גם לקירגיזסטן חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיול2017 M08
משך הטיול3 ימים
עונה מומלצתיולי - ספטמבר אך לא בקצוות העונה

מידע כללי והגעה

- אורך הטרק הינו 3 ימים.
- הלינה באוהלים, יש אפשרות לשלם יותר ולישון בבקתת המטפסים.
- מדובר על הגעה לגובה 4,500 מטר.

הגעה:
לוקחים מרשוטקה מספר 285 מאוש בזר ולאחר מכן טרמפ \ מונית לאורך 13 ק"מ בתוך השמורה, מאחר והמרשוטקה מגיעה רק לכניסה. אנחנו הגענו במונית מהגסטהאוס שהכניסה אותנו גם את 13 הק"מ בתוך השמורה, לדעתי הרבה יותר נוח למרות שיעלה יותר.

היום הראשון

הטרק מתחיל ממש ליד המלון של הפארק, יש פיצול שבילים שאחד הולך ישר לתוך העמק והשני הולך לבקתה המטפסים (Ratsek hut). מדובר על עליה של 1200 מטר בגובה. השביל מאוד ברור בהתחלה ויש שילוט אמור לקח 4-5 שעות לפי מה שרשום, אך לנו לקח 6 שעות (ההשערה היא אולי בגלל שהשלט לא מתחשב בסחיבת תיקים כבדים). עדיף להתחיל כמה שיותר מוקדם מאחר ויום לאחר מכן צריך לטפס כבר לפסגה.
עד למפל יש סימון כחול בדרך, כדי להגיע למפל צריך לסטול 10 דקות מהשביל. לאחר מכן ולקראת סוף העליה יהיה בולדר גדול שעליו רוג'ום שמימינו יש שלוחה. אנחנו טעינו ובטעות טיפסנו על השלוחה, בפועל השביל עובר בגיא מצד שמאל לשלוחה (מאחורי הבולדר) ואנחנו פספסנו את זה בגלל עננות שהיתה לנו באותו יום.
קיימות 2 בקתות מטפסים במרחק 100 מטר אחת מהשניה. כדי לישון בשטח שם הם יבקשו 200 סום לאוהל ללילה. היו אנשים שישנו מחוץ לתחום שלהם (יש גדר ושער שברגע שחוצים זה כבר נחשב בשטח הבקתות) ואז לא שילמו.

היום השני - יום העפלה

היתרון של היום הזה שעושים אותו עם תיקים קטנים. מאחר וחוזרים לישון בערב באותו מקום, ניתן להשאיר באוהל את כל הציוד שלא צריך לאותו יום. כלומר, אפשר לעלות עם תיק שכולל רק ביגוד חם + אוכל + מים. לגבי מים, אין בכלל אחרי שעוזבים את המחנה מאחר ונמצאים כבר בגובה ולכן חשוב להצטייד טוב.
חשוב להתחיל מוקדם ביום הזה גם בגלל ראות בפסגה וגם בגלל שלקראת 11-12 מתחילות רוחות מאוד חזקות ויהיה קר בפסגה. השביל מתחיל מצד שמאל לבקתה השניה (מצורפת תמונה), שימו לב לא להמשיך ישר אחריה כי זו טעות, יכולים גם לשאול את האנשים שיהיו שם. אין סימון אבל התחלת השביל מאוד ברורה. לאחר העליה הראשונית מגיעים לאיזור יותר מסולע וצריך לשים לב טוב מאוד לרוג'ומים בדרך. העליה תהיה דרך האוכף מצד שמאל שלכם. אחרי שעליתם לאוכף רוב הדרך מעתה ועד לפסגה תהיה מסולעת ולא על שביל. עולים על שלוחה שמובילה עד לפסגה. כמו עד עכשיו חשוב לשים לב לרוג'ומים שבדרך (לא חסר). לאחר שסיימתם את העליה תהיה עוד עליה קטנה של 50 מטר (פניה ימינה על ה- Ridge) עד לפסגה עצמה. יש שם חתיכת ברזל אדומה שמסמנת את הפסגה.
משם חוזרים חזרה לאוהל שהשארתם למטה.
אמור לקחת 7-8 שעות היום הזה, אבל זה גם תלוי בקצב שלכם. כדאי להיות בפסגה כבר ב-10 בבוקר (אנחנו הגענו הרבה אחרי והיו רוחות ממש חזקות אבל למזלנו ראות יחסית טובה למרות עננות שהיתה).

היום השלישי - חזרה לבישקק

חזרה על עקבותיכם להתחלת המסלול ומשם למצוא טרמפ חזרה לבישקק.

טיפים כלליים

- להתחיל מוקדם. במיוחד את היום של הטיפוס. אנחנו התחלנו ב-9 בבוקר וזה היה מאוחר מידי, חזרנו ב-7 בערב.
- את יום הפסגה לעשות רק הציוד ההכרחי. טיול יום.
- מי שלא היה בגובה לפני, כדאי לקחת כדורי גובה. ההתאקלמות לא מאוד טובה בטרק הזה מאחר וביום הראשון עולים מ-2100 ל-3300 וביום הפסגה עולים ל-4500. ז"א תוך יומיים עולים 2400 מטרים.
- לא מדובר בטיפוס טכני ואין הליכה בשלג. אנחנו עשינו את הטרק באמצע אוגוסט והיה קצת שלג בפסגה אבל לא על השביל. יצא לי לקרוא על אנשים שטיילו בחודש יולי ועדיין היה שלג שצריך ללכת בו.
- יש לא מעט הליכה על סלעים לא יציבים ודרדרת, לכן חשוב לשים לב למי שהולך לפניכם.
- מבחינת ניווט, כל המסלול מופיע באפליקציית maps.me. אפשר גם לקנות מפה ב- trekking union of Kyrgyzstan בבישקק אך היא לא ממש יעילה.
- הטרק לא מבודד ויהיו עוד אנשים באזור בקתת המטפסים, כך שיש מי לשאול במידה וזקוקים להכוונה.
- מים: ביום הראשון יהיה איפה למלא במהלך היום (להביא כדורי טיהור) וביום השני יש מים רק בהתחלה ובסוף היום, בבקתת המטפסים.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

אנונימי ( להתחברות )