חמישה ימים בהרי הטטרה (פולין וסלובקיה)

טרק של חמישה ימים המתחיל בפולין ומסתיים בסלובקיה

גם לפולין חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולSeptember 2018
משך הטיול5 ימים
עונה מומלצתאמצע יוני עד אמצע ספטמבר

כללי

1. הגעה: אני הגעתי בטיסת לילה של Ryanair לקראקוב (215$) שנחתה בשעה 00:45. עליתי על אוטובוס לילה לתחנת הרכבת במרכז העיר (4 זלוטי) ומשם לרכבת לזאקופנה (25 זלוטי לרכבת של 3 וחצי שעות - הייתה אמורה לצאת ב3 בבוקר, בפועל יצאה ב4 בגלל עבודות במסילה) שכרטיסים אליה קניתי כבר בארץ.
2. כסף: בפולין משתמשים בזלוטי ובסלובקיה ביורו. בסה"כ הטרק די זול בהתחשב שישנתי בבקתות כל ערב, התקלחתי ואכלתי אוכל חם, מה שאיפשר לי לקחת תיק קטן עם שק שינה, קצת ביגוד חם, כלי רחצה, בקבוק קטן של מים (שניתן למלות בכל נחל) וקצת נשנושים לדרך. כל הטיול כולל טיסה ויום וחצי בקראקוב בסוף הטרק עלו לי פחות מאלפיים שקל.
3. נופים טבע ובעל"ח: הנופים בהרי הטטרה עוצרי נשימה, הצד הפולני קצת יותר תלול ודרמטי והסלובקי יותר גבוה ומתון. בגלל העונה כבר לא היה שלג בפסגות אך עדיין הנוף מהמם. יצא לי להגיע בשבוע די מעונן כך שברוב הפסגות הגבוהות שהגעתי מצאתי את עצמי בתוך ענן, אבל תוך כדי טיפוס וירידה מתגלים נופים מרהיבים. השביל ברור ומרוצף אבנים כמעט כולו ומסומן באופן ברור כמו בארץ עם תמרורים, חצים, מד גובה והערכת זמן הליכה בכל צומת. יצא לי לראות עיזי הרים ועדרים של איילים ואזורי הבקתות מלאים שיחי אוכמניות.
4. שפה: בכך מקום לאורך הטרק מדברים אנגלית ברמה מספקת כך שאין צורך להתאמץ יותר מידי.
5. מזג אוויר: אני נסעתי בתחילת ספטמבר, כך שכבר נהיה קר וגשום ובהרבה פסגות מצאתי את עצמי בתוך ענן אבל עדיין רוב הזמן היה נעים עם ראות טובה.
6. קושי: הטרק לא קל, אמנם הימים לא ארוכים מאוד אבל הטיפוסים קשים ודורשות שימוש בשרשראות (חובה להביא כפפות) והירידות לפעמים תלולות.
7. פרטים נוספים: השתמשתי באפליקציה Trails Tatra Mountains שהוזכרה פה כבר והיא ממש מעולה כך שלא היה צורך במפה. בכל בקתה היה מקום להטעין את הטלפון (בד"כ בחדר האוכל) אבל רק בבקתה הראשונה היה wifi.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום ראשון: מKuznice (תחנת הרכבל ליד זקופנה) עד בקתת Schronisko w Dolinie Pieciu Stawow Polskich

12.8 ק"מ, 5 וחצי שעות הליכה עליה של 1215 מטר וירידה של 575 מטר (ע"פ האפליקציה)
המסלול מתחיל בעליה מתונה ומהר מאוד הופך לגרם מדרגות/סלעים בלתי נגמר. כמעט כל המסלולים באזורים מרוצפים באבנים או סלעים ורוב העליות והרידות בנויות כמדרגות. לאחר כשעה במסלול הצהוב מתחברים לסימון כחול שימשיך איתנו עד הבקתה. עוברים בקתה ומגיעים לאגם הראשון מבין רבים שניתקל בטיול. מקיפים את האגם ומתחילים לטפס לאתגר הראשון בטרק, פאס Zawrat בגובה 2159 מטר (ההתחלה הייתה בגובה 1025 מטר). לחוסר מזלי ערפל סמיך וטיפטוף קל ליוו אותי לכל אורך העליה, גם בנקודות שבהם יש להעזר בשרשראות לטיפוס שדורש קצת מאמץ וטכניקה. הירידה מהפאס קשה לא פחות מאחר והסלעים חלקלקים ומקלות ההליכה אינן מועילות כלל. הגעתי לבקתה בשעה 14:30 רטוב עד שד עצמותי לאחר שכבר התחיל גשם שוטף חצי שעה מוקדם יותר. הבקתה הייתה מפוצצת אנשים ורועשת ולמרות שלא הזמנתי חדר מראש, שמחתי לגלות שיש מיטה פנויה בחדר משותף (האלטרנטיבה הייתה לישון על מזרון בחדר האוכל). המקלחת במקום מאכזבת מאוד והאוכל לא היה לטעמי אבל הנוף עוצר נשימה.

יום שני: מבקתת Schronisko w Dolinie Pieciu Stawow Polskich עד Popradske pleso (בסלובקיה)

14.7 ק"מ, 8 שעות הליכה, עליה של 1335 מטר וירידה 1505 מטר.
ארוחת הבוקר בבקתה הייתה רק בשעה שמונה אבל הייתה חמה ומתגמלת. אחרי הארוחה התחלתי בעליה, לאחר פס קצר מתחילים בירידה לבקתה המפורסמת של השמורה Mosrkim Oku. מקיפים אגם אחד מטפסים קצת ואז מקיפים אגם נוסף. כאן מתחיל הטיפוס להר הגבוה ביותר בפולין, הר Rysy בגובה 2500 מטר. הטיפוס שוב כולל שימוש רב בשרשראות, והפעם המסלול צפוף במטפסים כך שהעליה איטית וצריך לתת זכות קדימה לאנשים שיורדים. כדאי מאוד להשתמש בכפפות, אפילו פשוטות. בסוף הטיפוס מצאתי את עצמי בתוך ענן מחפש מקום פנוי להניח את הישבן. הפסגה נמצאת בגבול בין פולין וסלובקיה וכמות המטיילים הפולנים גבוהה מאוד. הירידה בצד הסלובקי מתונה בהרבה ודי שוממת (מבחינת כמות המטיילים), לאחר מעבר בקתה אחת ו2 אגמים השביל יורד ונכנס אל מתחת קו העצים שנפתחים רק כשמגיעים לאגם popradske pleso ולבקתה שליידו.הגעתי בשעה חמש בערב, במקום יש מלון מפואר ובקתה קטנה יותר. ישנתי בבקתה הקטנה (והייתי לבד בחדר של 5 מיטות). המקלחת המפנקת והאוכל המשובח היוו פיצוי ליום הקודם. במלון בגדול יש גם וויפיי בחינם.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום שלישי: מבקתת Popradske pleso עד בקתת Zbojnicka chata

15.6 ק"מ, 8 שעות הליכה, עליה של 1480 מטר וירידה 1020 מטר.
ארוחת בוקר בסגנון ביצה לבחירתך + בופה החל משש בבוקר אפשרה לי לאכול בנחת ולהתחיל ללכת כבר ברבע לשבע. השביל מתחיל לטפס בסימון אדום מהבקתה עד לאוכף ממנו נשקף נוף יפיפה של העמק הרחב שבצד הסלובקי. מכאן ההליכה על דופן ההר בעליות וירידות מתונות. לקראת הצהריים הגעתי לבקתה נוספת ליד אגם. מחוץ לבקתה דוכן לממכר אוכל מהיר (ציפ'ס/המבורגר/נקניקיה) ושתיה שהיווה פתרון מושלם לארוחת צהריים. מכאן המשכתי בשביל הירוק שמטפס לעבר זוג האוכפים Polsky hreben ו- Prielom בגובה 2290m (גם כאן יש שימוש בשרשראות לפני כל פסגה). מהאוכף השני כבר ניתן לראות את נקודת הסיום ליום זה, בקתת Zbojnicka. הירידה לבקתה תלולה ואיטית ולוקחת כשעה ורבע והגעתי בשעה שלוש לבקתה עמוסת מטיילים וסועדים. מאחר ולא הזמנתי מקום נאמר לי שאוכל לישון על הרצפה אך אחרי ארוחת ערב אמרו לי שמישהו הזמין מקום ולא הגיע אז זכיתי להתפנק במיטה משלי.

יום רביעי: מבקתת Zbojnicka chata עד בקתת Pri Zelenom Plese

13.9 ק"מ, 5 וחצי שעות הליכה, עליה של 810m וירידה 1220m
לאחר ארוחת בוקר די עלובה (2 נקניקיות, פרוסת לחם וכוס תה) התחלתי לרדת בעמק בשביל כחול עד לחיבור עם השביל האדום. המשכתי באדום על דופן ההר בטיפוס קל עד שחלפתי על פני תחנת הרכבל המוביל לפסגת הר Lomnicky stitt 2634m השני בגובהו בסלובקיה. מכאן השביל ממשיך בעליה מתונה עד לחציית אוכף ליד פסגה קטנה (Velka Svistovka 2038m) ממנה כבר ניתן לראות את בקתת הסיום. הירידה סבירה ברובה חוץ מחלק קצר שיש לאחוז בו בשרשראות (ולמזלי הרע בדיוק התחיל לרדת גשם). הגעתי לבקתה בשתים בצהריים, כשהיא עמוסה סועדים. הבקתה היא מהיפות בטרק ונמצאת ליד אגם שכלוא בשלושה כיוונים ע"י צוקי ענק.

יום חמישי: מבקתת Pri Zelenom Plese עד הכפר Zdiar

11.5 ק"מ, 4 וחצי שעות הליכה, עליה של 420m וירידה 1095m
יצאתי בשבע אחרי ארוחת בוקר מפנקת (בופה) במסלול בסימון אדום שעולה קלות מהבקתה, מקיף אגם קטן ומטפס לזוג אוכפים לא גבוהים, משם השביל מתחיל לרדת בתחילה במתינות ולאחר מכן באופן תלול הרבה יותר לכיוון הכפר Zdiar. בגלל הגשמים שירדו בערב לפני הירידה הייתה בוצית מאוד וחלקה ולמרות שהייתי מאוד זהיר החלקתי פעמיים. הגעתי לכפר פסטורלי ומנומנם בצהרי היום ובשעה 12:45 הגיע האוטובוס שנוסע בחזרה לזאקופנה שבפולין (שעה וחצי נסיעה - 3.5 יורו).

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )