10 ימים באלבניה ומונטנגרו

תיאור מסלול והרבה מידע שימושי מטיול של 10 ימים באלבניה ומונטנגרו

תאריך הטיולOctober 2014
משך הטיול10 ימים

נחיתה במונטנגרו (פודגוריצה)

נחתנו ב19:00 בפדגוריצה. מונית משם למרכז העיר עולה 12 יורו ונראה שלפחות בשעה הזאת אין אוטובוסים. לא ניסינו להתמקח כי תפסנו טרמפ עם טיול מאורגן של ישראלים. נסיעה לוקחת 20 דקות בערך. אנחנו ישנו בגסטהאוס קובורה, במרחק 3 ק"מ מהמרכז. סה"כ בסדר. עלה 25 יורו לזוג, חדר מקלחת ושירותים. מונית מהמרכז עלתה 2 יורו (המשפחה בגסטהאוס ביקשה 3). בעיר אין יותר מדי. מי שמחפש חיי לילה יש הרבה פאבים במחירים זולים ואווירה נחמדה במרכז. תחנת האוטובוס לא ממש במרכז אבל במרחק הליכה. תשאלו ויסבירו לכם.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

נסיעה לאלבניה - שוקדרה

לקחנו מונית מפודגוריצה לשקודר. עלתה 40 יורו אחרי מיקוח. נזיעה של בערך שעה וחצי דרך מעבר הגבול שצפונית לאגם שקודר (בין Bajze לTuzi). מעבר מסודר ואין בעיה לנסוע את כל הדרך עם אותה מונית (לנהג שלנו לקחו שוחד של 10 יורו, כנראה הסיבה למחיר היקר.
2 דרכים נוספות לנסיעה (זולות וארוכות יותר):
1. לקחת אוטובוס לTuzi, משם מונית לBajze ואוטבוס נוסף לשקודר. 2. אוטובוס לUlcinj ומשם אוטובוס נוסף לשקודרה. זמנים באתר הזה http://www.montenegrohostel.co...
שקודרה
את המרכז של העיר אפשר להגדיר בתור מסגד גדול מאוד (אי אפשר לפספס). מולו (מערבית אליו) יש חנות קטנה שזה הטוריסט אינפומיישן, דרומית אליה (מעבר לכביש) חנות-קיוסק שאפשר לקנות בו מפות. סביב המסגד יש בנקים ומקומות להחליף כסף. (רוב הבנקים נסגרים ב16:00). באזור הזה יש גם שוק ביום ופאבים בערב המוקדם (בהיר ב22:30 מתה). לינה: ישנו בגסטהאוס דרומית למסגד, מול סינימה מילניום. נקרא "mi casa es to casa". מקום מאוד נחמד, למטיילים והמארחים עוזרים במה שצריך. עולה 12 יורו לאדם בדורם או 30 יורו לזוג בחדר פרטי. הכול כולל ארוחת בוקר.
הגענו לעיר והלכנו למצודת רוזפה. שעה הליכה מהמרכז. נוף מאוד יפה ויש גם טיילת לאורך הנחל. מומלץ מאוד. מעבר לזה אין הרבה מה לחפש.

נסיעה לטטי והליכה ל"העין הכחולה"

כדי להגיע לTheth יש מיניבוסים שיוצאים מתישהו בין 6:00-7:00, עובדים בשיטת מלא וסע ולא עם לוח זמנים. בגסטהאוס הזמינו לנו מיניבוס שאסף אותנו ב7:00 ואחר אסף כמה מקומיים. עלות 10 יורו לאחד. הנסיעה לוקחת 4 שעות בגלל שהנהגים לוקחים את הזמן - עוצרים בדרך לקניות ולמנוחה. דרך יפה. הגענו לגסטהאוס שנקרא רופה. מהמרכז לוקחים דרומה (ימינה) לאורך הנחל. עלות הגסטהאוסים באזור נעה בין 10 יורו כולל ארוחת בוקר לגסטהאוס הכי זול ל20 יורו לאדם. אנחנו שילמנו 19 יורו כולל ארוחת ערב מעולה! ובוקר של לחם וממרחים. מאמינים שיכולנו לשלם פחות אבל ויתרנו על התמקחויות. יש גם מסעדה בכפר אבל היא נסגרת בשקיעה. אפשר לאכול ארוחת ערב בכל גסטהאוס אחר (מחיר 5-10) אבל לא תמיד נשאר להם אוכל. השארנו את הציוד והלכנו לעין הכחולה(באלבנית: srii kalter).
נתחיל מזה שזה כנראה המעיין הכי יפה שראינו בחיים. אנחנו ממליצים להשקיע בו יום שלם כי גם הדרך וגם המעיין ממש יפים. הליכה למעיין לוקחת 2:30-3:00 שעות בלי עצירות. שתי דרכים למעיין למי שמגיע מטטי: 1. פשוטה וקצת פחות יפה- חוצים את גשר המכוניות שבכניסה לכפר, פונים שמאלה (דרומה) והולכים בדרך ג'יפים קרוב לשעתיים (היא יורדת בשלב מסויים ועוברת צמוד לנחל). רוב הדרך לא מסומנת. ממשיכים בה, עוברים בית בודד כתום מצד ימין, קצת אחריו יש שלט. ממשיכים ישר לאורך סימון דרך אדום לבן. כשמתחברים לנחל קטן חוצים אותו וממשיכים בדרך. בנינו שם רוגומים כך שאנחנו מקווים שהם עוד שם. (מולכם יש חץ אדום בכניסה לכפר די נטוש - דרך מסובכת יותר וחבל). הדרך המסומנת פונה צפונה ומתחברת לנחל. פשוט תמשיכו איתה עד שהדרך ג'יפים נגמרת בצמוד לנחל, שם ממשיכים עם שביל שמטפס מימין לנחל. כעבור כ20-25 דקות יורדים שוב לנחל ומגיעים לעין הכחולה - מומלץ!!!. יש סימון כל הדרך ואי אפשר לפספס. בצקום עצמו יש כמה דקים מעץ - מומלץ להביא פקל קפה ופשוט להיות שם. 2. יותר יפה אבל קצת פחות ברורה וקצת יותר קשה- לא חוצים את גשר המכוניות אלה פונים שמאלה (דרומה) איפה שכל הגסטהאוסים. עוברים אותם על שביל הולכי רגל מסומן. הדרך מטפסת (למקום ממנו מגיעים למפלים) ואז יורדת לנחל. חוצים את הנחל על גשר שעובר מעל קניון, מתחברים לדרך הג'יפים, וממשיכים לפי התיאור הקודם.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מטטי לכפר לאפוש או בעצם לא...

התכנון המקורי שלנו היה ללכת ללפוש (Lepushe). המארח שלנו בגסטהאוס אמר שלוקח 7-8 שעות להגיע לשם ויש מקומות למלא מים בדרך. בפועל, לאחר עליה של 4 שעות מטטי לפס מגיעים לשלט שכתוב בו 18 ק"מ ללפוש (בתפירה של רכס הרים בדרך). בנוסף, בנקודה הזאת הבנו שאין נק מילוי מים לאורך הדרך, ואחרי שמילאנו את הבקבוק מים שלנו מאגם עומד הבנו שלא נוכל להמשיך. מי שרוצה לעשות את המסלול הזה צריך להביא איתו מספיק מים ולצאת מוקדם מאוד. בנוסף שימו לב שיש טעות בסימון שבילים בשטח - הפניה ללפושה נמצאת ליד האגם שאחרי הפס, ולא לפני הירידה לאגם כמו שמסומן. העליה מטטי לפס ולאגם לוקחת כ4 שעות לכיוון. הדרך יפה.

טטי - שקודרה - סלצה

תכננו לנסוע לורמוש (vermosh). אפילו שהמקומיים חשבו אחרת הדרך לנסוע היא לחזור חזרה לשקודרה ומשם לקחת מונית (אולי ביום אחר יש עוד אופציות). הבעלים של אחד הגסטהאוסים דאג לנו למונית שתיקח אותנו לשקודרה (10 יורו לאחד). משם לקחנו מיניבוס לורמוש שיצא רק ב14:00 (בגלל יום ראשון הנהג רצה 50 יורו למונית, בדרך כלל יש מיניבוסים שיוצאים אחרה"צ ועולים 10 יורו לאחד). כשהגענו לסלצה (Selces) היה מאוחר (לקח 3.5 שעות נסיעה), והבנו שזה ממש קרוב ללפוש. ירדנו שם ושילמנו 5 יורו לאחד. בסלצה אין גסטהאוסים, ישנו אצל אישה שפגשנו במיניבוס ושאלנו אם אפשר לבוא לישון. קיבלנו אירוח מקומי מדהים. הם לא ביקשו כסף, שילמנו להם 30 יורו לזוג.

סלצה - לפושה - ורמוש - מונטנגרו

הדרך מסלצה ללפושה היא 4X4 ואי אפשר לטעות. תפסנו טרמפ בארגז של משאית שעברה. לקח כ45 דקות נסיעה. החלטנו ללכת מלפושה לורמוש על השביל שמסומן במפה במספר 1, התגלה כהחלטה מצויינת- דרך יפה מאוד, בלי מכוניות שעוברות, מומלץ! מלפושה הולכים עם הסימון אדום לבן שעובר צמוד לבית קברות. הולכים עם השביל עד שיש פיצול (ימינה לורמוש, שמאלה לGreen. פונים שמאלה (ימינה מתחבר לעמק, איפה שיש רכבים) וממשיכים עם הסימון כל הזמן לכיוון מה שכתוב ונשמע דומה לGrebenit. מסומן מאוד ברור עד ורמוש. אם אתם רוצים לישון בורמוש, אז כשאתם מגיעים לכביש תפנו ימינה (מזרחה). הכפר ממשיך עוד הרבה ויש המון גסטהאוסים. משמאל (מערבה) נראה דווקא שזה המרכז אבל זה אזור יחסית נטוש. אנחנו לקחנו מונית למונטנגרו. כחצי שעה נסיעה עד גוסינצ'ה, ועלה לנו קרוב ל20 יורו, יקר, בבוקר כנראה אפשר למצוא בפחות, אבל בערב היה לנו שווה. הגענו למרכז גוסינצ'ה ונכנסנו לRozi hotel. המקום הראשון שראינו. יש בו גם מסעדה. עלה לנו 10 יורו לאדם כולל ארוחת בוקר טעימה. המקום בסדר. מלון ולא גסטהאוס. מתחת למלון יש מסעדה עם אוכל טוב.
מקום לינה נוסף שניסינו נקרא Kula. ממוקם קצת יותר קרוב למרכז ונראה מקום נחמד. בכללי לא ממליצים. גם שם עולה 10 יורו לאדם כולל ארוחת בוקר. אבל אין מקלחת בחדר, מחממים את המים עם הסקה כך שלא תמיד יש מים חמים, שעת ארוחת הבוקר שקבענו הייתה השעה שבה הם התעוררו.. האוכל טעים.

ימים 7-8, עמק רופוינה-פלאב-קולסין

עמק רופוינה (Ropojana) אחד משני העמקים של שמורת הטבע של האלפים במונטנגרו. העמק יפה מאוד. בקצה העמק (על גבול אלבניה) יש אגם שמסומן במפה. הדרך אליו מסומנת ומאוד ברורה (תכלס ישר כל הזמן). מסתבר שהאגם עונתי ואנחנו שהגענו באוקטובר מצאנו אגם יבש. מי שרוצה לטפס על אחד ההרים מסביב יש מקום שנקרא במפה Zaston koliba, שהוא בעצם בקתה אחת, די מתפרקת, אבל נראה שמי שבא עם שק שינה יכול למצוא שם אחלה מחסה מהרוח. מהבקתה עולה שביל אחד מסומן שמתפצל די מהר לשבילים לשני הרים שונים. הפיצול הימני אמור להוביל לאגמים שאומרים שיפים. בעמק עצמו יש שתי אטרקציות נחמדות: 1. מפל מים ממש בכניסה לעמק. יש 4 פינות ישיבה מעץ, מימין יש גשר עץ להולכי רגל, עוברים אותו והולכים לנחל. זה ממש צמוד לדרך. 2. המקומיים מכנים את המעין הזה "העין". נביעה שיש אחרי שמהאגם ועד לנקודה הזו אין מים בנחל ושם פתאום חוזרים המים. ממש יפה! בעמק כשאתם רואים מימינכם (אם נכנסתם לעמק ואתם הולכים דרומה לכיוון האגם) שארית עץ של לוח מודעות. בנוסף שומעים מים... ישר אחרי הלוח יש שביל עיזים עם סימון ישן שיורד לנחל. אם הגעתם ל2 פינות ישיבה נוספות מעץ, פספסתם בקצת ואתם צריכים לחזור קצת צפונה.
מונית לעמק- הם מבקשים 10 יורו לכיוון. אפשר להתמקח (בעיקר עם בעל המקום בו אתם ישנים) ולהוריד ל5. הנהגים מפחדים להכנס לעמק כי אומרים שהדרך לא. טובה. הדרך בסדר גמור ורק צריך לשכנע אותם להכנס אם אתם רוצים (אפשר גם אחרי 2 הפינות ישיבה מהעץ).
משם תפסנו טרמפ לפלאב (Plav). האגם גדול ולא מיוחד במיוחד. נשארנו בעיר שעה עד האוטובוס לקולסין (Kolasin) אחת משתי הערים שקרובות לפארק גורה ב8 יורו לאחד. תחנת האוטובוס נמצאת במרכז וזמני האוטובוסים מדוייקים. בקולסיני הלכנו לישון בגסטהאוס מומלץ שנמצא שני בתים מתחנת האוטובוס (כשיורדים מהאוטובוס עומדים עם הגב למכולת של התחנה. מולכם תראו בית שצבוע בלבן וצהוב. הגסטהאוס נמצא בית אחד אחריו. אין שילוט). הגסטהאוס פחות מ10 דקות הליכה מהמרכז. מקום מאוד מטופח, 10 יורו לאדם בלי ארוחות. יש מטבח שאפשר לבשל.
אכלנו ארוחת ערב במסעדה יקרה יחסית אבל מצויינת. אווירה טובה, אוכל טעים ומקומי, נחל ומפל צמוד. המסעדה קרובה למרכז (5 דקות מהגסטהאוס). נקראת Vodenjca (38269241507).
מסעדה נוספת טובה שאכלנו בה ארוחת ערב ומאוד נהננו נקראת Slavija (068209008/069539988) נמצאת ממש במרכז (כשמגיעים מכיוון הגסטהאוס - משמאלכם).

פארק Biogradska Gora

הפארק נמצא 25 דקות נסיעה בערך מקולסין, הכניסה אליו מהכביש הראשי. עלות 3 יורו לאדם. אפשר להגיע עם אוטובוס/מונית/טרמפ (לא כל רכב עוצר, יכול לקחת זמן לתפוס טרמפ). הטרמפ שלנו הביא אותנו לפניה מהכביש הראשי לכיוון הפארק. משם יש הליכה של שעה, אולי קצת יותר לאגם. אם מגיעים עם רכב אפשר לנסוע ממש עד אליו. האגם יפה. מומלץ לעשות סיבוב סביבו (שעה בהליכה איטית). מעבר לזה לא ראינו משהו מיוחד שכדאי לעשות. יש שם כמה טיולי יום שמטפסים על ההרים מסביב.

יום 10-11, קוטור (KOTOR)

לקחנו אוטובוס לפודגוריצה (6 יורו לאדם). נסיעה של כשעה וחצי. מפודגוריצה לקחנו אוטובוס לקוטור (6 יורו לאדם). נסיעה של קצת יותר משעתיים. יש אוטובוסים בתדירות של חצי שעה. בקוטור התנפלו עלינו מלא מקומיים שהציעו לנו גסטהאוס או מונית. התעלמנו מהם - העיר העתיקה במרחק 10 דקות הליכה מתחנת האוטובוס, כיף לישון בעיר ואין צורך במונית. ממליצים מאוד על גסטהאוס בתוך העיר העתיקה בעלות של 13 יורו ללילה בדורמ (31 לזוג בחדר פרטי) כשלפחות בסוף העונה עושה הנחה אם נשארים אצלו כמה לילות. הגסטהאוס נקרא Old Town hostel (38232325317). כשנכנסים לעיר העתיקה לכו ישר כמה שאפשר ואחכ תפנו ימינה עד שתראו את זה (זה אחרי הכנסיה הגדולה). אם לא מצאתם פשוט תשאלו. קוטור עיר עתיקה קטנה, יפה ומאוד תיירותית (המחירים בהתאם). מומלץ לטפס על החומה ולהגיע למצודה שנמצאת מעל העיר (40 דקות הליכה), נוף יפה.

טיפים

  • לאק (הכסף האלבני) - אי אפשר להשיג בשום מקום מחוץ לאלבניה כך שאם אתם עוברים במעבר צדדי צריך להפטר ממנו קודם.
  • באזור שקודרה וצפונה (טטי, ורמוש...) מקבלים יורו ולאק (אחד המקומיים אמר שהאלבנים לוקחים מה שנותנים). לא יודעים מה מקבלים בדרום.
  • יש כספומטים ומקבלים גם מסטרכארד.
  • מונטנגרו ואלבניה הולכות לישון מוקדם. שקודר נסגרת סביב 22:30, הכפרים פחות או יותר בשקיעה, עד שעה אחרי.
  • צפון אלבניה מסומנת בסימן שבילים אדום-לבן לכל המסלולים. אם יש פיצול יהיה כתוב מה לאיפה. הסימון סהכ טוב, בדרכים מאוד ברורות לפעמים אין סימון.
  • טטי - כמה בתים בהרים, אי אפשר להצטייד שם בכלל (אוכל, בקבוקי מים, וכו).
  • אפשר לקנות בלוני גז לניקוב גם במונטנגרו וגם בשקודרה (גם אם בחנות שמוכרת גזיות אומרים לכם שאי אפשר לקנות בלונים!).
  • בימי ראשון יש מעט תחבורה ציבורית והמוניות מעלות מחירים. יום פחות טוב לתכנון לנסיעות.
  • אוטובוסים - לפעמים מבקשים עוד יורו על תיק ששמים בתא מטען.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )