Bonatti

*קורמיור מדהימה וכאמור לא ביצענו הזמנת מקומות מראש ולכן הרשנו לעצמנו להשאר בה יום וגם לטייל אחורנית מעט לעיירה דולון עליה דילגנו בכדי להגיע מהר לקורמיור. בפועל זהו היום החמישי לטיול שלנו אבל מבחינת מקטעי ההליכה אתזמן אותו כיום 4.

המסלול : Courmayeur –> Rifugio Bonatti
*נפרדים מקורמיור ומטפסים על רכס Saxe ששוכן מחוץ לעיירה אל מול נופי הר Chetif המחודד.
*לאחר שעתיים של הליכה עוברים על פני רפוחיו Bertone בגובה 1989 שם השארנו תיקים ויצאנו לטפס גבוה על רכס Saxe כמעט עד פסגת Tete de la Trenche נופים נהדרים! מומלץ
*ירדנו חזרה ותוך שמירה על קו גובה 1900-200 הליכה מעל עמק Ferret המרשים עד לרפוחיו Bonatti.
*סה"כ יום יחסית קצר של 10 ק"מ.

Rifugio Bonatti
*ההמלצה שלי לנקודה זו היא כן להזמין מקום מראש לרפוחיו זה מפאת הקור והגובה שלא יאפשרו לינה על בסיס אוהל ישראלי פשוט. הלינה והאוכל לא זולים. ארוחת הבוקר מפנקת.

יום 5 : La Fouly

המסלול Rifugio Bonatti – Grand Col Ferret – La Fouly
*הבוקר מתחיל בטיפוס ל-Grand Col Ferret בגובה 2537מ' והמעבר לשוויץ. הטיפוס לאוכף נהדר אבל לצערי - גם הפעם בהגעה לאוכף כיסו אותו העננים.
*הרכסים המושלגים של המון בלאן מוחלפים בנופים הירוקים של שוויץ. הירידה ל-La Fouly ארוכה והיום כולו אורך 20 ק"מ.
*שבורי רגליים מהירידה הארוכה, ישנו בדורמיטורי במלון Edelweiss - המחיר הוגן והאוכל היה מצויין!
*בערב הסתובבנו קצת בעיירה עם צמד אוסטרלים שהכרנו, מצטיידים בפירות יבשים, וופלים, שוקולד שוויצרי וחזרנו למלון למרק גריסים, אורז, עוף, גזר ופלאן לקינוח. פירקנו עם האוסטרלים בערך את כל המתוקים שקנינו על כוס קפה וקלפים וחגגנו את סיומם של 100 ק"מ :-)

יום 6 : Relais d'Arpette

המסלול La Fouly –> Champex -> Relais d'Arpette
*אחרי ארוחת בוקר מצויינת במלון אדלוייס יצאנו לעבר עמק Saleina (ע"ש הקרחון שמעליו) - יום של 15 ק"מ שכמו שוויץ הניטרלית עובר יחסית בלי ריגושים או שינויי גובה קשים.
*הגענו לעיירה Champex שם אמור להסתיים היום לפי הספר - יפה מאוד ויש בתוכה אגם מרשים וגדול, אך ברחנו להמשך המסלול מפאת המחיר הגבוה (לינה סביב 45 אירו לאדם!) לעבר מורדות עמק Arpette (את אוכף אפרט נטפס ביום 7 ולכן קיצרנו זמנים) שם ישנו במאהל Relais d'Arpette שהיה זול בהרבה ובערב אכלנו במסעדה המקומית שהגישה פונדו גבינות ויין נהדרים.
אורך המסלול 17 ק"מ.

יום 7 : Col de la Forclaz

Relais d'Arpette – Fenetre d'Arpette – Col de la Forclaz
!! זהו מסלול המוצע בספר אך הוא אלטרנטיבי ביחס ל-TMB הקלאסי - לא חובה !!
*השכמנו מוקדם, קיפלנו אוהלים - ארוחת בוקר על בסיס הקפה מהבית ושרידי הוופלים והשוקולד שקנינו לפני יום.
*מכיון שישנו קרוב לאוכף לא עבר זמן רב ומצאנו את עצמנו בטיפוס המאתגר אך המצוין לאוכף d'Arpette בגובה 2665מ' - הספר מתזמן מקטע זה ב-3:45 שעות אך הצלחנו לעשות אותו בשעתיים וקצת בקצב מצוין ובכושר של 7 ימי הליכה הררית.
*מנוחה באוכף וטיפסנו עוד קצת להגיע לפסגה מקומית ותצפית על קרחון Trient המרשים.
*כשלוש שעות ירידה והגענו ל-Col de la Forclaz. סה"כ היום 12 ק"מ עם טיפוס מספק

יום 8 : Le tour

Col de la Forclaz – Col de Balme – Le tour
*7 בבוקר ארוחת בוקר מוגשת - קפה, קרואסון וריבה.
*מכיון שהגענו אתמול מהמסלול האלטרנטיבי - תחילת היום קצת חוזרת על עצמה וממשיכה בטיפוס לבקתת Les Grands אליה הגענו תוך שעתיים.
*לא מאוד מרגש בבקתה, אנחנו בעיקר נהנים מאזור מוצל, מכינים קפה וממשיכים לעבר Col de Balme ומעבר שוויץ-צרפת - שעתיים נוספות.
*חוגגים את ההגעה לאוכף עם בקבוק יין שקיבלנו ממטייל שוויצרי שחגג יום הולדת בהרים, נהנים מהנוף ומתחילים בירידה לעבר Le tour - גם מקטע של שעתיים.
*מפאת חוסר אספקה במקום אנחנו לוקחים טרמפים הלוך חזור לעיירה הקרובה ומצטיידים בה.
ארוחת הערב ב-Le tour הייתה מפתיעה לטובה עם קוסקוס, בשר בפירות יבשים ועוגה.

יום 9 : Refuge Bellachat

Le tour - Lac Blanc - Le Brévent - Refuge Bellachat
*הליכה של 3:30 שעות במסלול צידי לעבר Lac Blanc - אסור לפספס אותו המקום מדהים! כל הר המון בלאן משתקף עליו לתמונה מדהימה.
שימו לב שהדרך דורשת שימוש בסולמות די גבוהים, בהחלט אפשרי ולא דורש איבטוח.
*האגם מקום מתוייר מאוד עם המון קבוצות שעולות בעזרת רכבלים, עם זאת - עדיין מאוד כייף להגיע אליו.
*מכאן קצת אילתרנו במסלולים שונים שאינם חלק מה-TMB - הלכנו עוד שעתיים ל-Lac Noir (האגם השחור)
**כל מתווה היום הזה מסומן על המפה בצורה מאוד לא מדויקת ולשם הערכה בלבד**
*ממנו טיפוס של שעתיים וחצי לפסגת הר Le Brévent לתצפית נהדרת על המון בלאן.
ומשם שעה וחצי נוספות לעבר רפוחיו Bellachat ללילה אחרון בהרים. הנוף שווה את הכסף אבל האוכל מזעזע. שילמנו 40 אירו לאדם ..

יום 10 : Chamonix דרך Les Houches

Refuge Bellachat – Les Houches - Chamonix
*אפילו שאפשר לסיים ב-Chamonix נסיים מסלול מעגלי איפה שהתחלנו ב-Les Houches.
אולי התברברנו? מגובה התחלתי של 2100מ' ירידה לגובה 1600מ' - שם הגענו לכביש סלול .. הירידה נמשכת ובגובה 1300מ' חזרנו למסלול המסומן והלא סלול. כל הירידה ארכה כשעתיים וחצי ובלי שום שלטי סיום נוצצים :-) המסלול נגמר.
בשעה 11 כבר היינו על האוטובוס ל-Chamonix.
לא זוכר את המקום שישנו בו אבל הוא סמוך לרכבל העולה ל-Le Brévent - חדרים מצוינים ומאוד זולים!

Chamonix מתויירת אבל מאוד יפה, האוכל נהדר, הנופים חזקים - מקום ראוי למנוחה :-) היינו בה יומיים והמראנו חזרה

טיפים

  • המשמעותי ביותר - לא לוותר על Lac Blanc!

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )