טיול במחוז סצ'ואן

מחוז סצ'ואן, שבירתו היא צ'נגדו, הוא מחוז קסום בסין, מלא בטבע ובתרבויות. רוב הישראלים שמגיעים לכאן משלבים את סצ'ואן בטיול כחלק ממסלול הבק-דור שממשיך לכיוון יונאן.

תאריך הטיולMay 2019
משך הטיול20 ימים

המסלול שלנו

המסלול שלנו במחוז היה:
דאוצ'נג- שמורת יאדינג- דאוצ'נג- טאגונג- גנזה- דנבה- רילונג- צ'נגדו- סונגפאן

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

דאוצ'נג daocheng

הגעה משנגרילה לדאוצ'נג- אוטובוס שיוצא ב8 בבוקר (יש רק אחד ביום). קנינו כרטיסים יום לפני בתחנה, 133 יואן לאדם. באמצע הדרך גילינו שאפשר לרדת לפני דאוצ'נג ושיש מוניות שלוקחות ישירות ליאדינג, אנחנו כבר סגרנו הוסטל בדאוצ'נג, אז החלטנו להמשיך עם האוטובוס, אבל שווה בדיקה.. יכול לחסוך נסיעה למחרת (שימו לב שיש פער גדול בגבהים בין שנגרילה ליאדינג, כך שאולי עדיף בכל זאת לילה בדאוצ'נג להסתגלות).
הנסיעה לקחה קצת פחות מ8 שעות.

דאוצ'נג בגובה 3,400 מטר. העברנו כאן לילה אחד לפני היציאה לשמורת יאדינג. עיר חביבה. מומלץ להצטייד שם באוכל לנסיעות ולטרק כי המבחר ביאדינג לא גדול.

ישנו בהוסטל zishuo zihua , הבעלים מקסימה, דוברת אנגלית טוב (מספר: 15984747871). אספו אותנו בחינם מתחנת האוטובוס ואחכ הקפיצו אותנו לרחוב הראשי למסעדה. הזמנו בבוקינג מיטה בדורמס ב32 יואן לאדם, אבל כשהגענו היה ריק והיא נתנה לנו חדר זוגי באותו מחיר.
בנוסף היא סגרה עבורנו הוסטל ליאדינג ליום המחרת. (בהמשך, כשחזרנו אחרי הביקור ביאדינג, המשיכה לעזור לנו והייתה מעל ומעבר! ממליצים).

יאדינג yading

הגעה מדאוצ'נג ליאדינג- הבעלים של ההוסטל סגרה עבורנו ואן ב8 וחצי שעושה איסוף בעוד הוסטלים- 50 יואן לאדם, הנסיעה לקחה שעתיים. מגיעים למרכז מבקרים, שם קונים כרטיס (200 יואן לאדם, אחרי הנחת סטודנט). הכרטיס כולל גם אוטובוס מנקודה זאת עד הכניסה האמיתית לשמורה, תקף ל3 ימים.

ביאדינג יש שמורה שיש בה מספר אגמים יפים. השמורה עצמה מאוד מתוירת והסינים בנו דקים מעץ בכל פינה, אך עדיין הנוף מקסים.

הכפר נמצא בגובה 4,000 מ', ויש נקודות גבוהות יותר בשמורה עצמה. העברנו שם לילה אחד.
ישנו בהוסטל שהבעלים בדאוצ'נג הזמינה עבורנו-- 18783698603 (לא יודעים את שמו, אבל נמצא ממש כשיורדים מהאוטובוס של השמורה בתחנה מספר 2) ב80 יואן לחדר זוגי. המקום סביר, בטוח יש טובים ממנו..
ביום הראשון הגענו בסביבות 12, שמנו את התיק בחדר ולקחנו את האוטובוס לשמורה. הלכנו לאגם הפנינה, מסלול קליל יחסית. לשים לב שהגובה הוא מעל 4000, ככה שרצוי ללכת לאט ולשים לב לגוף. סיימנו את המסלול הזה בערך אחרי 3 שעות וחזרנו להוסטל עם האוטובוס.
ביום השני יצאנו באוטובוס הראשון ב8:00 לשמורה. הסתבר לנו שהקופות של הכרטיסים ל"מכונית החשמלית" (אוטובוס פנימי בשמורה) נפתחות רק סביב 9, אז חיכינו קצת. כרטיס לכיוון אחד למכונית חשמלית- 50 יואן, שני כיוונים-80 יואן. למה לקחת אותה? היא מקצרת 7 קילומטר לכל כיוון במסלול לאגם החלב וחמשת הצבעים.

אחרי קניית הכרטיס והנסיעה עם המכונית, התחלנו לקראת 9 ורבע את המסלול.
ההליכה מתחילה על דק מסודר ומדיי פעם השביל נהיה שביל אבנים/חול. המסלול ברור ומשולט, ורובו במגמת עלייה. לאחר בערך שעתיים תגיעו לפיצול- עלייה חדה לאגם הצבעים או הליכה מתונה לאגם החלב. רוב האנשים עלו לאגם הצבעים, אז החלטנו להמשיך לאגם החלב- אגם יפייפה! המזג אויר היה לרעתנו ואימצנו את התרבות הסינית- הגענו, צילמנו, הצטלמנו והמשכנו. ירד שלג והייתה רוח, אבל לפחות זה דילל את כמות התיירים במקום.

מאגם החלב המשכנו עוד כ20 דקות בעלייה מתונה לאגם הצבעים, שם עשינו הפסקה לנשנושים. משם ירדנו חזרה. הירידה לקחה לנו בערך שעה וחצי.
חזרנו עם המכונית החשמלית לכניסה לשמורה ומשם לקחנו אוטובוס, אספנו את התיקים הגדולים ויצאנו מהשמורה (שעה נסיעה עד הקופות) שם חיכה לנו נהג שלקח אותנו לדאוצ'נג (קבענו איתו מראש), הנסיעה לקחה שעתיים בערך, עלתה לנו 50 לאדם.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טאגונג tagong

הגעה מדאוצ'נג לטאגונג- אוטובוס ב6:10 לקאנדינג (138 יואן לאדם), אמרו לנו שצריך להחליף אוטובוס בxin du qiao, לפני שיצאנו לדרך אמרנו לנהג בעזרת סיני שידע אנגלית שאנחנו צריכים להחליף בדרך אוטובוס לטאגונג. כשהגענו לעצירת צהריים (סביב 13) הנהג בא אלינו והראה לנו את המיניבוס לטאגונג. הנסיעה משם לטאגונג עלתה 40 יואן לאדם ולקחה שעתיים בערך (סך הכל 9 שעות).

טאגונג נמצאת בגובה 3,700 מ', עיירה טיבטית. יש כמה מקדשים בסביבתה, גבעות ומרחבים. העברנו שם 3 לילות.
ישנו בקאמפה קפה הוסטל- עלה 40 יואן לאדם בדורמס 3 מיטות. כביסה ב20 יואן למכונה. יש אוכל מערבי במסעדה (אפילו שקשוקה) אבל לא זול כל כך.
מה אפשר לעשות בעיר?
*להסתובב- יצאנו מההוסטל והלכנו להסתובב באזור, יש גבעות קסומות שאפשר לפגוש בהן נזירים טיבטיים, לעשות פיקניק או פקל. הרי יאלה נגלים בפניכם והמנזר המוזהב, וזה מקסים.
*המנזר המוזהב- יש תצפית יפה על המנזר וההרים. עולה 10 יואן כניסה, לאחר שנכנסים עולים בשביל מדרגות לא ארוך כל כך. נחמד.
*מסעדות- יש ברחוב הראשי המון מסעדות נפלאות וזולות. אנחנו הספקנו לבדוק את רובן ונהנינו מאוד.
* tagong monastery- כניסה עולה 20 יואן, 10 לסטודנט. אפשר להסתובב בפנים ולהיכנס לחדרים השונים. מקסים.
*יש באזור גם מעיינות חמים, אנחנו חשבנו לנסוע לשם אבל ויתרנו.. שווה בדיקה.
אנחנו ממש אהבנו את טאגונג, האוירה במקום מאוד נעימה והאנשים מקסימים!

גאנזה\גנזי- Ganze\ Garze

הגעה מטאגונג לגאנזה- עלינו על אוטובוס שהיעד שלו היה sede, שלקח אותנו לנקודה בדרך ושם העביר אותנו לאוטובוס לגאנזה. הנסיעה עלתה 100 יואן לאדם ולקחה כ7 שעות.

גאנזה היא עיירה מקסימה ונעימה, מלאה מקדשים. נמצאת מרחק נסיעה קצרה משטחים פתוחים ויפים. העברנו שם 4 לילות.
ישנו בהוסטל של אמריקאים שנקרא dzachusama, עלה לנו 45 יואן למיטה בדורמס. מקום ברמה גבוהה ונעים מאוד, הבעלים מקסים ועוזר בכל מה שצריך, יודע הרבה על האזור ויכול להמליץ על מסלולים.

מה אפשר לעשות בעיר?
מסעדות מקומיות בלי סוף, המון מקדשים ופגודות מקסימות שאפשר להסתובב ביניהן, להיכנס ולראות. המקומיים נעימים ומאוד נחמדים. יש גם "עיר ישנה" שממנה יש תצפית יפה על ההרים ועל העיר.
*stupa park- כשאנחנו היינו המקדש הגדול היה בשיפוצים, אבל המקום עצמו יפה מאוד, מצד אחד יש תצפית על העיר ומצד שני על ההרים.
*יום טיול לאגם מניגנגה manigange ולמעיין חמים (אפשר גם לחלק ליומיים או לשלב עם נסיעה לדגה dege)
-מגאנזה למניגנגה (לאגם שליד העיר, לא לעיר עצמה)- לקחנו מכונית משותפת (היינו 4 מההוסטל) שיוצאת מהתחנה בעיר. עלה לנו סך הכל 400 יואן לכולנו עד דגה, הנסיעה לקחה שעתיים עד מניגנגה.
מניגנגה- אגם יפייפה!!! כשתרדו בכביש תראו את השער ואת הקופות בקלות, את האגם תראו אחרי הליכה קצרה. כניסה עולה 30 יואן. מקום קסום ושקט שהסינים משום מה לא הגיעו אליו בכמויות עדיין. מומלץ מאוד.
ממניגנגה למעיין החמים תפסנו טרמפים (סך הכל לקח לנו 3 שעות כולל לחכות, ללכת קצת ברגל, והנסיעה עצמה).
המעיין החמים נמצא עשרים דקות הליכה מהכביש בדרך סלולה וברורה. המקום נחמד, היו שם נזירים שהתרחצו ערומים והמים פושרים אבל צלולים. המקום עצמו יפה ולדעתנו שווה עצירה אם אתם כבר על הכביש הזה.
חזרה לגאנזה- לקחנו טרמפ.

נקודות כלליות מהיום הזה-
*יצאנו ב9 מההוסטל וחזרנו בערך ב17 וחצי. אפשר לצאת קצת לפני ולהיות פחות בלחץ או לצאת מתי שרוצים ולחלק את הטיול ליומיים. לנו זה יצא בול.
*אוכל- אכלנו בוקר וערב בהוסטל באותו יום, ולקחנו לצהריים אוכל איתנו באוירת פיקניק. מומלץ לקחת איתכם משהו לאכול כי אין ממש איפה לקנות. (כנל על מים)
*נסיעות- אפשר בכיף לעשות את הדרך בטרמפים, זה כביש אחד כך שבסוף תגיעו לאן שצריך... כמובן למי שיש סבלנות, זה לוקח יותר זמן.
*הדרך עצמה יפה, מלאת מנזרים, הרים וואדיות.

סדה serter\sede

בסדה נמצאת larung gar- מכללה בודהיסטית. ואדי ששני צידיו מלאים בבתים אדומים ומקדשים, וכולם במקום נזירים. מקום יפה מאוד.
כשאנחנו היינו המקום היה סגור לתיירים, כך שאם רוצים להגיע לשם יש לקחת בחשבון שיוציאו אתכם כנראה מתישהו.. וגם לא כל נהג מוכן לקחת לשם תיירים, כי יש סיכון שיתפסו אתכם עוד לפני שתגיעו.
סגרנו דרך ההוסטל נהג ואן שלקח אותנו ב100 יואן לאדם בדרך הלוך, 3 שעות נסיעה בשטח (כדי לא לעבור במחסומים של המשטרה), הספקנו להסתובב שם כשעתיים עד שהמשטרה ראתה אותנו והוציאה אותנו משם. לקחו אותנו בניידת לנקודה ממנה תפסנו טרמפ חזרה לגאנזה.
לסיכום, חוויה.

דנבה danba

הגעה מגאנזה לדנבה- אוטובוס שיוצא ב7 בבוקר מהתחנה המרכזית. לא הזמנו מראש והיה מקום. כרטיס עולה 104 יואן לאדם בעיקרון, הם הוסיפו לנו איזה מס כלשהו ועלה לנו עוד 5 יואן לאדם. הנסיעה אמורה לקחת 8 שעות, לנו היא לקחה קצת יותר מ9 שעות, עם ארבע עצירות ארוכות בדרך.

זאת עיירה שנראה כאילו הסינים בנו אותה במיוחד כנקודת תיירות. יש בה בעיקר מלונות וזאת נקודת יציאה נוחה לכפרים היפים שסביבה. ישנו לילה אחד ב youth hostel . במפס מי קוראים לו- zhaxi zhuokang. עולה 35 יואן למיטה בדורמס ו120 יואן לחדר זוגי. הדורמס היה מלוכלך (מאוד), אבל באנו רק ללילה אחד אז לא התעכבנו על זה, החדרים הזוגיים נראים יותר טוב, כשאנחנו היינו לא היה מקום.
מה אפשר לעשות בעיר?
*בערב, סביב 19, יש בכיכר שליד הגשר ריקודי עם. נשים עם תלבושות מסורתיות מתקבצות שם. יפה לראות (ונחמד גם להצטרף), ומומלץ להגיע לפני ולראות את השלב של ההתאספות.
*מול ההוסטל יש מסעדה מוסלמית. יכולים לשאול, בטח יידעו להכווין אתכם. יש קיר גדול עם תמונות ככה שנוח לבחור, האוכל טעים והמחירים זולים.
* אפשר לבקר בכפרים מסביב (לדעתנו לא שווה להגיע לדנבה אם לא בשביל הכפרים..). יש כל מיני, אנחנו בחרנו בjaiju.

כפר jaiju-- ישנו שם לילה אחד- כפר מקסים שנמצא חצי שעה נסיעה מדנבה. תכלס לדעתנו עדיף לנסוע לשם ישר ולא לעשות לילה בדנבה בכלל אם יש לכם אופציה.. ישנו במקום שהמנהלת של youth hostel סגרה לנו, מקום מקסים ממש, הבעלים לא יודע אנגלית אבל הוא מאוד נחמד. היא אמרה שזה יעלה 100 יואן לאדם כולל ארוחת בוקר וערב, בפועל זה עלה 80 יואן והוספנו לזה גם ארוחת צהריים שעלתה עוד 15 יואן לכל אחד. אין לנו את השם של המקום, כי זה היה רשום בסינית, אבל יש מספר 13568685278 אפשר לנסות להעזר במישהו ולהתקשר אליו, או ללכת youth hostel בדנבה ולבקש ממנה לסגור עבורכם. את התיקים הגדולים השארנו בהוסטל דנבה ולקחנו רק תיק קטן. יש לציין שמוכרים לתיירים את הלינה בכפר בתור homestay ואנחנו חשבנו שנתארח אצל משפחה בבית באוירה כפרית ואותנטית, אבל בפועל זה פשוט גסטהאוס...
הכפר עצמו יפייפה, אפשר להסתובב בין המבנים ונקודות התצפית.
הגענו לשם במונית משותפת שעלתה 20 יואן לכל אחד, בכניסה לכפר משלמים עוד 50 יואן, ובחזור לדנבה לקחנו טרמפ.

רילונג rilong

הגעה מדנבה לרילונג- הזמינו עבורנו במלון בדנבה מכונית משותפת. הנסיעה לקחה בערך 3 שעות ועלתה לנו 60 יואן לאדם.

רילונג היא שמורה יפייפיה!
ישנו ב youth hostel שני לילות, המיקום שלו במפס מי לא כל כך ברור, אבל בגדול הוא קצת אחרי המרכז מבקרים, בעלייה של כמה מדרגות. תשאלו שם, יכוונו אתכם. מקום נקי ונעים, צוות יודע אנגלית ונחמדים מאוד. (אפילו יש מקלחת מפנקת). עלה לנו 40 יואן לאדם בדורמס, אחרי הנחה.
ממול להוסטל יש מסעדה של בחור מקסים שלמד להכין שקשוקה ומאוד מתרגש להתנסות בהכנה שלה, מוזמנים לשמח אותו. באופן כללי, בחור מקסים ואחלה אוכל.
ברילונג יש 3 מסלולים, כתבנו פירוט על שניים מהם בנפרד.

בקצרה- בשמורה נמצא הר ארבע האחיות, וסביבו המסלולים. המסלול הראשון הוא מסלול הליכה של 28-30 קמ בערך, הוא מגיע לשני אגמים ועובר בדרך קסומה לאורך הנהר. המסלול השני הוא מסלול שמשקיף על הר ארבע האחיות, הוא מתחיל בנסיעת אוטובוס קצרה ולאחר מכן יש הליכה. לא בטוחים לגבי המרחק, אבל זה מסלול יחסית קליל יותר, של כמה שעות, לא כמו הראשון. המסלול השלישי מבוסס כולו על נסיעה באוטובוס, ואפשר לשלב בו הליכה אם רוצים. נוסעים בואדי עד הקצה, שם יש תצפית על ההרים (29 קמ) ומשם מתחילים לרדת עם האוטובוס (או ברגל אם תרצו, למרות שבחלק מהמקומות יש רק כביש וזה נראה פחות נעים ונוח), יש תחנות לאורך הדרך לצילום והנאה מהאויר, ובכל תחנה אפשר להחליט לעלות על האוטובוס או לעזוב אותו ולהמשיך ברגל עד התחנה הבאה.

צ'נגדו chengdu

הגעה מרילונג לצנגדו- לקחנו טרמפ עם שתי סיניות שהיו איתנו בהוסטל. בעיקרון יש כמה אוטובוסים ביום.

צ'נגדו היא בירת מחוז סצ'ואן. עיר גדולה ודיי אפורה, אבל יש בה גם קסם. בשבילנו זה היה רגע להתפנק מקפה ומאפה בסטארבאקס ולהנות מהשפע בסופר ענק.
ישנו בבית שלום המקסים (צריך לתאם מראש עם טימי). היה מזג אויר גשום אז לא הסתובבנו כל כך, רק באזור של בית שלום.
באזור של צ'נגדו יש דיי הרבה מה לראות- מקדשים, הרים וכמובן הפנדות. המזג אויר לא היה לטובתנו והעדפנו להמשיך צפונה, אבל לגמרי אפשר להעביר שם כמה ימים.
*לגבי הפנדות- גילינו שיש שמורת פנדות בין רילונג לצ'נגדו, במקום שנקרא wolong. זה ממש על הכביש, ככה שאוטובוס בין שתי הערים עובר שם. בשמורה בוולונג, להבדיל מצ'נגדו, הפנדות חופשיות בטבע. המחיר אמור להיות זהה.. שווה בירור למי שמתעניין בפנדות.

סונגפאן songpan וחואנגלונג huanglong

הגעה מצ'נגדו לסונגפאן- יום לפני טימי מבית שלום קנה לנו כרטיסים באינטרנט, עלה לנו 113 יואן לכרטיס. לתחנת האוטובוס לקחנו מונית ב50 יואן (היינו 3 וזה יצא כמעט כמו מטרו במחיר, בחצי מהזמן). האוטובוס יוצא ב7:30, יש גם ב9 וחצי, 11 וחצי ו13 וחצי. הנסיעה לקחה 8 שעות.

זוהי עיר מעבר ממנה יוצאים לחואנגלונג. ישנו בהוסטל של שרה, 30 יואן למיטה בחדר של 3.
יש עיר עתיקה מקסימה שאפשר להסתובב בה, שוק וסמטאות נחמדות. אם הולכים לאורך הרחוב עד הקצה, מצד ימין תראו מקדש או מנזר מרחוק. מהאזור ההוא יש עליה לחומה (כשאנחנו היינו היה סגור) ויש גם תצפית על העיר מהמנזר עצמו.

הגעה לחואנגלונג - סגרנו מונית דרך ההוסטל. עלתה לנו 200 יואן ל3 אנשים, לוקח 45 דקות בערך. הנהג חיכה לנו שנסיים לטייל בפארק והחזיר אותנו.
השמורה יפייפיה ומיוחדת, מלאת בריכות צבעוניות ומעין תרסות שנוצרו בגיר. מקסים!! כניסה עולה לסטודנט 85 יואן, בלי סטודנט- 170.
השמורה מאוד מסודרת, יש מדרגות ודק עץ, נוח מאוד וברור לאן הולכים. יש שירותים לאורך כל השמורה. שווה להצטייד בקצת אוכל מהעיר.
הדרך היא 5 קילומטר לכל כיוון, עד קצה המסלול, שם יש את הבריכות המרשימות ביותר. ההלוך לקח לנו כשעה וחצי, שם ישבנו בערך שעה, והירידה למטה לקחה לנו עוד שעה. ממליצים מאוד!
* אנחנו היינו בתחילת מאי וזה עוד לא ממש נחשבת העונה. הבריכות התחתונות היו יבשות.. למרות זאת היה מאוד יפה.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )