מרכז נורווגיה- טיולי קייץ

טיול בנורווגיה הוא חלום רטוב של רבים בעולם. כמדריך טיולים אני מספר לכם על 5 שנות טיולים בכול קיץ בנורווגיה.

גם לנורווגיה חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

 • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
 • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
 • הודעות ללא הגבלה
 • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולJuly 2017
משך הטיול6 ימים

אוסלו - בירה מנומנמת

המגיעים לאוסלו נוחתים בשדה התעופה הממוקם 40 דק' נסיעה ברכבת לתוך העיר .אפשר לשכור רכב בשדה התעופה 'אבל אני ממליץ להגיע לעיר ברכבת ולשהות בעיר לילה (לא צריך יותר) ולמחרת לשכור רכב להמשך הטיול .
עלויות בנורווגיה יקרות, בידקו מראש, עלויות השכרת רכב וקחו בחשבון שבנורווגיה הכבישים איטיים (60-70 קילומטר לשעת נהיגה ) ויש מלא מצלמות היו זהירים .
(באופן כללי שמתכננים טיול ,קחו בחשבון עוד 25-30% עלות נוספת ...)
באוסלו יש מה לראות : מוזיאונים ,שיט בין האיים לאוסלו מעל 100 איים ! נתחיל בסיבוב במרכז העיר, מתחנת הרכבת (הפקידו מזוודות בשומר החפצים או במלון שלכם וצאו לטייל ) לכו בניין הבלט והאופרה היפיפה-בנין לבן שנראה כמו קרחון העולה מהים (עלו לגג הנוף חביב) ,השדרה המרכזית נקראת : קארל יוהנס גטה (חלקה מדרחוב וחלקה רחוב עם גן באמצע) - יש שם מזרקות וקבצנים ...(נכון לקייץ 2017) .נמשיך לבית הפרלמנט- הסטורטינגט (אל תבזבזו זמן לבקר בתוכו הוא לא יפה במיוחד...) נמשיך לארמון המלך ,שם כול יום בשעה 13:30 יש חילופי משמרות (מליץ לעמוד בצד הימני של הארמון שם רוב האקשן) לא לצפות לחילופי משמרות כמו בלונדון פה זה משהו חפיף ... גם גני הארמון יפים ושווים ביקור .
חוזרים לבית התאטרון הלאומי ולפסלים של - הנריק איבסן המחזאי ,וביירנסון-המחזאי .
נפנה (ימינה עם הגב לבניין התאטרון) לבניין העירייה- רודהוסה- radhuset פה מומלץ להיכנס פנימה -כניסה חינם (שירותים בקומה התחתונה) צפו דרך החלונות לנמל עלו לקומה שניה והתרשמו מציורי הקיר המיוחדים .
ממליץ להמשיך לאקרסהאוס-akershaus טירת אוסלו העתיקה (משם הכול התחיל )- בארמון יש כמה תצפיות יפות לנמל וגם מוזיאונים לחלקם הכניסה בחינם .
משם ממליץ לרדת לנמל ולהסתובב באזור היפיפה הנושק לים- אוסלו פיורד .המשיכו ברגל עד קצה המדרחוב הצמוד לים ,יפה שם וחיזרו לעיר דרך הגשרים היפים .(לא לפספס)
באוסלו יש מוזיאונים לרוב בכמה אתרים בעיר .כול אחד מה שהוא אוהב .תבררו בתחנת המידע לתייר .ממליץ לשוט לאי המוזיאונים-ביג דיי . וגם להיכנס למוזיאון של מונק לחובי הציור . מוזיאון ספינות הויקינגיות קטן ומציג 3 אוניות - אני אהבתי - נמצא באי המוזיאונים ביג דיי יחד עם עוד כמה מוזיאונים .
גם גן הפסלים של ויגלנד שווה ביקור, אבל היזהרו מגנבים!
אני פחות חזק בחיי לילה באוסלו אז את זה תחפשו אצל אחרים...

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

ברגן עיר יפה עם 300 ימי גשם ו: 4000 מ"מ גשם

ברגן- עיר יפה נקודה.
העיר שווה ביקור של יום אחד לפחות .(אני מבקר בעיר ביולי אוגוסט ,כך שהדברים מכוונים לתאריכים אלו בלבד)
הדרך לברגן מאוסלו שווה יומיים טיול עם עצירות על כביש 7 יש כמה דברים מעניינים אבל לא נרחיב פה ממליץ על עצירה בוואס voss ועל עצירה במפל וורינגפוסן - voringsvossen המוגדר כמפל הגבוהה ביותר בנורווגיה 182 מטר ,145 מטר,בנפילה ישירה .
בדרך זו (פחות או יותר) עוברת גם הרכבת מאוסלו לברגן ולמי שלא בא לנהוג זו דרך מדהימה לעשות את הדרך(הרכבת הוגדרה כאחד מקווי הרכבת היפים בעולם )
נחזור לברגן: עיר שהיא השער לפיורדים ועיר שהייתה בירת ,ברית ערי ההנזה - בירת סוחרים מסוף המאה ה:12 ורובע בתי העץ היפים, 58 בתים .
הרובע קטן, 3 רחובות של 150 מטר ובהם חנויות רבות לממכר פרוות אמתיות (רואים פה את הפער בין מדינה שומרת טבע לתרבות העבר... נו נו נו !)
בברגן : גנים יפים (בקיץ) מדרחוב נחמד ושוק דגים תיירותי שמחייב ביקור , שם מוכרים דגים פרות ים ובשר לווייתנים (נורווגיה היא אחת מ: 3 המדינות היחידות בעולם שמתירים צייד לווייתנים-כ: 700 בשנה - נו נו נו !!)
בברגן מעל 300 ימי גשם ,כך שאם תגיעו ביום שימשי הרווחתם בגדול ,זו גם ,העיר הגשומה ביותר בנורווגיה עם 4000 מ"מ גשם בשנה
(כ- 10 שנות גשם בתל אביב בשנה אחת!!)
העליה בפוניקולר לראש הר פליין היא לדעתי חובה, את הדרך למטה מומלץ לעשות ברגל כ: 40 דק' ואתם למטה דרך היער נורווגי היפה .
מפה של המסלול אפשר לקבל בבית הקפה בראש ההר .
בראש ההר מתקיימים בקיץ הופעות מוזיקליות(בתאריכים: 24-6-21-8) בשעה 14:00 - ,שווה לברר (אבל אז תגיעו מוקדם כי התור בפוני קולר ארוך ארוך...)
ביער יש פינה נחמדה לטרולים חוץ מהטרול בכניסה לבית הקפה.... תמסרו להם ד"ש ממני :)
בברגן חי ונולד המלחין הנודע אדוארד גרינג 1843-1907 ויש פה הרבה נקודות שמזכירות אותו וששוות ביקור .
מחוץ לברגן יש הרבה מה לעשות והיא יכולה לשמש כעוגן ל3-4 ימי טיול.
תהנו

קרחון יוסטדאל,שלוחת ניגרסברין- nigardsbreen

להיות בנורווגיה ולא לעלות על קרחון זה פיספוס גדול !

הגעה לקרחונים בנורווגיה היא משימה יחסית קלה אבל הטיפוס על הקרחון מצריך כושר גופני מעל הממוצע (מטיבי לכת ) -ישראלים שטיילו את נחלי הגולן או מדבר יהודה יעשו את המסלול בלי בעיה גדולה... (כמובן שאני לא אחראי למצבכם הבריאותי!)
איך מגיעים: מהעיירה סוגנדל- sogndalsfjora עולים צפונה על כביש :55 ממשיכים עם השילוט לכביש 604 ומגיעים למרכז המבקרים היפיפה של שלוחת הקרחון שם חובה להצטלם על המרפסת .חשוב להגיע למרכז המבקרים שעה+ לפני תחילת הסיור .

מזמינים מראש סיור משפחות או סיור אחר באתר שלהם מצטרפים למדריך מקומי ויוצאים לחוויה שלא תשכח .משך סיור המשפחות מרגע שהגעתם למרכז המבקרים הוא כ4 שעות (לא לדאוג זה לא כזה קשה!) נוסעים לתוך השמורה מחנים את הרכב. עולים על סירה ושטים למרגלות הקרחון משם הולכים 45 דק' עד הקרחון ואז טיפוס של שעה על הקרחון .חוזרים באותה דרך.

ציוד נדרש נעלי הליכה טובות ,מכנסיים ארוכים ,ולבוש חם! לקרחון .
אל תוותרו לעצמכם זו חוויה חד פעמית! הטיול על אחריות המטייל.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

עיירות קטנות ויפות במרכז נורווגיה - המסדל - hemsedal לארלדאל- laerldal והדרך ההסטורית

בנסיעה מאוסלו לברגן מומלץ לנסוע עד גול ולעלות לכביש 51 וכביש 52 ולבקר בעיירות המומלצות
המסדל: עיירת סקי מהטובות במדינה בחורף מפוצץ פה בנורווגים ובקיים עיירה מנומנמת ויפה .האמת שכשחוצים את העיירה לכיוון לארלדל יש מפל חבוי קטן ויפיפה עם גשר עץ פשוט מקום חמוד לחצי שעה \שעה של איוורור מדרך ארוכה . חלפתם על פני המסדל ראיתם את הגשר העל לנהר המסדל הגעתם לעיירה בשם טוב tuv סעו לאט ותראו שלט למפל תחנו מבד הדרך יש חניה ושרותים כמיים נקיים .כנסו ליער תחלפו על פני כמה גשרוני עץ ואחרי 250 מטר תגיעו לתצפית יפה על המפל מבטיח שזו תהיה תמונה יפה לשולחן העבודה במחשב... משם 100 מטר מעל הקניון יש גשר חמוד למעבר ולכניסה לטיול קטן ביער .

מכאן אפשר ורצוי להמשיך ללארלדל על כביש 52 אבל קודם,תרדו בדרך הטרולים הקטנה -כן דרך מפוטלת ויפה המזכירה בקטן (קטנטן) את דרך הטרולים המפורסמת שנמצאת צפונה צפונה.... סיימתם את דרך הטרולים הקטנה תגיעו למוזיאון כפרי פתוח עם בתים מיוחדים ותחנת דלק מפעם פעם ... תעצרו שם שווה להציץ (ויש גם שירותים מצויינים על הכביש בצומת הכבישים 52 ו: E16
בהמשך הדרך מערבה על כביש e16 .לא לפספס את הכניסה לדרך ההיסטורית ולכנסיית הלוחות borgund כנסיה מעץ שנבתה בשנת: 1150 ממש מזמן!! תמשיכו לנסוע על הדרך ההיסטורית היפיפה, מימין ושמאל נהר שוצף ומפל גבוהה גבוהה וגם גשר אבן מאמצע המאה ה19 ראו תמונה מצ"ב .
אחרי פחות משעה נסיעה תגיעו לעיירה לארלדל עיירה הבנויה מעץ סיור קצר בין בתי העיירה ממש חובה . ראו תמונות מצ"ב.
מלארלדל אפשר להמשיך לקרחון יוסטדאל או לפלאם אבל זה בהצעת טיול ביום נוסף במרכז נורווגיה

דרכי נוף במרכז נורווגיה

הנורווגים הבינו שארצם היפה חזקה מאוד בדרכי נוף מהממות! (כן ,לא הגזמתי )
ולכן הם הכשירו 15 דרכי נוף סלולות, שמי שלא נסע בחלקן לא ראה את נורווגיה (טוב פה הגזמתי...)
אז מצרף כמה מפות של דרכי נוף ומפרט על שתיים מהם ששוות ממש נסיע המיוחדת .
מלארלדאל לפלאם יש שתי דרכים אחת מנהרה של 24.5 קמ' (30 ד' ואתם בפלאם או להפך בלארלדל ) מתחת לאדמה והאחרת דרך נוף מהמת ביופיה ראו תמונות מצ"ב שעה וחצי של נסיעה (אפשר גם בשעה ) בנוף של מפלים שלג ומרפסת תצפית חדשה שחובה!! להיות בה הנהיגה קשה ומאתגרת אבל שווה כול רגע.
דרך נוסף נוספת עולה מפאגרנס צפונה על כביש 51 וגם שם הנוף יפיפה הרבה מעל הטימבר לין (הקו בו עצים מפסיקים לצמוח כי אין להם אוויר...) סעו ותהנו מצ"במפות לעוד כמה דרכי נוף יפות.

טיפים

 • נורווגיה יקרה ,תכננו לפחות עוד 30% ב"לתם
 • הם לא ממש מתים על ישראלים ,אז בשלב ראשון אל תתלהבו ,אל תצעקו אנחנו כאן
 • הנורווגים מכניסי אורחים ,אבל קרים ומרוחקים ,אז בלי חיבוקים לחיצת יד קרירה תספיק
 • יין ושתייה חריפה תמצאו אך ורק בחנויות מיוחדות שנסגרות מוקדם winmonopol. אז למרות שהנורווגים ידועים כשתיינים אין יין בכול סופר
 • מזג האוויר בנורווגיה משתנה מהר היו ערוכים לכך
 • בנורווגיה לא עוקפים תורים ולא מפירים כללי נהיגה .(והיזהרו ממצלמות יש כמעט בכול קילומטר...)
 • הכבישים צרים ומפותלים תכננו לא יותר מ60 ,70 קמ' לשעה. והיזהרו מכבשים וטרולים
 • בנורווגיה לא ממש נהוג להשאיר טיפ אבל בזה רצוי כן להיות ישראלים טובים
 • בנורווגיה לא ממש נהוג להשאיר טיפ אבל בזה רצוי כן להיות ישראלים טובים
 • אל תכנסו לוויכוחים פוליטיים
 • הזהרו מכייסים באוסלו וברגן .בשאר המדינה המצב יותר טוב
 • אחרון חביב זו ארץ יפה מאוד מאוד תנשמו עמוק ותהנו מכול רגע

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )