ארקיפה ועמק קולקה

על ארקיפה, העיר המדברית הגדולה של פרו וטיול רגלי בקניון העמוק בעולם, ממש בקרבת העיר

תאריך הטיולAugust 2019
משך הטיול4 ימים
עונה מומלצתאנחנו טיילנו באוגוסט, בעונה היבשה. אפשר לטייל בקניון כל השנה, אך בעונה הרטובה (דצמבר-מרץ) יש סכנת שטפונות פתע ולכן צריך להסתכל על מזג האוויר ולתכנן את המסלול בקפידה ובזהירות.

הקדמה

נסענו לעיר השניה בגודלה בפרו, ארקיפה, כדי לשטוף את העיניים בקצת נופים מדבריים לפני החזרה לארץ. מארקיפה יצאנו לטרק בין כפרים בקניון קולקה, אחד העמוקים ביותר בעולם. הנוף הוא מדברי, אבל מעט שונה ממה שאנחנו רגילים לראות בארץ, פה קקטוסים מכסים את המדרונות התלולים, העמקים מלאים בנחלי עד, והפסגות הגבוהות מושלגות. בדרך אפשר למצוא מעיינות חמים, גייזרים, מפלים, כפרי בוץ, קונדורים דואים בשמיים ואפילו נווה מדבר מתויר עם בריכות מפתות.
נח מאוד לטיייל בקניון: עוברים בין כפרים בעמק ולכן אין צורך לסחוב ציוד ללילה ואוכל. בנוסף קל מאוד לתכנן מסלולים רבים, בין יומיים לחמישה ימים- רק צריך לפתוח מפה ולבחור לאיזה כפרים תרצו להגיע.
אנחנו מציעים פה מסלול אחד מיני רבים בכפרים היותר מרוחקים של הקניון.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מידע כללי

הצטיידות לטרק:
הטרק עובר בין כפרים שמציעים לינה ואוכל ולכן לא צריך לסחוב הרבה. אנחנו לקחנו איתנו מקלות הליכה (מומלץ), ליינר, חטיפים, בגדים חמים, בגד ים (חשוב!), ומספיק מים רק ליום הראשון (בשאר הימים אנחנו טיהרנו אבל אפשר גם לקנות בכפרים). חשוב למלא בבוקר 2 ליטר מים לאדם, בדרך לא תמיד יש מקורות מילוי והימים יכולים להיות חמים ויבשים.
לא מצאנו מפה טופוגרפית טובה אבל אפשר לקבל מפה סכמטית ביותר בiperu בארקיפה. היא מראה את זמני ההליכה בין הכפרים שזה נחמד. קנינו בקבנקונדה בעשרה סול מפה נוספת עם יותר מידע בהוסטל Pachamama (הוסטל נחמד, אפשר גם לעבור שם לפני שיוצאים ומי שישן שם מקבל את המפה בחינם). חוץ מזה אפשר להעזר בMapsMe או באפליקציות ניווט אמיתיות. בגדול השבילים ברורים ויש שילוט כשצריך.

כרטיס כניסה:
על מנת להכנס לקניון קולקה יש לקנות כרטיס שעולה 70 סול לאדם. את הכרטיס אפשר לקנות בדרך לקבנקונדה (הנהג יעצור בעמדת התשלום).

הגעה למסלול:
המסלול מתחיל ונגמר בכפר קבנקונדה (Cabanaconde) כחמש שעות נסיעה מארקיפה. ידוע לנו על שלוש דרכים אפשרויות להגיע מארקיפה לקבנקונדה.

אוטובוס תיירים: הדרך ההגיונית והמשתלמת ביותר היא להזמין מקום באוטובוס תיירים, שיוצא בשלוש בלילה מארקיפה ואוסף ישר מהמלון. האוטובוס נוסע לקבנקונדה עם עצירות לארוחת בוקר ולצפייה בנוף. יש גם עצירה בCruz del Condor; נקודת תצפית מפורסמת ותיירותית ממנה ניתן להשקיף על קונדורים ענקיים. האוטובוס מגיע לקבנקונדה סביב תשע-עשר. כדאי מאוד להזמין מקומות באוטובוס כמה שיותר מראש (לנו למשל לא היה מקום). מחיר: 30 סול לאדם כולל ארוחת בוקר.
את אוטובוס התיירים אפשר לקחת גם בחזור, יוצא ב9 מקבנקונדה. עוצרים בדרך במעיינות חמים ובתצפיות שונות. עולה 35 לא כולל כניסה למעיינות וארוחה. ניתן להזמין מראש בארקיפה או דרך ההוסטל Pachamama בקבנקונדה.

אוטובוס ציבורי: יש שלוש חברות אוטובוסים שמוציאות אוטובוסים לקבנקונדה מטרמינל טרסטרה בארקיפה. השעות של האוטובוסים משתנות כל הזמן וכדאי מאוד ללכת לטרמינל יום לפני ולקנות כרטיסים כי הם נגמרים מהר והתדירות של האוטובוסים לא גבוהה. שימו לב שאם לוקחים את האוטובוסים שיוצאים בבוקר, ככל הנראה יש לישון בקבנקונדה כי אין מספיק זמן להתחיל ללכת. אפשר לחזור באוטובוס ציבורי לארקיפה, צריך לקנות כרטיסים בכיכר של קבנקונדה. מחיר: 17 סול לאדם.

מונית שירות (קולקטיבו): זה מה שאנחנו עשינו. עלינו על הקולקטיבו בארבע לפנות בוקר בארקיפה. בגלל השעה המוקדמת הקולקטיבו לא עצר יוצר מדי והגענו תוך שלוש שעות לChivay. שם ישר עצר אותנו נהג והציע לנו לעלות על מונית שירות נוספת לקבנקונדה. הנהג שלנו הסכים לעצור לנו לכמה דקות בCruz del Cobdor בתמורה לחמישה סול נוספים לאדם אבל לא בטוח שכל הנהגים יסכימו. הגענו לקבנקונדה קצת אחרי תשע בבוקר. מחיר: 30 סול לאדם (15 לכל מונית שירות).

יום 0: העיר ארקיפה

העיר היא יעד מאוד מתויר, אבל למרבה הפלא לא כל כך עבור ישראלים. הדבר מפתיע כי יש כאן כל מה שצריך: טרקים בסביבה, נוחות מודרנית במרכז העיר, אופציות לטיולים עצמאיים או מאורגנים (כמו רפטינג או טיפוס) ואפילו פלאפל וחומוס במסעדות טורקיות למהדרין. יפה במיוחד הוא המנזר הגדול Santa Catalina שהסמטאות הכחולות, אדומות, צהובות שלו עלולות להראות כמו מקדש סגידה לאלוהי האינסטגרם. בשוק ניתן למצוא אוכל מקומי כמו פלפלים ממולאים חריפים ופשטידות שלא רואים במקומות אחרים בפרו.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום 1: מקבנקונדה ליאהוור (Llahuar)

הולכים על רחוב סימון בוליבר בקבנקונדה לכיוון מערב. בקצה הכפר רואים מגרש כדורגל מצד שמאל, ואחריו שלט כחול גדול שמכווין לשני מירדורים. פונים ימינה לכיוון מירדור Achachiwa. קצת אחריו יש זירת לחימת שוורים גם כן משמאל. בקילומטרים הקרובים יש גרפיטי של חיצים להכוונה ליאהוור. עוקפים את הזירה בעקבות החיצים, ואחרי שחולפים מגרש כדורגל נטוש משמאל השביל סוטה ימינה ומגיעים למצוק. שם יש עמדת בידוק בה יבדקו שקניתם את כרטיס הכניסה לשמורה.
השביל ממשיך בין גדרות אבן ויורד על שלוחה כשמימין הקניון הגדול של rio Colca. כשהשלוחה נגמרת יורדים בתלילות אל תוך יובל של ה-rio Colca וחוצים אותו לצד המצוקי על גשר עץ קטן ומתפרק. מפה הולכים לאורך המצוק כאשר באיזשהו שלב מתחילה ירידה ארוכה ותלולה בזיגזגים עד שפוגשים שביל ג׳יפים. ניתן לרדת בנוחות בשביל הג׳יפים ולחצות את הנהר על גשר כלי רכב או גשר הולכי רגל. ניתן גם לקצר ואחרי העיקול הראשון לקחת שביל הולכי רגל שחותך ישר למטה. בשלב כלשהו מגיעים לעמדה נוחה לתצפית. משם צריך לקחת ימינה, לחצות דרדרת אבנים בזהירות ולאחר מכן השביל סוטה שמאלה לכיוון גשר הולכי הרגל (שעתיים הליכה מתחילת המסלול).
אנחנו ממליצים בכל מקרה לחצות את הנהר על גשר הולכי הרגל, מכיוון שמשם ניתן להשקיף על גייזרים ומים מבעבעים בנהר מימין לגשר. מכאן מתחילה הליכה של כשעה על שביל ג׳יפים. אחרי שני עיקולים יש מבנה שנראה כמו תחנת אוטובוס לצד שלטים ירוקים. כאן צריך לקחת את השביל השמאלי לכיוון יאהוור.
חולפים כפרון קטן שבו נגמרת דרך הג׳יפים. מכאן יש עוד חצי שעה הליכה אל הכפר. השביל יורד בזיגזגים אל הנחל, חוצים גשר עץ ומיד אתם בכפר. הכפר הוא בעצם שני הוסטלים. אנחנו לא הזמנו מקום אבל אפשר למצוא בבוקינג, Llahuar logde (חדרים בבקתות נמוך וקרוב לנהר) ו-casa de Virginia (יש גינה נחמדה). אך חשוב מכך יש מעיינות חמימים ונחמדים ממש על גדת הנחל.

יום 2: מיאהוור לפורה (Fure)

מתחילים לעלות, כשהעלייה נעשית מתונה יותר אחרי כשעה מגיעים לכפר קטן בלי שם. אחרי עוד חצי שעה הליכה מגיעים לכפר ששמו Llatica. הוא חמוד אבל משעמם. מהכנסייה בכניסה לכפר פונים לגשר שחוצה את הנהר ובצידו השני בפיצול שבילים לוקחים שמאלה (בכיוון מעלה, לא לאורך הנהר). מפה יש עוד כשעה של עלייה עד לכפר פורה. קצת לפני הכפר יש פיצול שבילים- שמאלה לכפר, וימינה- ליום המחרת לכיוון טאפאי. הכפר בעצם ננטש ונשארו בו שני הוסטלים. אנחנו ישנו בFure Wassi (יותר קרוב לכניסה). השארנו את התיקים ויצאנו לסיבוב אל מפל Huaruro. השביל מאוד ברור, יוצא מצידו השני של הכפר. לא רחוק מהכפר חוצים נחל, וכמה מטרים אחריו יש מצד ימין חומת אבן. עולים מסביבה ואפשר לראות קברים מתקופת האינקה (לטענת הכפריים). ההליכה עד למפל אורכת כשעה וחצי (חוזרים באותה דרך).

יום 3: מפורה לטאפאי (Tapay)

יוצאים חזרה מהכפר אל פיצול השבילים ממנו הגענו, ולוקחים את השביל השמאלי כלפי מעלה. הולכים כשעתיים בשביל ברור עד הכפר Belén. לפני הכפר השביל הופך לדרך ג׳יפים. קצת אחר כך (ועוד לפני הכפר) יש פנייה שמאלה לשביל הולכי רגל שגם עובר בתצפית יפה. מהכפר Belén הולכים עוד כשעתיים עד הכפר Malata (אפשר גם לעצור כאן, יש כמה הוסטלים). לפני הכפר אפשר למצוא ירידה ל-Sangalle המכונה oasis שם אפשר למצוא הוסטלים עם בריכות והרבה תיירים (משם זה כשלוש שעות עלייה תלולה חזרה לקבנקונדה). כדי להגיע לטאפאי עוברים גם את הכפר Cosñirhua (שגם בו יש הוסטלים). כששביל הג׳יפים פוגש נחל, פונים לשביל קטן שמזדגזג כלפי מעלה עד טאפאי. בטאפאי יש שלושה הוסטלים אבל כשאנחנו הגענו שניים היו סגורים ואחד היה מלא. מצאנו מקום לישון אצל משפחה מקומית (משפחת Rojas, היו מקסימים ואמרו שהם מתכננים לפתוח הוסטל בקרוב).
מעל טפאי אמורים להיות אתרי עתיקות אינקה, וכמה שבילים שעולים אל ההרים שאפשר לבדוק (לא היינו)

יום 4: מפורה לקבנקונדה

יש שתי דרכים לעלות ברגל בחזרה לקבנקונדה. אחת היא לרדת ל-Sangalle, שם אפשר לעצור לטבול בבריכה באחד ההוסטלים. משם העלייה דוך לקבנקונדה (לוקחת כשלוש שעות). הדרך השנייה היא לרדת ל-San Juan de Chucho, ומשם לעלות לקבנקונדה בשביל אחר, קצת יותר ארוך ומתון.
אנחנו לקחנו את האוטובוס מפורה לקבנקונדה. הוא יוצא פעמיים ביום, ב-4:00 ו-10:30 ומגיע לקבנקונדה אחרי כשלוש שעות (עולה 15 סול). הנסיעה יפה ועוברת דרך העמק עד ליאהוור ומשם עולה לקבנקונדה. אפשר לתפוס את האוטובוס בכל מקום בדרך.

עלויות

* לינה ושתי ארוחות עלו בממוצע 40 סול לאדם.
* כרטיס הכניסה לשמורה עולה 70 סול.
* נסיעות מארקיפה וחזרה עלו כ-75 סול לאדם.

טיפים

  • אנחנו חושבים שיכול להיות נחמד לעשות את המסלול שהצענו בכיוון ההפוך. כך מסיימים במעיינות החמימים, ויש אופציה לתפוס את האוטובוס לקבנקונדה ליד יאהוור כך שהנסיעה קצרה יותר.
  • לא רחוק מהכפר פורה בדרך אל המפל חוצים נחל, וכמה מטרים אחריו יש שביל שעולה במעלה הערוץ ומוביל לכפר העליון Tocallo. משם אפשר לרדת לכפר Malata. המקטע הזה לא מסומן באפליקציות, ואמור להיות לא קל (כשמונה שעות) אבל מאוד יפה ולא בדרך ג׳יפים כמו המסלול שהצענו.
  • קבנקונדה הוא כפר מאוד נחמד ונינוח, אנחנו ממליצים לבלות שם לילה. כיף לראות את חיי הכפר ולהרגע מול הנוף המדברי לפני שחוזרים העירה. אנחנו ישנו בCasa de Santiago (יש בו גינה כיפית עם נוף מדהים). אופציה טובה נוספת היא Pachamama עם אווירה טובה וצוות שמאוד עוזר למטיילים.
  • אילו היה לנו עוד זמן באזור, היינו... * עושים טרק מעמק Colca אל עמק valle de los volcanes שאמור להיות מדהים וסוריאליסטי. אמור לקחת כ5 ימים וצריך להצטייד באוכל ואוהל. * נוסעים לטייל בין כפרים בעמק הנידח Cotahuasi - דורש זמן והיטלטלות באוטובוסים. *מטפסים על אחד מהרי הגעש מחוץ לארקיפה, ישנם 3, כולם מאוד גבוהים ( הנמוך מגיע ל5800) וניתן לעשות טיול קצר דרך סוכנות מהעיר.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )