3 ימים ברכס פאגאראש

תיאור מסלול של 3 ימים עם אפשרות ל-3 ימים נוספים ברכס פאגאראש ברומניה

גם לרומניה חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולSeptember 2017
משך הטיול3 ימים
עונה מומלצתסוף יוני עד תחילת ספטמבר

כללי

התכנון הראשוני היה לעשות מסלול של 6 ימי הליכה אבל בגלל מזג אוויר גרוע נאלצנו להפסיק אחרי 3 ימים בלבד. סיפור הדרך מתאר את 3 הימים שהלכנו ואת המשך המסלול שתכננו אך לבסוף לא יצא לנו לעשות.
הגעה: טסנו בטיסת אל על לבוקרשט (300$) ועלינו על רכבת מהירה מבוקרשט לסיביו Sibiu (116 ליי) . ישנו בסיביו ולמחרת בבוקר עלינו על רכבת אזורית לכפר Sebesu de Sus (5 ליי) משם התחלנו את הטרק.
כסף : הכסף ברומניה הוא ליי רומני, ששווה כמעט שקל. רומניה בסה"כ די זולה.
מפה: טיילנו עם מפה שהזמנתי מאמאזון
שפה: בכל הטרק מדברים רומנית ולפעמים אנגלית קלוקלת. היו קצת קשיי שפה אבל על הכל התגברנו
מזג אוויר: טיילנו בסוף העונה (סוף ספטמבר) בידיעה שעלול להיות גשום. 3 הימים הראשונים היו יפים עם קצת רוח אבל ביום הרביעי נכנסה סופה רצינית שאלצה אותנו להפסיק את הטיול.
סימוני שבילים: ברומניה השבילים מסומנים בצורה מעולה (אולי הסימונים הכי טובים שראיתי אי פעם). לכל שביל יש צבע (כחול/אדום/ירוק/צהוב) וצורה (פס כמו בארץ/משולש/עיגול/פלוס) וקל להבחין בהם.
ציוד ובקתות: אנחנו העדפנו לטייל ללא ציוד לינה כבד (שקשים/מזרונים/ציוד בישול) ולישון רק בבקתות מסודרות שניתן לאכול ולהצטייד בהן. ניתן לישון לאורך המסלול בשלטרים חינמיים ללא שירותים כלל (רק דרגשי שינה)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום 1 – מ Sebesu de Sus ל Suru Chalet

14 ק"מ (4 עד לכפר ו 10 מהכפר לבקתה) טיפוס של 1000 מטר מ 450 ל1450 7 שעות הליכה.
הגענו ברכבת לתחנה של הכפר Sebesu de Sus. עד לכפר עצמו יש כ 4 ק"מ הליכה על כביש סלול. בכפר יש מכולת קטנה שבה קנינו עוד קצת מצרכים ושתינו קפה לפני שמתחילים בעליה. מהכפר יוצאים 2 דרכים איתם ניתן להגיע לבקתה, אחד דרך העמק (שאומר שרוב השביל בעליה מתונה מאוד עד דרך 4X4 ורק בסופה יש עליה תלולה מאוד לבקתה) ואחר דרך השלוחה שמטפס מהר מאוד וממשיך בעליה בשיפוע די קבוע.
עלינו במסלול על השלוחה המסומן במשולש אדום (כלומר משולש לבן שפנימו אדום). השביל עולה מהר מעל הכפר והעמק מצפון נפרש מולנו. הדרך ממשיכה בתוך יער סבוך ומקסים בעליה מתונה וארוכה עם קרחות קלות מידי פעם המאפשרות הצצה על העמק מלמטה. לבסוף השביל יוצא מהיער עם הגיענו לבקתה Suru Chalet.
היתה זאת שעת צהריים והמקום היה רוחש משפחות וילדים. אנחנו הזמנו מקום במייל וקיבלנו חדר משותף (100 ליי ללינה + ארוחת ערב + ארוחת בוקר). בעל המקום מקסים אך איננו דובר אנגלית. אין מקלחות והשירותים בחוץ (השירותים בפנים היו מקולקלים)
את ארחות הערב חלקנו עם משפחה מקומית (רוב המטיילים בשמורה שפגשנו מקומיים ומעט גרמנים). בעל המקום הכין נזיד עשיר ודאג לשכר אותנו עם צ'ויקה שמכין בעצמו.

יום 2 - Suru Chalet עד בקתת Negoiu

14 ק"מ עם טיפוס של 1300 מטר ולאחר מכן ירידה של 1150 מטר. 9 שעות הליכה.
לאחר ארוחת בוקר מפנקת התחלנו לטפס בסימון משולש אדום. השביל נכנס תחילה לתוך היער אך עד מהרה יוצא ממנו כשאנו מטפסים מעל קו העצים ועולים בדרך מזוגזגת בין שיחים. הנוף הנפרש נאחורינו עוצר נשימה ביופיו. בהמשך העליה גם השיחים נעלמים ולקראת קו הרכס נותרים רק עשבים נמוכים וסלעים חשופים. ההגעה לקו הרכס דורשת שימוש קל בידים בטיפוסים. בקו הרכס המסלול מתחבר לשביל בסימון פס אדום (לבן-אדום-לבן כמו בארץ). זהו המסלול החוצה את הרכס לכל אורכו ממזרח למערב. בשביל הזה פונים שמאלה (מזרחה) ומתחילים ללכת על קו הרכס. הנוף בצד הדרומי נפרש לפנינו, הוא מורכב מהרבה הרים ושיפולים שמסתירים את העמקים שמאחוריהם ועל כן פחות מרשים מהנוף בצפון. ההליכה על קו הרכס מרשימה מאוד אם כי לפעמים יש רוחות חזקות וקרות. חולפים על פני אגם Avrig הקטן ולאחר מכן על פני אחד השאלטרים על השביל Ref Scara ולאחריו פונים שמאלה לשביל בסימון פלוס כחול המתחיל לרדת בעמק לכיוון בקתת Negoiu.
הגענו לבקתה בסביבות ארבע. הבקתה גדולה ישנה ומוזנחת וללא מקלחות. המנהלת לא דיברה אנגלית וגם לא הייתה ידידותית במיוחד. בקומת הכניסה יש חדר אוכל, ארוחות לפי תפריט אבל בשעות מוגבלות מאוד. 50 ליי לינה לאדם בחדרים קטנים. ניתן להצטייד בחטיפים להמשך.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום 3 – בקתת Negoiu עד Bilea lake

12 ק"מ עם טיפוס של 1550 מטר וירידה של 1050 מטר. אמור לקחת 8 שעות, לנו לקח קרוב ל10 שעות כי כאבה לחבר שלי הרגל.
אחרי ארוחת בוקר יצאנו בשביל בסימון לבן-כחול-לבן שמטפס בצד הנחל לכיוון קו הרכס. הדרך ממש מקסימה, חלקה על שביל תלוי על מצוק מעל הנחל. לאט לאט יוצאת מקו העצים במעלה הנחל. במעלה הדרך ראינו עיזי הרים קופצות בין הסלעים. הטיפוס האחרון תמיד קשה ומאלץ אותנו להשתמש בידיים. בהגיענו לקו הרכס פונים שוב שמאלה (מזרחה) בלבן-אדום לבן. ההליכה בקו הרכס הייתה לא קלה אבל הנוף משגע. חולפים על פני אגם Shepherd gorge ושאלטר Refugee Caltun פונים שמאלה בסימון לבן-כחול-לבן לכיוון האגם Bilea. באזור האגם עובר כביש Trans-fagaras. ויש שם דוכני אוכל ומזכרות רבים. בנוסף יש שם מלונות יוקרה שבהם גם ישנו (והתקלחנו לשם שינוי). לילה במלון כלה לנו 150 ליי לאדם (לינה בלבד)

אפשרות להמשך המסלול

התכנון המקורי שלנו היה לעשות יום מנוחה באזור האגם ולמחרת להמשיך ללכת 3 ימים נוספים. בפועל הגלל מזג האוויר והאזהרות שקיבלנו, החלטנו לוותר על המשך המסלול. אני אפרט כאן את המשך המסלול שתיכננו אך בפועל לא עשינו:
יום 4 – 9 ק"מ הליכה וטיפוס מצבר של 900 מטר וירידה של 850 מטר. כ 6 שעות הליכה. נטפס לקו הרכס בסימון משולש כחול, נעבור את Lake Capra ונפנה שמאלה בסימון לבן-אדום-לבן, נעבור את Dragon's Pane נפנה שמאלה ונתחיל לרדת בסימון משולש אדום ל Podragului Valley ונגיע עד Chalet Podragu.
יום 5 – 15 ק"מ הליכה טיפוס של 1150 מטר וירידה של 1900 מטר. כ-9 שעות הליכה. נטפס לקו הרכס בסימון משולש אדום שבו ירדנו אתמול, נפנה שמאלה בסימון לבן-אדום-לבן ,נעבור את Vistea Mare את פסגת Moldoveanu (דורש סטייה של כ500 מטר מהמסלול) את Ucea Mare את Peak Galasescu little ואת Simbata window ונתחיל לרדת בסימון משולש אדום לכיוון Chalet Simbata.
יום 6 – 8 ק"מ הליכה וירידה של 670 מטר. כ-4 שעות הליכה. נחיל לרדת מההר בסימון משולש אדום לכיוון הכפר Simbata complex משם ניקח אוטובוס/רכבת בחזרה לעיר בראשוב.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )

קבלו שק שינה מקצועי, תרמיל יום משובח וגרבי טיולים

ציוד טיולים של Mountain Equipment, Gregory ו- Bridgedale בשווי כולל של מעל 2500 ש״ח מתנת Gravity ישראל בתחרות החודש